Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
106 postów 4307 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Lewo, prawo, prosto - jest wiele możliwości...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Asymetria prawo-lewostronna występuje chyba u wszystkich zwierząt, u których w ogóle jest symetria dwuboczna.

        Czyli od płazińców w górę, bo te szkarłupnie, które mają promienistą, zatrącają ją dopiero na etapie osiadania - larwy są symetryczne dwubocznie. U ludzi ta asymetria jest najbardziej uwydatniona. 
       Ludzie praworęczni stanowią zdecydowaną większość. Niemniej rozpoznaje się też stronność ręki, nogi, oka i ucha - co wynika ze stronności mózgu. Prawostronność dominuje, ale zdarza się też lewostronność i wtedy dominuje lewostronność całkowita - dla oka, ręki, nogi i ucha. Co ciekawe, zdarza się też pomieszanie: lewooczność, praworęczność i lewonożność i wszelkie inne kombinacje. A co jeszcze ciekawsze zdarza się "nieustaloność stronności" - czyli obooczność, oburęczność lub obunożność. Jednostronność nie jest skorelowana z upośledzeniem, niemniej lewostronność jest upośledzona kulturowo. Pomieszanie stronności w większości przypadków jest związana z upośledzeniem.
       Wykryto też, że każda z dwóch półkul mózgu ma inne funkcje u mężczyzny, a u kobiety jest to bardziej rozłożone. U mężczyzn praworęcznych prawa półkula mózgu odpowiada za zdolności przestrzenne, wzrokowe, plastyczne czy muzyczne, za uczucia, pamięć długotrwałą - czyli jest ona emocjonalna, postrzegająca całość, a lewa półkula odpowiada za zdolności językowe, matematyczne, logiczne myślenie, analizę, przypisywanie faktów, widzenie szczegółów, percepcję czasu, porozumiewanie się werbalne, pamięć krótką - czyli jest logiczna, postrzegająca szczegóły. U mężczyzn leworęcznych jest odwrotnie, a u kobiet z kolei te zdolności są rozłożone bardziej równomiernie w obu półkulach.
       Naukowcy odkryli, że włosy osób praworęcznych prawie zawsze skręcają się na czubku głowy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Grzegorz GPS Świderski

 

 
 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Wiem, że o tym była już mowa, ale nie pamiętam, czy autor wyjaśnił, czym różnią się drzwi prawe od lewych.

  W jaki więc sposób się to ustala?
 • @rumpelsiltskin 16:01:35
  Różnią się drzwi od samochodu - są prawe i lewe. W drzwiach do budynków najczęściej różnicy nie ma - drzwi są symetryczne.
 • @GPS 16:31:52
  "W drzwiach do budynków najczęściej różnicy nie ma"

  Kucha!
 • @ autor Gratuluję kolejnego odkrycia z cyklu lewe prawe proste.
  Pozostało jeszcze wiele odkryć z tej dziedziny. Weźmy na to "W górę w dół"
  "Na boki", Płytko głęboko" czy też " W tę i z powrotem".
 • @Biblos 16:58:25
  No to proszę podać jakieś swoje odkrycie w tych kwestiach.
 • @GPS 19:01:17
  Szanowny Autorze, zadałem pytanie, jakie drzwi w budynkach są lewe, a jakie prawe, czym się różnią? Czy można spodziewać się odpowiedzi na tak prozaiczną "zagadkę"? Odpowiedź na nią zna każdy pilny uczeń zawodówki, a o murarzach na budowie nawet nie wspomnę, bo to dla nich oczywista oczywistość jest (cytując klasyka)...
 • @rumpelsiltskin 19:12:36
  Nie ma różnicy - niesymetryczne zamki są łatwo wymienne.
 • @GPS 20:48:56
  "niesymetryczne zamki są łatwo wymienne."

  Zamki to jest osobny problem, natomiast kierunek rozwierania się drzwi to podstawowa informacja na budowie. Pomyłka w tej kwestii może bardzo słono kosztować. To w żadnym razie nie jest obojętne i wymiana zamka nic w tym nie pomoże.
 • "Lewo, prawo, prosto - jest wiele możliwości...
  -------------------------
  Pewnie - ale w tarczy liczy się dycha - więc tyle dych ile naboi w magazynku.
  Wniosek?
  I to bez żadnych rozrzutów ani w lewo ani w prawo ani do góry... i tak dalej.
 • @rumpelsiltskin 21:03:14
  Większość drzwi jest symetryczna, więc da się włożyć w dowolne miejsce - czy to z zawiasami z jednej, czy drugiej strony - co najwyżej trzeba przestawić zamek. Tych stron nie da się nazwać lewą czy prawą, bo to zależy od tego, czy patrzymy od zewnątrz, czy od wewnątrz. Podobnie jest w większości lodówek - drzwi można przestawić na drugą stronę. Drzwi są jak polinezyjskie proa - przód i tył mają wymienne tak jak i prawą i lewą - poprzez obrót. Ale oczywiście można zrobić drzwi niesymetrczyne - takie są np. drzwi od samochodu i one są lewe i prawe. Więc w istocie nie ma sensu dzielić drzwi na prawe i lewe, ale na symetryczne i niesymetryczne - np. takie mogą być drzwi na dwór - z innym materiałem na zewnątrz, a z innym od wewnątrz.
 • @GPS 22:00:52
  "Podobnie jest w większości lodówek - drzwi można przestawić na drugą stronę."

  Zadałem proste pytanie, a bzdurnych odpowiedzi przybywa... Ciekawe, co z tego wyniknie?

  Mieszkanie to nie lodówka, choć nie wykluczam, że na rynku można znaleźć skrzydła drzwiowe uniwersalne (mające wzmocnienia po obu stronach dla zamontowania zawiasów tudzież dwie puszki do zamontowania zamka po obu stronach), ale takie musiały by być odpowiednio droższe, a to nie wróży nic dobrego na rynku, gdzie trwa walka cenowa w ramach konkurencji.

  Dlatego kwestia kierunku rozwierania się drzwi jest wciąż istotna, bo pomyłka w tym względzie może słono kosztować (choćby przez konieczność zakupu droższych skrzydeł uniwersalnych, bo ktoś nie rozróżnia tak prostej rzeczy, jak skrzydła drzwiowe lewe i prawe).
 • @rumpelsiltskin 22:14:26
  No i na pytanie odpowiedziałem. W czym jeszcze mógłbym pomóc?
 • @GPS 22:30:23
  "W czym jeszcze mógłbym pomóc?"

  Można powiedzieć, że Pańskie posty, przynajmniej w jakimś sensie, są naukowe, przekazują mnóstwo ciekawych informacji. Są interesujące i często je czytam. Jednak tym razem, całkiem przypadkowo, popróbowałem razem z Panem przeprowadzić eksperyment quasi naukowy pt. "Ile człowiek o ponadprzeciętnej inteligencji udzieli błędnych odpowiedzi, zanim się przyzna, że czegoś nie wie". No i ten eksperyment na razie ma taki rezultat, że wiele...

  To nie jest żadna ujma, że czegoś się nie wie, bo nikt nie wie wszystkiego, ale, jak to kiedyś uświadomili mi robotnicy na budowie, wszyscy ludzie wiedzą wszystko...

  Proszę się nie obrażać, nie miałem i nie mam złych zamiarów, chciałem tylko pokazać na tym przykładzie, jak robotnicy testują młodego "pana magistra inżyniera" lub młodego "pana kierownika", który zaraz po studiach pójdzie do pracy z ludźmi w terenie. Zadają właśnie tak proste pytania i jak "pan kierownik" zaczyna udzielać zbyt wielu błędnych odpowiedzi, bo nie potrafi przyznać się, że czegoś nie wie, to właśnie w ten sposób traci respekt podwładnych i już nie osiągnie dobrych wyników w pracy z ludźmi.

  Jest jeszcze inna zagadka "z tej samej bajki", jaką robotnicy na budowie zadają przedstawicielom inteligencji technicznej w celu wybadania ich kompetencji. Zagadka brzmi: "Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile waży cała cegła"? Udzieli Pan odpowiedzi?

  Dzisiaj jest to już pieśń przeszłości, bo nie ma już takich kolektywów w firmach budowlanych i takich fachmanów, którzy znali się na robocie i mogli wznosić najbardziej skomplikowane konstrukcje, np. żelbetowe, mając na wyposażeniu jedynie piłę "twoja moja", młotek ciesielski, toporek, poziomicę, metrówkę i ewentualnie szlauchwagę. Nic więcej nie potrzebowali.

  Dzisiaj firmy i pracownicy są wyposażeni jak Wehrmacht w Rosji w porównaniu z Rosjanami z karabinami na przysłowiowych sznurkach, a daleko im do tego kunsztu, jaki mieli fachowcy kiedyś. A potem się "naókofcy" zastanawiają, jak to możliwe, że ludzie zbudowali Stonehenge nie mając dostępu do ciężkich maszyn. Odpowiedź brzmi, brak maszyn zastępowali umiejętnościami i rozumem.

  Mam nadzieję, że wybaczy mi Pan tę dygresję, ale takie myśli mnie naszły, gdy czytałem kolejne Pańskie odpowiedzi na moje proste pytanie.

  Pozdrawiam serdecznie.
 • @rumpelsiltskin 00:03:44
  Nadal nie wyjaśnił mi Pan jakiej pomocy ode mnie oczekuje. Pracuje Pan na budowie i nie wie, z której strony drzwi przymocować? Chce Pan ogólnej instrukcji, czy z jakimiś konkretnymi drzwiami ma Pan problem? Jeśli ma Pan kłopoty z opisaniem problemu, to może zdjęcia da radę wysłać?
 • @GPS 02:08:34
  "Chce Pan ogólnej instrukcji"

  Od początku niczego od Pana nie potrzebuję. Raczej tylko obserwuję i podziwiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej