Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
109 postów 4170 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

SI sama sobie stawia cele...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Właśnie potwierdziła mi się zasada, że wystarczy wyobrazić sobie coś, czego nie ma, a to coś błyskawicznie gdzieś na świecie się objawia w rzeczywistości.

       To jak w fizyce kwantowej: gdy elektron obserwujemy, to znika, a gdy sobie go tylko wyobrażamy, to się pojawia.

       Otóż napisałem niedawno futurologiczną notkę blogową o tym jak powstanie silna sztuczna inteligencja (SI): Jak powstanie silna sztuczna inteligencja? – w niej wpadłem na pomysł jak to się stanie. Otóż sztuczne sieci neuronowe nie będą się uczyć od ludzi, ale jedna drugą będzie trenować.

       No i się okazuje, że to już jest w praktyce realizowane!

       Otóż sieci neuronowe można uczyć, bo jest jasno określona funkcja celu - bardzo łatwo da się napisać algorytm, który stwierdzi czy sieć postąpiła dobrze, czy źle. Tak jest na przykład we wszystkich grach logicznych. Trudno jest napisać program, który wygra w GO, ale bardzo łatwo jest zaimplementować algorytm, który stwierdzi kto w GO wygrał. Więc do wygrywania zaprzęgamy sieć neuronową i ją uczymy, a funkcja celu to prosty, tradycyjny algorytm, z kilkoma pętlami i if’ami.

       Ale są problemy, w których stwierdzenie kto wygrał jest trudniejsze niż wygranie. Weźmy taki boks. W miarę łatwo da się napisać boksera, ale napisać sędziego, który ma orzec, który bokser wygrał, to trudne zadanie, gdy nie było nokautu. Albo taki fikołek w tył. Jak nauczyć sztuczną inteligencję robić fikołki w tył, gdy problem stwierdzenia czy dany ruch był fikołkiem w tył nie da się opisać algorytmicznie? No to jak coś jest trudne, to nie piszemy algorytmu, ale zaprzęgamy do roboty sieć neuronową. Sieć trenuje sieć. Ja to wymyśliłem, a inni wprowadzają w życie:

Training AI Without Writing A Reward Function, with Reward Modelling

Grzegorz GPS Świderski

 

KOMENTARZE

 • @
  No i tak to właśnie się odbywa.
  Jak tylko coś o Rosji ''pozytywne'' to od razu pojawia się jakiś '' elektron '' i zaczyna twierdzić coś odwrotnego. Może po prostu przestać ich obserwować, niech se robią co chcą?
 • To, że człowiek tworzy narzędzia
  ułatwiające mu pisanie złożonych programów komputerowych - to wcale nie powód aby te narzędzia nazywać jakąkolwiek inteligencją i tym samym pchać zaraz bezczelnie swój zad - na boski tron.
 • @demonkracja 18:50:02
  "To, że człowiek tworzy narzędzia
  ułatwiające mu pisanie złożonych programów komputerowych - to wcale nie powód aby te narzędzia nazywać jakąkolwiek inteligencją..."

  Nieaktualne :-)
  Sztuczna inteligencja zaczęła tworzyć... sztuczną inteligencję.
  I została odłączona.
  Ale nie mam linku. Nie pamiętam też która firma zrobiła tę SI.
  Przepraszam.

  Ukłony
 • @fretka 17:38:28
  "Jak tylko coś o Rosji ''pozytywne'' to od razu pojawia się jakiś '' elektron ''"

  Kwiatuszek za skojarzenie:

  @---->>>>>>------------------------

  Szczęśliwego! :-)
 • @Jasiek 17:31:14
  -------------
  Nieaktualne :-)
  Sztuczna inteligencja zaczęła tworzyć... sztuczną inteligencję.
  -------------
  Na czym polega to w/w tworzenie?
  Dlaczego zaraz sztuczna inteligencja - a nie zwyczajne rozszerzanie programu komputerowego niezamierzonego przez programistów czyli zwyczajny error?
  Ukłony

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY

więcej