Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
101 postów 4024 komentarze

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Która okupacja była gorsza?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Szerokim echem odbiło się w mediach stwierdzenie Włodzimierza Czarzastego, że armia czerwona wyzwoliła Polskę. Duża część Polaków podziela to zdanie, a inni uważają, że to nie było wyzwolenie, ale podbój.

       I jedni i drudzy mają rację - bo dla jednych było to wyzwolenie, a dla innych podbój.

       Uważam, że sowiecka okupacja była gorsza niż niemiecka, bo sowiecka skutkowała tym, że do dziś żyją ludzie, dla których ta okupacja była wyzwoleniem - bo oni stanęli po stronie wroga.

       Okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej, oraz PRL do śmierci Stalina, czyli okupacja sowiecka, w zasadzie pod względem zniszczeń, terroru i morderstw na ludności polskiej niczym się jakościowo nie różniły. Różnice były tylko ilościowe. Ale najważniejsza różnica, to stopień kolaboracji z wrogiem.

       Był terror, morderstwa i grabież w obu okupacjach. Terror niemiecki zamordował więcej, ale nie złamał ducha narodu, a może nawet go zwiększył, a terror sowiecki wymordował mniej, ale za to zniszczył morale. Terror sowiecki był gorszy, mimo, że mniej wymordował, bo był skuteczny, zadziałał, stopień kolaboracji zwiększył się drastycznie - Polacy sami nawzajem się mordowali w imię sowieckiej ideologii.

       Destrukcyjne skutki okupacji sowieckiej trwają do dziś. Z Niemcami nie przegraliśmy, bo nie staliśmy się nazistami, a z sowietami przegraliśmy, bo wielu z nas zostało komunistami, socjalistami, socjaldemokratami.

       Okupacja niemiecka skutkowała tym, że pewien duży odsetek Polaków poległ w wyniku ludobójstwa. Okupacja sowiecka polegała na tym, że pewien mniejszy odsetek Polaków został wymordowany, co tak zastraszyło większy odsetek, że się przyłączyli do wroga. Moim zdaniem druga sytuacja jest gorsza, bardziej destrukcyjna dla narodu.

       Gdy walczymy z kanibalami, to z dwojga złego lepiej zostać zjedzonym, niż przejść na stronę wroga i zjeść własną rodzinę. W pierwszym przypadku przynajmniej duszę ocalimy.

       Niemniej utrata duszy to kwestia indywidualna - sowieccy kolaboranci ją stracili. Ale ważniejsze jest to, że straciliśmy cywilizację - na co dużo większy wpływ miała sowiecka okupacja niż niemiecka. Niemcy pozbawili wielu z nas życia i majątku, a sowieci oprócz trochę mniejszych ilościowo mordów i trochę większych ilościowo kradzieży, zniszczyli nam jeszcze cywilizację, której dziś bardzo brakuje.

       Te zniszczone przez sowietów cywilizacyjne wartości to: chrześcijańska moralność, wolność osobista, gospodarcza i religijna, własność prywatna, kapitalizm, indywidualizm, organiczna wspólnotowość, samorządność, subsydiarność, tolerancja, braterstwo, równość wobec prawa, samodzielność i niezależność ekonomiczna obywateli, świadomość obywatelska, solidarność, sprawiedliwość, podmiotowość człowieka, dualizm prawa, zdolność społeczności do samoorganizacji, do oddolnego działania, do pracy organicznej etc...

       Wszystkie te pozytywne wartości sowieci i ich kolaboranci, których spadkobiercami jest dzisiejsza lewica, zastąpili socjalizmem, stalinizmem, etatyzmem, marksizmem, totalizmem, kolektywizmem i statolatrią. I to trwa do dziś. Podbój okazał się skuteczny. Dlatego dziś lewicowcy mogą mówić o wyzwoleniu - było to wyzwolenie komunizmu.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:  

 

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  "Te zniszczone przez sowietów cywilizacyjne wartości to: chrześcijańska moralność, wolność osobista, gospodarcza i religijna, własność prywatna, kapitalizm, indywidualizm, organiczna wspólnotowość, samorządność, subsydiarność, tolerancja, braterstwo, równość wobec prawa, samodzielność i niezależność ekonomiczna obywateli, świadomość obywatelska, solidarność, sprawiedliwość, podmiotowość człowieka, dualizm prawa, zdolność społeczności do samoorganizacji, do oddolnego działania, do pracy organicznej etc..."

  Autor sądzi, że te wszystkie wartości kwitły w Polsce przedwojennej i dopiero "sowieci" je zniszczyli?
 • Teza notki z gruntu fałszywa
  To tak jakby porównywać gruszki i jabłka.

  Od 89' mamy pełzającą okupację. Może Autor też dołączy do notki?
 • Ideologiczny bełkot....
  "Ale ważniejsze jest to, że straciliśmy cywilizację - na co dużo większy wpływ miała sowiecka okupacja niż niemiecka."

  Zastanawiam się jaką to cywilizację przejęliśmy od hitlerowców w latach 1939-1945 ? I jaką by nam zafundowali w następnych dziesięcioleciach, o ile istnielibyśmy?
  I jaką "duszę" byśmy zachowali, gdy "zostalibyśmy zjedzeni do ostatniego Polaka ?
  Jeszcze parę lat, i okresy "okupacji" i wolnej Polski staną się równością.
  Porównując osiągnięcia : kultury materialnej (np. dokonania techniczne),kultury duchowej (wierzenia, wiedza, literatura i wszelkiego rodzaju piśmiennictwo, sztuka, w tym: sztuki plastyczne, teatr, muzyka, film, moda, a także wszystko co należy do wytworów umysłu, na przykład filozofia), kultury języka (umiejętność sprawnego posługiwania się językiem i operowania nim zgodnie z normami obowiązującymi w danej społeczności i wymaganiami danej sytuacji komunikacyjnej), kultury politycznej (systemy wartości i wzorce zachowań (polityków, partii) biorących udział w wykonywaniu władzy państwowej) oraz kultury fizycznej i wychowania fizycznego, muszę z niekłamaną przykrością donieść, że zostaliśmy żywcem zjedzeni łącznie z duszą.
  Pan wybaczy, ale ten tekst, to wytwór naprawdę chorej ideologii...
 • Autor
  Miałem coś napisać, ale szkoda czasu. Pożytecznych idiotów nigdy w Polsce nie brakowało. Jedź Pan do Telawiwu tam na pewno docenią te rewelacje.
 • Cały myk tego problemu
  opisanego słusznie przez Autora - zasadza się na tym, że najpierw była wojna gorąca mianowana II WŚ - która przygotowała pole do wojny nowego typu, która trwa po dziś dzień. Dotyczy to także - wbrew pozorom - Europy Zachodniej - gdzie efektem tego jest zagnieżdżenie się tam komuny o stokroć bardziej toksycznej - od komuny moskiewskiej. Komuny - dla której ideałem jest powszechne, globalne mieszanie gówna ze sperma w męskich - a w przyszłości i w dziecięcych odbytach.
  Wniosek?
  Problemu nie należy rozstrzygać w kategorii - która okupacja była gorsza - tylko w kategorii etapów mądrości - za pomocą których czarci pomiot przerabia ludzkość stworzona przez Boga - na szatańskie odchody.
 • @demonkracja 10:05:26
  Ilu Polaków przybyło za okupacji Hitlerowskiej ?
  Ilu Polaków przybyło za PRLu ?

  Co zbudował Hitler w Polsce ?
  Co zbudowano za PRLu w Polsce?
  Jak wyglądała edukacja za Hitlera i przed wojną a jak w PRLu ?
  Jak wyglądała opieka zdrowotna za Hitlera i przed wojną a jak w PRLu ?
  Jaki język obowiązywał za Hitlera a jaki za PRLu ?
  Jaka flaga powiewała za Hitlera a jaka za PRLu
  Jak się miał KK za Hitlera a jak za PRLu

  Odpowiedzi na te pytania dadzą matematyczny wynik
  która okupacja była gorsza.

  Nie ma o czym gadać "okupacja" za PRLu była taka sama jak "okupacja" za PO albo za PIS czyli władza nie realizowała programu opozycji... i tyle.
  Tyle że to żadna okupacja...a Polska się rozwijała gospodarczo jak nigdy w historii... ludzie się rozmnażali jak nigdy w historii, ludzie się kształcili jak nigdy w historii..
  PRL to był najlepszy "okupant" w historii Polski, dużo lepszy niż "wolność" pod Piłsudskim, czy solidaruchami... czy jakimkolwiek Polski królem w przeszłości.

  Solidaruchy cofnęły Polskę wstecz w kierunku mroków średniowiecza, dominacji KK, dominacji wrogich Polsce mafii żydowskiej i banderowskiej.

  PRL był drogą do potęgi gospodarczej Polski.. taką drogą poszły Chiny i dzisiaj widzimy efekty.
  Solidaruchy złamały Polsce i Narodowi Polskiemu czyli też sobie kręgosłup...

  PIS teraz stara się wrócić na drogę rozwoju .. i nie jest łatwo jak widać.. wrogowie Narodu Polskiego są czujni a pożytecznych idiotów w narodzie ciągle zbyt wielu (już mniej niż za PRLu ale ciągle za dużo).
  .
 • Idąc tym tokiem rozumowania to należy
  przyjąć, że gorsza od okupacji niemieckiej, była też sanacja. To wtedy zapanowała statolatria i etatyzm.
 • Jeszcze jedna uwaga.
  Po smierci Bieruta, Polska stała się bardziej niezależna niż jest obecnie. Wspólnotowość jednak kwitła. Poziom nauczania w szkołach był wyższy niż jest obecnie.
 • @Oscar 10:58:02
  Gdybyś nie wyskoczył z tym średnioowieczem to wpis byłby ok. Akurat w średniowieczu to Polska była potęgą, z epizodami słabości. Mieliśmy porządny autorytet, A nasi uczeni byli nowatorami. Nieważne czy był to Mikołaj Kopernik, czy Paweł Włodkowic, czy też Stanislaw ze Skarbimierza.
  Akurat Chiny drogą PRLu nie poszły. PRL był dobrą drogą do odbudowy Polski po w wojnie, ale nie do tego, aby stać sie potęgą gospodarczą.
 • @Oscar 10:58:02
  ------------
  "Odpowiedzi na te pytania dadzą matematyczny wynik
  która okupacja była gorsza."
  ------------
  Czy Pan @Oscar zdaje sobie sprawę z tego - coby było - gdyby ludzi na Zachodzie nie udało się czarciemu pomiotowi wtłoczyć w kubraczek marksizmu kulturowego.
  Wniosek?
  Za komuny hodowano tutaj mięso armatnie - aby czerwona, niezwyciężona -mogła pić szampana na gruzach Paryża. Dlatego (między innymi) pozwolono na ten przyrost naturalny czy ogólny poziom nauczania był wyższy. Tereny PRL miały się stać teatrem wojny - co nie jest od dawna tajemnicą.
  Na koniec - to co - nagle czarci pomiot - sterujący moskiewską komuna - nagle tak pokochał tutejszych tubylców, że im chciał nieba przychylić?
  Liczy się to - dokąd nas czarci pomiot doprowadził a nie to jakie były poszczególne etapy owego prowadzenia.
 • Jeszcze jedna uwaga.
  Idee i poglądy mają praktyczne konsekwencje. W zasadzie, aby autor był konsekwentny, to powinien dobrowolnych volksdeutschów uznać za polskich patriotów.Hitler też bronił Warszawy przed komunistami.
  Autor wykazuje się ahistorycznym relatywizmem.
 • @programista 07:33:40
  Tak.
 • @Jwu 09:15:11
  Komentarz nie na temat. Autor nie tęskni za GG, i nic takiego nie napisał.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:35:13
  Ależ przecież dołączyłem to do notki! W PS. jest odnośnik do: https://www.salon24.pl/u/gps65/863125,okupacja-polski
 • @SZS 09:46:19
  Nic o przejmowaniu od hitlerowców jakiejkolwiek cywilizacji w tej notce nie pisałem. Ale rzeczywiście takie narzucanie obecnie następuje. Poprzez UE przejmujemy od Niemiec ich cywilizację bizantyjską: https://www.salon24.pl/u/gps65/282789,roznice-cywilizacyjne
 • @Oscar 10:58:02
  Bardzo wyraźnie napisałem w notce jakie okresy porównuje. Okupacja sowiecka to okres od 1939 do śmierci Stalina. Proszę samemu policzyć sobie bilans strat i zysków. Obie okupacje były ewidentnie stratą i ludnościową i materialną. A to, że Niemcy wymordowali więcej też napisałem.
 • @Wican 12:01:22
  Sanacja rzeczywiście wdrażała w Polsce etatyzm i statolatrię, ale wielokroć mniejszą niż za Hitlera i Stalina. Upadek cywilizacyjny Polski trwa od zaborów.
 • @Wican 12:02:29
  Dlatego o tym okresie nic nie napisałem w tej notce. W niej porównuje okupacje, a nie zabory.
 • @Wican 19:27:36
  Hitler nikogo nie bronił, on prowadził wojnę zaborczą.
 • @GPS 22:23:20
  Coś mi się zdaję, że w czaszach które Pan wymienił nie miał Pan wyboru.Albo sowiecka okupacja albo GG. Tak to jest, kiedy rząd wieje przez Rumunie do Anglii i pozostawia swój naród samemu sobie. Ani Ameryka ani Anglia swojej okupacji nie zaproponowali. Churchill nazwał Polskę hieną Europy i kazał nie strzelać do czerwonoarmistów a Roosevelt nawet nie wie gdzie Polska leży na mapie.
  O!
 • @GPS 22:24:03
  A to przepraszam!
 • @Oscar 10:58:02 Wiarygodność
  Panie Oscar dziękuję za komentarz.
  Zawiera on prawdziwe twierdzenia, do których się przyłączam.
  Za PRL-u Polska była drugim na świecie producentem trawlerów. Aktualnie przeczytałem, że olbrzymie zlecenia na statki z Rosji otrzymały stocznie niemieckie.

  Pomyślałem gorzko: te zlecenia mogłyby być dla stoczni polskich, gdyby do władzy w Polsce, mieszkańcy dopuścili Polaków, a nie polski chłam, żydów, Niemców i amerykańskich agentów.

  Rozumiem GPS-a, chciałby się zniemczyć.
  Podczas okupacji zniemczało się dziesiątki tysięcy Polaków, którym Niemcy grozili wywłaszczeniem. Na zasadzie, gdybym nie zgodził się na germanizację, to musiałbym pójść do lasu, do partyzantki, Niemcy zajęliby mi gospodarstwo, wywłaszczyli, a rodzinę zabraliby do obozu, albo wywieźli na roboty.

  Prawdziwych Polaków patriotów było podczas okupacji bardzo mało. GPS reprezentuje swoją notką nikczemną, polską większość, polski chłam, który Polskę sprzedawał i sprzedaje, który głosował za Europą i Niemcami.
  Przyjmuję to zasmucony do wiadomości.

  Ja nawet po 40 latach siedzenia w Niemczech nie mam ochoty na niemieckie obywatelstwo. Taka perspektywa staje mi w gardle, gdy tylko o niej pomyślę.

  http://iddd.de/rys/StanislawSkalskiKL.jpg
 • @adevo 11:23:46
  Skąd wniosek, że chciałbym się zniemczyć?
 • @GPS 12:46:49
  > "Okupacja niemiecka skutkowała tym, że pewien duży odsetek Polaków poległ w wyniku ludobójstwa."
  > --------------------------------

  Polec mogli żołnierze, partyzanci, powstańcy, ginąc w walce. Większość Polaków zginęła bez walki, zamordowana przez Niemców. Pomyślałem, że się przylizujesz do Niemców. Oni też tak piszą swoją nową historię. W następnym kroku wykazują, że ten odsetek walczących Polaków wcale nie był taki duży. Jesteś więc na drodze fałszowania historii Polski w niemieckim stylu. Natomiast Ruscy to tylko mordowali…

  >"Okupacja sowiecka polegała na tym, że pewien mniejszy odsetek Polaków został wymordowany, co tak zastraszyło większy odsetek, że się przyłączyli do wroga."
  > ---------------------------

  To przecież wredna nieprawda, jeżeli pominiemy zbrodnie wojenne jak w Katyniu.

  Mój ojciec siedział po wyroku w więzieniu. On tęsknił za Polską, za swoją rodziną, wrócił ze Stanów odbudowywać Polskę. To było dla komunistycznych oprawców niewytłumaczalne. Zabrali mu przywieziony majątek i wsadzili na 10 lat, za powrót, za niby "szpiegostwo" na rzecz USA. Mogli go powiesić, a on tylko siedział, aż do śmierci Bieruta.

  Nikt się nie przyłączał ze strachu do wroga, może na początku. Pokolenie powojenne zostało wychowane w szkołach PRL-u. W duchu patriotyzmu dla Polski i w duchu solidarności z prawdziwymi Polakami i przyjaźni z Rosjanami.

  Ja miałem przyjaciółkę w okolicach Soczi nad Morzem Czarnym. Pisaliśmy sobie więcej niż z moją rodziną w USA.

  Jeżeli komuniści Polaków zabijali, to głównie po wyrokach sądowych, a więc nie mordowali! Natomiast Niemcy i Ukraincy (UPA) stosowali odpowiedzialność zbiorową. Za jednego partyzanta ginęła czasami cała polska wioska.

  Tego Rosjanie i Polacy prawie że nigdy nie robili. Wysiedlenie Ukraińców z Polski w ramach akcji Wisła, było operacją wojskową w obronie życia Polaków, a nie zbrodnią. Oczywiście można fałszować historię i pisać o "mordowaniu" Ukraińców, szczególnie jeżeli się jest niemieckim lub ukraińskim agentem.

  Ja nie jestem historykiem, ale chętnie rozmawiałem ze świadkami podczas moich podróży po Polsce. Dlatego uważam, że mam lepszy obraz tamtejszych czasów niż niejeden historyk.
 • moja rodzina
  miała to szczęście być wcielona do III rzeszy i prywatne dospodarki zostały wcielone do "kołchozu"
 • @demonkracja 13:28:25
  "Za komuny hodowano tutaj mięso armatnie - aby czerwona, niezwyciężona -mogła pić szampana na gruzach Paryża. Dlatego (między innymi) pozwolono na ten przyrost naturalny czy ogólny poziom nauczania był wyższy"

  O co za tytanizm przemyśleń.........

  Ale skromnie zapytam po co to te wysokie wykształcenie mięsu armatniemu? Staczy takiemu zawodowe i flaszka co dzień.

  UPS co za nietakt to przecież wypisz wymaluja system w III RP gdzie flaszka co wieczór to przekonanie elit o potrzebach szeregowego Polaka.

  Jeden przykład to nakłady wydań niech będzie modnego na świecie pisarza sensacyjnego a dzisiejszych wydań porównywalnego autora
 • @GPS 22:34:42
  Ale to sanacja stworzyła system kleptokratyczny. I to piłsudczycy zniechęcali Ślązaków do Polski i Polaków. A okupacja Sowiecka, materialnie byłakorzystniejsza od niemieckiej. Niemcy zniszczyli nasze państwo ludnościowo i infrastrukturalnie. A komuniści odbudowali. Czy to się komuś podoba czy nie, to plan trzyletni okazał się sukcesem. I odbudowano Polskę własnym sumptem. Czyli coś budowano, a nie tylko niszczono. Gdyby dłużej potrwała okupacja niemiecka, to Polaków by nie było. Ewentualnie mały naród na poziomie ludnościowym Słowacji
 • @GPS 22:35:44
  I okupacja niemiecka była straszliwsza. Proszę się zapytać, kogś kto przeżył. Moi dziadkowie na Kresach Wschodnich, to czekali na Sowietów jak na zbawienie.
 • @Wican 20:27:13
  Dowody anegdotyczne się nie liczą.
 • @Jwu 08:23:27
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dow%C3%B3d_anegdotyczny
 • @GPS 22:22:57
  Anegdotyczne? Konkretnie. Które? Źródła oparte na wspomnieniach są najlepsza a nie ideologizacja problemu, jak robi to GPS. Dokładać do tego ideologię? Abstrahując od tego, ze to w zasadzie działanie antypolskie. Niemcy rozwalili nam kraj, PRL odbudował. I dzieki Sowietom mamy wreszcie porządne granice.
 • @GPS 12:50:12
  Ja proponują wziąć jakis podręcznik do metodologii historii. Albo chociaż do wstępu do badań historycznych.
  Pana dowody sa więcej niż anegdotyczne, bo kwestii duszy nie da się zweryfikować ani racjonalizmem, ani empiria. Ot, pogaducha.
 • @Wican 10:06:25
  https://www.salon24.pl/u/gps65/562042,libertarianski-kolektywizm
 • @GPS 11:52:50
  Komu zaszkodziło wyzwolenie ziem polskich przez Armię Czerwoną? Niemcom i folksdojczom (świadomie spolszczam). Oraz pewnym kolaborantom. O GPS patrzy na wyzwolenie oczami tych trzech elementów.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej