Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
109 postów 4170 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Polacy zostaną wyparci

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Często słyszy się takie opinie: „jeśli damy wolną rękę obcemu kapitałowi to wykupi on Polskę i Polacy zostaną z niczym”...

... „Wprowadzenie kapitalizmu w Polsce spowoduje to, że polski kapitał zostanie wyparty przez kapitał zagraniczny - głównie żydowski i niemiecki”, „Wolność produkcji i handlu w Polsce spowoduje to, że wszystko wykupią obcy i będą Polaków wyzyskiwać”.

Ogólnie można to zawrzeć w haśle: „wolność gospodarcza, wolny rynek i kapitalizm dla Polaków spowoduje taki efekt, że Polaków wyprą inne narody w produkcji, handlu czy operowaniu kapitałem”.
Te opinie są moim zdaniem wyjątkowo antypolskie i poniżające dla naszego narodu - bo to sugerowanie, że jesteśmy głupsi, mamy jakoby gorszą cywilizację. Lepiej uważać na takich, którzy w ten sposób nas obrażają - tacy ludzie w istocie służą obcemu kapitałowi, który panoszy się u nas dzięki korupcji, potędze urzędników i państwu, które wolny rynek ogranicza.
Te opinie zakładają, że konkurencja rynkowa to coś w rodzaju zawodów sportowych, w których jeden wygrywa, a drugi przegrywa, jeden drugiego wypiera, czy pokonuje - jeden coś traci, a drugi zyskuje. To jest oczywiście błędna i głupia opinia. W istocie na rynku prawie każdy wygrywa, bo handel przynosi najczęściej zysk obu stronom transakcji. Więc jeśli widać, że ktoś został wyparty w jakiejś dziedzinie na rynku, to nie koniecznie znaczy, że jest poszkodowany, albo stratny. Jeśli ma kapitał i zamiast go pożyczyć kupi fabrykę obuwia, to oczywiście został wyparty z rynku kapitałowego, ale wszedł na rynek obuwniczy.
Kupując coś od kogoś wcale go nie pozbawiamy czegoś, ale się wymieniamy. Nie jest tak, że jak wszystko sprzedam, to nic nie będę miał. Sprzedaż za pieniądze to w istocie połowa transakcji handlowej - musi mieć ona zawsze drugą część, która jest kupnem czegoś za uzyskane pieniądze. By coś kupić, musimy coś sprzedać - wcześniej, albo później. Więc nie można kogoś wykupić pozostawiając z niczym. Można wykupić towar czy usługi, albo kogoś okraść czy oszukać. Nie można Polaków wykupić. Nie można wyprzeć poprzez handel. Wolność sprzedawania nie może kogoś wszystkiego pozbawić. Pozbawić kogoś można tylko okradając go lub oszukując. Do okradania i oszukiwania służy państwo.
Ograniczanie nam wolnego rynku wcale nas przed grabieżą i manipulacją nie ustrzeże. A wręcz odwrotnie: przysłuża się temu - bo im więcej urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy wtryniają się nam w najdrobniejsze aspekty naszego życia, tym więcej manipulacji, kombinacji, korupcji i podatków. Łatwiej się nie dać oszukać mając większą swobodę, niż będąc ograniczonym gąszczem państwowych przepisów.
Wolnego rynku powinno być maksymalnie dużo. Naród, szczególnie polski, musi być wolny, bo to nasza tradycja - a każde duże, centralne państwo będzie nam tę wolność tylko tłamsić. Polska powinna być jak dawna Rzeczpospolita: władza centralna króla powinna służyć tylko do celów prowadzenia polityki zagranicznej i ochrony swobód obywateli - cała reszta powinna być prywatna.
Ten, kto uważa, że własność Polaka należy ograniczyć, że nasze swobody gospodarcze nas niszczą, że nie powinno się nam pozwolić sprzedawać lasów, ziemi czy domów, ten kto chce ograniczać nam zakres potencjalnych kupców, którym coś moglibyśmy zaoferować, ten w istocie jest przeciwny Polsce i Polakom i ma nas za głupków, którzy mogą żyć tylko w niewoli.
No bo albo się nas zniewoli i zabroni dysponować własnością, albo się da nam swobodę, a wtedy popadniemy w niewolę. Nie ma jakoby innego wyjścia.
Trochę w tym racji jest. Nie w tym, że nie potrafimy dobrze gospodarować, ale w tym, że nie wierzymy, że to potrafimy i jednak ulegamy propagandzie, która nas poniża i traktuje jak parobków i głupków. Powszechne poparcie dla partii socjaldemokratycznych w Polsce, takich jak PiS, PO, SLD, PSL, Nowoczesna, Wiosna czy Razem, świadczy o tym, że większość głosujących Polaków ma siebie samych za bydło hodowlane, które potrzebuje dobrego pana do zaopiekowania się nim. Sami sobą pogardzamy i mamy się za niezaradnych i niezdolnych do samodzielnego życia na wolności. Chcemy opieki kogoś mądrzejszego i lepszego. Ulegamy pseudonarodowcom, którzy twierdzą, że bez pomocy dobrego pana, który nas zniewoli i ograniczy, sobie nie poradzimy, sprzedamy się i damy wykupić obcym. Więc ktoś musi nami rządzić i naszą własnością władać. Tak uważa większość głosujących Polaków. No i dlatego mamy takie syfiaste państwo, które nas zniewala.
 
Grzegorz GPS Świderski

KOMENTARZE

 • Wszyscy to idioci, tylko GPS rozumie rzeczywistość
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg
  Powiedz mi, dlaczego bokserzy są podzieleni na wagi?

  Czy ilość kapitału ma znaczenie dla konkurencyjności na niby wolnym rynku?

  Czy nie ma sposobów wykończenia konkurencji metodami rynkowymi, no i poza rynkowymi?

  Jakiemu kapitaliście opłaca się istnienie konkurencji?

  Ile własności zlokalizowanej w Polsce jest jeszcze w rękach Polaków?

  Ilu członków instytucji państwowych reprezentuje interesy Polaków?

  itd....

  Nie trzeba być głupszym, aby zostać wypartym z niby wolnego rynku, wystarczy być słabszym kapitałowo.

  Jakoś Trump to rozumie, tylko GPS nie.
 • Miałeś chamie złoty rog
  Brak elity a naród zapatrzony w obce wzorce - co dalej?
 • @interesariusz z PL 08:35:58
  W sedno. Szacunek.
 • GPS
  "Nie trzeba być głupszym, aby zostać wypartym z niby wolnego rynku, wystarczy być słabszym kapitałowo." - dokładnie.
  Tyle lat minęło a Pan dalej to samo, panie Świderski. Pana nie warto ani komentować, ani prostować. Pan już dawno powinien być anarchistą, kupić sobie porządne uzi i ... zapuścić brodę. Ale... no właśnie, coś pana powstrzymuje. Ciekawe co? Tak z innej beczki: kto finansuje pańską twórczość internetową? :)
  :
  "Ten, kto uważa, że własność Polaka należy ograniczyć, że nasze swobody gospodarcze nas niszczą, że nie powinno się nam pozwolić sprzedawać lasów, ziemi czy domów, ten kto chce ograniczać nam zakres potencjalnych kupców, którym coś moglibyśmy zaoferować, ten w istocie jest przeciwny Polsce i Polakom i ma nas za głupków, którzy mogą żyć tylko w niewoli.
  No bo albo się nas zniewoli i zabroni dysponować własnością, albo się da nam swobodę, a wtedy popadniemy w niewolę. Nie ma jakoby innego wyjścia." Szef/szefowa to czyta czy nie...? Ma pan "swobodę" i co pan z tym robi?- ups, ale to Hamlet...
 • Nie wszyscy!
  "referenda są w komunizmie i w tzw. demokracji, gdy trzeba stworzyć wrażenie, że lud ma coś do powiedzenia.

  Tu jest właściciel. To jest obszar prywatny. A pani jest tylko jednym z wielu gości, który powinien wiedzieć, jak się zachować."

  W Zakopanem wystawiono na Krupówkach Księstwo Góralskie. Z tym się nie dyskutuje. Patrz Świderski i ucz się! ;)
  PS. Nie, nie wiatraki! Nie narty na tzrech rolkach.
 • Komentarze
  Ja bym się wstydził pisać takie niemerytoryczne, samoponiżające komentarze jak powyżej. Zalecam pisać z sensem i na temat. Przysrywanie niczemu dobremu nie służy.
 • @GPS 14:00:52
  Ja bym się wstydził pisać takie niemerytoryczne, samoponiżające komentarze jak powyżej. Zalecam pisać z sensem i na temat. Przysrywanie niczemu dobremu nie służy.
  :)
 • Libertarianizm: wasze ulice, nasze kamienice
  Obszerny komentarz (polemikę) do tego tekstu publikuję jako artykuł pod tytułem "Libertarianizm: wasze ulice, nasze kamienice " i pod tym adresem:

  https://swiatowid.neon24.pl/post/150238,libertarianizm-wasze-ulice-nasze-kamienice

  Tu, na neon24 agentura ma widać wolne i pan GPS został sam na sam z Polakami. Efekty widać w postaci oceny jego tekstu (6x 1).
 • o
  "pan GPS został sam na sam z Polakami. "

  My tutaj:

  https://www.youtube.com/watch?v=EQ016cSV-AI

  a pan grześ ...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY

więcej