Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
109 postów 4170 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Współczesne państwo polskie jest lewicowe!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska scena polityczna jest od bardzo dawna totalnie zdominowana przez lewicę. I to jest złe - to czyni Polskę biedną i zniewoloną.

       Typowa, tradycyjna, archetypiczna lewica to socjaldemokracja. Wszystkie polskie partie parlamentarne głównego nurtu popierają i realizują wszystkie postulaty tradycyjnej socjaldemokracji.

       Różnią się one między sobą mało znaczącymi niuansami. PO, PiS, Nowoczesna to socjaldemokracja postsolidarnościowa, SLD i PSL to socjaldemokracja postkomunistyczna, a Razem czy Wiosna to socjaliści skrajni. Póki co w Polsce podział elektoratu jest dużym przybliżeniu taki: Lewica - 95%, Prawica - 5%. Na prawicy jest tylko Konfederacja. Nasz ustrój, konstytucja i prawo są w pełni lewicowe od bardzo dawna.

       Podstawowe punkty programu socjaldemokratycznego, czyli lewicowego, są takie: 

 • państwo opiekuńcze oparte o sprawiedliwość społeczną,
 • finansowanie z podatków edukacji oraz opieki zdrowotnej,
 • utrzymywanie państwowego systemu emerytalnego opartego o piramidę finansową zwaną solidarnością pokoleniową,
 • aktywna polityka państwa ingerująca we wszystkie gałęzie gospodarki różnorodnymi sposobami,
 • realizowanie idei równości, poprzez redystrybucję dochodu narodowego,
 • etatyzm, czyli aktywny wpływ państwa na przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą - poprzez bezpośrednie ich posiadanie, utrzymywanie firm z kapitałem mieszanym, a także rozwijanie wielu urzędów i instytucji państwowych zajmujących się regulowaniem firm prywatnych,
 • dotowanie przez państwo kultury, sztuki i nauki i wielu innych dziedzin,
 • koncesjonowanie większości dziedzin ludzkiego życia, takich jak: telekomunikacja, transport, produkcja i handel farmaceutykami, bankowość, radio i telewizja, poszukiwanie i wydobywanie bogactw naturalnych, ochronę osób i mienia, wytwarzanie, przetwarzanie i handel paliwami oraz energią, hazard, przewozy lotnicze, produkcja i handel alkoholem i tysiące innych,
 • centralizm państwowy.

       Wszystkie partie parlamentarne w Polsce od ponad pół wieku realizują te postulaty. PiS tak samo wspiera socjalizm jak PO. PiS jest tak samo lewicowe jak PO. Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) jest tak samo socjaldemokratyczna jak PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Wiosna czy Razem. Nazwa "Zjednoczona Prawica" to oszustwo - zgodnie z programem powinni się nazywać "Zjednoczona Lewica".

       Kwestie dotyczące oceny lewicowości polskiej sceny politycznej są trudne do policzenia, bo operują miarą jakościową, oceną postulatów. Ale bardzo łatwo da się je rozstrzygnąć, gdy wprowadzimy miarę ilościową. Po prostu policzmy jaki udział w budżecie państwa mają lewicowe postulaty, a ile się wydaje na prawicowe postulaty.

       Sam ZUS, edukacja i służba zdrowia, to już większość budżetu państwa. Obowiązkowy system emerytalny oparty na pokoleniowej piramidzie finansowej, postulat obowiązku szkolnego i utrzymywanie edukacji i służby zdrowia z podatków, to tradycyjne postulaty socjaldemokracji - i tej najdawniejszej, i współczesnej.

       Wydatki na wojsko, policję, służby specjalne, dyplomację etc. należy uznać za neutralne, bo i lewica, i prawica, w takim samym stopniu to popierają - te wydatki są niezbędne do tego by państwo w ogóle istniało.

       Mamy jeszcze wszelkie lewicowe wydatki na pomoc socjalną czy wszelkie dotacje do przedsiębiorstw. To są postulaty socjalistów, czyli lewicy. I są realizowane w Polsce w dużym zakresie.

       Jedynymi budżetowymi wydatkami jakie możemy uznać za prawicowe to wydatki na IPN, dotacje dla Kościoła, lekcje religii czy na jakieś narodowe muzea czy dotacje do patriotycznych filmów. Bez szczegółowego liczenia widać, że zdecydowana większość budżetu Polski to wydatki lewicowe. Te prawicowe wydatki nie przekraczają 1% budżetu.

       Podsumowując: polskie państwo w przybliżeniu jest od bardzo dawna w 99% lewicowe. Polska nie jest jak rzodkiewka, tylko z wierzchu czerwona, a w środku biała, Polska jest jak arbuz: z wierzchu zielona, a w środku w całości czerwona z małymi czarnymi pestkami. Dlatego śmiało można uznać, że Polska jest zniewolona i okupowana przez socjalistyczne państwo.

Grzegorz GPS Świderski

KOMENTARZE

 • Nie sposób nie zgodzić się z przykładami jakie Pan podał.
  Problem w tym, że to nie jest lewackość a populizm. Choć do humoru w krótkich majteczkach można zaliczyć stwierdzenie iż PiS to partia pro polska. Oni patriotami są, tyle, że trudno ustalić jakiego kraju, najbliższe typowanie Izrael lub USrael

  Podobnie z liberalizmem PO,a partia socjalistyczna na kolanach klęcząca przed władzami Kościoła? Tu nie liczą się idee, programy, liczą się Przekręty i Szmal..
 • hmmmmm
  a cóż to jest piramida finansowa, wiesz ?

  Które z punktów "socjaldemokracji" są złe ?

  A w ogóle to po co owa demokracja przy socjalu?
 • @Zawisza Niebieski 17:55:55
  Przekręty i szmal to jedno, a ideologia polityczna to drugie. Ja po prostu stwierdzam, że i PO, i PiS realizują w Polsce ideologię socjaldemokratyczną, czyli lewicową. A to, jak z tego korzystają, to sprawa na osobną notkę. Socjalizm oczywiście sprzyja przekrętom, ale ważną przyczyną jego trwania jest oszukiwanie ludzi, że żadnego socjalizmu nie ma, że przedtem rządzili liberałowie, a teraz prawica.
 • @interesariusz z PL 17:56:54
  "a cóż to jest piramida finansowa, wiesz ?"

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Piramida_finansowa - "struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze". ZUS idealnie spełnia tę definicję.

  "Które z punktów "socjaldemokracji" są złe ?"

  Wszystkie - bo są niemoralne, bo są postulatami użycia przemocy wobec niewinnych ludzi, bo są realizacją niewolnictwa, bo to hodowanie ludzi jak bydło.
 • Dla autora głównym wyznacznikiem lewicowości
  są sprawy ekonomiczne czy społeczne. A dlaczego? Bo Korwin tak twierdzi od lat? Abstrahując już od pewnej przypadkowości w określaniu czegoś jako "lewica" lub prawica". Bo tak sobie kiedyś siedzieli w parlamencie.
  Według mnie, to liberalizm jest lewicowy. Po prostu. Stawia na piedestale wolność człowieka. I teraz kwestia czy "wolność do...", czy "wolność od..."
  A gdzie tutaj Bóg?
  A kolejne pokolenie liberałów to różne odłamy lewactwa (sama lewicowość socjalistyczna może być konserwatywna). Tak naucza historia
  Patrząc na naszą najnowszą historię, to można uznać, ze SLD było bardziej prawicowe niż AWS. Gdyby patrzeć tylko na eokonomię, a na tym skupiają się korwiniści. Autor uprawsza. Są różne odłamy lewicy i różne prawicy. Np. narodowiec może być lewicowy, prawicowy lub centrowy.
  A do czego dążą liberałowie faktycznie? Co daje róznym regionom narzucanie liberalizmu? Rządy monopoli, czyli korporacji. Korporacje prywatne są gorsze niż państwowe monopole. Jeżeli liberał uważa, że wprowadzenie wszędzie liberalizmu da na dłuższą metę korzyści różnym społecznościom, tzn. że myślenie przyczynowo skutkowe jest mu chyba obce. Zawsze się skońcy monopolem lub oligopolem prywatnym.I wykończeniem lokalnych przedsiębiorców.
 • @GPS 18:05:24
  Ty tylko do ekonomii się odnosisz.I to rozumianej współcześnie. A materializm to chyba jednak lewicowość. Wyznacznikiem prawicowości jest samorządność, stosunek do państwa, poszanowanie tradycji...
 • @GPS 18:09:52
  A gdzie był prawdziwy liberalizm? Potrafisz podac przykład? I nie szukaj w średniowieczu, bo prawie wszystkie małe państewka upadły, a ludzie żyli w nich często w nędzy. Bo słabe państwo nie było w stanie ich bronić.
  Oczekuję, że podasz jakeś przykłady licząc od wieku XVIII (gdy liberalizm pojawił się doktrynalnie).
 • @GPS 18:09:52
  I TY wierzysz polskiej wiki ? Przecież to jest czysta propaganda i oszołomstwo, podczas gdy TVP to tylko propaganda.

  Nie będę się pastwił nad tą definicją, którą raczyłeś zacytować. Nie ma znaczenia, czy ją rozumiesz, chociaż można mieć wątpliwości, skoro posługujesz się cytatem, zamiast określić własnymi słowami, co rozumiesz pod tym pojęciem.

  ZUS nie jest piramidą, tylko sztafetą, podobną do płodzenia dzieci. Otrzymujesz życie od rodziców, a potem oddajesz własnym dzieciom.

  -----------------------------------
  W czym są amoralne ? A co jest moralne ? Ludożerstwo ?

  Dlaczego przemoc jest BE, a cwaniactwo CACY ? A co z przemocą psychiczną, albo intelektualną?

  Dlaczego żydowski system czerpania dochodów z pracy innych jest moralny?

  Czy własność ziemi jest moralna? Przecież pochodzi z rozboju.

  Tak to jest z prawakami, wszystkim zarzucają amoralność i przymus, a tymczasem sami amoralnie cały czas kombinują, jak tu zbudować niezauważalny system niewolniczy, w którym będą obrastać w tłuszczyk.
 • @interesariusz z PL 18:25:52
  Sztafeta pokoleń to jest piramida. Zasada taka sama. Musi być coraz więcej wpłacających aby to działało. I ci co pierwsi wpłacali, mają najlepiej. Z ubezpieczeniami społecznymi trzeba coś zrobić, bo ten system już spełnił swoje zadanie i się wali.
  Wg mnie, ZUS należy wygaszać a minimalną emeryturę obywatelską powinno zapewniac państwo. Reszta powinna polegać na prywatnych ubezpieczeń lub na oszczędnościach. Jakby ktoś chciał więcej. Płacę składki ponad 1200. Rocznie daje to około 14,500. Przy 40 latach pracy (nie licząc już podwyżek) miałbym prawie 600 000. I nie starczyłoby emerytowi na resztę życia? Zamiast wciąż trzymac trupa na kroplówce?
 • @Wican
  Czy te wymienione przeze mnie w notce postulaty określają socjaldemokrację? Czy socjaldemokracja to lewica?
 • @interesariusz z PL 18:25:52
  Tu wyjaśniam dlaczego współczesne państwo jest niemoralne: https://www.salon24.pl/u/gps65/537264,panstwo-jest-niemoralne
 • @GPS 18:05:24
  Jak najbardziej zgadzam się z Tobą co do kierunku, co do tego że PO-PiS to jedna myśl, myśl grupy trzymającej władzę, tyle, że tego nie nazwę ideologią, jak również ideologią socjaldemokratyczną. To czysty populizm realizujący jeden program, kupić jak najwięcej głosów wyborców. Jak najwięcej "narodu głupiego co wszystko kupi" na swe hasełka kupić
  Oni się nie bawią w ideologię, nie uważają iż Polacy są na tyle mądrzy, że wymagają programu. Widziałeś kiedyś program wyborczy co coś Polsce proponował? Pewnej grupce mające określoną liczbę głosów tak. Ale słabeuszom, jak niepełnosprawni? Czysta kalkulacja, rolników więcej, więc lepiej 100 zł za świnkę, 500 za krówkę, niż np. nauczycielom. Czyste obliczenia na słupkach. Zgłoszę ten pomysł, to ile mi na słupku wzrośnie?

  A po wyborach korzystamy, imprezki, loty samolotami, panienki, alkohol, używki. Choć raz na jakiś czas dla gawiedzi w kościele krzyżem warto poleżeć. A kapłan za sowitą dotację grzechy odpuści. Lud się cieszy, impreza trwa.
 • @Zawisza Niebieski 19:36:02
  "...tyle, że tego nie nazwę ideologią, jak również ideologią socjaldemokratyczną."

  Czy wymienione przezemnie punkty programowe definiują ideologię socjaldemokratyczną? Czy te punkty są w pełni w Polsce realizowane?
 • @Wican 18:35:46 ( a w zasadzie Wszyscy :-) )
  "Wg mnie, ZUS należy wygaszać a minimalną emeryturę obywatelską..."

  Przepraszam Cię Szanowny Wicanie, ale muszę się z Tobą niezwykle stanowczo, wręcz brutalnie (ale tylko na poziomie ideologicznym) nie zgodzić. Wstęp do Twojego komentarza moim daniem zawiera aż dwa poważne błędy systemowe.

  1. ZUS w obecnej formie to wręcz himalaje zdebilałego kretynizmu.
  Uwala podaż i popyt, a zatem gospodarkę, a zatem i... demografię.
  Zabiera bowiem pieniądze zarówno przedsiębiorcom jak i pracownikom.
  Wygaszanie zatem odpada - on jest do natychmiastowej likwidacji. Ten debilizm nie ma prawa istnieć ani sekundy dłużej.

  1. Co "minimalnej emerytury obywatelskiej" to jest to jakiś zwrot ukuty na tej samej zasadzie co "teoria spiskowa" czy "polskie obozy śmierci".
  Wysokość emerytury obywatelskiej zależy bowiem od jej siły nabywczej, czyli zależy od tego jak państwo prowadzi politykę gospodarczą, finansową i monetarną. Nie musi zatem być minimalna. Może, a wręcz powinna być wysoka, aby... zachęcała ludzi do pracy :-) Biedny emeryt to przecież brutalnie mówiąc mała siła nabywcza i poborca zasiłków...
  A chyba nie po to się tyra całe życie :-)

  Moje rozwiązanie:

  - natychmiastowa likwidacja ZUS

  - wprowadzenie globalnego ustalania świadczeń

  - natychmiastowe wprowadzenie "Ustawy Wilczka"

  - wprowadzenie suwerenności monetarnej.

  Reszta rozwiązań (kara śmierci, dostęp do broni, OT itp... ) to w pewnym sensie tylko otoczka prawna. Oczywiście istotna.

  I wtedy wysokość emerytury nie musi być minimalna. Może wynosić np 70% średniej płacy....

  Serdecznie pozdrawiam.
 • @Wican 18:35:46
  Ty tak poważnie, sztafeta to piramida ?

  Pierwszą zasadą piramidy jest wabik. Złapany musi mieć nadzieję wyciągnięcia więcej, niż włożył. Inaczej by nie wchodził.

  Jest więcej różnic, proponuję przemyśleć samodzielnie.

  Dlaczego emeryturę? - państwo powinno wypłacać rentę obywatelską rosnącą wraz z wiekiem.

  Ale skąd państwo ma brać pieniądze? Od tych, co nie mają dochodu, czy od tych, co dochód mają?

  No więc jeśli od tych, co mają kasę, to właśnie to jest ZUS, jak zawał, tak zwał. Różnica tylko w zasadach ustalania wysokości emerytury.
 • @GPS 19:30:48
  a ja z tym się nie zgadzam. W moim odbiorze niemoralny jesteś TY.
 • @Jasiek 19:48:50
  Ach, to na owe "świadczenia ustalane globalnie" kasę bierzemy z księżyca, a nie od przedsiębiorców i pracowników.

  No jeszcze można z podatku katastralnego. Ale to też podobno be.
 • @interesariusz z PL 19:57:01
  Twoje myślenie zawiera błąd systemowy.
  Po po powrocie z nocnej zmiany zamierzam go naprawić.
  Jestem zawodowcem - nie będzie bolało ;-)

  Ukłony
 • @interesariusz z PL 19:52:25
  "Ale skąd państwo ma brać pieniądze?"

  A skąd piekarnia bierze pieniądze na pieczenie chleba, a fabryka samochodów na ich produkcję? W ogóle skąd ktokolwiek ma brać pieniądze na cokolwiek? Czy jedyną możliwą formą uzyskania pieniędzy jest przemoc i odebranie ich siłą?
 • brednie
  ....to czyni Polskę biedną i zniewoloną....

  Czytam tego typu bzdety i niedobrze mi się robi.
  W całym nie takt krótkim moim życiu nie było w Polsce tak dostatnio i bogato jak obecnie.
  Rzecz jasna znajdzie się niejeden menel, który będzie narzekał i twierdził, że jest źle, ale ludziom normalnym powodzi się całkiem znośnie i dostatnio. Więc po co autor wypisuje takie kłamstwa, takie niedorzeczności.
  Przecież każdy widzi jak jest i jak było 30 lat temu, czy 60 lat temu.
 • @GPS 21:23:26
  Czy TY stoisz na głowie?

  Mój drogi, piekarnia bierze pieniądze ze sprzedaży chleba.
  Państwo musi pieniądze zabierać, bowiem jego usług i produktów ludzie w swojej głupocie nie chcą kupować.

  Ale z państwa korzystają prywaciarze w celu ograbienia bliźnich, niekoniecznie przemocą. Państwo stwarza im wiele możliwości.
 • @Oświat 21:37:59
  widocznie jestem menel, i znam samych meneli.

  Proszę wylicz mi, dlaczego jest tak dostatnio. Tylko nie mów, że za komuny to komórek nie było, tylko budki telefoniczne.
 • Terminy prawica i lewica powstały
  na skutek antyfrancuskiej rewolucji. Mają z założenia dzielić i skłócać głupich tubylców w danym, demonkraturowym kraju w interesie czarciego pomiotu i nic więcej.
  Wniosek?
  Proponuję nie brać tych terminów na serio - bo dzisiaj partia A jest konserwatywna a partia B lewicowa a jutro będzie odwrotnie - a ponadto w tzw. demonkraturze tzw. partie polityczne są tylko dekoracją owej tzw. demonkratury. Rządzą naprawdę zawsze ci - których nikt nigdy nie wybiera przy urnach.
 • @interesariusz z PL 21:50:14
  Ponoć punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
  Jeden będzie narzekał, bo ma pracę w Obi jako ochroniarz, czy magazynier z najniższą stawką, inny też nie ma powodu do zadowolenia bo ma rozwydrzoną klasę w ogólniaku i też nędzne zarobki, ale ktoś inny będzie sobie chwalił bo ma firmę, nową BMW i 50 badoli co miesiąc na czysto, ładną młodą żonę, spędza urlopy w zagranicznych kurortach i ma życie jak w Madrycie.
  Ogólnie poziom, życia w Polsce się poprawił i to jest fakt niezaprzeczalny, powtarzam NIEZAPRZECZALNY.
 • @Oświat 22:42:24
  Proszę o uzasadnienie ?

  Ale nie takie, że kiedyś dolar był po stuwie, a teraz jeno parę złoty.
 • @Oświat 21:37:59
  "Więc po co autor wypisuje takie kłamstwa, takie niedorzeczności"

  Proszę wskazać choć jedno kłamstwo i jedną niedorzeczność, i to uzasadnić, a podyskutujemy.
 • @interesariusz z PL 21:48:40
  "Państwo musi pieniądze zabierać, bowiem jego usług i produktów ludzie w swojej głupocie nie chcą kupować."

  A zatem jak ktoś moich usług i produktów nie chce kupić, bo jest głupi, to wolno mi go pobić i zastraszyć, by wymusić siłą obowiązek zapłaty za moją ofertę, tak?
 • @demonkracja 22:07:28
  Wszelkie terminy kiedyś powstały i miały jakiś cel. Tak się tworzy język. Dlaczego więc miałoby to uzasadniać używanie tych terminów niezgodnie z powszechnie uznawanym znaczeniem? Czarci pomiot to termin oznaczający zło, powstał w celu nazwania zła, powstał w związku z potrzebą nazwania zła osobowego. A więc słuszne będzie przeinaczanie jego znaczenia i mącenie w definiowaniu?
 • @Oświat 22:42:24
  Zgadzam się, że poziom życia w III RP poprawił się w stosunku do życia w PRL. No bo socjalizm trochę zelżał, no i mamy postęp techniczny. Jeśli to widać, że likwidacja socjalizmu w pewnych dziedzinach spowodowała poprawę zamożności ogółu, to dlaczego nie należałoby by go zlikwidować wszędzie? Dlaczego nie należy całkowicie porzucić idei lewicowych, jeśli widać, że ich zaniechanie w kilku kwestiach daje duże korzyści?
 • @GPS 00:18:39
  "Współczesne państwo polskie jest lewicowe!" jest najlepszym artykułem jaki zobaczyłem w NEon'ie od kilku lat!
  Oczywiście, półgłówki będa Pana krytykować. (Nie wszyscy przenieśli się do www.niepodległy.pl).
  Dla uzupełnienia, pozwoli Pan za wspomnę podstawę Lewactwa, czyli Manifest Komunistyczny.
  Jego paragraf #2 nakazuje: POSTĘPOWE PODATKI.
  Demokraci amerykańscy coraz śmielej mówia o 75% ! W krajach Bloku Wschodniego podatek wynosił 80%. A ja mówię: zacznijmy od likwidacji koryta!
 • @Zdzich 02:02:56
  "zacznijmy od likwidacji koryta!"

  Zgoda!
 • @Oświat 21:37:59
  "Czytam tego typu bzdety i niedobrze mi się robi.
  W całym nie takt krótkim moim życiu nie było w Polsce tak dostatnio i bogato jak obecnie."

  To napisz, proszę, coś o długach ;-(
  Tylko uważaj, proszę, żeby Ci się nie zrobiło niedobrze...

  Serdecznie pozdrawiam.
 • @GPS 00:18:39
  "Zgadzam się, że poziom życia w III RP poprawił się w stosunku do życia w PRL. "

  W PRL też się poprawił w porównaniu z II RP, dodatkowo zrujnowaną przez wojnę.

  Kluczowym pytaniem jest, jeśli porównamy 30 lecie 1945-1975 z 30 leciem 1989-2019, w którym okresie poprawa była większa i o ile?
 • lewackie nie lewicowe
  Za komuny za istnienie żadnych dotacji nie było wyjątkiem kalecy z urodzenia , ale rodzice pracowali do momentu urodzenia. Natomiast dotacje do dzieci naliczała firma do pensji
 • @interesariusz z PL 19:57:01
  "Ach, to na owe "świadczenia ustalane globalnie" kasę bierzemy z księżyca, a nie od przedsiębiorców i pracowników."

  1. Bierzemy od KONSUMENTÓW :-)

  2. Likwidujemy ZUS, KRUS, PIT, CIT, VAT, abonamenty i akcyzy. Po prostu wszystkie podatki w Polsce muszą być zlikwidowane, bo są skonstruowane w sposób patologiczny

  3. Ustalamy jeden podatek od konsumpcji. Prosty bez ulg, zwrotów, różnych stawek itp. Na 1 stronie A4 a nie jak teraz z VAT na milionie...

  4. Wprowadzamy "Ustawę Wilczka" i suwerenność monetarną.

  5. Wprowadzamy globalne ustalanie świadczeń, JEŚLI obywatele chcą świadczenia mieć.


  Teraz musisz sobie to wszystko wyobrazić. Próbuj, proszę, aż Ci się uda. To ważne.

  DLA UŁATWIENIA: z krzywej Laffera (Pan Kosiur mi ją kiedyś przyniósł ;-) ) wynika, że określony dochód (T1) można mieć z dwóch stawek - niskiej (t1) i wysokiej (t3).
  Przy stawce wysokiej gospodarka się kurczy, bo kurczy się też populacja. Państwo zabiera tyle, że ludzie mają mniej dzieci. Populacja wymiera.

  A jak jest w Polsce? Państwo zabiera ludziom na etacie ponad 80% zarobków. A mogło by tylko między 15-20%, żeby mieć ten sam dochód i nie mieć problemów demograficznych. Proste?

  Link do krzywej:

  https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fupload.wikimedia.org%2Fwikipedia%2Fcommons%2F6%2F6f%2FKrzywa_Laffera.svg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FKrzywa_Laffera&docid=lcCbfd2sFUTHVM&tbnid=Qqea4FK_Gm6RlM%3A&vet=10ahUKEwjkwZKJvfLjAhXqs4sKHX7xDL0QMwhSKAMwAw..i&w=753&h=487&bih=603&biw=1366&q=krzywa%20laffera&ved=0ahUKEwjkwZKJvfLjAhXqs4sKHX7xDL0QMwhSKAMwAw&iact=mrc&uact=8

  Serdecznie pozdrawiam.
 • @Wican 18:35:46
  Nie należy stworzyć warunki i modę do wychowywania dzieci . Np 25 % ulgi w PIT za piąteczkę , z jednoczesną likwidacją kwoty max . tak aby elity zarobkowe robiły dzieci z chciwości
 • @interesariusz z PL 21:48:40
  "Państwo musi pieniądze zabierać, bowiem jego usług i produktów ludzie w swojej głupocie nie chcą kupować."

  Jak to nie chcą? Wiesz ile osób płaciłoby podatek (kupowało usługi od państwa) gdyby coś z tego miało?
  To państwo (kierujący nim) jest głupie i patogenne, bo zabiera za dużo.
 • @GPS 02:50:54
  ""zacznijmy od likwidacji koryta!"

  Zgoda!"

  Właśnie przypomniała mi się "reforma samorządowa".
  Wprowadzenie powiatów to wg Michalkiewicza koszt rzędu 100 mld zł rocznie....
 • @Pedant 06:56:23
  Dyskutowanie o poprawie bez uwzględnienia czynnika zewnętrznego jest absurdalne.
  Równie dobrze można by analizować czy w Polsce się poprawiło za okupacji Hitlera.
  II RP nie miała embarga na wszystko a wojny z otoczeniem prowadziła z własnej inicjatywy (wyprawa Piłsudskiego na Kijów).
  PRL powstawał na gruzach powojennych Polski ii w warunkach zacieśnianego embarga na wszystko ze strony zachodu.
  IIIRP nie miała żadnych ograniczeń żadnego embarga mieli otwarty dostęp za zagranicznych rynków .. mieli najlepsze warunki do rozwoju...
  i co ? Niczego nie pobudowali ale za to zniszczyli cały dorobek gospodarczy PRLu a z Polski uczynili kolonię zachodu.

  Polska przechodziła okres najszybszego rozwoju gospodarczego za PRLu co solidaruchy starają się zetrzeć, wymazać z historii Polski.
 • @gnago 07:06:59
  "Np 25 % ulgi w PIT za piąteczkę , z jednoczesną likwidacją kwoty max . tak aby elity zarobkowe robiły dzieci z chciwości"

  Po całkowitej likwidacji PIT i ZUS na "robienie dzieci" wystarczy pieniędzy nie tylko elitom zarobkowym ale wszystkim. To będzie trochę bardziej efektywne demograficznie - nie sądzisz? I jest większa szansa, że dzieci "będą robione" z miłości, a nie z chciwości...
  A i państwo na tym skorzysta finansowo, bo gospodarka się rozrusza i będzie więcej płatników VAT.

  Proste?
 • @Oscar 07:13:26
  "Równie dobrze można by analizować czy w Polsce się poprawiło za okupacji Hitlera. "

  Przepraszam za pedanterię, i odejście od tematu, ale nie mogę się powstrzymać ;)

  Otóż to jest ciekawa i pouczająca kwestia. Jak mi zwrócili uwagę znajomi chłopskiego pochodzenia, polskim rolnikom (przynajmniej w rejonach skąd pochodzą) bardzo się poprawiło w czasie okupacji, bo Niemcy włożyli dużo wysiłku w ulepszenie, zarówno techniczne jak i organizacyjne, produkcji żywności.
 • @ Autor, All
  "Po prostu policzmy jaki udział w budżecie państwa mają lewicowe postulaty, a ile się wydaje na prawicowe postulaty."

  Bardzo ciekawe zestawienie - muszę je przemyśleć.

  Ja natomiast patrzę na problem z nieco innej perspektywy. Otóż to jak państwo wydaje pieniądze często jest związane z polityką jaką prowadzą rządzący (całkowicie abstrahuję tu od polskich realiów). Ona może zmieniać się w czasie, ponieważ zmienne mogą być potrzeby. To może nieco zaburzać możliwość oceny co do bycia państwem socjalistycznym.
  I właśnie dlatego istotne są wg mnie nie tylko wydatki, ale chyba nawet bardziej istotne jest to ile państwo zabiera pieniędzy obywatelom.

  Osobiście uznaję, że nieprzekraczalną granicą (ale już dla mnie trudną do akceptacji) jest 20%. Do tego poziomu możemy mówić wg mnie o normalnym państwie, które realizując swoje funkcje i prowadząc swoją politykę wydaje pieniądze raz na cele prawicowe, raz na lewicowe.

  Ale jeśli jest więcej niż te 20%, to mamy już do czynienia z socjalizmem. Umownie można byłoby zatem przyjąć, że im więcej podatku ponad te 20%, to w państwie jest więcej socjalizmu.
  Taka metoda oceny wielkości socjalizmu jest moim zdaniem prosta i jednocześnie nie jest zaburzona poprzez realizowanie przez państwo zmieniających się potrzeb, które mogą rodzić wydatki zaliczane do lewicowych.
  -----
  Za wpis już wczoraj dałem 5*
  Bardzo podobało mi się porównanie do arbuza - a zwłaszcza te czarne pestki ;-)))

  Ukłony
 • @GPS
  Notka bardzo trafna, ale skądinąd oczywista i dlatego mało odkrywcza.

  Zabrakło mi tła historycznego: Do 1989 r. byliśmy znacznie bardziej lewicowi (brak wolnego rynku w gospodarce), dziś mamy tego namiastki, a to bardzo wiele dla wypracowania postaw prokapitalistycznych (proprawicowych) w narodzie.

  Zabrakło mi także kontekstu geograficznego: wszystkie kraje Europy Zachodniej są dziś rządzone przez socjaldemokrację, bo ów (wypracowany w Niemczech i Francji po wojnie) model gospodarki rynkowej realizującej zasady sprawiedliwości społecznej przez wiele lat dobrze funkcjonował (dla Zachodu Europy lata 80-te, ale też 90-te, to chyba już niepotwarzalna era dobrobytu i stabilizacji).

  Żadne państwo kapitalistyczne (niektórzy mogą tutaj jako przykład podać dawne bogate USA, jeszcze sprzed wprowadzenia powszechnych ubezpieczeń) nie stworzyło konkurencyjnego modelu dla np. stabilnej Skandynawii.

  I po trzecie: Zabrakło mi także kontekstu politycznego. Po 1989 r. nie mieliśmy poza UE alternatywy - mogliśmy albo wybrać dryf, jak dziś Ukraina, albo socjaldemokrację w wykonaniu zachodnioeuropejskim.

  Nie jesteśmy wyspą na morzu. Poruszamy się w określonym kontekście historyczno-geograficzno-politycznym. Przepływy pieniężne Polska-UE wymagają kompatybilności systemowej. Warunkiem wyjścia ze strefy wpływów Moskwy była kompatybilność z systemem gospodarki zachodnioeuropejskiej, to oczywiste.

  Tych uwarunkowań trzeba po prostu być świadomym.

  Będąc członkiem UE można teraz co najwyżej wzmacniać w niej nurty antysocjalistyczne, antyfederacyjne i dążyć do maksymalnej suwerenności.

  Paradoksalnie niektóre rozwiązania z gatunku socjaldemokracji służą naszemu narodowi (np. 500+), bo w hierarchii ogólnoeuropejskich bytów gospodarczych jesteśmy raczej biednymi wyrobnikami na dorobku niż kapitalistami zdolnymi do wyzyskiwania innych.

  Zgadzam się co do zasady z naczelną myślą przedmówcy: Idee socjalne niszczą odpowiedzialność i kreatywność. Podatki hamują wzrost gospodarczy. Okowy regulacyjne zabijają innowacyjność.

  Ale miejsca, czasu i realiów, w których przyszło nam działać, nie zmienimy. Niewykluczone, że to, co nasze elity uczyniły po 1989 r. (odsunięcie, na ile się dało, komunistów od władzy poprzez wręczenie im do ręki resztek majątku państwowego, połączone z dryfem ku Zachodowi i związaniem się z NATO), było wyjściem najlepszym z możliwych w danych realiach i danym czasie.

  Oczywistym jest, że naszym interesie leży wzmocnienie więzi wiślano-atlantycko-adriatyckiej (proamerykańskie Międzymorze). Pytanie, jak bardzo uda się wskrzesić Cesarsko-Królewską Monarchię i jak bardzo Austria będzie gotowa do przejęcia roli dawnego Wiednia i czy oda się stworzyć konkurencyjny wobec Berlina-Paryża organizm wewnątrzeuropejski.

  Utrzymanie rozwiązań socjalnych na możliwie niskim poziomie (np. zamrożenie wysokości 500+ na 20 lat) sprzyjałoby polskiej gospodarce, gdyby była ona suwerenna (tzn. gdyby PKB generowali rodzimi przedsiębiorcy).

  Natomiast w obecnej sytuacji (istotna część PKB pochodzi z podatków uiszczanych przez zachodnie korporacje) trafniejszym posunięciem rządu jest uszczelnienie podatków (także wzięcie pod lupę rodzimych przedsiębiorców, niejako przy okazji) i swoisty transfer środków.
 • @Jasiek 07:37:47
  "Ale jeśli jest więcej niż te 20%, to mamy już do czynienia z socjalizmem. Umownie można byłoby zatem przyjąć, że im więcej podatku ponad te 20%, to w państwie jest więcej socjalizmu. "

  Socjalizm to nie wysokie podatki i rozdawnictwo. Gdy w dawnych czasach król nakładał wysokie podatki i rozrzucał złote lub srebrne monety w tłumie oraz budował przytułki, to nie był socjalizm.

  Socjalizm to społeczna kontrola lub własność środków produkcji i wartości dodanej, przede wszystkim większych przedsiębiorstw. To czy uzyskane środki są rozdawane czy inwestowane jest kwestią wtórną.
 • @Pedant 07:46:38
  "
  3. Ustalamy jeden podatek od konsumpcji. Prosty bez ulg, zwrotów, różnych stawek itp. Na 1 stronie A4 a nie jak teraz z VAT na milionie..
  "

  Podatek (prosty VAT) od konsumpcji nie wystarczy na długo.
  Brak podatku od majątku (np katastralnego) spowoduje kumulację majątku w "rodowych" rękach a gdy te ręce osiągną poziom Oligarchów to te ręce zmienią prawo tak jak im wygodnie (bo będą mieli swoje media, swoich posłów, swoich sędziów...swoją policję, prokuratorów i innych decydentów).
  Po zmianie praw będziemy mieli znowu jakąś formę liberalizmu czyli pogodę dla bogaczy co automatycznie znaczy niepogodę dla biedniejszych zwykłych ludzi.

  Musi być podatek lub inny mechanizm anty oligarchiczny ograniczający prywatne bogactwo od góry do poziomu niegroźnego dla państwa.
  Na dzisiaj takie ograniczenie to próg ok 50 mln powyżej już np rosnący progresywnie współudział państwa w firmie.
  .. albo podatek katastralny progresywny od poziomu np 30 mln majątku... te same pieniądze inaczej transferowane na rzecz dobra wspólnego czyli Państwa.
 • @Oscar 07:13:26
  "Niczego nie pobudowali ale za to zniszczyli cały dorobek gospodarczy PRLu a z Polski uczynili kolonię zachodu."

  Myślę podobnie.

  Ukłony
 • @Pedant 07:46:38
  "Socjalizm to społeczna kontrola lub własność środków produkcji i wartości dodanej, przede wszystkim większych przedsiębiorstw."

  Gotów byłbym się zgodzić, gdybym miał pewność, że to nie jest manipulacja, a gdzieś nie kryje się drugie dno. Tak jak np z "reformą samorządową", która niby miała służyć obywatelom, a tak naprawdę chodziło o posady dla partyjnej kliki.

  Ale dziękuję za odpowiedź na mój koment.

  Pozdro!
 • @Jasiek 08:10:05
  ""Socjalizm to społeczna kontrola lub własność środków produkcji i wartości dodanej, przede wszystkim większych przedsiębiorstw."
  Gotów byłbym się zgodzić, gdybym miał pewność, że to nie jest manipulacja, a gdzieś nie kryje się drugie dno."

  Nie zarzuca mi Pan manipulacji?
 • @GPS 00:07:51
  Nie ktoś, tylko państwo, czyli społeczność. Stado ma swoje prawa, a na ziemi, niestety, jest już bardzo mało miejsc, gdzie można żyć bez uczestnictwa w stadzie.
 • @GPS 00:18:39
  A ja się nie zgadzam, ponieważ socjalizm zelżał, poziom życia się obniżył w wyniku wyzysku i rabunku przez osobniki cwane, natomiast postęp techniczny zrekompensował tę statę. Ale ponieważ postęp techniczny jest dla zamożniejszych, to pogłębił różnice spowodowane przez niedostatek socjalizmu, w wyniku mamy sytuację, w której poziom życia jednym poprawił się znacznie, a innym obniżył.
 • @Zdzich 02:02:56
  Pozdrawiam całogłówka !!!! ;-))))

  Co w całej głowie ma wspólnego manifest komunistyczny z lewactwem?
 • @GPS 02:50:54
  A co byś jadł, mądralo?
 • @Jasiek 06:50:30
  Oczywiście, teraz GPS tego nie pisze, ale on i podobni mylą postęp technologiczny z cywilizacyjnym. Ich zdaniem teraz jest lepiej, bo są komórki, zagraniczne fury, TV satelitarna i gówniane trujące żarcie dla plebsu w dyskontach.
 • @GPS 19:27:51
  Niekoniecznie, bo w pewne elementy da się dopasować do dystrybucjonizmu, czyli jednej z odmian katolickiej nauki społecznej.
  Ja zgadzam się z Tobą w kwestiach ekonomicznych, gdy idzie o małe firmy. Tutaj powinien być wolny rynek. Nawet przy średnich niech będzie całkowita swoboda. Ale państwo musi zapobiegać temu, aby jakieś firmy narzucały swoje warunki całym narodom. I wolny rynek powinien dotyczyć tylko spraw wewnętrznych. Jak pokazuje historia, do potęgi dochodziły państwa, które na zewnątrz stosowały rózne odmiany merkantylizmu.
  Poza tym, dla CIebie, jak dla typowego korwinisty, najważniejsze są sprawy ekonomiczne, a nie wartości wyższe. Bo aby być konsekwentnym liberałem, to trzeba też zgadzać się na homo i inne zboczenia. Gdybyś był konserwatystą, to może liczyłoby się dla Ciebie coś więcej niż tylko swoboda ekonomiczna. A do tego Twoje punkty się sprowadzają.
  Jest różnica, czy ktoś jest liberałem (nawet konserwatywnym), czy też konserwatystą (nawet liberalnym). Zreszą, pojęcia wcale nie są ostre i jednoznaczne.
 • @Pedant 06:56:23
  Słusznie,

  przy okazji ta druga poprawa nie dotyczy całego społeczeństwa. Oczywiście GPS ma wdeptanch w ziemię gdzieś. On ich ze swoich wyżyn nie zauważa.
 • @Zawisza Niebieski 19:36:02
  Wg mnie, źle definiujesz populizm. Populizm to jednak działanie w interesie ludu. I to coś normalnego powinno być w demokracji, bo czyje interesy mają realizować rządzący?
  PiS to klasyczny etatyzm, wręcz faszyzm. I nie używam faszyzmu jako obelgii, ale chodzi o to, ze o wszystkim ma decydować przedstawiciel władz państwowych. Oczywiście, PiS to karykatura faszyzmu, karykatura etatyzmu, karykatura konserwatyzmu, itd.
 • @interesariusz z PL 08:28:04
  "Stado ma swoje prawa, a na ziemi, niestety, jest już bardzo mało miejsc, gdzie można żyć bez uczestnictwa w stadzie."

  Zresztą przez setki tysięcy lat, rodzaj ludzki żył w zwartych stadach, wspólnie zdobywających pozywienie. Nowy członek wspólnoty wstępował do stada jako bezradne niemowlę zależne całkowicie od wsparcia rodziny i społeczności i zależne także później.

  Indywidualizm zaczął się dopiero pojawiać wraz z rozwojem cywilizacji miejskiej w bardzo ograniczonym stopniu. Nawet pustelnicy by się nie pojawili bez otaczającej ich kultury.
 • @Jasiek 19:48:50
  Tak się nie da. Bo jednak ludzie przez lata wpłacali tam składki. I co teraz powiesz komuś kto ma 60 lat i padnie ZUS? Nie da się tego radykalnie zlikwidować. Trzeba poczekać, aż powymierają osoby, które w ZUS weszły.
  A co do emerytury obywatelskiej, to przecież napisałem, ze można dodatkowo się ubezpieczyć/ Albo oszczędzać, albo inwestować. A jak ktoś nie chce to będzie na stare lata biedował.
  70% średniej płacy? To tyle nauczyciele nie zarabiają. mam w rodzinie to wiem
 • @Jasiek 07:05:46 genialne !!!!!!!!!!!!!!
  Podatek nie od zysku, tylko od konsumpcji.

  Ciekawe, czy od każdej konsumpcji, czy tylko od konsumpcji prywatnej, tej poza działalnością gospodarczą.

  Ciekawe, czy opodatkujemy każdą konsumpcję, czy tylko dobra luksusowe.

  Jeśli każdą, to może trzeba też opodatkować konsumpcję powietrza. Podatek od każdego oddechu. Nie masz kasy, nie oddychasz. I już mamy z głowy wszystkich nieudaczników.

  Nawet Hitler czegoś tak genialnego nie wymyślił. No, ale Hitler był przecież socjalistą.
 • @interesariusz z PL 19:52:25
  A jest wabik. Że na emeryturze będę miał kasę i sobie odpocznę. ZUS jest czymś gorszym. Jest przymusową piramidą finansową. Przymusową.
  Renta? To jak ktoś odłoży, albo jest niezdolny do pracy.
  A dlaczego ktoś nie ma dochodu? Może niech weźmie się do roboty? Nie mam szacunku dla obiboków.
  I ZUS jest bankrutem. Co roku na kroplówce państwowej.
 • @gnago 07:06:59
  Aby "elity zarobkowe" robiły dzieci z chciwości. Najlepiej in vitro (no i w cudowny eugeniczny sposób, aby uniknąć większego prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych) i z użyciem wynajętych matek.

  To będzie prawdziwy buuuuuum szczęśliwości.
 • @Oświat 21:37:59
  I tu masz rację. Mnie stać (przy mniej więcej oficjalnej średniej krajowej-własny mały interes, więc raz lepiej, raz gorzej)) stać na dwukrotny wyjazd na wczasy w rok (w tym raz zagranicę).
  Tylko, że teraz rozpoczęło się rozdawnictwo pieniędzy, które rząd pożycza.
 • @Jasiek 07:08:30
  Niestety, wieli jest zbyt głupich, aby dostrzegać, że jednak coś z tego ma.
 • @interesariusz z PL 21:48:40
  Ten ostatni akapit to czysta pseudokomuna. Prywaciarz ryzykuje swoim majątkiem, a urzędas który go ogranicza?
 • @Wican 08:37:05
  "gdy idzie o małe firmy. Tutaj powinien być wolny rynek. Nawet przy średnich niech będzie całkowita swoboda. Ale państwo musi zapobiegać temu, aby jakieś firmy narzucały swoje warunki całym narodom. I wolny rynek powinien dotyczyć tylko spraw wewnętrznych. "

  Realna antynomia (sprzeczność) modelu liberalnego polega na tym, że wielkie korporacje i najbogatsi muszą zawłaszczyć państwo. Od tego momentu wolność ekonomiczna (i inna się kończy).

  Tak więc liberalizm prowadzi do opresywnej oligarchii, albo nieumyślnie ze zwykłego doktrynerstwa, albo jako koń trojański interesów oligarchicznych.
 • @GPS 00:07:51
  To w stylu "kup Pan cegłę".
 • @Jasiek 07:09:50
  Reforma samorządowa była wprowadzona po to, aby osłabić państwo. Solidaruchy nie były pewne zwycięstwa.

  Następna reforma, powiatowa, była już wprowadzona wyłącznie po to, aby stworzyć więcej partyjnych synekur.
 • @GPS 00:18:39
  A podaj przykład państwa całkowicie wolnorynkowego i konserwatywnego obyczajowo jednocześnie? Albo choć tylko liberalnego? Tak od XVIII wieku proszę. A proszę ponownie.
 • @Oscar 07:13:26 5* 5* 5* 5* 5* 5* 5* 5* 5* 5* 5* 5* 5* 5*
  Właśnie tak.
 • @Zdzich 02:02:56
  A skończyłeś już szkołę? Też tak twierdziłem, dopóki nie założyłem rodziny i trochę poczytałem. I gdy okazało się, że JKM to ignorant w wielu kwestiach i często glosi nieprawdy (ale z wielką pewnością siebie). Jak choćby przy ilości radnych w Nowym Jorku. I głosząc to, to nieźle żyje z samego głoszenia, bo żadnej produkcji nigdy nie prowadził. A produkcja to nie handel, czy usługi. I kapitał jednak posiada narodowość.
  Ale żyj sobie w świecie Piotrusia Pana, czyli świecie któy nigdy nie istniał i nie zaistnieje. Komunizm wielu też wydawał się idealny, a jaka była praktyka? Sądzę, że podobnie by było ze skrajnym liberalizmem. Skutki byłyby opłakane.
 • @Pedant 06:56:23
  Oj, nieładna erystyka. Nien należy liczyć od 1945 bo po zniszczeniach wojennych progres musiał być ogromny,. Ale pomijając plan trzyletni to można już pokusić się o porównanie. Tylko jakie kryteria przyjąć?
  Ale ja sądzę, ze w III RP był większy progres niż w II RP.Tam strzelano do biedujących chłopów i robotników. Nie z gumowych kul, bynAJMNIEJ.
 • @Jasiek 07:15:16
  Przestań pie...ć,

  dwie maturzystki, jednakowo ocenione za wiedzę wymaganą na maturze, jednakowo uzdolnione do wykonywania użytecznej pracy.

  Tyle, że jedna cwańsza i mniej moralna od drugiej.

  Jedna zarabia w krótkim czasie miliony, druga nie może znaleść żadnej pracy, no chyba że babci klozetowej, chociaż i to bez pewnej dozy cwaniactwa nie jest pewne.

  Przy wolnej amerykance obowiązującej na rynku nie ma takiej możliwości, aby wszyscy mogli zarabiać, już nie mówiąc nic o zarobkach wystarczających do życia.
 • @Wican 08:43:25
  "co do emerytury obywatelskiej, to przecież napisałem, ze można dodatkowo się ubezpieczyć/ Albo oszczędzać, albo inwestować. A jak ktoś nie chce to będzie na stare lata biedował."

  Zakłada Pan, że przez kilkadziesiąt lat nie będzie załamania finansowego (a one w systemie rynkowym się zdarzają od czasu do czasu). Bo jeśli krach nastąpi i firmy ubezpieczeniowe splajtują to co się zrobi z emerytami? Zalegalizuje się eutanazję?

  Nie, cywilizowane społeczeństwo zapewni im wsparcie z budżetu. Czyli to oznacza, że prywatne podmioty będą wysysać zysk w okresach między kryzysami (odejmując od puli oszczędności) aby na końcu społeczeństwo zapłaciło rachunek. Dlatego realnym celem prywatyzacji emerytur, jest zapewnienie bogacenia się najbogatszych, reszta to zasłona dymna.
 • @Jasiek 07:37:47
  udowodnij, że nie można sobie wyobrazić FUNKCJONUJĄCEGO państwa, które zabiera 99% zysku ?
 • @Jasiek 07:05:46
  Jednak jesteś fantastą, bez urazy. Vat to Unia akurat, a silni Brytole nie mogą się z niej wygrzebać.
  Twój system podatkowy to uderzenie w rodziny wielodzietne bo one więcej konsumują. A to przy obecnej sytuacji demograficznej w Polsce, pomysł szkodliwy.
 • @Jasiek 07:05:46
  Wylicz mi proszę te ponad 80%. Wiem, że Korwin często to głosił, ale już tyle razy mówił rzeczy nieprawdziwe, ze nie wierzę w to również
 • @Jasiek 07:15:16
  A co z osobami, które mają obecnie 55 lat? Likwidacja ZUS a co z nimi za dekadę?
  Stosujesz proste hasła bez żadnego poważnego (a tutaj takie być musi) uzasadnienia.
  Likwidujemu urzędników. Ok. I nagle pół miliona ludzi ląduje na bruku. Nie wszyscy się przestawią. A skoro oni nie pracują, to też nie wydają. Czyli zaczyna się recesja.
  Myślenie przyczynowo-skutkowe, ale liczące się z realiami, a nie z fantastyką.
 • @Pedant 07:26:30
  Moim dziadko to kazali dawać kontyngenty. I nic im się nie poprawiło.
 • @Wican 08:56:07
  "Nien należy liczyć od 1945 bo po zniszczeniach wojennych progres musiał być ogromny"

  Sam się nie dokonał, i wcale nie musiał. Są przykłady krajów co po zrujnowaniu przez wojnę wiele się nie podniosły. Choćby Polska po Potopie Szwedzkim.

  Ale dobra, odejmijmy dekadę forsownej odbudowy, weźmy 20-lecie 1955-1975 i porównajmy z dłuższym 30-leciem 1989-2019. (okres końca 1970. i 1980. pomijam bo był to okres rozpadu systemu z powodów politycznych)
 • @maharaja 07:45:26 ale bzdura
  "Idee socjalne niszczą odpowiedzialność i kreatywność. Podatki hamują wzrost gospodarczy. Okowy regulacyjne zabijają innowacyjność."

  Tak, Albert Einstein wymyślił wszystko dla zysku, i wymyśliłby to wszystko, gdyby nie miał ciepłej posadki, a zatem i czasu na rozmyślania.

  Jeteś zwolennikiem dżungli, dla Ciebie ważna jest odpowiednia zachęta, albo wyrolujesz sąsiada, i zarobisz Ty, albo zarobi on. Jeśli zarobisz Ty, to kasę przeznaczasz na to, abyś nadal mógł zarabiać Ty, a nie sąsiad.

  Proste, prawo Wilczka.
 • @Jasiek 07:37:47
  Tak. I co jeszcze. A jak powódź to do państwa? A jak wypadek to do szpitala. A budowa dróg? Znowu do państwa. Jak policja czy wojsko również.
 • @Pedant 07:46:38
  Ludwik 14, niemiłosiernie dręczący wszystkich podatkami, wybudował Inwalidów, budowlę prawie tak wielką jak Wersal, w której wojenni inwalidzi mieli socjalizm. Taka enkalwa socjalizmu w feudaliźmie.
 • @interesariusz z PL 08:35:49
  Teraz ludzi na więcej stać. Po prostu.
  A że trujące żarcie? To już chyba niezależnie od systemu. Ot, taki "postęp"
 • @Oscar 08:04:20
  podatek katastralny to podatek od konsumpcji.
 • @Pedant 08:48:53
  Tak. Ale ja często o tym wspominam. Zawsze w końcu zafunkcjonuje "żelazne prawo ligarchii". tego nie biorą pod uwagę utopiści. Zarówno liberalni, jak i socjalistyczni.
 • @Wican 09:03:53
  "Moim dziadko to kazali dawać kontyngenty. I nic im się nie poprawiło"

  Co innego mi opowiadali znajomi (z Łowickiego), ich rodzice i dziadkowie, w zamian za kontyngenty dostawali nowe odmiany, instruktorów od rolnictwa itd ... W efekcie stanęli na nogi.Podobno Niemcy czynili Polskę spichlerzem dla Wermachtu i Rzeszy, bo niemeccy chłopi poszli na front.

  Ale to są wszystko relacje anegdotyczne i ja na nich nie polegam. Bo "nikt nie łże tak jak naoczny świadek" ;) Więc może to Pański dziadek miał rację.
 • @Pedant 08:48:53
  Kolejnym pokoleniem liberała jest etatysta (a czasem nawet zamordysta).
  Ktoś kiedyś powiedział, że: "rewolucję planują marzyciele, realizują fanatycy, a korzyści ciągną łajdacy".
 • Myślącym inaczej, polecam notkę z ciemnej strony księżyca
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg

  https://interesariusz.neon24.pl/post/150103,quo-vadis-vox-populi-wojna-o-nasze-dusze
 • @interesariusz z PL 08:50:24
  CHodziło o stołki dla kolegów. I do dzisiaj ta patologiczna struktura funkcjonuje. CHodzi o powiaty.
  A wcześniejsza reforma samorządowa była potrzebna, aby ludzie poczuli więź z małą ojczyzną. "Poprawki" Buzka to zniweczyły.
 • @interesariusz z PL 08:56:17
  Bzdura. jeśli nie jest upośledzona to pracę znajdę. Ja mieszkam na historycznej ZIemii Lubuskiej i u nas brakuje pracowników. Już w Biedrnoce dostają po 2800 na rękę, bez nadgodzin. Problem mają urzędy gminne i powiatowy. Tam brakuje ludzi, bo nikt nie chce. Zbyt niska płaca.
 • @Wican 08:37:05
  a cóż to jest "wolny rynek" dla małych firm?

  Mała firma to sprzątaczka, czy wynalazca ?
 • @Pedant 08:57:14
  DLatego pisałem o emeryturze obywatelskiej. Jakaś kwota dla każdego po osiągnięciu pewnego wieku. A jak firmy padną to państwo też powinno ludziom straty refundować. Ja nie wierzę w swoją emeryturę, dlatego trochę oszczędzam, trochę inwestuję. I obowiązkowy ZUS płacę. Bo tutaj emeryturę gwarantuje państwo. Ale po co do tego ZUS, który jest coraz bardziej kosztowny.
 • @Wican 08:39:45
  Populizm nie jest dzałaniem w interesie ludu. Lud często nie zdaje sobie sprawy z tego, co leży w jego interesie.

  Populizm to wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom ludu.
 • @Wican 09:05:39
  "Tak. I co jeszcze. A jak powódź to do państwa? A jak wypadek to do szpitala."

  Racja. Podam bardziej spektakularny przykład - co jak się pojawi wielka plaga, a może. Jak wolny rynek sobie poradzi? Przez "survival of the fittests" (przetrwanie najsilniejszych)? Co jak ci "najsilniejsi" to nie będą bogaci, tylko biedacy w odizolowanych zacofanych rejonach?
 • @Pedant 09:04:48
  Porównujmy pewne kwestie porównywalne. Nie I RP, która była w zasadzie państwem zanarchizowanym. Tam państwa nie było, czy idealne wymarzone państwo blogera GPS.
  Przez 100 lat po potopie, chyba dopiero wróciliśmy do poziomu sprzed potopu.
  A co do porównania, to wg jakich kryteriów?
 • @interesariusz z PL 09:05:36
  A nie rozumiesz, że dlatego ludzie kombinują iż właśnie mamy taki system etatystyczny?
 • @Wican 08:45:30
  Nie obibokiem, tylko z obitymi łokciami boczkami, bo zaradniejsi go wykluczyli z możliwości zarabiania.

  To jest owa wolna amerykanka, nazywana wolnym rynkiem, aby namieszać w głowach.

  Wielu ludzi chce pracować, tymczasem oferują im tylko robotę za miskę zupy, bez zarobku. Można, a więc dlaczego nie? Aby mieć własną firmę, to pierwszy milion trzeba ukraść. Nie wiedziałeś?

  Żaden młody nie myśli o emeryturze. To przekracza wyobraźnię.

  ZUS nie jest piramidą finansową, to co mówisz to bRZydacki przekręt intelektualny.

  Skoro ZUS się likwiduje, to jest bankrutem. Tak miało być.
 • @Pedant 09:10:40
  U mnie inaczej. Rodzina jednego dziadka to z Wielkopolski i tam mieli przechlapane. Sam dziadek w kampanii wrześniowej dostał się do niewoli i ostatecznie trafił na roboty. Reszta to przemyskie i dalszy wschód. Tam mieli przerąbane. Ale też potrafili zinfiltrować lokalną komórkę Gestapo. Ot, funkcjonariusz zakochał się w kuzynce babci. I po wojnie został w Polsce. W PRL kilka lat za to odsiedział, ale że miał na koncie też wypuszczenie sowieckiego partyzanta, to przetrwał i w końcu sie ożenił z tą Polską (po przesiedleniu zamieszkali w Płotach na Pomorzu Zachodnim). Zmienił nazwisko z Bruck na Bryk. Ale to były kontakty prywatne, acz czasem pomocne przy obronie przed banderowcami. Ale kontynenty były egzekwowane ostro.
 • @interesariusz z PL 09:16:10
  Mała firma to nawet 50 osób. Trzeba zbudować polską klasę kapitalistów, a nie urzędasów, któzy sami na wolnym rynku zarobić nie potrafią, a innym nie pozwalają.
 • @interesariusz z PL 09:17:23
  Fakt. Źle się wyraziłem. Masz rację
 • @Wican 09:18:57
  "A co do porównania, to wg jakich kryteriów?"

  Nie jestem pwien, to by wymagało dłuższego opracowania.
  Ale ad hoc, na początek:

  Biologicznych - średnia życia i rozmiar populacji.

  Ekonomicznych, ilość spozywanego mięsa na osobę, procent mieszkań z bieżacą wodą, wysokość czynszów itd ...

  Kulturowych - dostępność bibliotek, nakłady książek, ilość i poziom kadry uniwersyteckiej itd ...
 • @Wican 08:48:53
  co ma piernik do wiatraka?
 • @interesariusz z PL 09:24:56
  "ZUS nie jest piramidą finansową, to co mówisz to bRZydacki przekręt intelektualny."

  Proszę Eskimosów nie obwiniać bo są po obu stronach sporów, a większość i tak nie ma bladego pojęcią jak jest i w innych grupach etnicznych. Wiem bo znam i takich i takich.
 • @Wican 09:24:57
  " też potrafili zinfiltrować lokalną komórkę Gestapo. Ot, funkcjonariusz zakochał się w kuzynce babci. I po wojnie został w Polsce. W PRL kilka lat za to odsiedział, ale że miał na koncie też wypuszczenie sowieckiego partyzanta, to przetrwał i w końcu sie ożenił z tą Polską (po przesiedleniu zamieszkali w Płotach na Pomorzu Zachodnim). Zmienił nazwisko z Bruck na Bryk"

  Piękna romantyczna historia! Jeszcze jeden dowód, że "ludzie są wszędzie" (to rosyjskie przysłowie).
 • @Wican 08:56:07
  Co prawda nie kumam, co to jest "progres",
  ale tak to jest, że wszystko rozwija się raczej w tempie geometrycznym.

  Nie pitol więc o tym, że zniszczenia wojenne sprzyjały szybkiemu wzrostowi. Owszem, motywacja była przemożna, ale warunki materialne zerowe.
 • @interesariusz z PL 09:24:56
  Od czegoś trzeba zaczą. Najbardziej mnie drażni, gdy ktoś bez doświadczenia i niewiele potraifący, chciałby od początku zarabiać krocie. A tu obiboki uzasadniają swoje lenistwo niskimi płacami? Jak nie masz nic, to na jakiś czas bierze się robotę nisko płatną.
  A nie trzeba być inżynierem, aby zarabiać. Murarz po zawodówce może kosić wielki szmal, mechanik po zawodówce również. Trzeba tylko coś potrafić, a nie skończyć pedagogikę, jak 15 000 co roku.
  Ja mam własną firmę i niczego nie ukradłem. Sama rodzina pracuje, czasem na lato kogoś zatrudnię. Można? Można, tylko trzeba brać się do roboty, a nie użalać się nad sobą i nad systemem. Aby mieć firmę, to trochę zagranicą popracowałem.W kilku panstwach: UK, Holandia, Dania, Włochy, Niemcy. Wszędzie nie za długo. Ale trochę odłożyłem. Tylko trzeba mieć pomysł na życie, a najlepiej kilka pomysłów.
  ZUS jest piramidą. Gdyby nie był, to moje składki czekałyby na mnie. A on e idą na obecnych emerytów. Na moją emeryturę już nie ma kto pracować
 • @Pedant 08:57:14
  5*
 • @interesariusz z PL 09:27:39
  To się nazywa myślenie przyczynowo skutkowe. CHociaż nie jestem pewny, czy dobrze trafiam koment na który odpowiadasz
 • @Wican 09:08:30
  Ludzi, czy niektórych ludzi ?
 • @Wican 09:13:00
  więź z "małą ojczyzną", kosztem więzi z tą dużą ?

  Nie więź z małą ojczyzną, tylko aby się czubili z lokaną kliką, zamiast narzekać na państwo.
 • @interesariusz z PL 09:32:55
  A znasz osiągi plany 3 letniego? To może się zapoznaj. I nie manipuluj. Nie zniszczenia powodują wzrost, ale odbudowa ze zniszczeń. A to jednak różnica.
  A synonim "progresu" to "postęp".
 • @interesariusz z PL 09:36:53
  Żyjesz wśród nieudaczników i nierobów? W moim kręgu, każdy żyje wygodniej niż kiedyś. I to krąg z każdej branży: mały biznes, urzednik, nauczyciele, robotnicy (elektryk, budowlańcy, mechanicy, fryzjerka).
  Jest dużo łatwiej się wybić niż kiedyś.
 • @interesariusz z PL 09:32:55
  "Nie pitol więc o tym, że zniszczenia wojenne sprzyjały szybkiemu wzrostowi. Owszem, motywacja była przemożna, ale warunki materialne zerowe."

  Budowa Nowej Huty (od minuty 2:22)
  https://youtu.be/MZDNkXrvvB4?t=2m22s

  Budowa mostu w Warszawie (od minuty 2:48)
  https://youtu.be/lfd-26ftGlM?t=2m48s
 • @Wican 09:14:51
  A cóż to znaczy upośledzona? Nieupośledzona to taka, co na Everest wejdzie?

  U was w Lubuskiem brakuje pracowników, czy roboli?
  Połowa ludzi nie nadaje się do pracy w Biedronce, i z powodu niedostatecznej wydolności fizycznej, i z powodu nieodporności psychicznej na burdel przy robocie.

  A jakież tam u was ceny, przy tych zarobkach 2800 na rękę. Jak owa płaca ma się do średniej. Bo są tacy, co twierdzą, że za średnią nie można wyżyć.
 • @interesariusz z PL 09:38:24
  Ale bzdura. Nie rozumiesz pojęcia samorządności, gdy człowiek może na coś miec wpływ. Z Ciebie centralista?
  Oczywiście, reforma Buzka rozbiłasamorządność i teraz to jest patologia.
 • @Wican 09:19:46
  ?
 • @Wican 09:34:34
  "Murarz po zawodówce może kosić wielki szmal, mechanik po zawodówce również. Trzeba tylko coś potrafić, a nie skończyć pedagogikę, jak 15 000 co roku."

  Albo nie kończyć pielęgniarstwa. Pielęgniarek ubywa, albo wymierają (średnia wieku już dobrze ponad 50, albo uciekają za granicę)
 • @interesariusz z PL 09:46:51
  To nie wiem, ile oni wydają. Może oderwij się od leniwych malkontentów. Jak się nie da wyżyć za średnią, a da się wyżyć za brak zarobków? To logika menelska naprawdę. U nas wysokie są ceny mieszkań i to jest problem. Z czego ja pisałem o Ziemii Lubuskiej, a nie o województwie lubuskim. W Gorzowie mieszkania dużo tańsze niż na Ziemii Lubuskiej. Na północnym Śląsku (Krosno Odrańskie, Świebodzin) również. Ale ceny towarów takie jak wszędzie. Ktoś nie nadaje się do biedry? To może do urzędu gminy albo powiatu? Z tym, że w tym drugim na wejście minimalna krajowa i nikt nie chce. Szkoły poszukują też matematyków i nauczycieli zawodu. Jak ktoś chce być kierowcą, to Maszoński Logistich potrzebuje 80 osób do tirów. I płaci zasadniczo po 7000 - 8000 na rękę. Ale to już kierowcy. Można próbować własnej działaności, nieźle prosperują budowlańcy i mechanicy. Małe sklepy też mają deficyt pracowników. Nie wiem skąd jesteś, ale u nas zawsze było nędznie, z tym że ludzie zamiast użalać się nad sobą, wzięli się za siebie. W bankach też kasjerek brakuje bo niska pensja. Chowają się do Biedry. U nas jest też jeden z największych w Polsce DPSów. I tam brakuje ludzi
 • @Pedant 09:50:17
  Pięlęgniarki zostały po liceach pielegniarskich i pomostwówkach późiejszych. Należałoby do tego wrócić. Do liceów pielęgniarskich.
 • GPS interesariusz
  GPS
  Proszę wskazać choć jedno kłamstwo i jedną niedorzeczność, i to uzasadnić, a podyskutujemy.
  …to czyni Polskę biedną i zniewoloną
  A co nie widzisz w tym kłamstwa?
  Czy polska była poprzednio bogata jak cała produkcja szła na eksport, a mimo to nie można było kupić papieru toaletowego do d…

  Ogólnie poziom, życia w Polsce się poprawił i to jest fakt niezaprzeczalny, powtarzam NIEZAPRZECZALNY.
  Proszę o uzasadnienie ?
  interesariusz
  Uzasadnienie?
  A masz jak wyżej z papierem do d…
 • @Oświat 10:00:18
  Zniewoloną może. Ale nie biedną. Ja byłem niedawno na Maderze. jednego dnia na ichnim lotnisku wylądowały 4 samoloty (w sumie jakieś 700-800 osób). Czyli ludzi stać na urlopy.
 • @Wican 09:34:34
  a mnie drażni, że zatrudniają tych z doświadczeniem, chcą korzystać z gotowego, nie biorąc pod uwagę, że niedoświadczony może nabrać doświadczenia w tej firmie, a nie obcej, a potencjalnie może się okazać znacznie lepszy.

  Największy paradoks jest w spółdzielniach mieszkaniowych. Zamiast zatrudnić ludzi uczciwych, bez doświadczenia, zatrudniają tylko tych z doświadczeniem spółdzielczym, czyli ludzi, którzy już się dobrze wykształcili w sposobach okradania spółdzelców. Do tego właśnie prowadzi wymóg "doświadczenia" przy zatrudnianiu.

  Należy odróżniać niską płacę, od płacy nie zwracającej kosztów pracy.

  Murarz "może" kosić szmal, ale nie musi. Aby kosił, musi trafić na uczciwego zleceniodawcę.

  Czyżby pedagog nic nie umiał?

  Czy niczego nie ukradłeś, nie tylko jawnie, ale i z pomocą systemu, to trzeba by rozważyć. Nie wiem, na czym korzystasz. Ale jeśli pracowałeś za granicą, to system pozwolił Ci kogoś okraść przy wymianie pieniędzy.

  Tak, na trzeba mieć pomysł na życie, bo bez pomysłu się nie przeżyje, "godnie". Każdy musi mieć pomysł. Dlaczego zatrudniani przez Ciebie tego pomysłu nie mają?

  Bardzo wielu ludzi w Polsce żyje z naciągactwa, czyli oszustwa na zlecenie. Czy to społecznie pożądana praca. A co myśleć o pomysłach na życie tych, co ich zatrudniają?

  ZUS nie jest piramidą. To jest bRZydacki pomysł, aby twoje pieniądze czekały na ciebie. W zamyśle miał być sztafetą. Ale polskie głupki dały sobie wmówić, że inwestycja jest lepsza niż międzypokoleniowa sztafeta.
 • @Wican 09:58:25
  "Pięlęgniarki zostały po liceach pielegniarskich i pomostwówkach późiejszych. Należałoby do tego wrócić. Do liceów pielęgniarskich."

  I podnieść im płace, aby nie wyjeżdżały.
 • @Wican 10:02:51
  "Ja byłem niedawno na Maderze. jednego dnia na ichnim lotnisku wylądowały 4 samoloty (w sumie jakieś 700-800 osób). Czyli ludzi stać na urlopy."

  Poznałem zabawną panią ze wspaniąłą bizuterią (w kawiarni, przez wspólnych znajomych). Ma kilkoro służby. Czyli ludzi stać na służbę.
 • @interesariusz z PL 10:14:26
  To niech niedświadczony nie domaga się wielkiej pensji, skoro jeszcze nigdzie się nie wykazał?
  Murarz może podpisać umowę, a nawet jak raz go ktoś oszuka to idze do sądu i zarabia na innych. Ja nie wiem w jakim ty świecie żyjesz? Same niedoświadczone nieroby albo oszuści? Nie spotkałem się z wykiwanym pojedyńczym budowlańcem. Mam kolegę, któy chlał 20 lat. Aż kobieta go postawiła na nogi. I przestal. A wcześniej doraxnie dorabiał po budowach. I otworzył właśną działalność. Teraz świetnie prosperuje w swojej jednoosobowej firmie. Tak świetnie, że na lipiec i sierpień nie przyjmuje zleceń. Odpoczywa, jeździ na rybki, pełen relaks. A to facet, który zaczynał ze złą opinią. Z opinią pijaka, któy ma wszędzie długi. I jakoś potrafi żyć tak jak chce i robić sobie wolne na 2 miesiące (a firmy nie zawiesza, ZUS za siebie opłaca)
 • @Wican 09:45:51
  Nie, ludziom uczciwym jest teraz znacznie trudniej się wybić, niż kiedyś.

  Teraz o sukcesie finansowym nie decyduje zdolność do wykonania konkretnej pracy, tylko zdolność do wchodzenia w kliki, gangi, układy mafijne.

  Nawet mi żyje się teraz wygoniej. Kiedyś musiałem biegać do budki telefonicznej, teraz mogę sięgnąć po komórę. ALe nie o tym dyskutujemy, tylko o przydatności systemu społeczno-gospodarczego dla "dobrostanu". Może gdyby istniał dalej PRL komórki byłyby z wodotryskiem.

  Dolę nieudaczników poznałem po wieloletniej awarii organizmu. Wiem, czym "nieudacznictwo" pachnie, i dlaczego w ogóle istnieje.

  Podczas kilkunastoletniej rekonwalescencji byłem zmuszony pracować u prywaciarzy. Produkcja oprogramowania. W sumie do 5 lat pracy dołożyłem z oszczędności, zamiast zarobić.

  Nie mów mi, jak prywaciarze potrafią wykorzystać i oszukać ludzi na musiku. Dobrze wiem.
 • @Wican 09:47:02
  Absolutnie nie wierzę w samorządność Polaków.

  Najbardziej samorządne są spółdzielnie mieszkaniowe. Gdyby Polacy byli zdolni chociaż do szczątkwej konstruktywności w samorządzie, spółdzielniami nie rządziliby złodzieje, i nie byłoby tyle patologii.

  Spółdzielnie mieszkaniowe, czyli samorządność, są wylęgarnią korupcji i złodziejskich postaw.
 • @Wican 09:57:32
  Czyli niechęć do pracy na zasadach niewolniczych, to jest postawa menelska.

  No to jestem menelem.

  Tak jakoś jest, że niektórzy wolą umrzeć szybko, a nie dokładając do wykorzystującego ich "pracodawcy".

  Parę razy próbowałem z powodów zdrowotnych zrezygnować z pracy w zawodzie i zacząć karierę w "handlu". Nie dałem rady, z powodów moralnych. Albo sam rezygnowałem, albo mnie wyrzucano, jako osobę niezdolną do oszukiwania klientów.
 • @Oświat 10:00:18
  demagogia

  Widziałeś jakąkolwiek promocję np. Lidlu, Oszołomie, itp.. Widziałeś, jak się ludzie rozdeptują?

  Porównaj to ze słynnymi zdjęciami, które miały nam obrzydzić PRL, jak ludzie w kucki pod podnoszoną kratą wchodzą do wrocławskiego PDT.

  Dostojeństwo przepychania się owych PRLowców na tle dzsiejszych burd jest powalające.

  No to robimy teraz promocję wszędzie i wszystkiego, sprzedajemy za 10% (tak było w PRLu). Co by się stało z papierem do dupy?
 • @interesariusz z PL 10:32:04
  Dlatego, że mamy etatyzm. Ty bronisz tego, aby państwo zarządzało. A wtedy dominuje cwaniactwo.
  Choć się do końca nie zgodzę. Jak jest dobry fryzjer to kliki nie potrzebne, jak dobry mechanik czy budowlaniec również
  Oj, zdrowie? Całe pokolenie starsze w rodzinie rakowców i zatorowców płucnych, a jakoś funkcjonuję.
  Na oprogramowaniu straciłeś? To chyba jednak powinieneś miec agenta. Znaomy programator kosi po 300 zł na godzinę.
  A że prywaciarze oszukują? Bo nie ma wolnego rynku, który wymusza pewną etykę.
 • @interesariusz z PL 10:42:46
  To oznaka lenia. Jak ktos potrzebuje to pracę znajdzie. Ja nie szanuję menela, który chce ode mnie piątaka na jabola. Ale jak któryś zarobił na puszkach 4,5zł, to resztę mu dołoże. Nie szanuję leni usprawieldiwiających lenistwo niską płacą. Jak posiadasz większe umiejętności, to więcej zarobisz. A skąd w ogóle jesteś?
 • @Wican 10:24:37
  Ale przecież tak jest. Wielu jest gotowych podjąć pracę za darmo. Aby się wykazać. Ale tej szansy nie dostają.

  Dlaczego? Zapewne wiesz, ale nie powiesz. Bo burzyłoby to twoją narrację.
 • @interesariusz z PL 10:51:40
  Nic by nie burzyło. Bo w mojej okolicy z pracą problemów nie ma.
  Może w małym środowisku nawet burmistrz musi się liczyc z ludźm,i? Aby w papę nie dostać przy okazji jakiegoś festynu?
  Nikt nie podejmuje pracy za darmo, chyba że oczekuje że po tym się odkuje. I ten darmowy wkład własny jest inwestycją.
  A skąd jesteś?
 • @Wican 10:48:15
  Daruj, ale tego nie da się czytać.

  Fryzjer to przypadek specyficzny. Usługa świadczona osobiście w relacji osobistej, ponadto wynik pracy jest od razu dobrze widoczny.

  Wynik pracy mechanika jest częściowo ukryty.

  Wolny rynek rzeczywiście wymusza etykę. Kiedyś pacjent chwycił dentystę na borowaniu ostaniego zdrowego zęba. Ponieważ była to Ameryka, pełna chciwych adwokatów, odzyskał trochę grosza za utratę całego uzębienia.

  I ta jaskółka twoim zadniem, czyni wiosnę. Ja, po stracie swojego zaufanego dentysty, boję się pójść do następnego.

  Mam znajomego, który twoją metodą zarabia nieźle. Wykańcza/remontuje mieszkania pod klucz. Teraz zarabia, gdy ilość polecających klientów przekroczyła masę krytyczną. Nie może zrealizować wszystkich zamówień.

  Przez poprzednie 10 lat, a może dłużej, był na utrzymaniu żony. Wywieszał ogłoszenia całymi dniami. Umiejętności miał takie same, jak dzisiaj, a był bardziej wydolny, a więc robił zapewne lepiej.

  Czy to pasuje do twoich teorii?
 • @Wican 10:57:26
  Nie wiem, o co chodzi w tym pytaniu. Nie raz informowałem, iż mieszkam we Wrocławiu. Mieście ukraińskim.
 • @interesariusz z PL 10:14:26
  A, pedagogów tyle nie potrzeba. A tutaj naprawdę liczą się znajomości . Ale studia łatwe. Dlatego kształcenie trza dostosowywać do rzeczywistości. Jeżeli ktoś nie boi sę konkurencji to może studiować cokolwiek, ale jak ktoś sie boi, to niech kalkuluje
 • @interesariusz z PL 11:08:34
  Bp to wymusza rzetelność. Mechanik czy budowlaniec coś spapra, to opinia się zpesuje i nagle nikt nie będzie chciał korzystać z usług słabiaka. Po prostu. Należy się brać za coś, co się potrafi.
  A to do mojej teorii pasuje. Popyt na jego usługi nie był wystarczającym. A poza tym, wątpię. Budowlaniec na utrzymaniu żony? Menel muraz dostanie minimum 15 zł na godzinę, gdy [racuje u kogoś w firmie
 • @interesariusz z PL 11:10:29
  To We Wrocławiu nie powinno być prblemów, o ile ktoś jest realistą. Ja tam studiowałem i wciąż po kibicowskiej lini mam kumpli. Na stancjach mieszkałem na Osobowicach, na Komandorskiej i prawie na Sępolnie. We Wrocławiu z pracą problemów nie ma, o ile ktoś pracować naprawdę chce, a nie tylko szuka wymówek.
 • @Wican 11:20:21
  No widzisz, a ja uczyłem takich jak Ty, i to chyba dobrze, bo studenci mnie dobrze wspominali, po egzaminach, a nie przed.
 • @interesariusz z PL 11:37:17
  Wątpię. Ja nie pracuję w swoim wystudiowanym kierunku, ale kierunek mi się przydał. Profesorowie Górny, Czapiewski sporo mnie nauczyli poza kierunkowo. Miałem możliwość pracy w Ośrodków Studiów Wschodnich, ale to co kazali mi tam robić wykluczało swobodę. To dmo praca u mojego funfla Łukasza . Nie chciałem w bagnie IPNowski pracować. Ale zamiast użalać się nad sobą, to poszedłem w prywaciarstwo. I jeszcze trochę, a otworzę własne wydawnictwo. Będę miał zróżnicowaną działalność, bo jednocześnie będę chciał prowadzić produkcję nawozu organicznego. Tutaj znalazłem partnerów duńsko-holenderskich
 • @interesariusz z PL 08:58:05
  "udowodnij, że nie można sobie wyobrazić FUNKCJONUJĄCEGO państwa, które zabiera 99% zysku ?"

  Jeśli ludzie będą mieli tylko 1% dochodu to nie będą mieli dzieci i państwo przestanie istnieć w ciągu 1-2 pokoleń.
 • @interesariusz z PL 11:37:17
  "ja uczyłem takich jak Ty, i to chyba dobrze, bo studenci mnie dobrze wspominali, po egzaminach, a nie przed."

  Lubię Pana.
 • @Wican 08:58:33
  "Jednak jesteś fantastą, bez urazy. Vat to Unia "


  - A to ja, prosty wieśniak, głosowałem za "byciem członkiem"?

  - Oczywiście, że bez urazy :-)

  - VAT to na początku Modzelewski, a nie UE

  - VAT razem z interpretacjami (!!!) to milion stron przepisów
 • @Wican 08:59:43
  "Wylicz mi proszę te ponad 80%."

  Wican, chodzi o ludzi na etacie:

  - PIT i ZUS razem powodują, że ok 40% wypłaty (!!!!) znika zanim pojawi się na koncie.

  - Potem jest VAT ("najniższy" w "członkowni" euro-pejskiej)

  - W cenach są zawarte akcyzy na paliwo i podatki jakie musi opłacić sprzedawca, transportowcy, pośrednicy itd.

  A chodzi o ludzi na etacie, bo to oni z uwagi na stabilną sytuację ekonomiczną (stała praca) mogą być podstawą popytu i napędem demografii.

  Ukłony
 • @Jasiek 11:53:01
  ale ja pisałem o możliwej ewentualnej likwidacji. A to Unia. Nasza składka zależy od ściąganego vatu
 • @Jasiek 11:57:31
  nieprecyzyjne wyliczenie
 • @Wican 09:03:01
  "A co z osobami, które mają obecnie 55 lat? Likwidacja ZUS a co z nimi za dekadę?"

  No przecież napisałem, że dostaną 70% średniej krajowej na emeryturę.

  "Likwidujemu urzędników. Ok. I nagle pół miliona ludzi ląduje na bruku. Nie wszyscy się przestawią. A skoro oni nie pracują, to też nie wydają."

  Wtedy stosuje się stary sprawdzony sposób wujka... Adolfa ;-)
  - suwerenność monetarna, zasiłki i roboty publiczne. I za 5 lat można ruszać na podbój świata. Oczywiście ekonomiczny ;-) No może za 10 lat - dzięki fantastom od "bycia członkiem".
  Może to też jest bez pokrycia w faktach?

  ---
  "Czyli zaczyna się recesja."

  Nadal tak myślisz?
 • @Wican 09:05:39
  "Tak. I co jeszcze. A jak powódź to do państwa? A jak wypadek to do szpitala. A budowa dróg? Znowu do państwa. Jak policja czy wojsko również."

  Srututtutu - bez obrazy ;-)

  Państwu, żeby robić to co robi wystarczy podatek kilkunastoprocentowy. Już dawno to wyliczono.

  Jak dodasz do tego Ustawę Wilczka i suwerenność monetarną (oraz zlikwidujesz powiaty - 100mld/rok) to sam widzisz co się będzie działo.
 • @interesariusz z PL 09:09:28
  "podatek katastralny to podatek od konsumpcji."

  Naliczony który raz?
 • @Wican 09:11:38
  "Ktoś kiedyś powiedział, że: "rewolucję planują marzyciele, realizują fanatycy, a korzyści ciągną łajdacy"."

  O! Jak się "ładnie" składa ;-( Najpierw było "Solidarność!!! Solidarność!!! a teraz mamy w Polsce, to co mamy. Etatystów i zamordystów....
 • @Wican 09:16:57
  "Ale po co do tego ZUS, który jest coraz bardziej kosztowny."

  Brawo! Wchodzisz na dobrą drogę!!! :-)
 • @interesariusz z PL 09:24:56
  "Skoro ZUS się likwiduje, to jest bankrutem. Tak miało być."

  Przy okazji cała polska demografia dzięki niemu.
  Tak miało być?
 • Problemy ZUSu to skutek polityki solidaruchów.
  ZUS jako obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne jest konieczny by na starość połowa emerytów nie zdechła z głodu.
  To liberalna polityka solidaruchów zniszczyła ZUS i Polskie emerytury.
  Koszty ZUS zależą od populacji emerytów.
  Przychody ZUS zależą od populacji pracujących.
  Gdy demografia jest przyrostowa to ZUS ma się dobrze.
  Niestety solidaruchy zamordowały brutalnie metodami ekonomicznymi przyrost naturalny w Polsce oraz na dodatek wypędziły ma zmywaki za chlebem miliony Polaków.
  Efekt jest taki że dzisiaj na emeryturę przechodzi powojenny wyż demograficzny a pracuje na ten wyż post solidaruchowy ekstremalny niż demograficzny... no w ZUS się nie bilansują koszty z wpływami.

  To kolejna gigantyczna zbrodnia solidaruchów na Narodzie Polskim.
  Nawet za Hitlera pod okupacją i przy masowych egzekucjach przyrost naturalny w Polsce był wyższy niż za solidaruchów.

  Dopiero PIS nie w trosce o dzieci i matki ale w trosce o utrzymanie koryta został zmuszony ostro nacisnąć na większy przyrost naturalny... inaczej za kilka naście-dziesiąt lat cały system zbankrutuje.
  Jak widać wszystko co najgorsze zawdzięczamy solidaruchom oraz KK z JPII na czele.

  Czego by nie dotknąć to pretensje zawsze pod ten sam adres.
 • @Wican 12:06:59
  "nieprecyzyjne wyliczenie"

  To sobie doprecyzuj zadając sobie pytanie ile powinno zabierać ludziom normalne państwo i wyobraź sobie, że jesteś jednym z tych ludziów, żeby było łatwiej. 80%? 70%? 60%? I zastanów się przy okazji jakiego poziomu akceptacji zaczyna się... homo sovieticus.
 • @Jasiek 12:07:33
  czyli świat Piotrusia Pana a nie rzeczywistość.
  Ja znam historię, więc mnie utopiści nie porywają
 • @Oscar 12:18:31
  "ZUS jako obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne jest konieczny by na starość połowa emerytów nie zdechła z głodu."

  Właśnie zdycha. Razem z demografią.
 • @Jasiek 12:10:19
  Dawno wyliczono? Konkretnie kto wyliczył? Dalej bajki czytam.
  Powiaty to 100 miliardówmrocznie? zyli 1/3 budżetu państwa? Skąd to wziąłeś?
 • @Jasiek 12:13:07
  Z lybeRAłami będzie tak samo
 • @Wican 12:20:34
  "Ja znam historię..."

  - A dodawać potrafisz? PIT+VAT+ZUS+akcyzy to ile będzie %?
  - A może spróbujesz przewidzieć przyszłość kiedy Polska zniknie?
 • @Oscar 12:18:31
  To przez solidaruchów nie ma dzieci? Przyznaj się, ile spłodziłeś? Ja mam dwójkę io jedno za mało, ale tak wyszlo
 • @Jasiek 12:20:05
  Tu rzuciłeś taką tezę, czylli ty powinieneś udowodnić
 • @Wican 12:20:34
  "mnie utopiści nie porywają"

  Podatki już utopiły Polskę.
 • @Wican 12:23:30
  "Przyznaj się, ile spłodziłeś?"

  A bo ja wiem...
 • @Wican 12:23:58
  "Tu rzuciłeś taką tezę, czylli ty powinieneś udowodnić"

  Zapytam jeszcze raz- potrafisz dodawać?
  Jaka teza? ZUS, PIT, VAT, akcyzy to teza? Ty chodzisz po ziemi?
  Zzuśniałeś do reszty?
  Zaraz walnę na serce.
 • @Jasiek 12:23:17
  To nie jest prosta matematyka. Zbyt dużo ignoranta Korwina w Twoim myślkeniu. SPrawdzaj tego cwaniaka. I ZUS to nie podatek. A akcyzwa? Jak sam pędzę bimber to już mniej. Nie ma żadnych wyliczeń, bo każdy z tych podatków jest od jakieś kwoty a nie od 100%
 • @Jasiek 12:25:39
  to do Oscara było
 • @Jasiek 12:28:33
  Ale to tak się nie liczy. ZUS to nie podatek. System podatkowy jest trochę bardzoej skomplikowany. Jestem wczorajszy i trochę nie potrafię wyjaśnić, ale na alko akcyzy nie daję
 • @Wican 12:32:51
  Idę płakać...
 • @ Autor - 1* - to i tak dużo za te brednie
  Panie Świderski,
  daj Pan sobie spokój z polityczną publicystyką - Pan żyjesz w odrealnionym świecie liberalnego debilizmu, którego cechą podstawową jest prywatyzacja zysków i uspołecznianie strat.
  O lewicy pojęcie też masz Pan księżycowe.
  O to dzisiejsza lewica - poniżej:

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2019/07/lewica-dzis.jpg
 • @Wican 12:32:51
  "Ale to tak się nie liczy. ZUS to nie podatek. System podatkowy jest trochę bardzoej skomplikowany. Jestem wczorajszy i trochę nie potrafię wyjaśnić, ale na alko akcyzy nie daję"

  Spróbuję tak:

  Niezależnie od tego w jak debilną precyzję będziesz się bawił w obliczaniu podatków, jakie wymyślne nazwy będziesz stosował dla pieniędzy na ZUS, czy będziesz dzisiejszy, wczorajszy czy blondynką, to sprawa jest debilnie prosta:

  Jak masz, to masz. A jak zabiorą to nie masz. Rozumiesz?

  A państwo zabiera za dużo. I przez to wali się gospodarka i demografia.
  I żeby to zauważyć nie trzeba być liberałem. Wystarczy być prostym wieśniakiem jak ja, albo normalnym człowiekiem.

  Dla pocieszenia napiszę Ci jeszcze, że są w Polsce "agregaty" które "myślą", że wcale nie płacę podatków.

  A to wywijanie liberałami to zaczyna już przypominać wywijanie przez lewactwo faszyzmem wobec patriotów.
 • @Rzeczpospolita 12:40:02
  Lewicę ktoś częściowo przejął, a częściowo zlikwidował. Czasem nawet fizycznie...

  Prawica natomiast wygląda jak... PiS

  Ukłony
 • @Jasiek 07:37:47
  "Osobiście uznaję, że nieprzekraczalną granicą (ale już dla mnie trudną do akceptacji) jest 20%. "

  Zgoda. A konkretniej taką miarą jest to jaki udział budżet państwa ma w PKB. W dzisiejszej Polsce wynosi to ponad 60% co znaczy, że większość owoców pracy Polaków przechodzi przez łapy urzędników. To też można uznać za miarę socjalizmu czy etatyzmu.
 • @GPS 13:40:47
  "A konkretniej taką miarą jest to jaki udział budżet państwa ma w PKB. W dzisiejszej Polsce wynosi to ponad 60%..."

  Przerażające. Wygląda na to, że ratunkiem dla Polski może okazać się jedynie... szara strefa.
 • @Wican 12:23:30
  a dlaczego dzieci się rodziły i za Hitlera i n potęgę za PRLu ? a za solidaruchów nie ?
  Skąd takie decyzje podejmowali potencjalni rodzice ?

  Odpowiedź jest prosta ...ekonomiczna... instynktowna..
  Nawet zwierzęta się nie rozmnażają gdy warunki do życia są dla nich niekorzystne...to instynkt...
  i to jest najobiektywniejsza bo instynktowna ocena wpływu solidaruchów na przyszłość narodu.
  To gigantyczna zbrodnia przeciw Narodowi Polskiemu...to wprost działanie w kierunku zagłady Narodu Polskiego (brak przyrostu naturalnego to taka sama zagłada jak holocaust.. inna technika identyczne skutki).
 • @Wican 12:23:30
  Też mam dwoje dzieci za to wnuków więcej :)
  O tylu wiem ... bo za cnotliwy za młodu nie byłem.
 • @Oscar 14:22:18
  "O tylu wiem ... bo za cnotliwy za młodu nie byłem."

  Zrobi się najazd na meblościankę ;-)
 • @Oscar 14:19:51
  "...i to jest najobiektywniejsza bo instynktowna ocena wpływu solidaruchów na przyszłość narodu."

  Wskaźniki demograficzne są rzeczywiście wyjątkowo dobre jako obejmujące całość warunków życia w państwie. Jak coś jest nie tak z demografią to pitolenie o wzrostach PKB, nowoczesności, dobrobycie itp jest już tylko... pitoleniem.
 • @Oscar 14:19:51
  Solidaruchy i wolność w wydaniu solidaruchów zadziałały na Naród Polski (w tym na samych solidaruchów) sterylizująco...
  z czego się wybitnie ucieszyli wrogowie Polski którzy taką sterylizację i gospodarczą i w konsekwencji demograficzną Narodowi Polskiemu zaaplikowali.

  Tak zresztą kończą wszystkie narody które zawdzięczają wolność globalnej mafii żydowskiej... sterylizacja totalna...
  Ukraina, Pribałtyki... trudniejsze przypadki sterylizacji to białe Niemcy, biała Ameryka, biała Francja, biała Anglia... wszędzie tam był socjal na wysokim poziomie... tego wytłumaczyć nie potrafię gospodarczo ..
  może większym potencjałem kolorowej demografii w warunkach takiego samego potencjału... oraz kapitalistycznego wyścigu szczurów... nie dającego czasu na prokreację i wychowywanie dzieci...
  To też systemowa forma sterylizacji Narodów w tym przypadku białych... auto sterylizacji ten sam .. globalna mafia..
 • @Oscar 14:19:51
  "Odpowiedź jest prosta ...ekonomiczna... instynktowna..
  Nawet zwierzęta się nie rozmnażają gdy warunki do życia są dla nich niekorzystne...to instynkt..."

  Były takie badania. Najważniejszym czynnikiem jest pewność jutra, głównie czy można stracić pracę i czy starczy na dzieci.
 • @Jasiek 14:31:26
  Tak jest, tu w pełni się z tobą zgadzam.
 • @GPS 13:40:47
  Kto uznaje taką miarę? Jaki autorytet?
 • @Pedant 07:26:30
  Rząd Narodowych SOCJALISTÓW Robotników Niemieckich (NSDAP) był pierwszym rządem, który wprowadził Kartki na żywność.
  SOCJALISTYCZNY rząd Edwarda Gierka skopiował ten pomysł. Ale były rożnice. Za kartki niemieckie, można było kupic żywność! Za kartki PRL'u, tylko pierwsi w długiej kolejce mogli kupić chleb i puszkę smalcu, która nazywała się „gularz wieprzowy”.
 • @interesariusz z PL 08:33:00
  Głupie pytanie. A słyszałeś o „ojcu komunizmu” Karolu Marksie”?
 • @Wican 08:54:07
  Chyba nie spodziewasz się odpowiedzi od bloggera, który „nie skończył jeszcze szkoły” oraz żyje „w świecie Piotrusia Pana”.
  Nie zauważyłeś nawet, że jestem anty-komunistą.
 • @Jasiek 11:50:06
  1% własnego dochodu, np. taki Nobel by się z tego utrzymał, a i jeszcze na fanaberie miał,

  dzieci byłyby utrzymywane z dotacji. Chyba byłoby przeciwnie.
 • @Wican 11:48:50
  Własne wydawnictwo. A co będziesz wydawał ?
 • @Pedant 11:51:28
  Po egazaminach, czyli wtedy, gdy już nie było zależności.
  Co nie znaczy, że łatwo było u mnie zaliczyć, i że wszystkim zaliczałem.
 • @Jasiek 12:07:33
  Urzędników można zwolnić, ale najpierw trzeba uprościć prawo, i orzecznictwo.

  Większość urzędników powina mieć procesy za nieprzestrzeganie prawa i działanie na szkodę dobra publicznego. Nie wypłaciliby się do końca życia.
 • @Jasiek 12:10:19
  A dlaczego państwo ma być tak ograniczone? Przecież obecnie nie potrafi niczego zorganizować.
 • @Jasiek 12:11:15
  jak to który ? Jesz drugą bułkę, płacisz jeszcze raz. Zajmujesz postój, płacisz za każdą godzinę.
 • @Jasiek 12:13:07
  Najpierw była agentura, która nabrała nas na Solidarność.
 • @Oscar 12:18:31
  Zapominasz o wzroście sił wytwórczych. Coraz mniej pracujących potrzeba do utrzymania coraz większej populacji emerytur.
 • @Jasiek 12:20:05
  Proszę o definicję homo sovieticus.

  Co ma wspólnego homo sovieticus z procentem podatków. A wiesz jakie podatki ściągał Ludwik 14 ? Na Wersal i dwór.
 • @Jasiek 12:23:17
  Polska nie zniknie z nadmiaru podatków. Kogo Bóg chce zgubić, najpierw pozbawia go rozumu. To jest nasza przypadłość.
 • @Oscar 14:19:51
  Na dzietność nie ma wpływu poziom życia, tylko percepcja przyszłości.
 • @Pedant 14:34:32
  Oo, nie wiedziałem, że bez badań wiem.
 • @Zdzich 17:29:24
  nie pieprz, pamiętam.
 • @Zdzich 17:33:12
  co ma Marks do lewactwa ?
 • @Zdzich 17:38:57
  tylko anty-komunistą ? może jeszcze parę anty by się zebrało.
 • @interesariusz z PL 19:35:55
  Zapytaj profesorów lewactwa. Pełny zaufania, im uwierzysz.
 • @Wican 08:37:05
  "Poza tym, dla CIebie, jak dla typowego korwinisty, najważniejsze są sprawy ekonomiczne, a nie wartości wyższe."

  To nieporozumienie, czy niezrozumienie moich poglądów. Ja jestem libertarianinem deontologicznym. Libertarianizm to ideologia etyczna. Tu to tłumaczę: https://www.salon24.pl/u/gps65/541262,libertarianizm-jest-konserwatywny
 • @Wican 08:50:48
  Ideałów oczywiście nie ma, ale tu podano przykładowe wolnościowe społeczności: http://liberum-cerebrum.blogspot.com/2014/10/wolnosciowe-spoeczenstwo-to-cakiem.html
 • @Oscar 12:18:31
  "ZUS jako obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne jest konieczny by na starość połowa emerytów nie zdechła z głodu."

  O! Klasyczny przykład traktowania ludzi jak bydło! Ludzie są głupi i dlatego mądry pan musi ich zniewalać, bo na wolności by pozdychali.
 • @Rzeczpospolita 12:40:02
  Muszę to zapisać, bo zapomnę: "Rzeczpospolita" to ksywka przysrywacza - należy unikać dyskusji z nim.
 • @GPS 22:37:05
  "Rzeczpospolita" to ksywka żydo-Kosiura, którego wszystkie atrybuty mentale ograniczają się do jednego celu: "ZLIKWIDOWAĆ KATOLICKICH BYDLAKÓW"! - Dariusz Kosiur 24.08.2015 16:00
  Dodał też: „Z polskiego narodowego punktu widzenia, z punktu widzenia interesu Państwa Polaków, należy żałować, że żydo-bolszewia okresu PRL (1944-56) nie zlikwidowała Kościoła w Polsce.” - Dariusz Kosiur 24.08.2015 16:00
  Tylko że przed likwidacją, te „kreatury” (95,5% społeczeństwa polskiego) mają głosować na Kosiura i Ziemińskiego. Stalin myślał identycznie.
 • @Wican 08:50:48
  Jeszcze tu praktyczne przykłady wolnościowych społeczeństw: https://mises.pl/wp-content/uploads/2007/09/prawo-bez-panstwa.pdf
 • @interesariusz z PL 19:22:36
  "Urzędników można zwolnić, ale najpierw trzeba uprościć prawo, i orzecznictwo."

  Zgadzam się.

  "Większość urzędników powina mieć procesy za nieprzestrzeganie prawa i działanie na szkodę dobra publicznego. "

  Tu przeginasz.
  Procesy powinni mieć tylko zdrajcy i przestępcy.
 • @interesariusz z PL 19:25:13
  "Najpierw była agentura, która nabrała nas na Solidarność."

  Tak, zgadza się.
  Kiedyś oglądałem program "Za kulisami PRL" - w jednym było jak do Polski przyjechał Brzeziński i doradził, że przywódcą ma być technokrata. Ale na krótko. I pierwszym sekretarzem został Gierek. Już wtedy mieli wszystko zaplanowane.
 • @interesariusz z PL 19:29:09
  "Polska nie zniknie z nadmiaru podatków. Kogo Bóg chce zgubić, najpierw pozbawia go rozumu. To jest nasza przypadłość."

  Pozbawienie rozumu może polegać także na akceptacji patologicznie wysokiego obłożenia podatkami.
 • @interesariusz z PL 19:32:22
  "Na dzietność nie ma wpływu poziom życia, tylko percepcja przyszłości."

  Raczej byłbym skłonny powiedzieć, że jedno i drugie.
  Ale dzięki za ważny koment.
 • @interesariusz z PL 19:28:09
  "Proszę o definicję homo sovieticus."

  Szanowny Interesariuszu z PL, no przecież to klasyka.
  Homo sovieticus to człowiek pozbawiony wolnej woli.

  Chęć oddawania państwu lub komukolwiek własnych zarobków, żeby się wszystkim zajął jest właśnie przejawem takiego stanu umysłu.
 • @interesariusz z PL 19:28:09
  "A wiesz jakie podatki ściągał Ludwik 14 ? Na Wersal i dwór."

  No właśnie nie wiem...
  Podzielisz się info? ;-)
 • @Jasiek 06:06:29
  Podatek 30% narzucony przez Żydow-komorników pracujących dla krola Hiszpanii spowodował powstanie Inkwizycji.
  Inkwizycja była samo-obroną Katolików hiszpańskich przeciw opresji żydowskich lichwiarzy.
 • @Zdzich 16:54:20
  Dziękuję za bardzo ważne info.
  Od razu staje się jasne dlaczego Inkwizycji przyspawano taką gębę.

  Ukłony
 • @Jasiek 22:50:28
  W kwestii inkwizycji polecam to: https://www.salon24.pl/u/gps65/257651,inkwizycja

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY

więcej