Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
106 postów 4307 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Libertarianizm albo śmierć!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wszelki postęp technologiczny, który można modelować liczbowo, wykazuje charakter wykładniczy i wszystkie te krzywe mają swoje kolano za około 25 lat - to kolano to gwałtowny wybuch technologii, taki, że krzywa z poziomej przejdzie w pionową.

Dlaczego libertarianizm jest lepszy od wszystkich innych ideologii politycznych?
       To proste - bo libertarianizm, jako jedna ideologia polityczna, jest w pełni zgodny z moralnością naszej zachodniej cywilizacji. A dodatkowo: tworzy minimalną etykę deontologiczną, tworzy najsprawniejszy system ekonomiczny, maksymalizuje możliwy do osiągnięcia dobrobyt, wyciska najwięcej synergii ze współpracy, ogranicza przemoc do niezbędnego minimum, gloryfikuje pokój, współpracę i dobrowolność, zapewnia każdemu infrastrukturę społeczną pozwalającą żyć po swojemu, bo pozwala tworzyć dowolne wspólnoty realizujące dowolne cele, które nie są wzajemnie antagonistyczne. Niemniej nie wymaga rozwiązań utopijnych, bo dostosowuje się do wszelkiej ludzkich wierzeń, pragnień, koncepcji czy ideologii. Libertarianizm realizuje idee pokoju między ludźmi na najwyższym możliwym poziomie - nie wchodzi w żadne szczegóły, zajmuje się tylko i wyłącznie tym, jak rozwiązywać wszelkie konflikty.
       Rozwiązanie konfliktu między niekompatybilnymi wierzeniami, pragnieniami i ideologiami jest bardzo proste - każda taka grupa może stworzyć (poprzez na przykład kupno działek) swoją osobną gminę, kanton, księstwo, ordynację rodową czy cokolwiek podobnego i na tym obszarze żyć zgodnie ze swoją ideologią. A wszystkie stosunki z innymi gminami mogą sobie ustalać w umowach międzygminnych. Własność, w tym własność ziemi, w tym umowy, rozwiązuje wszelkie konflikty.
Dlaczego libertarianizm musi wygrać?
       To też proste - bo zwykli żołnierze, nieświadomi istoty rzeczy, zawsze walczyli o to, by wyzwolić się od jakiegoś zorganizowanego ciemiężyciela (nieświadomi tego, że w istocie służą innemu ciemiężycielowi, czasem gorszemu). Więc zawsze da się zebrać dużą grupę ludzi pod hasłem likwidacji każdego zamordyzmu. Libertarianizm to właśnie idea likwidacji państwowego zamordyzmu, czyli taki uogólniony bunt przeciw wszystkim istniejącym zamordyzmom. Więc to nie jest utopia.
       Jedyna trudność polega na tym, że zorganizowanie tej większości ludzi i skuteczne zwalczenie realnego zamordyzmu jest zalążkiem powstania następnego zamordyzmu. Więc trzeba to umiejętnie zorganizować. Na razie to się jeszcze nigdy nie udało.
       Niemniej obecny wykładniczy rozwój techniki spowoduje, że zorganizowane zamordyzmy same upadną, bo nie będą w stanie działać - bo pojedynczy ludzie, czy rodziny, będą mogły bez problemów olewać tych dużych zamordystów. Bo broń defensywna rozwinie się szybciej niż broń ofensywna. Więc libertarianizm jest nieunikniony - trzeba go poznać, by łatwo się odnaleźć w nowych stosunkach społecznych za co najmniej 25 lat.
Dlaczego dziś socjalizm, państwa i zamordyzm dominują?
       To bardzo proste: bo łatwiej napaść, niż się przed napaścią obronić, łatwiej okraść i zabić, niż tego uniknąć, łatwiej jest zniewolić, niż z niewoli uciec. Dlatego państwa, czyli zorganizowane mafie, dominują, bo aktywnie inicjują przemoc, bo utrzymują przemocą terytorialny monopol na użycie siły, bo są najsilniejszą mafią na danym terenie, dysponują siłą ofensywną, przy pomocy której mogą zabić czy uwięzić każdego obywatela i każdą grupę swoich obywateli. A nawet gdy uda się zorganizować grupę silniejszą od państwa, to to nic nie zmieni, bo ta grupa przejmie rolę państwa.
       By się wyzwolić z tego zaklętego kręgu zamordyzmu, należy umieć się obronić przed liczniejszym wrogiem, ale nie być zdolnym do ataku na mniej liczną grupę. To się powoli dzieje wraz z rozwojem techniki. Jeśli broń ofensywna będzie nadal dominować, to jej wykładniczy rozwój po prostu zniszczy całą ludzkość. A jeśli broń defensywna wygra, to zapanuje libertarianizm.
Grzegorz GPS Świderski
PS. Notki powiązane:

KOMENTARZE

 • "...to zapanuje libertarianizm."
  -----------------
  Póki co mamy depopulacje i zmianę czerwonego malarza globu z ZSRR na Chiny.
  Wniosek?
  Zapanuje Piekło na Ziemi - Panie GPS - z Sodomą i Gomorą na jego fasadzie.
 • autor
  Już teraz, coraz częściej maszyny do dupcenia - takie, co to nie mają jąder i jajników, wykonuję te czynności za ludzi.
  Więc za te 25 lat to twierdzi Szanowny, że już nie będą ludzie zupełnie potrzebni?
 • @demonkracja 21:26:34
  Proszę się skupić na tym, co napisałem. Jeśli prorokuje Pan, że zło wygra, to wygra jako gwałtowny wykładniczy wybuch broni ofensywnej, czyli taniej, łatwo dostępnej, zdolnej do zniszczenia jednym pociskiem milionkroć licznejszej armii lepiej okopanej i chronionej. To możliwe, czy nie? Jeśli nie, jeśli stanie się to, w co ja wierzę, co prorokuję, na co mam nadzieję, i broń defensywna wygra - czyli każdy indywidualny człowiek będzie miał coś w rodzaju taniego, łatwego do zrobienia, kieszonkowego reaktora zimnej fuzji potrafiącego wytworzyć dookoła właściciela pole siłowe zdolne do zatrzymania najpotężniejszej rakiety z ładunkiem atomowym, to będzie też źle, będzie gorzej? Wtedy mało kto powstrzyma innego przed grzechem, który tylko jemu szkodzi, ale powstrzyma każdego przed grzechem, którego ofiarą jest inny człowiek. Człowiek dzięki tej broni defensywnej zrobi co chce, z każdym innym, które też tego chce, ale nic na innym przemocą nie wymusi. To będzie gorzej, niż gdyby każdy miał moc wymuszania na innych czego chce?
 • @Krzysztof J. Wojtas 00:52:37
  A Pan Szanowny za te 25 lat będzie dupcył tę maszynę bez jąder i jajników, czy co? Będzie ją można kupić w każdym kiosku. Kupi ją Szanowny?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej