Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
106 postów 4307 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Maseczki wywołają katastrofę ekologiczną

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Larum grają! wojna! nieprzyjaciel w granicach! a ty się nie zrywasz? szabli nie chwytasz? na koń nie siadasz? Co się stało z tobą, ekologu?

  • "Według szacunków WHO dotyczących zapotrzebowania na 89 milionów masek miesięcznie, ich światowa produkcja będzie nadal rosła. Ze względu na skład np. jednorazowych masek chirurgicznych z polimerami, takimi jak polipropylen, poliuretan, poliakrylonitryl, polistyren, poliwęglan, polietylen i poliester, można spodziewać się rosnącego globalnego wyzwania także z punktu widzenia ochrony środowiska, zwłaszcza poza Europą przy braku strategii recyklingu i unieszkodliwiania. Wspomniane polimery zostały zidentyfikowane jako znaczące źródło plastiku i cząstek plastiku zanieczyszczających wszystkie obiegi wody aż do środowiska morskiego. Istotnym czynnikiem zagrażającym zdrowiu są odpady masek w postaci mikrodrobin plastiku po rozłożeniu do łańcucha pokarmowego. Zanieczyszczone makroskopowe maski jednorazowego użytku - zwłaszcza przed mikroskopijnym rozkładem - stanowią szeroko rozpowszechnione podłoże dla drobnoustrojów (pierwotniaków, bakterii, wirusów, grzybów) pod względem patogenów inwazyjnych. Prawidłowe usuwanie skażonego biologicznie materiału codziennej maski nie jest dostatecznie uregulowane nawet w krajach zachodnich."
  • „Na całym świecie KAŻDEGO MIESIĄCA zużywa się 129 miliardów wątpliwej skuteczności masek i 65 miliardów plastikowych rękawiczek - wiele z nich trafia do mórz, oceanów, lasów i gleby. 1,5 miliarda masek trafiło w ubiegłym roku do mórz i oceanów. Jak mówią naukowcy, już wkrótce w Morzu Śródziemnych może być więcej masek niż meduz”

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej