Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
106 postów 4307 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Trollowanie, spamowanie, banowanie, cenzura...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Właściciel portalu Neon24 napisał tak: "Kwestia trolli - jest moim zdaniem bardzo dyskusyjna - są różne punkty widzenia - nie ma jednak jakiegoś sensownego rozwiązania..."

Moim zdaniem jest bardzo proste i sensowne rozwiązanie tego problemu dawno temu wypracowane przez naszą cywilizację: wywalać, kasować, banować, karać - ale po sprawiedliwym osądzeniu!
A zatem najpierw należy wskazać konkretnego oskarżonego, potem przedstawić mu akt oskarżenia, w którym będzie jasno napisane jakim konkretnie tekstem złamał jaki konkretnie punkt regulaminu, pozwolić mu się wytłumaczyć, a potem go sprawiedliwie osądzić i albo uniewinnić, albo wydać wyrok stosowny do winy. Tu o tym kiedyś pisałem: Blogi, grupy, regulaminy, sądy
W naszej kulturze we wszystkich sensownych organizacjach, takich jak partie polityczne, stowarzyszenia, kościoły, kluby czy spółdzielnie istnieje statut, czy inne prywatne prawo, które zwiera zasady działania, ale też ma zawartą w sobie procedurę sądowniczą, i zawsze ma organ statutowy pełniący rolę sądu koleżeńskiego. Portale blogowe i grupy facebookowe tego nie stosują i to moim zdaniem świadczy o ich prymitywizmie i barbarzyństwie.
To barbarzyństwo oczywiście nie dotyczy pojedynczych blogerów, którzy na swoich blogach utrzymują swój arbitralny porządek blokując i kasując niechciane komentarze.
Jest kolosalna różnica między blokowaniem komentatorów na blogu, a kasowaniem czy ukrywaniem notek przez administrację portalu. Bloger może nie określić regulaminu komentowania pod jego notkami i to oznacza, że wszystko co się dzieje na jego blogu podlega jego arbitralnym decyzjom - może zablokować kogo chce i kiedy chce. To jest jak najbardziej w porządku i jest zgodnie z moralnością i zasadami cywilizacyjnymi. Mogę do domu zaprosić dowolnego gościa i mogę go w każdym momencie wyprosić. Nie muszę tworzyć regulaminu domu.
Ale gdy się określi regulamin, nawet w domu, a zatem ustanowi prawo, to elementarne zasady naszej cywilizacji wymagają by dodać do tego też procedurę sądowniczą pozwalającą obiektywnie ocenić czy doszło do złamania tego regulaminu - wtedy nie może to być niczyja arbitralna decyzja. Gdy obowiązuje regulamin to kasowanie czyichś notek, komentarzy czy całych blogów na skutek arbitralnej decyzji to chamska, niemoralna, niezgodna z cywilizowanymi zasadami cenzura.
Albo nie ma regulaminu i wtedy trzeba słuchać właściciela, a on może robić co chce na swoim terenie, albo jest regulamin i wtedy trzeba słuchać sprawiedliwego sądu, który obiektywnie orzeknie czy regulamin złamano i orzeknie karę. A sprawiedliwy sąd w naszej cywilizacji to minimum to:
 1. akt oskarżenia z wyraźnym zaznaczeniem co się zarzuca, na jakiej podstawie i komu,
 2. przedstawienie tego aktu oskarżonemu i danie mu możliwości wypowiedzenia się i obrony,
 3. dyskusja między oskarżycielem a oskarżonym wysłuchana przez obiektywnego sędziego lub sędziów,
 4. sprawiedliwy wyrok - czyli albo uniewinnienie, albo kara proporcjonalna do winy.
To jest moim zdaniem elementarz. Kto tego nie rozumie nie zasługuje na miano człowieka cywilizowanego.
Moim zdaniem teraz na Neonie24 nie ma problemu z trollingiem, ale jest bardzo duży problem ze spamerami. Uważam, że da się z tym zrobić porządek w sposób cywilizowany. 

Grzegorz GPS Świderski

 PS1. Przypominam co to znaczy trollować: "Trollowanie (ang. trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla internetowych forów dyskusyjnych i mediów społecznościowych. Polega ono na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia poprzez wysyłanie kontrowersyjnych, napastliwych, często nieprawdziwych przekazów."

PS2. Przypominam co to znaczy spam: "Spam (ang. spam „mielonka”) – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. (...) Istotą spamu jest rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób. Nie ma znaczenia, jaka jest treść tych wiadomości."

KOMENTARZE

 • Troll
  "PS1. Przypominam co to znaczy trollować: "Trollowanie (ang. trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla internetowych forów dyskusyjnych i mediów społecznościowych. Polega ono na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia poprzez wysyłanie kontrowersyjnych, napastliwych, często nieprawdziwych przekazów."

  Tę definicję wyczerpuje taki jeden "Kmieć" w stosunku do mnie.
  Jeszcze nigdy nie czytałem na swój temat tylu wyzwisk, obelg oraz oszczerstw.

  Zasługuje na stosownego "kopa sprawiedliwości".
 • @Oscar 18:33:19
  No ale by tego kopa sprawiedliwości wykonać, potrzebny jest regulamin zakazujący tak zdefiniowanego trollowania, potrzebne jest wskazanie tekstów "Kmiecia", które pod tą definicję podpadają, potrzebne jest to, by mu to przedstawić i pozwolić się wytłumaczyć, oraz organ, który przeczyta i zrozumie oskarżenie i tłumaczenie oskarżonego oraz wyda sprawiedliwy wyrok. Bez tego taki kop to będzie kop niecywilizowanego zamordysty.
 • Wolność
  Tutaj i nie tylko zresztą często widzę kurcze ... musze to napisać : dzieci! I tak zastanawiam się jak to możliwe, że w sumie nie tak dawno nasi dziadkowie potrafili stworzyć strukturę Polskiego Państwa Podziemnego.

  Pewnie byli bardziej inteligentni, usłuchani, pokorni - inaczej coś takiego nie mogłoby zaistnieć
 • @werka1321 19:17:15
  Moim zdaniem wynika to z tego, że Polska długi czas podlegała wycywilizowaniu. Cywilizacja i kultura nie jest genetyczna - by zachować ciągłość, potrzebna jest edukacja i wychowanie. Socjalizm, głównie PRL-owski, a dziś dominująca socjaldemokracja, poprzez państwowe, przymusowe, powszechne szkolnictwo w lewicowym duchu wychowuje ludzi pozbawionych naszej tradycyjnej kultury i cywilizacji. Dodatkowo formy wychowania są archaiczne, służące temu, by wychować posłusznego niewolnika. Szkoły stosują pruski rygor, którego celem jest tresowanie posłusznego żołnierza. Szkolnictwo w ogóle nie korzysta z nowych odkryć i badań dotyczących ludzkiej psychiki.

  Na Zachodzie jest z tym trochę lepiej - na przykład często w szkołach przeprowadza się dyskusję w postaci debaty oksfordzkiej. Polacy ze starszego pokolenia, wychowani w PRL-u, nawet nie wiedzą co to jest.
 • @GPS 19:38:04
  Obawiam się, że Pan nie zrozumiał. Zastanowiłam się gdzie podziała się nasza polska karność, pokora, inteligencja, która tak bardzo wyróżniła naszych przodków i pozwoliła im przetrwać ( wywalczyć wolność ) ?

  Aby stworzyć struktury, które zaistniały w Polskim Państwie Podziemnym ( ewenement na skalę światową ) - była potrzebna dyscyplina, pokora, usłuchanie, inteligencja i współdziałanie.
 • @Oscar 20:44:19
  OK. Zwykły bloger może trolla napiętnować i zbanować na skutek własnej arbitralnej decyzji. Napisałem o tym w notce. Ja uważam, że na Neonie24 nie ma trolli - są tylko chamy i spamerzy - i takich u siebie zbanowałem. Ale gdyby administracja portalu chciała coś z tym zrobić, to powinna uruchomić procedurę sądu koleżeńskiego. Chamów można zostawić w spokoju, ale spamerzy są wyjątkowo szkodliwi i ich trzeba bezwzględnie wytępić, bo psują każdą dyskusję i powodują, że porządni ludzie portal omijają. Przykłady spamerów: Krystyna Trzcińska, Rzeczpospolita, kula Lis 69.
 • @GPS 19:38:04
  To 1000 lat zniewolenia katolickiego doprowadziło do intelektualnej degradacji narodu Polskiego.
  Katolicyzm wbija do głowy dogmaty (idiotyczne, sprzeczne z nauką)
  i wielu ludziom trudno się z tych kajdanów intelektualnych wyrwać.
  PRL znacznie złagodził problem ale solidaruchy pokazały że nie do końca.
  ..i teraz różne "Handki" i "Czarnki" razem z Biskupami reformują Polską edukację... nie muszę rozwijać tematu.
 • @GPS 19:06:42
  To nie "doniesienie" tylko przykład z życia wzięty.
  Celem jest publiczne zawstydzenie trolla o ksywie "Kmieć".

  Mnie taki troll "wisi", pokazuje tylko również jemu że jest trollem a innym że działa jak troll.
  Kto chce ten pamięta a jak się komu chce to niech szuka w historii.
  Chyba napisałem o tym artykulik.
 • @Oscar 20:56:50
  "Katolicyzm wbija do głowy dogmaty (idiotyczne, sprzeczne z nauką)"

  Przykłady poproszę.
 • @werka1321 20:53:40
  Polska się odrodziła nie na skutek karności, pokory czy dyscyplinie - ale dzięki poczuciu wolności, godności, wierności i waleczności. Polska się odrodziła, bo Polacy byli wierni zasadom cywilizacji łacińskiej i chcieli je odtworzyć i rozwijać, bo były niszczone przez zaborców. To się nie udało. Dyscyplina, pokora czy usłuchanie, to elementy pruskiego drylu, który nas zawsze niszczył i niszczy nadal.
 • W takiej ocenie istnieje pewne niebezpieczeństwo
  czy aby w słusznej sprawie gonienia trolli nie uznam za trolla człowieka, który po prostu ma inne zdanie niż ja? Bezsprzecznie są ludzie zaśmiecający portal, tu za przykład dam tekst: "Za chwilę wyjaśnię;) Chwila już minęła. Nie wiem od czego zacząć? :)" Szanując czas czytelnika piszemy dopiero wtedy, gdy wiemy nie tylko od czego zacząć, ale również jak puentą nasz tekst zakończyć. No ale cóż, tacy ludzie sami się ośmieszają.
  Czy admin zgodnie ze swoją oceną sytuacji powinien kasować teksty, z którymi się nie zgadza? Mamy Trybunę Ludu, czy też wiele portali, tub Polskiej Zjednoczonej Partii Przekrętów i Szmalu.
  Tak więc moim zdaniem drodzy blogerzy i komentatorzy, to wy macie oceniać i w kulturalnej dyskusji obalać argumenty autorów, komentatorów. Admin powinien wkraczać tylko wtedy, gdy dyskusja wykroczy poza zakres kulturalnej. Nie wymagaj autorze od mojej osoby, bym to ja oceniał, kasował, banował, gdy uznam iż poglądy danego autora są dalekie od moich. Ja oceniam jedno, potencjał danego tekstu do utworzenia ciekawej dyskusji. Podzielono nas w imię zasady dziel i rządź. Uczmy się łączyć w pożytecznej, kulturalnej dyskusji.
 • @Zawisza Niebieski 21:01:14
  "Admin powinien wkraczać tylko wtedy, gdy dyskusja wykroczy poza zakres kulturalnej."

  Nie. Admin powinien wkraczać tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest łamany regulamin.

  "Nie wymagaj autorze od mojej osoby, bym to ja oceniał, kasował, banował, gdy uznam iż poglądy danego autora są dalekie od moich."

  Admin może być oskarżycielem i katem, ale sędzią powinien być ktoś inny. Więc powinien ocenić, że ktoś złamał regulamin, sporządzić akt oskarżenia wskazując kto, czym i jaki punkt złamał i powinien to odesłać do sądu koleżeńskiego, który wezwie oskarżonego, przekaże mu ten akt i pozwoli się wypowiedzieć w obronie - a potem osądzi sprawę i wtedy na wniosek sądu admin zbanuje, albo skazuje. Takiej procedury wymaga nasza cywilizacja.
 • @GPS 21:01:05
  Każda jedna struktura aby mogła zaistnieć i działać to prócz waleczności, wierności i odwagi musi być też inteligencja, karność, pokora i dyscyplina w szeregach.

  Czyli współdziałanie aby móc osiągnąć wytyczony cel np. wywalczona wolność.

  Czy zaistniało już porozumienie między prawą i lewą półkulą o czym wspomniałam w komentarzach pod Pana notkami?
 • @werka1321 21:12:12
  Nie - karność, pokora i dyscyplina jest wymagana tylko i wyłącznie w organizacji militarnej. Dobry żołnierz powinien działać automatycznie i bezmyślnie - trzeba go do tego wytresować i wytworzyć odruchy warunkowe. Dobry żołnierz nie współpracuje - on ściśle wykonuje rozkazy. Taka tresura w każdej innej organizacji będzie szkodliwa. Współpraca, by osiągnąć efekt synergiczny, wymaga działań dobrowolnych, mądrych, przemyślanych, sprawiedliwych, podpartych wiedzą i doświadczeniem - tu karność i pokora są zbędne.

  Powszechna, państwowa edukacja, która obowiązkowo jest nam narzucana do dziś, opiera się na pruskim drylu, bo jej pierwotnym celem było wytresowanie dobrych, karnych, posłusznych żołnierzy. Dzięki temu Prusy podbiły wiele krajów. Prusy to cywilizacja bizantyjska i dlatego nigdy jej się nie udało okiełznać Polaków, bo my reprezentujemy cywilizację łacińską. Ale wystarczająco nas stłamsili, tak, że wielu Polaków ten pruski dryl uważa za słuszny i właściwy.
 • @GPS 21:42:59
  aby mogła zaistnieć jakakolwiek spójna społeczność też muszą zaistnieć powyższe.

  Nie dostałam odp. na moje zapytanie jak tam łączenie na linii prawa-lewa półkula ? Czyli synchronizacja.
 • @werka1321 21:49:57
  Nie widzę pytania o te półkule. Proszę powtórzyć.
 • @werka1321 21:49:57
  Dla wszelkich społeczności pruski dryl w edukacji jest destrukcyjny. Prusy upadły. Unia Europejska też upadnie. III RP też.
 • @GPS 22:08:35
  Aby mogło cokolwiek zaistnieć to pierw trzeba zacząć od nie generowania podziałów prawy-lewy. I ma to zdanie ścisły związek z trollowaniem. Żegnam.
 • @GPS 22:05:26
  Pisałam w swoich komentarzach pod Pana ostatnimi notkami, ze tylko osoby chore, zaburzone generują podziały - z reguły te osoby chorują na władzę.

  Dziel i rządź (łac. divide et impera) – zasada wzniecania wewnętrznych konfliktów wśród wrogów, na przykład między ludami na podbitych terenach, aby nimi rządzić[1].

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziel_i_rz%C4%85d%C5%BA
 • Do autora
  Sądząc po polecanych stronach to można przypuszczać, że są Panu bliskie idee libertariańskie i konserwatywne, zatem ograniczanie swobody wypowiedzi poprzez kasowanie tzw. troli jest sprzeczne, z powyższymi zasadami.
  Ponadto, aby „ karać - ale po sprawiedliwym osądzeniu”, należy zdefiniować czym jest trollowanie, bo odmienne zdanie, czy inny punkt widzenia nie może nim być.
  Myślę, że powinna być zachowana kultura języka i wypowiedzi. A kasowaniu powinny podlegać te treści, które cechuje wulgarny jezyk.
 • @werka1321 22:21:45
  Władza to państwo. Państwo to monopol na stosowanie siły na danym terytorium. By ten monopol utrzymać, trzeba na okrągło utrzymywać ludność w niewoli, by się nie zbuntowała. By hodować bydło, musi ono być potulne i otumanione. W tym celu należy mnożyć podziały wewnętrzne, bo taniej wychodzi trzymanie za mordę ludzi skłóconych. Dziel i rządź to najbardziej skuteczna metoda utrzymywania państwowego zamordyzmu. To nie jest jakieś zaburzenie czy choroba, ale normalna, powszechna, wszechczasowa działalność polityczna. Póki się Pani godzi na istnienie państw, póty musi Pani zaakceptować ich metody działania. Karność, pokora i dyscyplina to niezbędny element tresury pozwalającej władzy państwowej trwać i zdzierać z ludności maksymalny haracz.
 • @Querku 23:55:47
  Tak, jestem paleolibertarianinem i się z tym nie kryję - piszę wprost o tym w opisie mojego bloga i napisałem o tym bardzo dużo notek blogowych.

  Kasowanie i banowanie trolli nie jest sprzeczne z ideami libertariańskimi, co bardzo porządnie uzasadniłem w notce, pod którą dyskutujemy. Oczywistą oczywistością jest to, że by karać za trollowanie, musi być to zakazane w regulaminie. Przecież bardzo wyraźnie o tym piszę!!! Libertarianie szanują własność prywatną, w tym prywatne regulaminy!

  Kasowaniu, i innym karom, po sprawiedliwym osądzeniu przy zachowaniu cywilizowanych zasad, powinno podlegać tylko i wyłącznie to, co jest wpisane do regulaminu, a nie mętnie pojęta kultura języka czy wulgaryzmy. Jeśli to miałoby być kasowane, to trzeba to ściśle zdefiniować w regulaminie!!!
 • @GPS 00:04:13
  "Karność, pokora i dyscyplina to niezbędny element tresury pozwalającej władzy państwowej trwać i zdzierać z ludności maksymalny haracz."


  To były jedne z cech, które pozwoliły na zaistnienie struktur Podziemnego Państwa Polskiego i nikt tam nikogo za mordę nie trzymał.

  Co do trollowania ? Dla mnie trolingiem na politycznych portalach jest generowanie podziałów wśród Polaków czyli skłócanie ich. Grzechem jest też skupianie uwagi na innych nacjach, a to przecież portal dla Polaków. Wszechobecne tutaj czarnowidztwo przyszłości - sianie zwątpienia jest też trollowaniem, wstrętną manipulacją, która ma na celu zasiać zwątpienie w innych i tym samym sparaliżować, co do realnego działania. Nie wiem tylko czy jest to świadomie działanie czy kondycja psychiczna moich rodaków jest tak katastrofalna ?

  To tyle. Pozdrawiam.
 • @werka1321 20:53:40
  "w Polskim Państwie Podziemnym ( ewenement na skalę światową"

  Polskie Państwo Podziemne wcale nie było takim ewenementem. Przeciwnie, bywały znacznie bardziej rozbudowane i efektywne w innych krajach.
 • @Pedant 08:03:22
  Historia podaje inny fakt.

  Niemniej jednak rozchodzi mi się o to, że aby takie struktury mogły zaistnieć - muszą być spełnione pełne warunki natury psychologicznej no i świadomość, cel !!
 • @werka1321 08:49:58
  "Historia podaje inny fakt."

  Historia w sensie polskiej tzw. narracji historycznej może.

  Ale wystarczy trzeźwo porównać, Jugosławię i Grecję z okresu II wojny światowej aby zobaczyć jak z tym jest. A są inne przykłady, także z innych czasów.
 • @Pedant 09:09:36
  z jakich czasów, bo aż sama jestem ciekawa ?
 • @werka1321 09:15:17
  "z jakich czasów, bo aż sama jestem ciekawa ?"

  Wystarczą przykłady Jugosławii i Grecji aby sfalsyfikować wierzenie, że polskie państwo podziemne było ewenementem.

  Ale jeśli Pani jest ciekawa. Afganistan kilka razy, Hiszpania pod Napoleonem, Wietnam parę razy, irlandzka wojna o niepodległość, powstanie Burów, powstanie Sipajów. Przykładów jest wiele.
 • @Pedant 09:31:13
  Poprosiłam aby podał Pan czas w przybliżeniu kiedy to w innych państwach powstały podobne struktury państwa podziemnego jakie było w Polsce w czasie wojny i przytoczenia porównania nam tutaj - skoro podważa Pan wyjątkowość tegoż.
 • @werka1321 09:37:36
  "Poprosiłam aby podał Pan czas w przybliżeniu kiedy to w innych państwach powstały podobne struktury państwa podziemnego jakie było w Polsce w czasie wojny i przytoczenia porównania nam tutaj - skoro podważa Pan wyjątkowość tegoż."

  Pani próbuje czepiać się pobocznych szczegółów. Tak czy inaczej, polskie państwo podziemne nie było wyjątkowe, a w porównaniu z niektórymi innymi wypada blado. Przykłady Jugosławii i Grecji są więcej niż wystarczające, to że Pani o nich nie słyszała, mnie nie zaskakuje.

  Ale ma Pani prawo wierzyć na co ma ochotę.
 • @Pedant 09:54:19
  "Ale ma Pani prawo wierzyć na co ma ochotę."

  Dlatego też twierdzę, że struktura Podziemnego Państwa Polskiego była ewenementem nie tylko w skali europejskiej ale i świata.

  Jeżeli się Pan z tym nie zgadza, ponownie proszę o zestawienie innych podobnych struktur w czasie.

  Pozdrawiam.
 • @Pedant 09:54:19
  "Ale ma Pani prawo wierzyć na co ma ochotę."

  Będę dozgonnie wdzięczna za okazanie mi tej łaski i pozwolenie na wierzenia w to, na co mam ochotę.

  Bóg Pana wynagrodzi.

  Pozdrawiam.
 • @werka1321 10:00:24
  "Dlatego też twierdzę, że struktura Podziemnego Państwa Polskiego była ewenementem nie tylko w skali europejskiej ale i świata.
  Jeżeli się Pan z tym nie zgadza, ponownie proszę o zestawienie innych podobnych struktur w czasie."

  Mnie ta tematyka aż tak nie interesuje, i jest raczej przygnębiająca. Poświęcenia ruchu oporu w Jugosławii i Grecji są przytłaczające a ich bohaterstwo niezwykłe.

  Dla Pani jest kwestia patriotyzmu rozumianego w sensie wyjątkowości i wyższości nad innymi narodami. Ja patriotyzm rozumiem inaczej.
 • @Pedant 10:16:46
  Cóż - zarzuca mi Pan polocentyryzm - jednak oświecę Pana, że zachowania egocentryczne oraz narcystyczne towarzyszą każdej ZDROWEJ jednostce o ile te zachowania nie dominują nad jednostką.


  A dla mnie jako Polki, Polska - jej historia, kultura, język jest wyjątkowa.

  Czy ma Pan z tym problem ?
 • @werka1321 10:22:04
  "zachowania egocentryczne oraz narcystyczne towarzyszą każdej ZDROWEJ jednostce o ile te zachowania nie dominują nad jednostką ... Czy ma Pan z tym problem ?"

  Tak i nie.

  Problem ze mną jest, że ja kocham prawdę, bardziej niż naród, moich bliskich i bardziej niż mój interes. Jestem już stary więc się nie boję jeśli mi podadzą cykutę ;)

  Ale z drugiej strony, Pani podejście jest typowe w każdym kraju, i jako takie stanowi element analizy do lepszego rozumienia świata. Który w swojej złożoności jest piękny. Dziękuję za szczerość.
 • @werka1321 10:22:04
  Dodam jeszcze od siebie, że :

  "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje"

  Niewątpliwie Bóg nas wyjątkowo doświadczył na przestrzeni wieków tym samym zdobyliśmy mądrość.

  Wie Pan dlaczego Bóg w swojej mądrości stworzył kilka ras ( nie tylko człowieka ale i zwierząt )

  Wytłumaczę: Po to abyśmy mogli się cieszyć, podziwiać różnorodność na tej planecie - dał nam do tego narzędzia takie jak wzrok, węch... oraz rozum.

  Nigdzie nie napisał, że mamy się zwalczać ale koegzystować dla własnego dobra.

  Dlatego ja szanuję i podziwiam inne rasy, nacje, bo są ciekawe, inne jak moja ale moja jest mi najbliższa.

  Pozdrawiam
 • @Pedant 10:29:32
  "Problem ze mną jest, że ja kocham prawdę, bardziej niż naród, moich bliskich i bardziej niż mój interes."

  Moim interesem jest aby została zachowana różnorodność na tej planecie w tym i moja jako Polki, Słowianki indywidualność.

  "Dziękuję za szczerość."

  Jestem do usług.
 • @GPS
  Gamoń kopiujący notki , na wiele życzyć sobie nie może . Prawda ?.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej