Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
106 postów 4307 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Czy lepiej być lewicowcem czy prawicowcem?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Obyczaje dotyczące spacerowania kobiety z mężczyzną wypływają ze zwyczajów średniowiecznych. Mężczyzna powinien zawsze iść po zewnętrznej stronie chodnika dlatego, że w średniowieczu wylewano pomyje przez okna na ulicę.

        A więc dżentelmen miał większe szanse być oblany jako pierwszy niż dama schowana od środka, bliżej domów. Dodatkowo z pary idącej poboczem osoba zewnętrzna jest łatwiejszym obiektem ataku - dlatego sensowniej jest, by to był mężczyzna, jako silniejszy.

       We Włoszech aż do lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku w miastach obowiązywał ruch prawostronny, a poza miastami, gdzie są najczęściej góry, lewostronny – bo władze uznały, że łatwiej będzie kierować samochody na górskich drogach, gdy kierowca będzie blisko krawędzi drogi. Do dziś we Włoszech produkuje się ciężarówki z kierownicą po prawej.
 
       Droga ma dwie krawędzie: prawą i lewą, i jedną oś drogi na środku. Jadąc samochodem z kierownicą z lewej w ruchu lewostronnym, jesteśmy zawsze bliżej krawędzi drogi, a dalej od osi drogi, w obie strony, w tę i z powrotem. Tym samym samochodem z kierownicą z lewej w ruchu prawostronnym w obie strony jesteśmy bliżej osi drogi, a dalej od krawędzi.
 
       Gdy jedziemy drogą to zawsze z jednej strony mamy krawędź, a z drugiej oś drogi. W ruchu lewostronnym krawędź jest zawsze z lewej, a oś z prawej, a w ruchu prawostronnym krawędź jest zawsze z prawej, a oś z lewej - tak jest i w te, i z powrotem.
 
       We Włoszech mieli samochody z kierownicą z lewej (bo wtedy prawie wszędzie był ruch prawostronny, jak dziś w kontynentalnej Europie), a więc w miastach jeździli normalnie, jak wszyscy w ruchu prawostronnym, ale poza miastem, gdzie dominowały drogi górskie, zarządzono ruch lewostronny po to, by kierowca był zawsze bliżej krawędzi drogi, za którą często bywała przepaść, a drogi te były wtedy zazwyczaj wąskie. Oczywiście wracając tą samą drogą, kierowca był przy drugiej krawędzi drogi, nie tej od strony przepaści, ale tej od strony góry, ale mijał samochód, którego kierowca był bliżej krawędzi od przepaści - i ważniejsze było to, by ten kierowca lepiej kontrolował odległość od krawędzi, a nie od mijanego pojazdu.
 
       Kierownica z lewej w ruchu prawostronnym, a z prawej w lewostronnym, jest tylko dlatego, że można lepiej kontrolować mijanie i wyprzedzanie. Gdy kontrolowanie mijania i wyprzedzania staje się mniej ważne, a wielekroć ważniejsze jest kontrolowanie tego, jak blisko jedziemy obok krawędzi drogi, za którą jest przepaść, to warto mieć kierownicę z drugiej strony, nawet jeśli ta przepaść to tylko 50% wszystkich krawędzi dróg. A na wodzie niebezpieczne krawędzie są z obu stron (bo to najczęściej brzegi i mielizny) więc mimo dominującego ruchu prawostronnego kierownice motorówek są po prawej.
 
       No i teraz proszę się zastanowić czy lepiej być lewicowcem, czy prawicowcem? Co jest bardziej naturalne? A może lepiej się jakoś precyzyjniej określać – jako konserwatysta, demokrata, monarchista, liberał, socjalista, etatysta, libertarianin, komunista czy anarchista?
 
       A koniec zagadka: dlaczego lustro zamienia prawą stronę z lewą, a nie zamienia góry z dołem?
 
Grzegorz GPS Świderski
 

KOMENTARZE

 • ...
  Ja Panu zadam zagadkę.

  Jeśli w Polsce Ludowej tak do połowy lat 70'tych (później już za sprawą wpływu KORu społeczeństwo zaczęło gnić) milicjant potrafił upomnieć mężczyznę (szczególnie młodego), który idąc w miejscu publicznym z kobietą nie zachowywał się przyzwoicie - np. trzymał ręce w kieszeniach spodni), to ów milicjant, i porządek prawny w ówczesnej Polsce przez niego reprezentowany, był lewicowy czy konserwatywny, czyli jak lubimy myśleć prawicowy?
 • autor
  Dzielenie nardów na lewicowych i prawicowych to wymysł masonerii, tak samo jak dzielenie na liberałów - socjalistów - konserwatystów jest podobnie. W wszystkim jest prawda, żyj w prawdzie a nie w sztucznym dzieleniu narodów. Podział na lewicowców i prawicowców to sztuczny podział, gdy masonom uda się tak podzielić ludzi, wtedy im łatwiej pilnować ich cukierniczki!!!!!! Prawica, lewica a gdzie Naród Polski, Niepodległość Państwa????
 • "dlaczego lustro zamienia prawą
  stronę z lewą, a nie zamienia góry z dołem?"
  ---------------------
  Czy aby na pewno lustro coś zmienia? To nam się tak wydaje w odniesieniu do prawej czy lewej ręki. Jednak nigdy nie przychodzi nam do głowy - aby swoich stóp szukać u góry lustra - i to jest naturalne.
  Wniosek?
  To samo jest z czarcim pomiotem w tzw. demonkraturze. Niby jest lewica i prawica - ale tak naprawdę jest/są tylko dzieci diabła mające na celu strzyc i golić to (ich zdaniem) bydło - a jak padnie - zrobić mydło.
 • @Wrzodak Z. 08:44:04
  "Dzielenie nardów na lewicowych i prawicowych to wymysł masonerii, tak samo jak dzielenie na liberałów - socjalistów - konserwatystów jest podobnie. W wszystkim jest prawda, żyj w prawdzie a nie w sztucznym dzieleniu narodów."

  To prawda - jednak osoby, które generują podziały są chore lub przynajmniej zaburzone. ( niespójność myślenia ? ) Wkleiłam tu już kiedyś gimnastykę dla umysłu ( aby mózg mógł posługiwać się zarówno prawą jak i lewą półkulą !
 • @Kmieć 08:41:11
  Oczywiście, że to był porządek lewicowy - taka możliwość upominania ludzi przez milicjanta o byle co to przejaw hodowania ludzi, to traktowanie nas jak bydło, to przypomnienie, że jest zamordyzm i że mamy posłusznie wykonywać wszelkie rozkazy władzy. Takie podejście do ludzi, taka nadopiekuńczość, to są przejawy socjalizmu, a więc lewackiego państwa.
 • @Wrzodak Z. 08:44:04
  A konkretnie kto i jak podzielił narody na lewicowe i prawicowe? Polacy w tym podziale są prawicowi czy lewicowi?
 • @demonkracja 10:09:17
  Jeśli nie widać tego po sobie, to można to zauważyć na literach na koszulce, jeśli takie mamy. Te litery są odwrócone w pionie, mają zamienioną prawą z lewą, ale nie są odwrócone w poziomie, nie mają zamienionej góry z dołem. Dlaczego?
 • @werka1321 10:58:30
  Proszę o przykłady takich chorych, czy zaburzonych, osób generujących podziały.
 • @GPS 16:15:47
  -------------
  To nasz mózg tak interpretuje. Jeżeli mamy tatuaż na prawej ręce - to on i w lustrze tam jest. Natomiast napisy na koszulce widzimy - jakbyśmy patrzyli na niego od środka koszulki pod światło.
  Wniosek?
  Tak mamy i widzimy we wstecznym lusterku samochodu napis na R-ce poprawnie a gdy obejrzymy się do tyłu - napis ten widzimy jak w lusterku.
 • @demonkracja 18:28:07
  Jeśli widzimy osobę z tatuażem na ręce - i wprost, i przez lusterko, to w obu tych widokach tatuaż jest z innej strony - lusterko zamienia prawą stronę z lewą. Dlaczego lusterko zamienia prawą z lewą, a nie zamienia góry z dołem? Litera widziana w lusterku jest obrócona symetrycznie zgodnie z pionową osią symetrii. Dlaczego lusterko stosuje oś pionową, a nie stosuje poziomej, tak by dookoła niej obracać lustrzane odbicia i zamieniać górę z dołem?
 • @GPS 16:13:50
  Narody nie są ani lewicowe, ani prawicowe, to dotyczy stosunków społecznych, a te zostały zburzone poprzez idee socjalistyczne, które zaczęły przybierać na sile w XIXw. A w XXw opanowały praktycznie cały glob w sferze politycznej i gospodarczej.

  Polacy są w zdecydowanej większości mają poglądy lewicowi. Widać to po wynikach wyborów.
 • @Querku 20:02:52
  Ja się z tym oczywiście zgadzam. Ale ciekawi mnie jak pan Wrzodak rozwinie swoją tezę.
 • @GPS 19:23:03
  -----------------
  "Dlaczego lusterko stosuje oś pionową, a nie stosuje poziomej, tak by dookoła niej obracać lustrzane odbicia i zamieniać górę z dołem?"
  -----------------
  To nie lusterko - to nasz mózg.
 • @demonkracja 21:09:06
  Jak pies, czy kamera komputera, porówna to samo widoczne wprost i w lusterku, to też będzie widział obrót wszystkich liter wokół pionowej osi, a nie poziomej. Więc to nie jest zależne od ludzkiego mózgu.
 • @Querku 20:02:52
  A jaki wspólny cel mogą mieć i jedni i drudzy ?
  Jakie znaczenie mają poglądy gdy brak wolności, dostępu do leczenia, emigracja zarobkowa, bieda, praca ponad siły i podatki rzędu 70% rzeczywistego dochodu ?
 • @werka1321 21:38:54
  „ A jaki wspólny cel mogą mieć i jedni i drudzy ?”

  Jedni i drudzy maja wspólny cel i jest nim dobrobyt. Różnica polega tylko na tym jak ten cel osiągnąć i przy pomocy jakich mechanizmów.

  Lewica uważa, że tylko państwo może zapewnić dobrobyt obywatelom, a prawica, że obywatele są sami za siebie odpowiedzialni, a państwo jest tylko po to, by stworzyło im ku temu odpowiednie warunki.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej