Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
106 postów 4307 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Prawa to, ta u której duży palec u nogi jest po lewej...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z lewej do prawej pisze się w większości języków ukształtowanych na łacinie, czyli alfabecie łacińskim. Łacińskie pismo alfabetyczne pochodzi od greki.

        Początkowo kierunek pisma był od prawej ku lewej lub naprzemianległy. Od IV w. p.n.e. ustalił się kierunek od lewej ku prawej. Z prawej do lewej pisze się głównie po arabsku czy hebrajsku, a pismo arabskie wywodzi się z odmiany pisma aramejskiego. Wszystko są to bardzo stare systemy.

       Obie formy pisania wywodzą się z języków, w których pierwotnie pisano w stylu zwanym bustrofedonem - czyli w jednej linijce z prawa na lewo, a w drugiej odwrotnie, czyli tak jak wół pługiem robi bruzdy. Pierwotnie stronność pisma była pomieszana (pisano nawet spiralnie), ale potem zostało to wyparte przez pismo jednostronne. Bardziej naturalne pismo jest od lewej do prawej, bo pisząc prawą ręką, nie zasłaniamy tego, co napisaliśmy.
       Od góry do dołu pisze się tradycyjnie po japońsku i po chińsku - japoński system wywodzi się z chińskiego. Ale współcześnie w tych językach coraz częściej pisze się z lewa na prawo. Nie spotkałem się z pismem, w którym pisałoby się od dołu do góry. Jeśli ktoś to zna, to proszę o informację. W pismach, w których pisze się od prawej do lewej, albo z góry na dół występuje też sposób pisania mieszanego.
       Współcześnie powszechnie liczby pisze się od lewej do prawej nawet po japońsku, arabsku czy hebrajsku. W japońskim, w którym tradycyjnie pisze się z góry na dół, właśnie ze względu na liczby, publikacje naukowe pisze się od lewej do prawej. Z kolei po hebrajsku i arabsku liczby pisze się standardowo od lewej do prawej, ale wzory czy wyrażenia matematyczne zawierające tak napisane liczby składa się od prawej do lewej - tworzy to dziwaczną mieszankę.
       Współcześnie w każdej kulturze, niezależnie od kierunku pisma, wykres pokazujący wzrost (np. zysku) można w ogólności sprowadzić do kwadratu z przekątną z lewego dolnego rogu do prawego górnego. Czyli wzrost następuje od lewej do prawej. Wynika to z powszechnego przyjęcia układu współrzędnych przyjętego przez Kartezjusza. Jak to wyglądało przed Kartezjuszem, nie ustaliłem.
       Podobno wykryto prawidłowość, że malarze praworęczni częściej umieszczają ważne postacie swojego obrazu po prawej stronie, a leworęczni po lewej.
       W Anglii dama kroczy po lewej ręce gentlemana, a w Polsce po prawej. Są kraje, w których miejsce kobiety jest z przodu, ewentualnie z tyłu. Zwyczaj podawania prawej ręki pochodzi z czasów starożytnych, w których demonstrowano pustą prawicę (dla odróżnienia od takowej, w której ściskano sztylet, żeby w dogodnym momencie poderżnąć gardło interlokutorowi).
Grzegorz GPS Świderski

KOMENTARZE

 • Wolność
  "By w pełni dostrzegać i prawidłowo odbierać otaczający nas świat, niezbędna jest spójność prawej i lewej półkuli mózgowej.

  Polecam drogi GPS-sie.

  Wymiar lateralności – ćwiczenia aktywujące lewą i prawą półkulę mózgu

  http://www.neuropedagogika.org/techniki-uczenia-sie/gimnastyka/wymiar-latealnosci-cwiczenia-aktywujace-lewa-i-prawa-polkule-mozgu/
 • @Autor
  Są ludzie, którzy mają dwie lewe ręce, ale nie słyszałem, żeby ktoś miał dwie prawe...

  Statki powietrzne i morskie na prawej stronie (burcie) mają montowane światła zielone, a na lewej czerwone...
 • @rumpelsiltskin 23:56:49
  Jest o tym w poprzedniej notce.
 • @werka1321 22:45:53
  Jaki ten komentarz ma związek z komentowaną notką?
 • @GPS 02:18:22
  "Jaki ten komentarz ma związek z komentowaną notką?"

  oraz pozostałe Pana notki ?

  Otóż osoby chore, zaburzone generują na zewnątrz niespójność swojego myślenia ( i mamy, co mamy ) tworząc tym samym podziały.
 • Cóż - należy się cieszyć, że mamy
  tylko jedną dupę a ona zawsze jest z tyłu - niezależnie czy obrócimy się w prawo czy też w lewo.
  Wniosek?
  Gdybyśmy mieli dwie dupy - wtedy Pan @GPS i my wszyscy z nim - mielibyśmy problem, którą dupą np. w UK - interesują się bardziej tamci zboczeńcy a którą dupą interesują się zboczeńcy np. w USrahellu - i z czego to wynika.
  Niemniej - nie piszę tego dlatego aby krytykować Autora czy mu przysrywać - tylko jestem zaabsorbowany tym:
  ---------------
  "Prawa to, ta u której duży palec u nogi jest po lewej..."
  ---------------
  Dlaczego?
  Ano bywały takie czasy, że kapral - ucząc w woju rekrutów - musztry - musiał dawać im do prawej ręki siano a lewej słomę - aby rozróżniali prawą od lewej. Wtedy nie mówił lewa, lewa - tylko wrzeszczał słoma, słoma. Pan @GPS nie bawiłby się w słomę czy siano - tylko kazałby rekrutom zdjąć buty. Nie wiem tylko - czy ten w/w kapral przed daniem słomy i siana rekrutom - wcześniej też nie kazał im zdjąć butów?
 • @werka1321 07:50:48
  Jak związek ma Pani komentarz z moją notką. Nic w niej nie piszę o osobach chorych czy zaburzonych. O co Pani chodzi?
 • @demonkracja 08:55:05
  Dupa jest z tyłu i wyznacza prawą i lewą - druga dupa nic by w tej kwestii nie zmieniła.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

ULUBIENI AUTORZY

więcej