Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
109 postów 4170 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Dlaczego kryptowaluty są lepsze od gotówki?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pieniądz elektroniczny jest lepszy od gotówki, bo jest łatwiejszy w użyciu. Gdy ten pieniądz to waluta państwowa, to jest to narzędzie władzy do tego by ludzi zniewalać.

       Dlatego zamiast walutami państwowymi lepiej operować kryptowalutami - i wtedy można to robić elektronicznie, czyli wygodniej, bo nie ma ryzyka, że władza to skontroluje i dzięki inwigilacji nas zniewoli. Kryptowaluty krążą sobie między ludźmi i żadna władza nie wie dokładnie kto, komu, ile i za co płaci.

       O kryptowalutach mówi się jako o elektronicznej gotówce - bo kryptowaluty łączą najlepsze cechy gotówki i pieniądza elektronicznego. Można płacić całkowicie anonimowo, jak gotówką, i można to robić na odległość, jak każdym innym przelewem.

       Osoby nie potrafiące zrozumieć i obsłużyć nowoczesnych technologii są już stracone. Czytają papierową prasę, oglądają TV, operują tylko gotówką waluty państwowej. To powoduje, że są totalnie ogłupieni i władza ich w pełni kontroluje - hoduje ich jak bydło. Takie osoby są najbardziej zniewolone i zmanipulowane, a nie te, które używają komórek i komputerów.

       Moje twierdzenie jest bardzo proste: kryptowaluty dają wielokroć większą wolność niż gotówka walut państwowych. Jeśli państwo będzie utrudniać obrót swoją walutą, gdy zlikwiduje swoją gotówkę, to dobrze, bo to spowoduje, że ludzie bardziej zainteresują się kryptowalutami dającymi pełnię wolności finansowej.

       Uważam, że operując walutą państwową, walutą, która jest w pełni kontrolowana przez państwo, ludzie czynią się niewolnikami tego państwa. I nie ma znaczenia czy operują gotówką, czy rozliczają się w formie elektronicznej - władza może zrobić ze swoją walutą co chce, może ją dowolnie zepsuć, może każdego okraść poprzez inflację - również, gdy posiadamy gotówkę. Władza może swoją walutę obywatelom skonfiskować, albo dowolnie zdewaluować. Albo zlikwidować i zarządzić inną walutę. Więc walka o utrzymanie gotówki tej złej waluty nie jest walką o wolność. Wolność uzyskamy, gdy przejdziemy na kryptowaluty - tym więcej wolności, im więcej ludzi zacznie akceptować płatności w kryptowalutach.

       Państwo psując swoją walutę, wprowadzając utrudnienia w jej obrocie, ustanawiając zakaz przewożenia gotówki powyżej pewnego limitu przez granicę bez zgłoszenia tego faktu urzędnikom, wreszcie w ogóle likwidując gotówkę, powoduje, że ludzie chętniej będą rezygnować z operowania taką walutą - uważam, że to jest dobre i służy wolności.

       Uważam, że dzisiejszy państwowy system finansowy oparty na walucie fiducjarnej, kreowanej z niczego, system umocowany ustawowo, z obowiązkową rezerwą częściową w banku centralnym dającym możliwość kreacji pieniądza przez kredyt, z koncesjonowaniem banków komercyjnych przez państwo, jest zły - to ten system głównie umożliwia zniewalanie nas przez państwo i wpływa na rozwój totalitaryzmu. Ten system nie jest wolnorynkowy. Im ten system będzie gorszy dla ludzi, tym lepiej, bo tym szybciej przejdą na kryptowaluty dające wolność.

       To moje podejście nie jest realizacją koncepcji: „im gorzej, tym lepiej”. Gdyby nie było alternatywy, gdyby nie było kryptowalut, to zgodziłbym się z tym, że choć państwowy system finansowy umożliwia totalną inwigilację, to należy choć trochę go polepszać. Wtedy należałoby walczyć o utrzymanie obrotu gotówkowego. Ale w stanie, gdy alternatywa jest i to alternatywa w pełni wolnościowa, uważam, że w żaden sposób nie należy wspierać państwowego systemu finansowego, należy popierać wszelkie jego pogarszanie, wszelkie utrudnienia, które państwo wprowadza w stosunku do swojej waluty. Zakazy i ograniczenia w stosunku do złej waluty służącej niewolnictwu są dobre, im więcej zakazów, im więcej utrudnień, tym szybciej ten system upadnie.

       Ale trzeba dobrze rozumieć jak działają kryptowaluty. Te oparte na blockchainie nie są tak do końca anonimowe, bo wszelkie transakcje, wszelkie przelewy kryptowalut z konta na konto są publicznie dostępne - znany jest czas, kwota i dwa numery kont - nic więcej. By osiągnąć pełną anonimowość trzeba się trochę postarać.  

       Kont w danej kryptowalucie możemy mieć dowolnie dużo. Możemy też mieć wiele kryptowalut. Sami sobie te konta zakładamy, bez konieczności kontaktu z kimkolwiek i bez konieczności pokazywania komukolwiek swoich dokumentów. Każdemu z naszych kontrahentów, pracodawcy, sprzedawcy czy urzędowi możemy podać do przelewu inne konto, ale możemy też podać jedno. Wtedy ten konkretny kontrahent będzie znał powiązanie konta z osobą. Ale nie będzie wiedział do kogo dalej idą płatności z tego konta.

       A my możemy sobie przelać z tego konta na swoje inne konta. Te wszystkie przelewy są jawne, ale nieznane jest to, które konta do kogo należą - tylko nieliczne konta da się powiązać z osobami i każdy użytkownik systemu wie co innego. Więc można tak to sobie zorganizować, że nikt nie będzie w stanie prześledzić ile, za co komu płacimy. To jest bezpieczniejsze i bardziej anonimowe niż operowanie gotówką.

       To co napisałem to podstawy. W praktyce możemy robić o wiele bardziej skomplikowane operacje - możemy używać różnych warstw funkcjonalności nabudowanych na daną kryptowalutę, możemy użyć oprogramowania, które za nas zrealizuje jakąś naszą strategię finansową. Możemy użyć programu, który dokona szybkiego przelewu z naszej komórki na inną, robiąc to z wielu kont na raz w wielu kryptowalutach - i może się to dziać na odległość. Możliwości są nieograniczone. Gotówka na to nie pozwala.

Grzegorz GPS Świderski

PS. By lepiej zrozumieć jak działają kryptowaluty polecam blog: Zrozumieć Bitcoina, można zacząć od tych notek:

 

KOMENTARZE

 • @GPS
  " Dlatego zamiast walutami państwowymi lepiej operować kryptowalutami - i wtedy można to robić elektronicznie, czyli wygodniej, bo nie ma ryzyka, że władza to skontroluje i dzięki inwigilacji nas zniewoli. Kryptowaluty krążą sobie między ludźmi i żadna władza nie wie dokładnie kto, komu, ile i za co płaci." Amigo w Polin to niemożliwe . https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przedswiateczna-akcja-fiskusa-urzednicy-chca,178,0,2402226.html Salute :)
 • @Repsol 22:37:47
  Póki używamy waluty państwowej będziemy przez rząd inwigilowani. Wolność uzyskamy dopiero wtedy, gdy same kryptowaluty wystarczą, gdy będą powszechnie stosowane do rozliczeń między ludźmi, gdy żadne giełdy wymiany kryptowalut na waluty państwowe nie będą potrzebne.
 • Bardziej widoczny jest okupowany
  dla okupujących, kiedy korzysta on z internetu - niż poza nim.
  Poza internetem też toczy się życie - więc okupantowi chodzi o to aby to życie w całości zaznaczone było w internecie - a sprawa takiej czy innej waluty - wtedy jest ważna, wtedy uwiera okupanta - kiedy funkcjonuje ona poza internetem.
  Wniosek?
  Póki co jest odwrotnie - niż myśli Autor.
 • Pisze Pan dla gimnazjalistów,
  stąd być może proste wnioski i powierzchowne ujęcie tematu,
  gdyby się Pan bowiem dokładniej przyjrzał temu, co napisał, zauważyłby nieścisłości.
  Ale do ad remu, jak mówi gimbaza.
  Pisze Pan, że kryptowaluta nie niesie ryzyka, że władza to skontroluje i dzięki inwigilacji nas zniewoli.

  Po czym przedstawia Pan dowód, że tak nie jest, gdyż:
  "wszystkie przelewy są jawne", i cóż z tego, że "nieznane jest to, które konta do kogo należą", jeśli da się przecież powiązać co najmniej jedno konto z osobą (płacąc komuś, zakładam, że podał mi własne konto) a mając taki jeden punkt zaczepienia, śledząc transakcje, które są przecież jawne, mogę z dużym prawdopodobieństwem powiązać z nim kolejne jego konta, nawet gdyby ich było, jak Pan proponuje miliardy.

  Takie operacje (czyli tworzenie siatki powiązań) są już chyba prowadzone przez służby na bilingach telefonicznych, a w przypadku jawnych transakcji kryptowalutowych nie trzeba nawet występować do sądu o logi, oczywiście nie każdy domowy komputer sobie z tym poradzi, ale mafie służby i loże z łatwością zbudują odpowiednią strukturę.

  Zatem między bajki włożyć trzeba, jakoby krytptowaluty były bardziej anonimowe niż operowanie gotówką.
 • Myślę, że pisze Pan duby smalone
  jeśli płacę gotówką (moneta, banknotem) to jestem zniewalany przez rząd?
 • @MacGregor 10:40:24
  GPS zyje w świecie Piotrusia Pana
 • @ Autor - 1*
  W swoim dossier napisał Pan m.in.: "Myślę, rozważam, analizuję, (...)"

  Sądzę, że grubo Pan przesadził. Już w poprzednim pańskim tekście brednia goni brednię.
  Generalnie jest tak: pozbawienie ludzi gotówki umożliwia nie tylko totalną ich kontrolę, ale i okradanie poprzez brak ograniczeń w kreacji pieniądza.
  Wprowadzenie nowych walut, w tym elektronicznych, i pozbawienie rządu kontroli nad polityką pieniężną w państwie (w zasadzie jest już realizowane od kilkudziesięciu lat na całym Zachodzie) jest oddaniem się w niewolę ponadnarodowych korporacji finansowych. Rząd traci jakiekolwiek możliwości realizowania polityki rozwoju kraju. - To jest poza wszelką dyskusją. A Pan w swojej intelektualnej niemocy preferuje ten finansowy bandytyzm.

  Poniżej przykład z podręcznika akademickiego n/t kreacji pieniądza prof. Marianny Księżyk wykładowcy na AGH w Krakowie:

  (to tylko jedna z bardzo wielu możliwości różnych sposobów kreacji pieniądza): do banku A klient I wpłaca na procent 5000 zł. Bank A musi odprowadzić 20% od tych 5000 zł, jako obowiązkowy depozyt, do Banku Centralnego (BC). Klient II zaciąga w banku A kredyt bezgotówkowy (np. w postaci czeków) w maksymalnej wysokości 5000 zł. Klient III zaciąga w banku A kredyt gotówkowy na maksymalną kwotę 4000 zł (bo, 5000 zł – obowiązkowy depozyt 20%= 4000 zł) i zleca przelew do banku B, który ureguluje jego płatności. Bank B może teraz udzielić kredytu bezgotówkowego w maksymalnej wysokości 4000 zł i kredytu gotówkowego w maksymalnej wysokości 3200 zł (bo 4000 zł – obowiązkowy 20% depozyt) itd., aż do wyczerpania depozytu. Jak łatwo obliczyć banki udzielą kredytów : bezgotówkowego 25000 zł i gotówkowego 20000 zł (wg wzoru prof. M. Księżyk M=M1 x 1/20%, gdzie M1 – pierwsza wpłata). Łączna suma kredytów osiągnie wielkość 45000 zł. Oczywiście, ten łańcuch można przerwać w dowolnym miejscu wystarczy, że klient wycofa swój wkład. Czy istnieje inne tak zyskowne zajęcie, które bez włożonej pracy daje 9- krotny zysk (z 5000 zł powstaje przecież 45000 zł) , a nawet większy, bo w powyższym przykładzie nie uwzględniono oprocentowania kredytów. Banki mogą poza tym kreować dodatkowe pieniądze udzielając sobie pożyczek (i robią to), stanowiących swoisty zaczyn kreacji. Te wykreowane pieniądze są oczywiście zamieniane na rzeczywiste, ponieważ klienci z zasady spłacają zaciągnięte kredyty płacąc zawsze rzeczywistymi pieniędzmi. Czy nikogo nie dziwi fakt, że przy upadającej polskiej gospodarce, rosnącym bezrobociu, od 10 już lat banki wyrastają u nas jak przysłowiowe grzyby po deszczu i to w najmniejszych nawet miejscowościach?
 • @Rzeczpospolita 15:36:01
  Dziękuję za potwierdzenie tego co napisałem w notce.
 • @Ywzan Zeb 09:29:38
  "a mając taki jeden punkt zaczepienia, śledząc transakcje, które są przecież jawne, mogę z dużym prawdopodobieństwem powiązać z nim kolejne jego konta, nawet gdyby ich było, jak Pan proponuje miliardy."

  Nie. To jest niemożliwe. Śledząc transakcje na blockchain'e, czyli tylko czas, kwotę i dwa konta nie jestem w stanie prześledzić przepływu płatności, czyli tego kto, komu za co płaci. Mogę to wiedzieć tylko o bardzo małym wycinku całości, a to malutkie okienko, które widzę, nie daje możliwości policzenia tego co się dzieje poza nim. Jak widzę jakąś przekazaną kwotę, to nie da się śledzić, co się z nią dalej dzieje, bo ona wpada do wspólnego wora, a potem do dalszych takich wspólnych worów, w których się miesza z innymi kwotami całkowicie anonimowo. By więcej wytłumaczyć, musiałbym wiedzieć czy jest Pan matematykiem i rozumie pewne podstawowe kwestie np. z teorii grafów.
 • @MacGregor 10:40:24
  Tak. Wytłumaczyłem to w notce.
 • Czy Pan posiada kryptowalutę?
  Jeżeli tak, to gdzie ją nabył? Czy zarabia Pan w krytptowalucie? Jak tą walutą się Pan posługuje?
 • @Ywzan Zeb 09:29:38
  Znalazłem proste opracowanie, które każdy gimnazjalista powinien zrozumieć, tłumaczące kwestie anonimowości Bitcoina (w tym artykule ta anonimowość jest przedstawiana jako zagrożenie): https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/9131/artyku%201.pdf?sequence=1
 • @Anna-PK 16:25:54
  To jest tajemnica.
 • @Anna-PK 16:25:54
  Ale tu pewien anonimowy bloger odpowiada na niektóre pytania: https://www.salon24.pl/u/gps65/1017885,dlaczego-kryptowaluty-sa-lepsze-od-gotowki#comment-17804792
 • @GPS 16:30:10 Rozumiem. Pan pisze tak teoretycznie,
  nie mając zupełnie żadnej praktycznej wiedzy.
 • @GPS 16:32:40 Pan ma obsesję na temat kontroli państwa.
  A kryptowalutę może Pan używać tylko poprzez komputer. Wystarczy Pan zabrać komputer i cała zabawa się kończy.
 • @Ywzan Zeb 09:29:38
  Do trudności analizy przepływów w blockchain'ie Bitcoina proszę dodać trudność związaną z tym, że na nim mogą działać jeszcze inne warstwy. Tu przykład takiej warstwy: https://www.zrozumiecbitcoina.pl/2020/02/01/lightning-network-blyskawiczne-i-niemal-darmowe-transakcje-bitcoinem/

  No i oczywiście należy zwrócić uwagę na to, że istnieją też inne kryptowaluty niż Bitcoin, które mają wbudowane dodatkowe mechanizmy dające jeszcze więcej anonimowości - np. Monero. Tu te kwestie są w miarę przystępnie opisane: https://blog.kurencja.com/anonimowe-kryptowaluty/
 • @Anna-PK 16:34:02
  Atak na osobę, zamiast na stawiane przez nią tezy, to typowy nieuczciwy chwyt erystyczny, stosowany głównie przez ignorantów nie rozumiejących o czym dyskutują.
 • GPS - Znasz się na Bitcoinach, to proszę odpowiedz na moje pytania
  1. Dziękuję, żeś podał linki. Na blogu https://www.zrozumiecbitcoina.pl włącza się co kilkanaście sekund reklama. Można ją zatrzymać wyłączając javascript.

  2. Mam problemy już od lipca ubiegłego roku z międzynarodową szajką, która wydzwania z Austrii, Szwajcarii, Irlandii i z Berlina na mój numer komórki. Chcą mi sprzedawać software do spekulacji w Bitcoinach.

  Okazuje się jednak, że nie o software chodzi tylko o spekulacje walutowe na specjalnych portalach. W warunkach członkostwa stoi, że się płaci za członkostwo i za transakcje. Gdybym nawet nic nie kupował lub sprzedawał to i tak bym musiał płacić miesięcznie.

  Dlatego jak słyszę Blockchange i Bitcoin to robi mi się niedobrze. Faktycznie nie odbieram telefonów od nieznajomych z tych kierunków.

  3. Uważam, że poza kręgami informatyków i złodziei, nikt ze zwykłych obywateli tego systemu nie rozumie. Ja intuicyjnie widzę w aktywnościach ludzi z kręgów Navicoin, Bitcoin itd próby stwarzania następnych piramid finansowych.

  4. Lepiej już by transakcje były jawne i dokumentowane, niż zgubić złodzieja. Jeżeli nie znam złodzieja to niemożliwe jest też odebranie pieniędzy.

  5. Nie wiem jak u ciebie, ale wszystkie próby szantażu, które spadły na moje konta żądały zapłaty w Bitcoinach.
  Tu i w dziesiątkach podobnych emaili podają podobnie:

  " Wir haben eine RAT-Software in Ihrem Gerät installiert.
  In diesem Moment wird auch dein E-Mail-Konto gehackt. (..)
  (Zainstalowaliśmy RAT-Software na twoim komputerze. W tym momencie jest rozpracowywane konto twojego emaila.)

  Im Moment hat die Software alle Ihre Kontaktinformationen aus sozialen Netzwerken und E-Mail-Adressen gespeichert.
  (W tym momencie program ściągnął wszystkie Pańskie informacje kontaktowe z portali społecznościowych i z adresów emaili.
  Moja uwaga dodatkowa
  Oczywiście są to kłamstwa, nikt mi na komputerze, bez mojej lub antywirusa zgody, nie jest w stanie coś zainstalować. Nawet Microsoft nie jest w stanie u mnie coś instalować od kiedy zablokowałem funkcję Windows Update.)

  Wenn Sie alle Ihre gesammelten Daten und Videos löschen müssen, senden Sie mir 300€ in BTC (Krypto-Währung).

  (Jeżeli chce Pan by wszystkie ściągnięte dane i widea zostały zniszczone, to musi Pan przesłać mi 300 Euro w krypto-walucie BTC.
  Dodatkowa moja uwaga: Tu złodziej źle przetłumaczył na niemiecki, dlatego wiem, że to polski informatyk.)

  Dies ist meine Bitcoin Geldbörse:
  (To mój portfel na bitcoiny:)
  1GtdpkxN7izueE1696LQUSRB72Mh71BeNh

  Du hast 48 Stunden Zeit, nachdem du diesen Brief gelesen hast."
  (Od momentu przeczytania tego listu masz 48 godzin)

  Moje pytanie:
  Czy taki portfel na bitcoiny z lipca 2019 roku egzystuje jeszcze w roku 2020?

  6. Otrzymuję od tygodnia dokładnie 3, 8 MB z cyferkami na mój adres. Czasami myślę, że może to być blockchain albo jakiś złośliwy kod. Oczywiście zablokowałem i zameldowałem domenę
  @idm.telekom.com w spamhaus.org
 • @Anna-PK 16:41:38
  //Pan ma obsesję na temat kontroli państwa.

  W świetle ostatnich wydarzeń, gdy np. PayPal odmawia obsługi płatności nielewomyślnych klientów (Magna Polonia, 3Dom - mogę pomylić zablokowanych, ale blokada kont jest faktem), problem blokady konkretnej transakcji czy całego konta uważam za realny.
  Trudno zablokować całą gotówkę, rozproszoną w wielu fizycznych portfelach, znacznie łatwiej wyłączyć w sieci jeden konkretny portfel.

  I to jest przedmiotem sporu, GPS twierdzi, że zablokowanie takie jest niemożliwe, bo panuje tam niczym nieograniczona anonimowość, ja uważam, że jest to anonimowość złudna, i przed chcącym i mającym odpowiednie narzędzia nic się nie ukryje.

  Ale ma Pani rację, jak pozabierają komputery to się cała zabawa kończy.
 • @GPS 16:11:35
  Kryptowaluty nie maja pokrycia w niczym. Ktos wymyślił i ktos trzyma na tym lape. Ot, wirtualny majątek. Za monetę cos mogę kupic i za papierek również. Nawet ktos jest na banknocie podpisany. I wiem kto wypuścił banknot. Kryptowaluta bardziej jest fiduncjarna niż zlotowka. I jeszcze nie wiem kto za nią bierze formalna odpowiedzialność. Ot, dobre do spekulacji czyli hazardu. I do zabawy. Do niczego wiecej
 • @GPS 16:52:23
  Ma Pan racje, dla ułatwienia analizy przepływów w blockchain'ie Bitcoina można dodać jeszcze inne warstwy:
  O 15:17 byłem w kawiarni na rogu (adres z geolokalizacji albo z BTS, b0 komórka musiała być połączona, albo z obserwacji naocznej) piłem kawę, za którą płaciłem komórką. Analizując transakcje tej konkretnej kawiarni z konkretnej godziny, na konkretną kwotę, z duża pewnością można przypisać adres bitcoina do właściciela.

  Zresztą, z artykułu, który Pan podlinkował:
  Wiele wskazuje na to, że kraje Unii Europejskiej z czasem wprowadzą restrykcyjne zasady identyfikowania posiadaczy bitcoina. Przykład dla UE dała niedawno Korea Południowa. Tamtejsze władze zapowiedziały m.in. zakaz oferowania anonimowych kont na giełdach kryptowalutowych i wprowadzenie państwowego nadzoru nad takimi giełdami.

  Wiele wskazuje, że z czasem te wszystkie anonimizacje na nic się zdadzą, a nikt, kto nie ma znamienia bestii nie będzie mógł nic etc...
 • @GPS 16:55:09
  Ale nie odpowiedziales na kwestie co zrobisz jak zabiorą komputer? Tak samo nie wiesz co zrobić jak wylacza prąd. A papierem i moneta, można sie wtedy posluzyc. Czyli moneta i banknot dają więcej możliwości czyli więcej wolnosci
 • Dzisiejszy kurs: 1 Bitcoin = 13.032,82 frajerów
  Niewątpliwie sympatyczny Pan GPS dziwnym trafem agituje (nagania) za kryptowalutami (w domyśle Bitcoin) gdy jej wartość pikuje. Gdy wartość bitcoin spada to Pan GPS w temacie kryptowalut siedzi jak trusia. :-)
 • @adevo 17:30:04
  Dzięki za potwierdzenie na podstawie osobistych doświadczeń tego, że bitcoin zapewnia anonimowość.
 • @Ywzan Zeb 17:33:03
  Co innego anonimowość, a co innego możliwość zablokowania. Pod względem zablokowania, kryptowaluty są w pełni bezpieczne, nikt ich nie może zablokować. Natomiast konto w banku, czy inne konto dla walut państwowych, jest możliwe do zablokowania przez wiele podmiotów. Waluty państwowe mogą też dużo łatwiej podlegać dewaluacji, co dotyczy też gotówki. Więc gdyby nawet powstały kryptowaluty dające mniej anonimowości niż gotówka, to nadal byłyby lepsze niż waluty państwowe. W notce te zagrożenia wymieniłem.
 • @Wican 17:43:23
  Na kryptowalutach nikt nie trzyma łapy, nikt nie jest pod nimi podpisany, żaden podmiot nie ma monopolu na ich kreację, nikt za nią nie bierze odpowiedzialności - to wszystko są zalety kryptowalut powodujące, że są wielokroć bezpieczniejsze i pewniejsze. Służą oczywiście do hazardu i spekulacji, ale to też dobrze, to też zalety, bo to niezbędny okres by wypracować wartość kryptowalut - w kolejnym okresie, gdy zaczną mieć zastosowanie do rozliczania handlu, kurs się ustabilizuje.
 • @Ywzan Zeb 17:44:15
  To, że konkretna transakcja na bitcoinie to było zapłacenie za kawę, wie tylko Pan i kawiarnia. Ale ani Pan, ani kawiarnia, nie wiedzą skąd się wzięły te pieniądze i gdzie dalej zostały przelane. Bitcoin nie zapewnia pełnej anonimowości, by ją uzyskać, trzeba się dodatkowo postarać - np. do każdej transakcji używać innego konta. Ale są też inne kryptowaluty, które dają więcej anonimowości - i ciągle powstają nowe, jeszcze lepsze. Rynek kryptowalut jest bardzo konkurencyjny i różnorodny, co pozwala każdemu osiągnąć to, czego chce. Nielegalne operacje możemy robić kryptowalutami z większą anonimowością, a legalne z mniejszą.
 • @Wican 17:45:46
  W poprzedniej notce dałem odnośniki do wielu moich notek, w których poruszam inne kwestie dotyczące kryptowalut. Kwestie związane z katastrofami omawiałem np. tu: https://www.salon24.pl/u/gps65/769765,survivalowy-bitcoin
 • @Nibiru 17:47:47
  Nie namawiam do spekulowania bitcoinem. Na pewno nie powinni tego robić wszyscy tu komentujący, bo taka spekulacja wymaga pewnego minimum wiedzy.
 • @GPS 18:55:23 Aby móc zapłacić za kawę kryptowalutą, trzeba
  aby kawiarnia na to się zgodziła, tj. kawiarnia musi być do takich transakcji przygotowana. Każda kryptowaluta musi być przeliczalna na państwową walutę. Kawiarnia musi mieć szanse zamiany kryptowaluty na walutę państwową dla bieżących rozliczeń i bilansów.

  W pierwszej kolejności, to aby nabyć kryptowalutę, to trzeba za nią zapłacić też narmalnymi obiegowymi pieniędzmi.
  Taki tytuł: "Dlaczego kryptowaluty są lepsze od gotówki?" wprowadza czytelnika w błąd, bo bez gotówki nie ma kryptowaluty, chyba, że się kogoś oszuka lub ją się ukradnie.
 • @GPS 18:48:30
  Ktos trzyma lape tylko nikt nie wie kto. Nic nie dzie dzieje sie przypadkiem. To dobre dla młodocianych spekulantów. Ja gdzies bedzie awaria sieci lub prądu to ja za papierki i monety przetrwam
 • @GPS 18:58:39
  Nie interesują mnie reklamy. Nawet sralonu
 • @Anna-PK 20:27:09
  Kryptowaluta musi być przeliczalna na państwową walutę nie z powodów technicznych, ale prawnych. Ja tłumaczę, że kryptowaluty są lepsze technicznie od gotówki. Ale jeszcze nie działają, jeszcze nie są walutami, bo jeszcze nie są powszechnie akceptowane. Staną się nimi, gdy państwo popsuje do końca swoje waluty. W wolnej społeczności nie będzie podatków dochodowych i VAT, więc nie będzie obowiązku przeliczania czegokolwiek na cokolwiek. Teraz ten obowiązek jest, bo państwo nas kontroluje, inwigiluje, hoduje jak bydło. Godząc się na ten system godzimy się na to niewolnictwo. Ale moglibyśmy się zbuntować, bo technicznie jest możliwe to, by rozliczać wszelkie transakcje finansowe bez konieczności istnienia państwa, czyli zamordystycznego nadzorcy. Ja tylko tłumaczę, że moglibyśmy być wolni, a nie że jesteśmy.
 • @Wican 20:32:28
  Jeśli będzie taka awaria, że nigdzie nie będzie prądu, to gotówka nic nie będzie warta.
 • @Wican 20:33:08
  Nie interesuje mnie wiedza - głupi się urodziłem, głupi umrę.
 • @GPS 19:00:06
  Amigo jesteś pewny tego co napisałeś ?. https://bithub.pl/wiadomosci/anonimowe-kryptowaluty-privacy-coins-regulacje/ Salute.
 • @GPS 20:44:14 "państwo nas kontroluje, inwigiluje, hoduje jak bydło"
  Wyobraźmy sobie świat pełnej wolności! Każdy sobie produkuje kryptowalutę, która jest nic niewarta, bo nie jest oparta o żadną wartość.

  Dzisiaj państwo opiera własną walutę o wartość jakim jest złoto, dorobek państwowy, Dochód Narodowy, lub inne zasoby. Kryptowaluta, jaką posługują się państwa, aby ominąć bank i sankcje dolarowe, są oparte o wartość ropy naftowej (Wenezuela, czy Iran.)

  Kto zagwarantuje w tym wolnym niekontrolowanym państwie cokolwiek? Jak mam wybrać z tych istniejących kryptowalut taką, która ma wartość, skoro nie można jej wycenić? Jak mam przekonać sklep z butami, że kryptowaluta producenta kartofli, który mi płaci za moją pracę, jest coś warta? Sklep z butami potrzebuje kryptowaluty od piekarza.

  Co Pan doradzi w tym świecie pełnym kryptowalut i wolności?
 • @Anna-PK 22:14:49
  Do wyceny służy spekulacja - tak się wszystko na wolnym rynku wycenia, i to jest jedyny sensowny system wyceny. W kryptowalutach właśnie się to dzieje. Więc jak już uzyskamy wolność od totalitarnych państw, to nie trzeba będzie przez to przechodzić, ten proces już się odbywa.
 • @Repsol 21:47:40
  To jest bardzo dobitny dowód na słuszność wszystkiego tego, co napisałem. Totalitarne państwo dąży do totalnej inwigilacji i tępi wszystko, co pozwala się przed tym bronić.
 • @Anna-PK 22:14:49
  "Dzisiaj państwo opiera własną walutę o wartość jakim jest złoto..."

  Nie. Państwa od tego już odeszły jakieś 50 lat temu. O tym jest moja notka, że totalitaryzm państwa narasta od dawna.
 • @GPS 22:48:54
  https://strefainwestorow.pl/sites/default/files/imagepicker/5376/j_p__morgan_konferencja.jpg Wybraliście to macie . Banksterzy nie odpuszczą , można pisać wszystko . Salute :)
 • @GPS 22:45:25 "tak się wszystko na wolnym rynku wycenia"
  A dokładnie można prosić? Gdzie jest ten wolny rynek kryptowalut, jak on wygląda? Spodziewam się, że wszyscy będą siedzieć przed komputerami i spekulować kryptowalutą. Tylko jak się rozeznać w tym wszystkim, bo będzie ten rynek międzynarodowy, a jeść się chce.

  "ten proces już się odbywa" Gdzie ten proces się odbywa? Nie może się odbywać bo ciągle kryptowaluta jest oparta o dolara, funta, czy euro.

  Pierwsze jednostki kryptowaluty były oparte o złoto, przez pewien czas były traktowane jak inne unikalne rzeczy, jak obrazy, albo kolekcje znaczków. To co Pan tu imputuje nie ma żadnego sensu.
 • @GPS 22:50:30 Panie, Pan nie ma bladego pojęcia o tym co Pan
  pisze.
  Państwa gromadzą złoto do podparcia swoich walut, ale główną wartością jest gospodarka państwowa. Drukuje się tyle pieniędzy, na ile następuje wzrost gospodarczy. Jak się drukuje więcej, to jest inflacja.
 • @Anna-PK 23:01:27 Złoto.
  http://www.usfunds.com/media/images/frank-talk-images/2019_ft/JUL-DEC/Countries-with-largest-gold-holdings-09032019.png
 • @Anna-PK
  Przepraszam, mój błąd, sądziłem, że dyskutuję z kimś poważnym, kto przynajmniej gimnazjum skończył i pewne elementarne sprawy ogarnia. Powyżej tego poziomu udzielam nauki tylko odpłatnie.
 • @GPS 23:08:28
  Amigo rewelacyjnie podejście PIS-u potwierdzasz .Całkowite oderwanie od rzeczywistości . Salute :)
 • @Anna-PK
  Ale w sieci można znaleźć wiele moich edukacyjnych wykładów za darmo. Można na przykład zacząć od tego: https://www.salon24.pl/u/gps65/519573,pieniadz-to-byt-abstrakcyjny
 • @Repsol 23:14:33
  Jakie konkretnie podejście PiS-u potwierdzam? Potwierdzam, że PiS, tak jak wszystkie inne rządzące w Polsce partie, rozwija socjalizm, dąży do totalitaryzmu, pogłębia inwigilowanie i zniewalanie obywateli, oraz utrzymuje system finansowy służący temu totalitaryzmowi. Jeszcze coś potwierdzam?
 • @GPS 23:17:25 Sądząc po tym co Pan pisze, to lepiej unikać
  takiego kształcenia. Wiedza jaką trzeba znać nie jest w internecie, ale w książkach i aby mieć krytyczny stosunek do wiedzy internetu, to trzeba najpierw te książki przeczytać.
 • @Anna-PK 23:25:21
  "Wiedza jaką trzeba znać nie jest w internecie, ale w książkach i aby mieć krytyczny stosunek do wiedzy internetu, to trzeba najpierw te książki przeczytać."

  Niestety nawet książki nie wszystkie bywają wartościowe. Nic nie zastąpi umiejętności rozróżniania prawdy od fałszu, i tego nie każdy może się nauczyć.

  Gałczyński o tym pisał:

  Dlaczego ogórek nie śpiewa

  Pytanie to, w tytule
  postawione tak śmiało,
  choćby z największym bólem
  rozwiązać by należało

  Jeśli ogórek nie śpiewa,
  i to o żadnej porze,
  to widać z woli nieba
  prawdopodobnie nie może.
 • @GPS 23:22:07
  No to mamy od 30 lat eak samo . Salute .
 • @Anna-PK 23:25:21
  Polecam taką książkę na początek: "Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza" Murray Rothbard.
 • @Repsol 23:41:35
  Tak, wszystkie rządy od 30 lat realizują to samo.
 • @Anna-PK 23:49:20
  To polecam: https://mises.pl/blog/2013/06/20/62/
 • Autor - Co to jest pieniądz?
  Poproszę o definicję pieniądza.
 • @Anna-PK 00:10:20
  https://www.salon24.pl/u/gps65/498126,pieniadz-to-towar
 • @Rzeczpospolita 15:36:01
  Pan Świderski, jest tak nieświadomy, że nawet nie wie jak jest nieświadomy. Kupa śmiechu z akcentem na kupę !
 • @GPS 18:35:07 PYTANIE
  Dziękuję za zauważenie pytania. Niestety nie odpowiedział mi Pan. Proszę też o odpowiedź, jeżeli Pan po prostu nie wie.

  Portfel na bitcoiny:

  1GtdpkxN7izueE1696LQUSRB72Mh71BeNh

  PYTANIE
  Czy taki portfel na bitcoiny z lipca 2019 roku egzystuje także w roku 2020?
  Gdzie to się sprawdza? Czy jest jakaś strona internetowa, czy może bank bitcoin?

  Pozdrowienia
 • @stanislav 11:04:45
  Atak na osobę, zamiast na stawiane przez nią tezy, to typowy nieuczciwy chwyt erystyczny, stosowany głównie przez ignorantów nie rozumiejących o czym dyskutują.
 • @adevo 14:21:04
  Takich porad udzielam odpłatnie.
 • @adevo 14:21:04
  A ja chętnie odpowiem za darmo, zresztą są to informacje ogólnie dostępne - wystarczy 10 sekund w Google.

  Raz założony adres Bitcoin (portfel) istnieje „na zawsze”, czyli aż nie padnie sieć Bitcoin. Nie da się go usunąć ani zablokować.

  Tak więc podane adres z lipca 2019 na pewno nadal istnieje.
  Można to łatwo sprawdzić na dowolnym darmowym serwisie pt. „eksplorator bloków/blockchaina” itp. (ang. „block explorer”), np. tu:

  https://blockstream.info
  https://blockstream.info/address/1GtdpkxN7izueE1696LQUSRB72Mh71BeNh

  Widać że adres ten w całej swojej historii miał tylko 6 transakcji, w sumie odebrał 0,16 bitoina oraz wysłał 0,16 bitcoina i teraz jest pusty.
 • @adevo 14:21:04
  A tu nawet bardziej czytelnie:
  https://www.blockchain.com/btc/address/1GtdpkxN7izueE1696LQUSRB72Mh71BeNh

  Pierwsza transakcja 14 lipca 2019 o 09:39 (przychód). Ostatni przychód 24 lipca. Potem długo nic, aż 26 września ktoś przelał całość środków na inne konto. Od tamtej pory jest zero aktywności pod tym adresem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY

więcej