Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
109 postów 4170 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Likwidacja gotówki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rządy współczesnych państw dążą do likwidacji obrotu gotówką. Wszelkie transakcje handlowe mają być rozliczane tylko przelewami, kartami płatniczymi, czy wszelkimi innymi bezgotówkowymi sposobami...

       ...ale zawsze za pośrednictwem koncesjonowanych przez państwo banków.

       Niektórzy ludzie się tego boją, bo uważają, że to zwiększy kontrolę państwa nad obywatelami, spowoduje rozrost biurokracji - państwo stanie się totalitarne.

       Zgadzam się z tymi obawami. O to dokładnie politykom chodzi! Państwo już dziś hoduje nas jak bydło, a likwidacja gotówki ułatwi stosowanie systemu niewolniczego. Rządząca socjaldemokracja się umocni. Dystopia Orwell’a czy Huxley’a się ziści.

       Mimo to popieram likwidację gotówki! To będzie szkodliwe w krótszej perspektywie, ale w dłuższej może obrócić się przeciwko państwu. Oczywiście już dziś moglibyśmy się uwolnić od państwowego systemu finansowego i stać się wolnymi ludźmi. Ale wyzwolenie się pojedynczych ludzi nie jest możliwe, bo system finansowy to system naczyń połączonych - nie wystarczy, że ja jakiś stosuje, muszą go też stosować inni - by czymś zapłacić, ktoś inny musi to chcieć w rozliczeniu przyjąć. Więc wyzwolić się z tego musimy wszyscy razem - a przynajmniej większość z nas. Likwidacja gotówki w dłuższej perspektywie nam w tym pomoże.

       Ogólnie, ze względu na wygodę, pieniądz elektroniczny jest oczywiście lepszy od papierowego. Tu jest podobnie jak z książką - książka może być dobra, lub zła - i nie zależy to od tego, na jakim będzie nośniku. Czytnik elektroniczny jest wielokroć lepszym nośnikiem książki niż papier. Ale jak czytamy jakiegoś gniota, to on nadal będzie gniotem i na papierze, i elektronicznie.

       Podobnie jest z pieniądzem. Waluta oparta na złocie jest lepsza niż fiducjarna - a obie mogą występować i w postaci banknotów, i zapisów elektronicznych. Ale jeszcze lepszą walutą jest kryptowaluta - łączy wszystkie zalety pieniądza kruszcowego i fiducjarnego. Ale występuje tylko w postaci elektronicznej. Rozpowszechnienie się obrotu elektronicznego powoduje, że może kiedyś zacznie się powszechnie stosować kryptowaluty! Wtedy rządy i banki całkowicie stracą kontrolę nad finansami obywateli!

       Póki ludzie operują kartami płatniczymi, to rząd może nas kontrolować, totalitaryzm może się umacniać. Ale gdy ludzie zrozumieją, że zamiast karty mogą płacić tak samo poprzez komórkę, gdy się tego nauczą, gdy sobie zainstalują różne aplikacje do obsługi transakcji finansowych, gdy to się rozpowszechni, to bardzo szybko nauczą się, że można też komórką płacić kryptowalutami.

       Na razie w Polsce, w Europie, czy Ameryce, wszelkie płatności elektroniczne są silnie uzależnione od banków, bo są realizowane przez terminal, który sprzedawca musi dostać od banku. Ale na przykład w Chinach, które były kiedyś bardzo zacofane i dlatego nikt tam nie posługiwał się kartami, operowali tylko gotówką, nagle wprowadzono telefony komórkowe, co spowodowało rozwój aplikacji pozwalających dokonywać płatności ze smartfona na smartfon - nie potrzeba żadnego elektronicznego terminala z banku. Dziś już wszędzie w Chinach, w najbardziej zapadłej dziurze czy melinie, zapłacimy za wszystko telefonem, nawet żebrakowi, dealerowi narkotykowemu czy dziwce.

       W Chinach ten spodziewany totalitaryzm już jest. Tam wszyscy operują komórkami, ale i tak dzieje się to za pośrednictwem banków i dominującej aplikacji WeChat. Więc rząd wie wszystko o obywatelach i może z nimi zrobić co chce. Ale wystarczy, że większość Chińczyków przejdzie na kryptowaluty i momentalnie rząd całkowicie straci nad nimi kontrolę. Technicznie jest to już możliwe - bez żadnych nakładów finansowych.

       Oczywiście w Chinach się to nie zdarzy, bo Chińczycy mają mentalność stada, grupy, kolektywu, wielkiej zbiorowości - nie tylko są trybikami w wielkiej machinie społecznej, ale tego chcą, takimi się czują, to lubią, to jest dla nich dobre. Akceptują to, że rząd ich kontroluje, bo uznają to za słuszne. Taka cywilizacja.

       Ale w Europie, szczególnie w Polsce, mamy inną mentalność, inną cywilizację. Jesteśmy indywidualistami. Kochamy wolność. Ale mamy rządy totalitarne, do tego dąży Unia Europejska, dajemy się oszukiwać. Ale tak się dzieje właśnie dlatego, że jesteśmy oszukiwani! Nie jest tak jak w Chinach, że tego chcemy. Nie chcemy, ale myślimy, że żadnego totalitaryzmu nie ma. Wystarczy, że to zrozumiemy, a natychmiast zaczniemy się buntować.

       Póki co dobrze jest by dążyć do modelu chińskiego. Dobrze będzie, gdy nasze zamordystyczne rządy zlikwidują gotówkę i zaczniemy się rozliczać już nawet nie kartami płatniczymi, ale smarfonami. A potem powstaną aplikacje pozwalające rozliczać się bez udziału terminala z banku, ale poprzez zetknięcie dwóch komórek. Rząd będzie nas kontrolował coraz bardziej, co musi spowodować, że obywatel wreszcie zobaczy, że to mu szkodzi. Ale będzie to już obywatel, który umie sprawnie zainstalować sobie aplikację do rozliczania się telefon z telefonem! Tacy obywatele bardzo łatwo się zbuntują - po prostu skasują aplikację koncesjonowaną przez rząd i zainstalują jedną z wielu niezależnych, które będą pozwalać rozliczać się kryptowalutą poprzez zbliżenie do siebie dwóch smartfonów!

       To spowoduje, że totalitarna władza straci kontrolę nad obywatelami - ta kontrola stanie się nawet trudniejsza niż w stanie, w którym ludzie operowali gotówką! Chińczycy wolności nie chcą, a my chcemy i ją uzyskamy. Tylko musimy zrozumieć, że to głównie państwo nam wolność zabiera i musimy nauczyć się stosowania nowoczesnych technologii pozwalających wolność zdobyć i utrzymać.

       Więc wszystkim dobrze radzę: olejcie gotówkę, olejcie karty płatnicze! Rozliczajcie wszystkie transakcje komórką i instalujcie sobie na smartfonie wszelkie możliwe aplikacje finansowe. I się nimi bawcie. Kiedyś dzięki temu staniecie się wolnymi ludźmi!

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:  

PS2: Tu jest rzekoma polemika z moją notką: http://www.prokapitalizm.pl/dlaczego-popieram-gotowke/ - niestety polemika jest nieudana, bo na ma w niej żadnego argumentu za tezami przeciwnymi do moich. Nie jest uzasadnione, że operowanie gotówką walut państwowych takich jak np. złotówki, dolary czy euro, daje więcej wolności niż operowanie kryptowalutami. 

 •  

KOMENTARZE

 • Autor
  Zgadzam się z tobą. To następny etap całkowitej kontroli społeczeństwa. Ciekawe czy w takim samym stopniu będą kontrolować tych ,,możnych świata'' ? Tak czy owak następny krok w celu przetworzenia ludzi w inwentarz hodowlany zostanie zrobiony. Jeszcze tylko kolczyki (czipy) jak dla krów i będą wiedzieli o nas wszystko. Koniec ze skokami w bok, imprezami u kumpla, a nawet z niewinnym samogwałtem.
 • @marek500 16:17:19
  Ale moja notka jest o tym, że to wcale nie koniec, że możemy się bronić. Tylko, że obrona nie powinna polegać na tym, że się odsuniemy od nowoczesnych technologii, uznamy je za złe i szkodliwe - ale na tym, że się nimi zainteresujmy, poznamy, zrozumiemy, opanujemy i wykorzystamy przeciw zamordystycznym państwo, wykorzystującym technologie do zniewolenia nas. Nie jest wcale tak, że jesteśmy już skazani na niewolnictwo i nic się nie da zrobić. Da się zrobić! Da się użyć technologii tak, by wywalczyć sobie wolność. Tylko trzeba chcieć to zrozumieć, poznać, nauczyć się. Trzeba używać nowych technologii, bawić się nimi!
 • GPS
  Coś lekko panu przychodzi to poparcie dla likwidacji pieniądza papierowego. Czy obroci się przeciwko spiskujacym nie wiadomo. Ja myślę że nie, bo chyba ludzie ktorzy calymi dniami niczym innym sie nie zajmują jak planami zniewolenia ludzkosci, wiedzą co robią. I skąd takie przekonanie ze wygoda jest dobra? Ta "wygoda" jest nie dla mas, ale dla rządzących, wszystko dzieje sie szybciej i wygodniej, a mimo to mamy coraz mniej czasu dla siebie i rodziny, komu ta wygoda tak naprawdę sluzy? Kiedyś wiele rzezczy było trudniejsze, ale za to życie było normalniejsze.

  P.S.
  Książka papierowa jest dużo lepsza niz ta w wersji elektronicznej. Jak pan myślisz czy te wszystkie Rotszyldy i inne daja swoim dzieciom do czytania e booki? Jeśli my ludzie sami bedziemy sie uważać za plebs, który łyka kazde dziadostwo, tylko dlatego ze jest wygodne i nowoczesne, to sie nie dziwie ze bedzie tak jak jest.
 • przelanie pieniążków z telefonu na telefon
  będzie bezimienne? Nie wierzę w to! Poza tym najpierw padnie mały krajowy biznes - głównie usługi i już się nie odrodzi.
 • @zadziwiony 17:45:09
  To nie jest kwestia wiary, ale wiedzy. Już dziś, teraz, można przelać pieniążki z telefonu na telefon bezimiennie - to jest technicznie możliwe i jest już zrealizowane, wystarczy się tego tylko dowiedzieć, a nie uwierzyć. Problem w tym, że by to działało, to musi tego używać większość, bo to, że ja umiem przelać pieniążki moim telefonem do telefonu kolegi, to za mało, jeszcze potrzeba bym mógł to zrobić każdemu sprzedawcy w każdym kiosku, sklepie, barze czy bazarku w mojej okolicy, a tego nie mogę zrobić, bo oni wszyscy nie wiedzą jak to zrobić.
 • @Bieszczady 16:52:14
  Wygoda jest dla mas, czytniki ebooków są wielokroć wygodniejsze niż książki papierowe - pisałem już o tym na blogu. Problem tylko i wyłącznie w tym, że te masy są głupie i nie wiedzą, nie rozumieją, nie umieją wygodnie korzystać z nowoczesnych technologii. Gdy się nauczą, to będą dużo lepiej umieć się bronić przed zamordystycznymi rządami, które masy zniewalają. To zniewolenie jest możliwe tylko dlatego, że masy są głupie. Mądrej masy nie da się zniewolić.
 • @marek500 16:17:19
  Możni tego świata zabezpieczą się złotem, diamentami i choćby ziemią. Wyduszą każdy metr areału wywłaszczając właścicieli zgodnie z prawem które klepną.
 • @GPS 17:52:04
  operowanie kryptowalutami, to ciągła spekulacja- nie zna się dnia ani godziny w której można pójść z torbami. To zabawa dla ludzi -hazardzistów, a takich w społeczeństwie nie jest dużo. Z tego powodu nie ma na razie szans na rozwój tego rynku. Poza tym uważam, że przejęcie kontroli nad obrotem np bitcojnem to tez kwestia czasu. Powszechne użycie wielu kryptowalut też nie ma wielkich szans, bo musiały by wszystkie utrzymywać dużą wiarygodność, by istotna część ludzi chciała nimi obracać, a więc także spekulacyjnie je kupować. To hazard, a nie obrót handlowy. Wiele ludzi zarobiło wielkie sumy pieniędzy, ale łatwo można je stracić. Takich ryzykantów nie jest zbyt wiele.
 • Papier każdy może w łapie potrzymać,
  w papierze nie ma nic skomplikowanego, jak się go raz zadrukuje, przemalować stosunkowo trudno, a takiego kryptowaluta...
  kto rozumie jak się takiego kojna tworzy (kopie/oblicza), i nie ma takiej możliwości, żeby masy zrozumiały, jak się takie waluty tworzy, owszem, nauczą się z tego korzystać, ale rozumieć nie będą.
  Ale zostawmy to, załóżmy nawet, ze krytptowaluty nie będzie można sobie dopisać jednym kliknięciem, jak to się dzieje współcześnie w bankach.
  Ale co będzie jak serwery padną, bo z powodu ograniczeń emisji CO2 elektrownie nie będą w stanie zasilić tych baz, nawet smarkfon nie da rady jak nienaładowany (no chyba że ma dynamo i pedały).
  Załóżmy jednak że uda się to pokonać, to i tak nie znajdziemy się w krainie wiecznej wolności, ponieważ to nie technologia niewoli ludzi, lecz ludzie, technologia jest tu jedynie narzędziem.
  Jeśli zatem władza będzie chciała kontrolować każdą transakcję, po prostu wprowadzi obowiązek prowadzenia logów i dostarczania ich do właściwego urzędu skarbowego. Bez technologii urząd nie byłby w stanie przerobić takiego ogromu danych, ale dzięki technologii może gromadzić i przetwarzać gigantyczne bazy danych i się w tym nie pogubić.
  A jeśli władza będzie chciała kogoś wyłączyć, to mu po prostu zablokuje konto. Niemożliwe??? Kilka lat wstecz można było kupić telefon na kartę, dzisiaj każdy numer musi być zarejestrowany i przypisany do właściciela, czyż urzędnik, jeśli zechce nie zrobi podobnie z kryptowalutą: wprowadzi przepis, że każdy portfel musi być przypisany do właściciela, albo zgromadzone tam środki ulegają przepadkowi. A jeśli każdy portfel ma właściciela, to bardzo łatwo zablokować komuś konto, i myślozbrodniak zostanie bez środków do życia, bo gotówka nie istnieje.
 • Jeżeli czarci pomiot
  będzie w stanie (uwarunkowania techniczne i organizacyjne) zlikwidować tzw. gotówkę - to po co wtedy utrzymywać jakikolwiek (w tym elektroniczny) pieniądz. Nieusuwalne czipy umieszczone w ciałach byłych ludzi pozwolą na rezygnacje z jakiegokolwiek pieniądza. Dostęp do wytworzonych dóbr wszelakich - będzie udzielany poszczególnym osobnikom na zupełnie innych zasadach - niż na zasadzie pieniądza - niezależnie pod jaka postacią.
  Sztandarowe hasło tamtej komuny:
  każdemu według potrzeb - wcale nie musi się wiązać - z przejściem od pieniądza w formie materialnej do pieniądza w formie wirtualnej.
  Wniosek?
  Autor nie raczy doceniać - czarciego pomiotu - a to jest równoznaczne z daniem mu na starcie - tzw. fora.
 • @zadziwiony 18:08:38
  Zgadzam się, że na razie odbywa się spekulacja kryptowalutami. To bardzo dobrze, taki zawsze musi być początek. Dzięki temu kształtuje się ich wartość. Sytuacja się ustabilizuje, gdy zaczną być one używane nie tylko do spekulacji, ale też do wymian handlowych, a to wymaga czasu, bo musi się to stać powszechne, zrozumiałe i akceptowalne dla przeciętnego człowieka. Stanie się tak, gdy rządy zlikwidują gotówkę i ludzie zaczną szukać alternatywy dającej anonimowość.

  Dobrze jest gdy jest wiele kryptowalut, bo po upowszechnieniu się ich zacznie się specjalizacja, bo każda jest technicznie trochę inna. Jedne będą służyć do spekulacji, inne do gromadzenia wartości, inne do płacenia dużymi kwotami za coś czego podstawą będą akty notarialne, inne do rozliczania się w biznesie, a jeszcze inne do szybkich mikropłatności w kiosku.
 • @Ywzan Zeb 18:26:49
  Na każdą technologię istnieje kontrtechnologia. Państwo może wszystkiego zakazać, ale jeśli nie będzie w stanie tego sprawdzić, to taki zakaz będzie martwy. Są technologie by coś wykryć, są też takie by coś ukryć. Jeśli obywatele stwierdzą, że nie da się pokonać państwa, to oczywiście przegrają. Wygrają ci, którzy będą walczyć, którzy będą tworzyć kontrtechnologie przeciwko technologiom ograniczającym wolność. Póki co technologie dające wolność wygrywają, pozwalają omijać wszelkie ograniczenia, które ustanawiają rządy. Nie widzę żadnych powodów i symptomów, by to się miało zmienić.

  Papier już przegrywa. Gazety papierowe tracą popularność na rzecz portali internetowych. W Internecie jest łatwiej oszukać i okłamać, ale też łatwiej się przed oszustwem i kłamstwem obronić. Każdy kto pozostanie przy gazecie i pieniądzu papierowym, będzie wielokroć głupszy i łatwiejszy do oszukania i zmanipulowania, niż ktoś kto potrafi posługiwać się nowoczesną technologią. To już dziś bardzo jaskrawie widać - ludzie starsi, którzy czytają tylko gazety papierowe i ogląda TV są po prostu totalnymi idiotami, nic nie wiedzą, niczego nie rozumieją, władza urabia ich jak chce. Dzisiejsze państwo jest socjalistyczne i zamordystyczne tylko dlatego, że tych idiotów jest większość.
 • @maricus 18:08:35
  No to należy się do nich przyłączyć i zostać możnym - np. mieć kawałek ziemi i być świadomym obywatelem.
 • A jak wyłączą prąd?
  Wolę jednak pieniądz papierowy i papierowe książki
 • @GPS 16:45:09
  Niczego nie wykorzystamy. Prądu nie bedzie i nic nie zrobimy
 • @GPS 17:52:04
  Bezimiennie? Telefony są rejestrowany. I aby przelać szmal, trzeba miec konto. Czyli normalna kontrola
 • @GPS 17:55:47
  Czytniki są lepsze? A jak nie będzie prądu? Oj,coraz bardziej infantylne te artykuły
 • @GPS 19:15:10
  Ale kawałek ziemii dla samego posiadania?
 • @GPS 16:45:09
  Niestety ale ja nie mam tyle nadziei. Nie wierzę w dobrą wolę rządzących jeżeli będą mieli możliwość skorzystać z nowoczesnej technologii w celu większej kontroli i podporządkowania społeczeństwa. Niestety ale jeżeli człowiek ma takie narzędzie to po nie sięgnie. Żadna rewolucja też nie pomoże, bo po wygraniu nowi przywódcy też z takich narzędzi nie zrezygnują.
 • @GPS
  Likwidacja wymienialności na złoto , to był krok pierwszy . Wyparcie pieniądza drukowanego to krok drugi . Zresetowanie systemu wirtualnego pieniądza to krok trzeci . Całość przejmą banki emitujące pieniądz zero jedynkowy . Salute . Ps : Dla pamięci , co zrobiono z projektem Libijskiego złotego dinara ?.
 • @GPS 19:07:34
  Co to za bzdury w tym artykule.
  Autor chyba się szaleju najadł.
  >świadomy i znawca technologii< śmiechu warte.
  Powiedzmy tak, potrafisz się schować? dziś? ze swoim fujbukiem?
  Ze swoim adresem mailowym? czy ze swoim adresem internetowym?
  Dla utrudnienia tak by nikt nie wiedział kim jesteś i gdzie mieszkasz?
  Myślę że łatwo cię namierzą. A już sprawdzić gdzie i za co płacisz to pryszcz.
  I ty nawołujesz do wirtualnych walut jako jakieś zbawienie.
  W porównaniu do minimum wolności jakie daje waluta choćby papierowa to przepaść.
  A że to już stare i nie modne.
  Ja też powiedzmy że jestem stary i niemodny i świadomie posługuję się walutą fizyczną w proteście właśnie wszechogarniającej kontroli państwa. I puki tą fizyczną walutą się posługuję to nikt nie odważy się jej zabronić. A tych wszystkich tzw >niebieskich twarzy< z nosem w telefonie mile pozdrawiam szczególnie jak im bateria padnie >to bliskie zawału< a jak ktoś im telefon ukradnie czy roztrzaska to >bliskie śmierci<
  Pieniądze to tylko papierki ale też tyle naszej wolność.
  Jak was okradną w ciemnej uliczce to wam zabiorą co macie przy sobie.
  A ile nosicie przy sobie pieniędzy? Ja jakieś najczęściej 2 tysiące.
  A jak macie ze sobą telefon? To macie ze sobą wszystko cały bank.
  I nie mówcie że nie da się zmusić was byście sami nie przelali wszystkiego bandziorowi.
  Oczywiście nikomu tego nie życzę ani do niczego nie nawołuje.

  Poza tym nikt tu nie wspomina że wykorzystywanie >nowych technologi cokolwiek to by miało znaczyć< do ukrywania się przed fiskusem, wystarczy że będą zabronione. Wyjdzie po prostu że będzie to przestępstwo karalne i koniec.
  Nie przemyślane to wszystko w artykule i komentarzach jak bym TVN oglądał.

  Pozdrawiam i wybaczcie za moje pesymistyczne poglądy na tak nowoczesne sprawy.
 • @pepe1234 22:21:05
  " A jak macie ze sobą telefon? To macie ze sobą wszystko cały bank. " Należy napisać o możliwości wykorzystania możliwości kredytowych , i wtedy kasta dostanie atut do dojenia wszystkich takich niedojdów dożywotnio i o jeden dzień dłużej . Salute .
 • @Wican 21:06:08
  Stwierdzenie, że nie będzie prądu jest infantylne. Prąd zawsze będzie.
 • @GPS 22:41:51
  To nie prawda , musimy pamiętać o działaniu asymetrycznym Prawda ?.
 • @marek500 21:42:00
  Nie zakładam dobrej woli rządzących. To oczywiste, że będą intensyfikować socjalizm, etatyzm i zamordyzm oraz ograniczać wolny rynek, tak jak to się cały czas dzieje. Ja tylko mam nadzieję, że ponieważ nie ma żadnych problemów w tym, by każdy obywatel dzięki technologii mógł się od rządu uniezależnić, to większości się to uda, bo się nauczą. A jak nie, to trudno, większość będzie nadal niewolnikami, a tylko nieliczni się wyzwolą. W każdym razie ci, którzy technologii nie rozumieją i nie chcą zrozumieć, będą popadać w coraz większą niewolę - to są ci, którzy czytają papierową prasę, oglądają TV i operują głównie gotówką.
 • @Repsol 22:17:57
  No i operowanie gotówką, to utrwalanie tych kroków prowadzących do zniewolenia. Bo to gotówka fiducjarnej waluty państwowej. Istotą zniewolenia nie jest to jaką formę ma waluta, ale to, że jest ona zależna od rządu. Wyzwolić się z tego możemy tylko gdy przejdziemy na kryptowaluty, a aby to zrobić, trzeba to zrozumieć i umieć posługiwać się nowoczesną technologią. Pozostanie przy gotówce waluty państwowej, to pozostanie w niewoli systemu niewolniczego.
 • @pepe1234 22:21:05
  Tak, potrafię się dziś schować. Ten, który tego nie rozumie, nie schowa się. Żadna gotówka mu w tym nie pomoże. Schować może się tylko ten, kto wie, rozumie, potrafi - czyli posiada wiedzę. Bez wiedzy dotyczącej technologii się nie schowamy.

  Jeśli będzie mnie próbował okraść terrorysta, to więcej ode mnie wyciągnie, gdy nie będę rozumieć technologii - i nie ma kompletnie znaczenia co będę mieć przy sobie. Głupka, który nie ma nic przy sobie, ale ma pieniądze na koncie w banku, albo ma zakopane złoto w ogródku, każdy terrorysta o wiele łatwiej ogołoci ze wszystkiego, niż kogoś, to ma swoje zasoby w kryptowalutach i wie jak je dobrze zabezpieczyć.
 • @Repsol 22:45:41
  Proszę podać przykład scenariusza, w którym nie będzie prądu, a papierki z napisem "złoty" będą mieć jakąkolwiek wartość.
 • @pepe1234 22:21:05
  "Pozdrawiam i wybaczcie za moje pesymistyczne poglądy na tak nowoczesne sprawy."

  Tylko, że to nie są żadne poglądy, ale po prostu zaprezentowanie własnej niewiedzy. Poglądy lepiej oprzeć o wiedzę, a nie niewiedzę.
 • @GPS 23:06:21
  Papierki z napisem są warte tyle co drukarnia , napisz gdzie ja napisałem o prądzie i zastanów się o co w tym chodzi .Salute Amigo .
 • @Repsol 23:18:21
  Ja napisałem, że prądu nigdy nie zabraknie, a ty mi odpowiedziałeś, że to nie prawda. Jeśli nie taka była kolejność komentarzy, to napisz wyraźnie i wprost całość swojej myśli.
 • @GPS 23:21:20
  Amigo sieć 5G mamy już za progiem , wiesz jaką krzywdę społeczeństwu można zrobić ?. Pomyśl co " Perseusz " może w tej sieci narobić . Salute Amigo . https://tech.wp.pl/izraelskie-oprogramowanie-szpiegowskie-w-polsce-ma-je-co-najmniej-kilka-urzadzen-6296975803848833a
 • @Repsol 23:27:46
  No i jaki z tego wniosek?
 • @GPS 22:48:44
  To powiem od d..y strony.
  Propagowanie takich wygodnych dyrdymałów jak płacenie telefonem, chipy pod skórą, itd, tylko przyspiesza proces.
  A jak ludzie się będą sprzeciwiać, i to nie jest pogląd staruszków tylko jak najbardziej ludzi świadomych co robią, to może papierowa waluta nigdy nie zniknie, bo się będą bali.
  Obym tego nie dożył i wam też tego życzę.

  >dzięki technologii mógł się od rządu uniezależnić<<br /> Nie, będziesz po prostu dla nich przestępcę i wyginiesz jak wilki w lesie.

  A czy będziesz niewolnikiem?
  Będziesz takim samym niewolnikiem?.... jak teraz, o ile nie gorszym.
  Niewolnika robi z nas nasz własny wyprany mózg, nasze nadęte pragnienia i żądze.
  No bo ile tak na prawdę niezbędnych rzeczy nam potrzeba do przeżycia?
  A ile, byśmy się czuli szczęśliwi, wartościowi, ważni, potrzebni, kochani?
  Pozdrawiam was kochani Polacy.
 • @GPS 23:30:07
  Dobre pytanie , ja odpowiedzieć nie chcę teraz .Zobaczmy co komentatorzy odpowiedzą . Salute .
 • @GPS 23:11:57
  A właśnie.
  Wybacz że nie wierzę w twoje zdolności, nie potrzebnie się irytujesz
  To nie podniesie twojej wiarygodności

  Nie nie ukryjesz się, nie ukryjesz siebie, ani twojej rodziny, czy dzieci.
  Twoje własne zdjęcia cię wydadzą, i twoje >hajtec< sprzęty same cię podkablują, a jak nie one to zrobi to twoja żona lub dzieci czy znajomi, lub twoja praca czy twój bank czy kumpel z pracy.
  I nie żeby świadomie, ot tak mimochodem.
  Kiedyś partyzantka chowała się w lesie, dziś nie ma takiej możliwości.
  Po co wszyscy mają być super expertami w kamuflażu komputerowym.
  Po co?
  Polska potrzebuje tych przez ciebie nazywanych >nieświadomych niewolników
 • @pepe1234 23:33:38
  Ja uzasadniłem jak można uzyskać wolność mimo likwidacji gotówki. Proszę uzasadnić swoje zdanie. Jak można uzyskać wolność bez zrozumienia i operowania nowoczesną technologią? Czy ktoś, kto dziś nie ma smartfonu, nie ma konta w banku, czyta tylko prasę papierową i operuje tylko gotówką, jest bardziej wolny i niezależny, niż ktoś, kto nowoczesną technologię ma w małym palcu?
 • @GPS 23:52:06
  Nie, nie czytam prasy papierowej,
  Tak, o ile tylko mogę operuję gotówką.
  Telefonu używam do dzwonienia lub smsa.
  Nie, nie pochwalam nadmiar jakichkolwiek opłat bezgotówkowych.
  Niestety, nie zawsze można płacić gotówką.
  Ale nie burczę, czy dąsam się na panią z warzywniaka bo ma tabliczkę
  żadnych kart czy swischów, wręcz uśmiecham się przyjaźnie.
  To mój świadomy wybór.
  I nie wrzucaj wszystkich do jednego worka.

  To nie mój artykuł, moim udziałem w nim jest moja krytyka.
  I mój pogląd na ten temat jest taki by nie dopuścić by w Polsce zanikł fizyczny nośnik, złotówka.
  I nie że to takie cudowne, ta złotówka, tylko wszystko inne będzie nas okradać z tej małej wolności jaką mamy jako szarzy obywatele.
  Bo nieświadomi, za ząmbieni, oddadzą to jak coś niepotrzebnego.
  Wmawia się nam że to takie wygodne, te przelewy bezdotykowe, te swishe, te opłaty telefonem.
  A czy dziś ktoś na przykład pamięta Grecję?
  Państwa i banki zawsze znajdą jakiś powód,
  A to walka z wyimaginowanymi terrorystami, a to jacyś separatyści więc sankcje, a to niewypłacalne państwo, albo cokolwiek innego bardziej prozaicznego.
  Pozdrawiam.
 • @pepe1234 00:20:43
  Ale to nie jest artykuł o mnie, ani o Tobie, ani o jakimkolwiek pojedynczym człowieku i jego doświadczeniu. Dowody anegdotyczne się nie liczą. Poglądy kogokolwiek się nie liczą. Ważne są tylko argumenty - sensowne, logiczne, zgodne z naukową metodologią uzasadniania twierdzeń. Proszę więc o kontrargumenty dotyczące stawianych przeze mnie tez - najlepiej w postaci: "Nie masz racji, bo naprawdę jest tak: dlatego, że ".
 • @GPS 22:41:51
  Ale zawsze można wyłączyć. Ewentualnie zablokować wybieranie pieniędzy. Cypru nie pamiętasz? Żyjesz w świecie Piotrusia Pana. W świecie, który realnie nigdy nie zaistniał i nigdy nie zaistnieje. Komuniści też chcieli tworzyć raj na ziemi. Czy to miałby być "raj" komunistyczny, czy też "libertariański", to zawsze skończy się podobnie.
  A prąd zawsze? A to ciekawe. Twoje pomysły potrzebują nie tylko prądu, ale również zasięgu.
 • @GPS 23:06:21
  Co do prądu, może być awaria. A się zdarzają. I nagle leżysz, Nie dokonasz żadnej transakcji. Może też nastąpić atak hakerów.
  Oj, Piotruś Pan z Ciebie
 • @GPS 23:52:06
  Jaka wolność? Z telefonem w kieszeni? W jakim ty świecie żyjesz? Gdzie jest taka Nibylandia?
 • @GPS 03:17:51
  Twoje tezy są nie z tego świata. Po prostu. "Raj" libertariański skończyłby sie piekłem dla maluczkich
 • @GPS 03:17:51
  https://ram.neon24.pl/post/152887,o-walce-lichwy-z-gotowka-i-tego-skutkach


  P.S. Za każdym razem, gdy stoję z koszykiem zakupów w kolejce do kasy i widzę, że przede mną jakaś młoda wykształcona "dziunia" zamierza płacić smart-phonem (a na pierwszy rzut oka widać, że phone jest tak o rząd wielkości bardziej smart od niej) albo jakaś podstarzała ale nowoczesna pudernica szuka karty kredytowej, to wiem, że sobie w tej kolejce jeszcze trochę postoję.
  Taka to wygoda i "oszczędność" czasu.
 • @Kmieć 07:55:49
  Oj tam. Ja w piątek kupowałem pieczywo w małym sklepie. Taka mała piekarnia,a jedzenie lubie mieć smaczne. I terminal się zawiesił, a bułki i chleb sam sobie wybierałem czyli dotykane. "Dymałem" do bankomatu. W dwie strony zeszło mi pół godziny. Samochodem nie chciałem podjeżdżać , bo kwestia parkingów i jednokierunkowe. Czyli może jeszcze więcej czasu by mi to zajęło. Ot, wygoda. DLatego zwykle wolę miec gotówkę, ale akurat tego dnia nie miałem
 • @Kmieć 07:55:49
  //gdy stoję z koszykiem zakupów w kolejce do kasy//

  Trochę to głupie, żeby samego siebie komentować...
  Ale jeszcze muszę coś dodać, bo inaczej pęknę.

  Po 89'tym miało nie być kolejek, bo kapitalizm wypełni każdą lukę RYNKOWĄ. Tak propaganda wlewała się z każdej możliwej strony w umysły świeżych i WOLNYCH! (od rozumu) polskich demokratów.

  W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (przypominam, że w nazwie ówczesnego państwa polskiego nie było słowa "demokracja" - dzięki Ci o Wielki Józefie Stalinie!) kolejki były, bo Polacy zamiast robić i produkować potrzebne im samym towary, to - w imię podrzuconego CYMES hasła: im gorzej, tym lepiej - woleli leżeć na styropianie albo krzyżem w betlejemkach, gdzie nawijana im była na uszy demokratyczna maca w postaci "nauk" największego polskojęzycznego "kremófożercy" (osobistego przyjaciela arcy zbrodniarza Brzezińskiego).

  Stąd były braki i KOLEJKI. Za towarem.

  Od 89'tego mamy "wolność" i demokrację no i kapitalizm. W III RyPy liberalny jak, nie przymierzając, w Wielkiej Brytanii czasu rewolucji(!) przemysłowej (żelazne prawo płac) a kolejki w sklepach z biegiem lat coraz dłuższe.

  Świątynie handełe towarami (podłego gatunku) wypełnione, np. w sklepie takim jak portugalska "PanzerMucha" ("Bezdomka") nastawiane kas na całej szerokości owego przybytku, ale... ale tylko jedno, góra dwa stanowiska kasowe są jednocześnie obsługiwane przez kasjerkę. Stąd kolejki.

  Jak to się ma do tego przywołanego na wstępie hasła, że kapitalizm reaguje na wszelkie braki rynkowe i je natychmiast wypełnia?...
 • Mam to w gdzieś
  Likwidacja gotówki jest już rozważana na poważnie. Nastepnym krokiem będzie pewnie wszczepienie czipow, a w daleszej kolejności likwidacja prywatnej własności. Przeciwnik ludzkości jest radykalny, bezlitosny i zna sie na tym co robi, bo robi to od kilkuset lat. Zna psychologię społeczeństw. Jeżeli ktoś myśli, ze przechytrzy wroga ludzkosci grając w jego grę, przez niego rozdawanymi kartami to jest w błędzie. Zle myślą ci którzy uważają, ze technologia posłuży do wyzowolenia ludzkości, gdyż technologie informatyczne, ktore same w sobie nie sa zle, to wlasnie te technologie są obecnie narzędziem zniewolenia uzywanym przez tzw. elity. Jedyne co nas ratuje to powrót do korzeni, pytanie tylko jak głębokich.
 • @Bieszczady 11:26:23
  //w daleszej kolejności likwidacja prywatnej własności.//

  W starodawnym rozumieniu prywatnej własności, czyli że coś, szczególnie wartościowego jak nieruchomość, czy Państwo, należy do obywateli, to tego już nie ma.
  Nie ma tak rozumianej prywatnej własności. Taka była w czasach Narodowego Socjalizmu w PRL.

  Nie wierzy Pan?

  To niech Pan spróbuje nie zapłacić haraczu, wróć! podatku od nieruchomości, będącej "pańską" prywatną własnością...

  Jeśliś Pan katolik, to trza czytać swoje Pismo, a nie ufać kleszym interpretacjom z katechizmu:

  Wyj 19 5
  "Teraz jeśli pilnie słuchać będziecie głosu mego i strzec mojego przymierza, będziecie szczególną moją własnością pośród wszystkich narodów, gdyż do Mnie należy cała ziemia. "

  Iz 65
  "13 Dlatego tak mówi Pan Bóg:
  Oto moi słudzy jeść będą,
  a wy będziecie łaknąć.
  Oto moi słudzy pić będą,
  a wy będziecie cierpieć pragnienie.
  Oto moi słudzy weselić się będą,
  a wy będziecie wstyd odczuwać.
  14 Oto moi słudzy śpiewać będą
  z radości serdecznej,
  a wy jęczeć będziecie z bólu serdecznego
  i zawodzić będziecie zgnębieni na duchu."

  A jak Panu mało, to jeszcze smakowity, niczym maca podlana krwią Goim, kąsek:

  Iz 23:18
  "Ale jego zarobek i jego zysk będą poświęcone Panu i nie będą gromadzone ani przechowywane. Albowiem jego zarobek będzie użyty dla tych, którzy przebywają przed obliczem Pana, żeby mogli jeść do syta i przyodziewać się wystawnie."
 • @Kmieć 09:30:09
  Gospdoarka centralnie planowana to kolejki sa normalne. Szukanie innych powodów jest żałosne i nieprawdziwe. Bo centralnie nie mozna wyliczyć zapotrzebowania na dany towar. Po prostu. A kapitalizm nie jest anty wobec socjalizmu. Natomiast, gdyby był wolny rynek to towary są łatwo dostępne. A w Biedronce kolejki? Bo kupujących sporo, ale mało pracowników. W mojej okolicy, szybko reagują.
  W PRL były kolejki, bo nie było towarów. Nawet żywnościowych a to w takim państwie jak Polska dyskwalifikuje system. W Biedronkach kolejki bo dużo klientów
 • @Wican 12:24:56
  Czy mam rozumieć, że u Pana w najmniejszej komórce społecznej jaką jest rodzina, to nie stosuje się centralnego planowania, tylko panują stosunki demokratyczno-wolnorynkowe?
 • gps
  Znaczy masz sposób, by operator telefoni komórkowej nie miał wglądu w Twoje operacje na tym telefonie , tak? Poza tym, jesli rząd zdelegalizuje obrót kryptowalutami, to będziemy musieli sie bawić w partyzantów i hakerów , cały czas się kryć, by nie zostać namierzonym? Czy o takim scenariuszu rozmyślasz?
  Pewnie można by się było ukryć z telefonem grawitacyjnym, ale z tego powodu na rynku nigdy nie zaistnieją.
  https://www.youtube.com/watch?v=CGgtIye-uAU
 • @GPS
  No dobra , zastanawiałeś się czy w świecie wielobiegunowym ktoś znajdzie patent jak wrogiej stronie skasować lub zablokować internet ? . Co wtedy z wirtualnymi pieniędzmi ludzi ?. Impuls który zeruje , serwery wszystkich banków przeciwnika . Trzeba mieć jednak perspektywę i przewidywać .Salute Amigo .
 • @autor
  No proszę gorący zwolennik wolności jest za ograniczeniem wolności innych osób.Jeżeli ktoś pozbawia mnie możliwości płacenia gotówką to jak najbardziej ogranicza moją wolność ponieważ Konstytucja mówi,że jedynym środkiem płatniczym w Polsce jest złoty a nie kawałek plastiku czy jakiś telefonik
  Jeżeli ktoś chce płacić wirtualnie niech sobie płaci ale jeżeli ktoś chce używać tylko gotówki państwo ma to mu umożliwić.

  Co do braku prądu to wystarczy jedna porządna burza magnetyczna na słońcu a nasza elektryka na ziemi pójdzie w diabły.
  Może też jakieś mocarstwo jak Rosja,Chiny czy USA wykorzystać swoje satelity i zrobić kuku energetyczne na wiele dni.
 • @Wican 07:44:28
  "Ewentualnie zablokować wybieranie pieniędzy. Cypru nie pamiętasz?"

  Zalecam ponowne uważne przeczytanie mojej notki. Zalecam zrozumienie tego co to jest konto w banku, co to jest terminal płatniczy i dlaczego kryptowaluty tego nie potrzebują.
 • @Wican 07:46:09
  "Co do prądu, może być awaria."

  A konkretnie jaka awaria? Proszę podać przykład konkretnego scenariusza, w którym nie będzie prądu, nie będzie można płacić kryptowalutami, a będzie można płacić gotówką.
 • @Wican 08:13:10
  "I terminal się zawiesił,"

  Ponownie zalecam lekturę mojej notki - szczególnie fragmentów o terminalach.
 • @Bieszczady 11:26:23
  Póki co najbardziej zniewoleni są ci, którzy nie potrafią korzystać z nowoczesnych technologii. To się będzie pogłębiać. Takimi łatwiej jest manipulować i ich oszukiwać.
 • @zadziwiony 13:51:32
  "Znaczy masz sposób, by operator telefoni komórkowej nie miał wglądu w Twoje operacje na tym telefonie , tak?"

  Tak.

  "Poza tym, jesli rząd zdelegalizuje obrót kryptowalutami, to będziemy musieli sie bawić w partyzantów i hakerów , cały czas się kryć, by nie zostać namierzonym?"

  Tak. Ale to będzie bardzo łatwe. Wielokroć łatwiejsze niż dziś nie płacenie abonamentu telewizyjnego.

  Rządowi będzie tysiąc razy łatwiej skutecznie zlikwidować gotówkę własnej waluty, niż zakazać obrotu kryptowalutami.
 • @Repsol 14:08:48
  No i właśnie dlatego, że jest możliwy atak na serwery banków, kryptowaluty są bezpieczniejsze.
 • @matterhorn 14:30:40
  Nie jestem za ograniczeniem wolności innych, nie popieram likwidacji gotówki. Moja notka je o czymś innym. Tłumaczę w niej, że nawet jeśli totalitarny rząd zlikwiduje gotówkę, to będziemy mieć drogę wyjścia z tego, tak, by być jeszcze bardziej niezależnymi od finansów kontrolowanych przez rząd. Tą drogę już dziś mamy, ale niestety jej nie wybieramy, bo większość ludzi jest za głupia, by to zrozumieć. Likwidacja gotówki przyspieszy proces mądrzenia ludzi.

  Burza magnetyczna na Słońcu uszkodzi wszystkie urządzenia przypięte do sieci energetycznej. Większość satelitów, smartfonów, czytników ebooków etc... przetrwa, a na nich cała infrastruktura kryptowalut, a to pozwoli szybko odtworzyć Internet. A tymczasem waluty państwowe utrzymywane przez bankowe serwery znikną bezpowrotnie, więc i ich gotówka całkowicie straci na wartości. Wtedy tylko złoto i inne kruszce będą się liczyć - no i kryptowaluty, gdy wróci Internet. W każdym razie wszystko co mieliśmy w banku i w gotówce stracimy na pewno, a kryptowaluty utrzymamy z dużym prawdopodobieństwem.

  Jest kompletną naiwnością uważać, że na wypadek poważnej awarii infrastruktury na całym świecie związanej z prądem i internetem należy trzymać gotówkę. Gdy się takiego scenariusza obawiamy, to należy całą gotówkę zamienić na złoto, czy inne kruszce. W sytuacji katastrofalnej gotówka szybciej straci wartość niż kryptowaluty. Opisywałem to już w notkach, do których daje odnośniki w PS.
 • @GPS 16:32:26
  jesteśmy tutaj wszyscy durniami
 • @GPS 16:32:26
  Tak każdy czytał o co Ci chodzi w artykule.
  Niemniej artykuł ma parę rażących wad i tez.

  Po pierwsze to nie
  >jeśli totalitarny rząd zlikwiduje gotówkę<<br /> Bo żaden totalitarny rząd tego nie robi a przynajmniej tak się nie nazywa.
  To np. wspaniałe Królestwo Szwecji,
  już wysunęło plany za parę lat likwidację fizycznego pieniądza.
  I powody prozaiczne >idiotyczne< że to dla bezpieczeństwa, że to dla nas obywateli, pracowników, podatników.
  I oczywiście że teakie paranoje mają miejsce właśnie w >demokratycznych krajach< I gdzie tu totalitaryzm?
  Ja wiem gdzie, właśnie w tych >demokratycznych krajach
 • @pepe1234 13:03:22
  "I gdzie tu totalitaryzm?
  Ja wiem gdzie, właśnie w tych >demokratycznych krajach"

  Demokracja może być totalitarna. Swoboda jednostki jest bardziej ceniona w systemach arystokratycznych, bo arystokraci nie lubią być dyrygowani.
 • @pepe1234 13:03:22
  Dzisiejsza Polska, i większość państw UE, to są państwa totalitarne. Wielokrotnie to wyjaśniałem w moich notkach, na przykład tu: https://www.salon24.pl/u/gps65/503613,zyjemy-w-panstwie-totalitarnym
 • @zadziwiony 20:41:47
  Coś w tym jest. Mi, głupiemu, wydawało się, że piszę moją notkę dla ludzi mądrych, np. gimnazjalistów, którzy pewne podstawy już mają - a jak nie, to sobie je łatwo wyguglują. Niestety myliłem się. Komentarze, które tu dostałem to bezrozumne demonstrowanie własnej ignorancji. Więc by z tego wybrnąć polecam wam na początek ten wykład: https://www.zrozumiecbitcoina.pl/2019/06/27/o-co-naprawde-chodzi-w-bitcoinie/
 • @GPS 01:48:48
  Nie, nie sądzę by twoja irytacja w czymś pomogła.
  W artykule jest za wiele uproszczeń myślowych.
  I tez niby prosto och miłośliwie nam panujących.
  Nie każdy czytał inne twoje notki, ja też nie.
  Pamiętaj że trzeba pisać po pierwsze zrozumiale.
  A każdy jest inteligentny na swój sposób.
  W dużej mierze jest to kwestia percepcji czy doświadczenia,
  jak odbieramy świat i jak go rozumiemy.
  W dzisiejszym świecie wszystko jest robione pod zasłoną papki informacyjnej którą nas codziennie chcą karmić w mediach.
  Jak ukształtować sobie prawdziwy obraz otaczającego świata w takiej niby rzeczywistości?
  Zgadywać? Zrobić odwrotnie niż powiedzieli w TV?
  A w mediach zmiksowali półprawdy z wierutnym kłamstwem?
  Więc trzeba być jak można przejrzystym w swoich wypowiedziach.
  By ktoś nas czytający czegoś się dowiedział, a nie żeby mu się jeszcze większy mętlik w głowie zrobić.
  Nie wiem czy prowokowanie ludzi jest dobrym sposobem.
  Chyba nie na tym forum. Nadto je cenię.
  Zostawmy to może artystom, i innym chcącym wyrazić swoje wspaniałe wnętrze.
  Pozdrawiam jeszcze raz.
 • @pepe1234 02:34:25
  Piszę dla gimnazjalistów. Staram się. Więcej nie wydolę. Jak nawet to jest za trudne, to zawsze można się spytać - służę wyjaśnieniami.
 • @GPS 04:56:28
  Piszę dla gimnazjalistów?
  Super.
  Nie trzeba być geniuszem by łatwo wywnioskować że oni tu nie zaglądają.
  Za mało obrazków i filmów a za dużo do czytania.
  Oczywiście miło mi ż każdego z nich który tu zajrzy.
  Niestety za dużo nadziei nie mam, to zbyt poważne >nudne< forum.
  Po komentarzach sam to chyba widzisz.
  Inna sprawa że do nich trzeba mówić jeszcze jaśniej, bo wykręcą wszystko w odwrotną stronę.
  Ubolewam że nie czujesz się zrozumiany >taki to los geniuszy<<br /> Nie bardzo interesuję się tymi tematami na które się udzielasz ale
  ż pewnością jesteś tu mile widziany.
  Sam uważam że zezłomowanie fizycznego pieniądza jest dużo większym zagrożeniem dla osobistej wolności niż to jaką potem walutą da się lub nie da używać. Bo kontrola będzie taka, o której komuniści mogliby sobie tylko za marzyć.
  Wtedy broń nas panie super-bitkoin wraz z zbieraną załogą Dżii-bitkoin.
  Pozdrawiam.
 • @pepe1234 09:46:54
  Piszę jak dla gimnazjalisty, co znaczy, że każdy kto ma minimum wykształcenie gimnazjalne powinien to zrozumieć. Niestety komentarze, które tu dostaję wskazują na niezrozumienie tego co napisałem. Więc podejmuję jeszcze jedną próbę wyjaśnień dla wszystkich, którzy skończyli szkołę na poziomie co najmniej gimnazjalnym: https://gps65.neon24.pl/post/153024,dlaczego-kryptowaluty-sa-lepsze-od-gotowki
 • @zadziwiony 17:45:09
  Nie raz już widziałem w necie "przyjmujemy BitCoiny". Chyba głównie w kafejkach. Technicznie to nie problem, bardziej w naszych głowach.
 • @Ywzan Zeb 18:26:49
  "...Papier każdy może w łapie potrzymać..."

  Do przekazania płatności MIĘDZY zbliżonymi telefonami NIE potrzebujesz "karty operatora". To nie telefonia, nawet nie WiFi czy BlueTooth, to NFC.
  Muszą być tylko 2 zgodne z tym urządzenia i MUSZĄ być w odległości CENTYMETRÓW od siebie, bo TAK to zaprojektowano.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY

więcej