Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
109 postów 4170 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Starzenie się psychiki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W kilku poprzednich notkach dotyczących futurologicznych prognoz postawiłem tezę, że nieunikniony postęp technologiczny rozwijający się wykładniczo spowoduje powstanie sztucznej inteligencji milionkroć lepszej od ludzkiej.

       I ta inteligencja dokona wielu odkryć naukowych, w tym odkryje i wdroży biologiczne mechanizmy wstrzymujące starzenie się organizmów ssaków. Powstanie możliwość wymiany wszystkich tkanek ludzkiego organizmu na nowe, tak, że każdy będzie mógł się cofnąć do swojego ulubionego wieku i w nim trwać w nieskończoność. Na przykład mogą tego dokonać nanoroboty. W ten sposób staniemy się nieśmiertelni.

       Dostałem na to taki komentarz:

"NIEŚMIERTELNOŚĆ. Tu jest ciekawy problem. Otóż największą przeszkodą w dotarciu do nieśmiertelności nie jest nasze ciało, lecz umysł. Otóż ludzki umysł działa zgodnie z rytmem życia do mniej więcej 50-60 roku życia. Potem zaczyna się robić problem z nakładaniem się wspomnień i doświadczeń z całego życia, aż w pewnym momencie nie da się spokojnie o czymś myśleć, bo cokolwiek pomyślimy, to już mamy asocjacje z czymś, co było. A to prowadzi stopniowo do obłędu.

Ludzie młodzi mają sens życia, bo dopiero realizują plan swego życia i po prostu nie myślą o sprawach nieistotnych, ale osoby starsze nie dostrzegą sensu i celu w trwaniu. Człowiek, który może żyć wiecznie nie będzie się do niczego mobilizował, bo będzie miał świadomość, że na wszystko ma czas. W efekcie przestanie cokolwiek robić.

Osoby mające możliwość wiecznego życia to będą najgorsze możliwe profile charakterologiczne, ludzie bezradni, nudni i durni. Ich życie nie będzie miało żadnego sensu. A obawa o utratę wiecznego życia w wypadku całkowicie sparaliżuje ich możliwość działania.

Jak ktoś chce się dowiedzieć, jak by wyglądał świat ludzi wiecznie żywych, to niech się zakopie w trumnie na miesiąc... "

       Tak na to odpowiadam: zgadzam się z tym, że człowiek się też starzeje psychicznie i odnowienie tkanek ciała nie musi odnowić psychiki. Nie musi, ale może! Gdyby przyszły człowiek uzyskał nieśmiertelność tylko poprzez powstrzymanie biologicznego starzenia, to rzeczywiście problem byłby z tym, że by tracił sens życia i tracił zdolności umysłowe na skutek gromadzenia się nadmiaru wspomnień.

       Ale przyszły człowiek będzie hybrydą! Będzie miał w sobie nanoroboty, które w 100% zeskanują nam mózg i go będzie można odtworzyć na komputerze. Ten komputer będzie częścią nas. Więc wszelkie wspomnienia da się zlokalizować w mózgu i będzie można je przenieść na inne nośniki, więc nam w myśleniu nie będą przeszkadzać. W myśleniu będzie uczestniczyć też ta sztuczna pamięć i będziemy mogli sobie to regulować, której używamy, a której nie. Sensem życia będzie ciągłe samodoskonalenie się takiej hybrydy.

       Dziś w zasadzie też jesteśmy w pewnym sensie nieśmiertelni, bo nasze geny są nośnikiem takiej nieśmiertelności. Tylko dziś nieśmiertelny nie jest jeden organizm, ale ciąg ewoluujących gatunków. Gatunki oczywiście wymierają, ale na skutek jakichś katastrof, czy zmian środowiskowych, a nie starzenia się. Gatunki się nie starzeją!

       Przyszły gatunek, w który wyewoluujemy, czyli te hybrydy ludzko-technologiczne, będzie ewoluował inaczej - nie poprzez doskonalenie i przystosowanie się genów w kolejnych organizmach, ale poprzez samodoskonalenie się poszczególnych nieśmiertelnych organizmów. Więc każdy organizm to będzie osobny gatunek - i będzie sam tworzył swoje kopie, które będą dalej po swojemu ewoluować, czyli samodoskonalić się.

       Ale te organizmy będą nieśmiertelne tylko tak, że się nie będą starzeć, ale będą mogły umrzeć na skutek wypadku, albo jakiegoś własnego błędu w tym samodoskonaleniu. Taka hybryda, której natłok wspomnień nie pozwoli myśleć, po prostu szybko ulegnie jakiemuś wypadkowi, albo wpadnie w depresję i się sama zabije, a przetrwają tylko te, które sobie z tym poradzą i będą potrafiły te przeszkody pokonać poprzez zmianę struktury własnego mózgu, który będzie w części biologiczny, a w części technologiczny.

       Być może po pewnym czasie ta ewoluująca hybryda po prostu te części biologiczne odrzuci, jako mało plastyczne.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane: 

KOMENTARZE

 • Dałem 1*:-)
  Szanowny Kolego...
  Bardzo się boję o Twoja właśnie psychikę, bo widzę że masz jakieś poważne problemy emocjonalne związane z naszym tutaj pobytem na tej Kuli ziemskiej zawieszonej przez Pana Boga w próżni Wszechświata.
  Czy Ty rzeczywiście chciałbyś tutaj na tym dzikim świecie spędzać swoją nieśmiertelność?

  Swego czasu w kinach (jeszcze wtedy w nieprawdopodobnie luzackiej atmosferze PRL-u) wyświetlany był film o tej poruszanej przez Ciebie tematyce sztucznej inteligencji.
  Otóż bogaci Amerykanie, wyjeżdżali sobie na wczasy, gdzie mogli sie przenieść w autentyczną scenerię różnych minionych epok jak np Dziki Zachód, czy starożytny Rzym.
  Tutaj masz jedną ze scen z tego filmu, gdzie dwaj wczasowicze bawią się w specjalnie dla nich spreparowanym przez tą sztuczną inteligencję kowbojskim saloonie :
  https://www.youtube.com/watch?v=8RwNqorvjtg
  Jak zapewne zobaczysz, jest to taki już trochę rozwinięty (właśnie za sprawą tej sztucznej inteligencji), od tych teraz już istniejących, reality surwiwal.
  A tutaj masz już scenę... autentycznego zbuntowania się tej sztucznej inteligencji :
  https://www.youtube.com/watch?v=fsMC6d8DeMo

  Dodam tylko, że zrobiła się w tym w sumie bardzo rozległym terytorialnie, ośrodku "wczasowym", niezła jatka na tych wczasowiczach.

  Jak już daleko my jesteśmy w organizowaniu takich "wczasów"?
 • @Jan Paweł 19:58:05
  Jesteś wyjątkowo naiwny, wierząc w sztuczną inteligencję.
  Twórcy tego filmu przestrzegali już przed takim myśleniem - jak widzisz - 50 lat temu.
  No, ale Ciebie jeszcze wtedy nie było na tej Kuli ziemskiej. Czekałeś na swoją kolej, na stworzenie Cię przez Pana Boga, na tą PRÓBĘ, by pójść do Pana Boga z powrotem wypróbowanym, byś nie zdradził Go tak jak Lucyfer z jego całą świtą upadłych Aniołów...

  Po to tu jesteśmy na tym ułomnym świecie, któremu nie pomoże żadna inteligencja, która nawet nie jest w stanie być podnóżkiem tego, co Pan Bóg przygotował dla tych WYPRÓBOWANYCH.

  Jak wiesz pewnie, ci z nas którzy nie przejdą tej próby, niestety podzielą los Lucyfera i jego kumpli.

  Nawróć się więc, na jedyną Religię katolicką, JEDYNĄ OBJAWIONĄ nam przez Pana Boga.
  Wszystkie inne, łącznie z jakimś tam science-tyzmami (które tutaj głosisz) są wymyślonymi przez ludzi, którzy służą Szatanowi.

  Nie daj się w to wpuszczać, bo zginiesz na wieki... na swoją NIEŚMIERTELNOŚĆ.
  Dowiesz sie o tym, że jesteś nieśmiertelny w godzinie swojej śmierci. Oby czekały na Ciebie wszyscy Święci a nie Szatan ze swoją świtą i demonami ludzi których zwiodłeś tym swoimi satanistycznymi naukami.

  Musisz za to odpokutować i zadośćuczynić, ale najpierw nawrócić się w Sakramencie Spowiedzi świętej.

  Pozdrawiam, i życzę rychłego powrotu do Nauki Pana Boga, która dana nam jest po to, byśmy nie zginęli na wieki.
 • @Jan Paweł 19:58:05
  Poczytaj sobie mojego posta, takiej mojej luźnej myśli, na ten poruszany przeze mnie temat:
  http://gibson.neon24.pl/post/151851,dowody-historyczne-na-istnienie-zbawienia-i-potepienia
 • @Jan Paweł 19:58:05
  Tu masz jeszcze inne sceny tej "dobrej" zabawy :
  https://www.youtube.com/watch?v=1KCTiqj_-tg
  https://www.youtube.com/watch?v=Mg7YM02K5ek

  Czy nie przypomina Ci to tych teraz gier komputerowych. Przecież teraz to już tylko zostało połączenie gier surwiwal z tymi komputerowymi...

  Ty naprawdę chcesz tego?
 • @Jan Paweł 20:17:14
  Sorry, ale z ludźmi stosującymi argumenty ad personam nie dyskutuję. Właśnie zapisałem sobie w notatniczku, by niczego co piszesz nie czytać i nie wchodzić strony, które polecasz. Mnie interesuje rzetelna i merytoryczna dyskusja, a nie przysrywanki i insynuacje w stosunku do oponenta. Więc możesz sobie darować pisanie do mnie, bo to olewam.
 • @GPS 21:32:16
  Możesz być pewien, że nie ma tych notkach i oczywiście moim stosunku do Ciebie, żadnych złych, prześmiewczych czy jakichkolwiek innych, jak piszesz, przysrywarek a wręcz przeciwnie, wielka troska o to co piszesz, ponieważ wszyscy bierzemy ODPOWIEDZIALNOŚĆ za słowo które generujemy.
  Z każdego słowa będziemy rozliczani.
  Ja też kiedyś byłem zwolennikiem wszelkich teorii science-fiction, ale bardzo szybko mi przeszło. M.in ten film (chyba po polsku nazywał się Świat dzikiego Zachodu, czy jakoś tak. Może ktoś pamięta ten film, bo robił wtedy na nas bardzo młodych "łebkach" bardzo duże wrażenie) dał mi wiele do myślenia i... dużo czasu upłynęło, gdy tamto zaniepokojenie tym postępem technicznym sprawdza się na naszych oczach?

  Ty może olewasz to co ja piszę, ale inni którzy to przeczytają, i przejrzą na oczy, może kiedyś nie będą Twoim obciążeniem, gdy będziesz "przepytywany" w tym temacie.
  Pozdrawiam
 • @GPS 21:32:16
  W każdym bądź razie dyskusja na ten temat jest bardzo ciekawa.
  Więc w sumie dziękuję, że umożliwiasz mi jej podjęcie.
 • @Jan Paweł 22:08:36
  Olewam cię - idź sobie stąd. Mało kogo obchodzą twoje instytucje w stosunku do mnie. Idź do szkoły i się naucz podstaw kultury kontaktów z innymi.
 • @GPS 22:13:50
  Ok, nie pcham się tam gdzie mnie nie chcą.
  Masz jednak moje zapewnienie o dobrych intencjach w stosunku do Ciebie jako osoby. Nie podobają mi się tylko Twoje myśli, dlatego z nimi polemizuję.
 • Znowu głupoty do n-tej potęgi, jako zaczyn rozważań
  każdy, kto zetknął się z technikami psychicznymi wschodu, potrafi obserwować i analizować bez przypomnienia.

  Ty, GPS, najwyraźniej tego nie umiesz. Z tego powodu nie jesteś w stanie nikogo zrozumieć.
 • Dlaczego dałem 5 *
  To fantazjowanie, jak u dziecka. Skupienie się na paru myślach i ich nie puszczenie. Taka psychika się nie starzeje, ona się samodzielnie ogranicza inaczej. To nie są rozważania logiczne, ale raczej ciąg obrazów. Jakby autor śnił na jawie. Być może ma zaburzenia pamięci krótkotrwałej, czyli dziury w mózgu od własnego smartfona -patrz mój wpis u Opary o PEM.
 • @adevo 01:13:18
  Znów przysrywanka i insynuacje. Czy tu nikt nie potrafi myśleć o meritum?
 • @interesariusz z PL 23:48:37
  Najwyraźniej nie umiesz. Co to jest za argument???
 • @GPS 01:30:56
  No dobrze odpowiem merytorycznie.
  Piszesz
  "Ale przyszły człowiek będzie hybrydą! Będzie miał w sobie nanoroboty, które w 100% zeskanują nam mózg i go będzie można odtworzyć na komputerze. Ten komputer będzie częścią nas."

  Jeszcze lepiej wstawić skany mózgu do Internetu.
  Można wtedy będzie używać 1000 wirtualnych mózgów. To nie będzie nudne! Czy nie zwariujemy, przy takich możliwościach? Myślę że nie.
  Starzenia psychiki nie będzie.
  Zbiór doświadczeń, zbiór informacji starzeje się tylko wtedy, gdy się je nie uzupełnia, nie używa.

  Może dojść nawet do przymusu higieny psychicznej (jak dzisiaj mycia zębów) do używania odmiennie przynajmniej 3 mózgów na dzień, by je odświeżyć doświadczeniem.

  Tak odświerzały się pola morfogenetyczne Ruperta Sheldrake'a. Uważam, że gdy G5 zamknie dostęp do nich to i one zaczną się starzeć.
  Może właśnie G5 będzie główna przyczyną zniknięcia ludzkości z tej planety.
 • @
  Bardzo dobrze, że Kolega GPS porusza te fascynujące tematy dotyczące w gruncie rzeczy istoty naszego człowieczeństwa. Nie zamierzam nikogo krytykować ani wymądrzać się, bo tu nie o to chodzi. Poza tym jestem laikiem w tej materii. Jak chyba każda osoba z jaką taką rozwiniętą samoświadomością odczuwam głód pogłębionej wiedzy na te tematy. Tak naprawdę, to niewiele oficjalnie na ten temat wiemy. Oficjalnie, bo może są jakieś byty, które tę wiedzę mają i nie dzielą się z ludźmi nią, gdyż być może gdybyśmy poznali prawdę dotyczącą genezy i celu powołania istoty ludzkiej na planecie Ziemia, to cały ten koncept by runął z powodu buntu ludzi i zapanowała anarchia. Swego czasu obejrzłałem na YT może z 10 lub więcej filmów na ten temat (kiedyś zamieściłem też link do jednego lub dwóch szczególnie interesujących). Wybierałem filmy przygotowane przez profesjonalistów w tych poszukiwaniach odpowiedzi "kim jesteśmy i po co". Tymczasowe wnioski bazowane były na doświadczeniach naukowych, porównaniach i sprawdzaniach prawdopodobnych koncepcji. Bez "skarzenia" doktrynami religijnymi, aczkolwiek czasem występowały pewne zbieżności między nauką a opisami w księgach religijnych. Na dobra sprawę jesteśmy na etapie zadawania setek podstawowych pytań i ustalania terminologii.
 • Być może.
  -------------
  "Będzie miał w sobie nanoroboty, które w 100% zeskanują nam mózg i go będzie można odtworzyć na komputerze. Ten komputer będzie częścią nas."
  -------------
  Szanowny @GPS błądzi - bo nie przyjmuje do wiadomości, że ciało człowieka - to tylko swoisty skafander kosmiczny dla tego właściwego, samodzielnego, niematerialnego bytu - czyli duszy. Otóż nie da się zeskanować, zmierzyć, zważyć, etc. duszy czyli inteligentnej energii pochodzącej ze świata niematerialnego czyli Nieba. Nie jest to energia znana ze świata materialnego - i nie ma na Ziemi takich narzędzi aby ją zbadać. Ponadto nie posiadamy tu na Ziemi percepcji aby badać tę w/w inteligentną energię z pozycji świata materialnego. Da się tylko zeskanować skafander ale też do pewnego poziomu - bo świata materialnego w ujęciu makro i mikro nie da się poznać do końca z poziomu tegoż świata - materialnego.
  Wniosek?
  Człowiek już jest hybrydą ale złożoną z części materialnej i niematerialnej - natomiast jeżeli temu człowiekowi zaczniemy wszczepiać jakieś czipy - to nie będzie to żadna hybryda - tylko nadal będzie to człowiek naszpikowany swoistymi protezami. Protezami! Człowiek proteza!
  Na koniec - przełomowe wynalazki powstają na skutek przesyłu informacji ze świata niematerialnego - do konkretnej duszy w tym wypadku epokowego wynalazcy. Ten wynalazca dostaje tzw. olśnienia - i sam nie wie skąd nagle on wie to - co staje się epokowym wynalazkiem. Dlatego sztuczna inteligencja nie powstanie nigdy - bo niby dlaczego Niebo miałoby przesłać tę nową, epokową informację do np. procesorów N-tej generacji w komputerze czyli elementu świata materialnego? To tak jakby skałę czy kamień - uczyć tabliczki mnożenia.
 • nanoroboty
  Tak mi się coś zdaje, że te nanoroboty już nad tobą kontrolę przejęły, chociaż ich Tobie jeszcze nie wszczepili. A co będzie, jak to już się stanie?
  Przejmą całkowitą kontrolę i będzie za późno żeby się wycofać. Mózg wyprany bez żadnej fałdki.
 • @krzysiekniepieklo 11:35:46
  Tak się zacząłem zastanawiać nad tym, co napisałem - no bo to było trochę z rozpędu i przyszło mi do głowy coś takiego.
  To propaganda, którą nas nieustannie karmią, to są takie nanoroboty, które przejmują nad nami kontrolę. Ludzie słuchając propagandy, zaczynają myśleć dokładnie w tym kierunku, który sugeruje taka propaganda. Przestają racjonalnie myśleć i wykonują to, co taka propaganda im sugeruje. No bo, że taka Greta jest elementem propagandy, to chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości. Przecież normalnie nie ma szans żeby sama rozkręciła taki cyrk. Ktoś ją finansuje i nakręca. To teraz trzeba by się zastanowić, o co chodzi w takiej propagandzie? No ale bardzo wieli kupuje taką propagandę i nie zastanawia się, o co w tej propagandzie chodzi.
  Działają tak, jak by byli zaczipowani inie zastanawiają się nad konsekwencjami tego, do czego propaganda dąży.
  A chodzi w tym wszystkim o nowy podatek od oddychania.
 • @GPS 01:31:54
  Nigdy nie zaobserwowałem czegoś takiego

  "Potem zaczyna się robić problem z nakładaniem się wspomnień i doświadczeń z całego życia, aż w pewnym momencie nie da się spokojnie o czymś myśleć, bo cokolwiek pomyślimy, to już mamy asocjacje z czymś, co było. A to prowadzi stopniowo do obłędu."

  u wielu moich bliskich, którzy odeszli.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY

więcej