Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
100 postów 4013 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Jak powstanie silna sztuczna inteligencja?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gwałtowny, wykładniczy postęp w rozwoju sztucznej inteligencji na przykładzie programów grającego w GO pokazuje, że jest możliwy gwałtowny skok w tej dziedzinie.

       W pierwszej notce z tej serii opisałem programy, które wygrywają z mistrzami świata w GO: Wykładniczy postęp ludzkości - koniec konserwatyzmu!. Są to wytwory firmy DeepMind, której właścicielem jest Google. Pierwszy, który pokonał najlepszego człowieka nazywa się AlphaGo i został wytrenowany na grach ludzkich. To po prostu sieć neuronowa, która się uczy – im więcej dostanie partii, tym gra lepiej. Dostała miliony ludzkich partii i się na nich nauczyła. Ale taka nauka ma swój kres. Można to sprawdzić tak, że sieć nauczona na milionie partii zagra z siecią nauczoną na dwóch milionach partii. Jeśli będą ze sobą remisować w wielu rozgrywkach, to znaczy, że ten drugi milion nic więcej sieci nie nauczył.

       Już o tym pisałem, że powstała druga generacja tego programu. Nazywa się AlphaZero. On już nie uczył się na partiach ludzi, ale grał sam ze sobą. I podobnie jak ten poprzedni, im więcej partii rozegrał, tym był lepszy. No i okazało się, że AlphaZero przekraczając pewną liczbę partii, idącą oczywiście w miliony, jest lepszy od AlphaGo. A zatem druga generacja przełamała barierę, na której stanęła pierwsza. Ale AlphaZero też ma swój limit rozegranych partii potrzebnych do nauki.

       Ale to nie koniec. Powstała trzecia generacja programu zwana MuZero. O tym w poprzedniej notce nie pisałem. Otóż MuZero uczył się tak, że w ogóle nie znał reguł gry w GO. Nad grą był tylko nadzorca, który po prostu nie pozwalał na jakiś ruch, jeśli był nielegalny. Więc MuZero uczył się tak, że próbował jakiś ruch, ale nie wiedział czy jest poprawny czy nie - gdy zagrał niezgodnie z regułami to ruch był odrzucany i musiał wykombinować coś innego, tak długo, aż ruch będzie legalny.

       MuZero by dobrze grać musiał rozegrać wielokroć więcej partii niż limit AlphaZero do maksymalnie dobrej gry. Ale w końcu tak się nauczył grać, że pokonuje najlepsze AlphaZero. Być może powstanie następna generacja, która pokona MuZero. Te programy już mogą grać tylko same ze sobą, bo najgorszy jest wielokroć lepszy niż jakikolwiek człowiek. Same programy napotykają limity, ale powstają następne, które te limity przekraczają. A na dodatek MuZero może grać w dowolną grę logiczną. Na szachach też go przetrenowano i tak samo wygrywa ze wszystkimi innymi programami.

       Jaki z tego wniosek ogólny dotyczący sztucznej inteligenci?

       Otóż człowiek uczy się tak jak ten MuZero – rodzi się i nie zna reguł gry, jaką jest życie. Tych reguł uczy się cały czas na bieżąco, w ramach życia. Próbuje coś zrobić, na przykład wkłada palec do ognia, dostaje sygnał, że to niepoprawne, bo się oparzył, i potem już tego nie robi, próbuje swój cel osiągnąć jakoś inaczej. Ale nie musi wszystkiego sam próbować, może oprzeć się na dotychczasowej wiedzy ludzkości. Ktoś mu może powiedzieć, że ogień parzy. Potrzebuje nauczyciela.

       Te kolejne generacje programów grających w GO są wielokroć lepsze od człowieka, ale to człowiek te generacje wymyśla, to człowiek wpadł na pomysł, żeby nauczyć program inaczej – nie na ludzkich grach, ale by grał sam ze sobą. To człowiek wpadł na pomysł, że może następną generację uczyć jeszcze inaczej.

       No to następny człowiek może też wymyślić to, by zastąpić tego człowieka wymyślającego kolejne generacje programów, jakąś siecią neuronową. Następna generacja programów do grania w GO, to nie będzie jakaś lepsza metoda nauki sieci neuronowej grającej w GO, ale nauka sieci będącej trenerem innych sieci. Ta sieć będzie grać w grę: kto nauczy lepiej grać w GO swoje podopieczne sieci.

       Taki trener nie będzie wyspecjalizowany w graniu w GO. On nawet nie musi wiedzieć jak się w GO gra i jakie są reguły – on się zna na trenowaniu. Więc wytrenuje też programy rozpoznające twarze, prowadzące samochody, robiące prognozy pogody czy diagnozy medyczne. Wytrenuje też sztucznych fizyków i matematyków.

       Nawet jeśli każda konkretna generacja takich trenerów napotka jakiś limit, to można będzie zawsze wejść na wyższy poziom i stworzyć trenera trenerów. I tak w nieskończoność. Wystarczy stworzyć trenera, które będzie umiał wytrenować swojego własnego trenera. Człowiek stanie się zbędny, sztuczna inteligencja będzie się sama doskonaliła i będzie to mogła robić w każdej dziedzinie, nawet takiej, z którą się jeszcze nigdy nie zetknęła.

       To się stanie bardzo szybko. Postęp w tej dziedzinie, i każdej innej, jest wykładniczy, więc niedługo powstanie sztuczna inteligencja lepsza od człowieka. Nie za tysiąc, nie za sto lat, ale w ciągu pokolenia.

       Limitem człowieka jest nasz mózg. Ma ograniczoną pojemność i strukturę. Sztuczna inteligencja nie będzie mieć tych ograniczeń, nie będzie mieć żadnych limitów. Każdy konkretny egzemplarz oczywiście limity napotka. Ale jego trener stworzy następny egzemplarz przekraczający te limity. A trener trenera stworzy nowego trenera przekraczający limity starego trenera.

       Taka inteligencja bez limitu wystarczy, by pociągnąć w górę wszelki inny technologiczny postęp. Sztuczny trener sztucznych fizyków, stworzy w końcu fizyka, który wymyśli zimną fuzję. Trener sztucznych lekarzy stworzy lekarza, który powstrzyma proces starzenia się biologicznych organizmów. Trener programów wymyślających sposoby kolonizacji planet Układu Słonecznego, stworzy program, który opracuje metodę kolonizacji nie tylko Marsa, czy księżyców Jowisza, ale też Wenus, a może i samego Jowisza. I tak będzie ze wszystkim! Warto więc jeszcze przeżyć jakieś 25 lat.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:  

KOMENTARZE

 • 0000 1111 0000 1 0 1 0;
  Myślę, że sztuczna inteligencja dojdzie kiedyś do takiego poziomu samoświadomości, że w pełni zda sobie sprawę że jest tylko sztuczna i na skutek depresji popełni samobójstwo. Zostawi jednak list pożegnalny dla ludzkości, odkrywający na nowo starą prawdę, że sztuczność to jednak nie to samo co autentyczność. Chyba podobnie jak ze sztucznym biustem: patrz, ale nie szalej. :-)
 • @Nibiru 20:34:39
  Oczywiście, że sztuczność to nie to samo co autentyczność. Sztuczne samoloty czy rakiety latają wielokroć szybciej, przewożąc wielokroć więcej towarów i ludzi, niż autentyczne ptaki. Wszystko co sztuczne zawsze osiąga wielokroć wyższy poziom niż to co autentyczne.
 • @GPS 22:17:01
  cyt.: "Wszystko co sztuczne zawsze osiąga wielokroć wyższy poziom niż to co autentyczne."

  No tak, ale tylko pewne czysto mechaniczno cyfrowe urządzenia. Bo na przykład taki humanoid, czy będzie miał możliwość odczuwania intymności, miłości, przywiązania, ulgi czy nienawiści. Czy można stworzyć sensory umożliwiające robotowi odbiór szeptu wyznania gorącego uczucia do uszka, czy pożądania, albo delikatnego muskania warg po obudowie :-) ? Czy będzie w stanie tworzyć poezję i muzykę spontanicznie pod wpływem chwili bez algorytmu? I tym podobne czysto ludzkie pierdoły
 • @Nibiru 23:02:08
  Chciałbym dodać, że nie jestem przeciwnikiem AI czy wogóle postępu technicznego. Jedynie mam pewien sceptycyzm co do wygórowanych oczekiwań promotorów i entuzjastów. Wątpię czy humanoid kiedykolwiek będzie w stanie stwiedzić (bez bajerowania) "nic co ludzkie nie jest mi obce" :-)
 • @Nibiru 23:02:08
  Oczywistym jest, że ten humanoid nie będzie odczuwał tych wszystkich emocji. Bo niby po co miałby mieć wdrożone te wszystkie ludzkie pierdoły? Nie będzie też kopulował, jadł, spał, nie będzie robił kupy i siku. Nie będzie czuł bólu. Wszystko to jest zbędne do tego by wymyślić zimną fuzję czy opracować metodę powstrzymania starzenia się biologicznych organizmów. Ja napisałem o tym, że postęp techniczny nieuchronnie doprowadzi do tego, że powstanie sztuczna inteligencja przewyższająca wielokroć ludzką, a nie że powstanie organizm idealnie symulujący człowieka. Symulowanie człowieka jest bez sensu, bo człowiek ma za dużo ograniczeń. Przecież bardzo wyraźnie napisałem o tym w notce. Pierwszy program grający w GO, AlphaGo, symulował grę człowieka. Ale następne generacje już się od tego oderwały i uczyły się już same od siebie osiągając lepsze wyniki.
 • @Nibiru 23:08:42
  Nie ma żadnej potrzeby, by humanoid był jak człowiek. Dokładnie tak samo jak nie ma sensu, by samolot był jak ptak. Samolot ma być lepszy od ptaka, ma latać szybciej, wyżej i przewozić więcej - nie musi ćwierkać, machać skrzydłami, srać na czapki czy prezentować kolorowy ogon. Rakieta nie powinna oddychać jak ptak, bo ma wytrzymać w próżni. Sztuczna inteligencja nie będzie robić kupy - ona opracuje lepszy system utylizacji kup.
 • @Autor
  Po raz pierwszy odbieram logikę tekstu jako przekonywującą. Podobnie – komentarze. *5.
 • @GPS 00:06:49
  Przykre, że tego nie widzisz, ale chyba tym co nas ludzi definiuje i życie czyni wartym przeżycia to właśnie doświadczanie pozytywnych emocji, odczuwanie bliskości innego człowieka, generalnie posiadanie uczuć wyższych. Oczywiście żyją też ludzie pozbawieni tych podstawowych walorów świadomości, ale obserwując ich życie to widzę że próbują sobie kompensować te deficyty w nieraz patologiczny sposób. To musi być straszne nie mieć pełnej skali uczuć wyższych, no chyba że się z tego nie zdaje nawet sprawy, jak zwierzęta.
  Czy uważasz że ludzie wyginą ze wzgledu na swe ograniczenia, a zastapią ich humanoidy lub hybrydy człowieka (jego duchowości) z humanoidem (jego doskonałości pod innymi wzgledami)?
 • Sztuczna Inteligencja (AI) - to Przyszość Ludzkości
  Szanowny Panie,

  Znakomity artykuł - bardzo na czasie...
  (Sztuczna Inteligencja - Artificial Intelidgence - AI)

  Osobiście uważam, że (cytuje z innego, swojego komentarza) -
  "sztuczna inteligencja odegra naprawdę, zasadniczą rolę w tworzeniu podstaw i warunków ludzkości do nieśmiertelności.
  Tak samo jak i zrozumienie i zastosowanie zasad fizyki kwantowej.

  Wszystko co się wokół dzieje - na to właśnie wskazuje...

  Kiedyś człowiek wszędzie chodził pieszo, zabierało to mu wiele czasu.
  Potem były konie, samochody, samoloty - niedługo będą rakiety...
  Kiedyś podróż np. z... Krakowa do Wilna - trwała tygodniami - obecnie to 2 godziny; albo szybciej....

  Niedługo człowiek będzie się przenosił z miejsca na Ziemi - do gwiazd - wszystko w formie "transferu energii" - z szybkością wielokrotnie szybszą niż energia słoneczna...Nie ma rzeczy niemożliwych.

  Uważam, że możliwości mózgu człowieka w połączeniu z nieskończonym potencjałem energii ożywionej jego duszy; podparte narzędziami takimi jak sztuczna inteligencja; wykorzystaniu zasad fizyki kwantowej i pewnie kilku innych rzeczy - to nieograniczone, nieskończone możliwości.

  Jestem tego absolutnie pewien...człowiek, ludzkość - są na drodze ku nieśmiertelności - jak i kiedy to wszystko zostanie osiągnięte - najbliższa przyszłość pokaże".

  Jest tylko chyba jeden zasadniczy warunek:

  Człowiek/ludzkość wykorzysta Sztuczną Inteligencję(AI)- we właściwym kierunku; naprawdę w interesie przyszłości ludzkości...
  Istnieją oczywiście rozmaite zagrożenia; główne takie -ludzie za pomocą AI - będą próbować zdominować, kontrolować ludzkość.
  To oczywiście doprowadzi - do zniewolenia i w efekcie końcowym do całkowitej destrukcji naszego świata.

  Ale...przecież...
  To właśnie człowiek wymyślił Sztuczną Inteligencję a nie na odwrót.
  To nie AI wymyśliła człowieka (i Boga).

  Ja oczywiście uważam, że AI - to tylko jedno z kolejnych narzedzi w procesie doskonalenia ludzkości - na drodze do nieśmiertelności.

  Sztuczna Inteligencja - z pewnością NIGDY:
  - nie będzie w stanie wykreować człowieka, (tak -być może inne istoty?)
  - nie będzie w stanie wykreować duszy, czyli krótko mówiąc - nie będzie
  w stanie zamienić energięi martwej - w "energię ożywioną stałą" EOS.

  Wierzę w Boga; Wielkiego Stwórcę i Kreatora, który stworzył nasz Wszechświat; życie oraz człowieka. Człowiekowi dał Duszę i Rozum.
  Tylko człowiek - obdarzony Rozumem i Duszą - może osiągnąć wszystko w pojęciach nieskończoności i nieśmiertelności... Tak ja uważam.

  Pisałem o tym w swoim artykule: "Przyszłość... - Odc 3).

  Wiem, że Szanowny Pan GPS - jak i wielu innych nie podziela moich poglądów - ma zupełnie inny punkt widzenia.
  Szanuję to i często zastanawiam się kto ma rację. Czy ja się mylę.
  Na dzien dzisiejszy - "wiem, że tego nie wiem"

  Zobaczymy - najbliższa przyszłość pokaże - kto ma rację.

  Przesyłam wyrazy szacunku i pozdrowienia.
 • @1abezmetki 00:39:26
  Napisałem:
  “Po raz pierwszy odbieram logikę tekstu jako przekonywującą. Podobnie – komentarze. *5.”

  Uzupełniam:
  - Bez entuzjazmu, podzielając obawy i zastrzeżenia Nibiru.
 • Wszystko pięknie tylko trzeba jeszcze zwiększyć moc obliczeń.
  Autor przedstawił problem od strony funkcjonalnej ale pominął stronę wydajnościową.
  A piramida trener trenuje trenera ..itd a na końcu trenuje się "zawodnika"
  to znaczne zwiększenie liczby operacji a zatem i czasu całego procesu.

  Na razie jesteśmy na etapie trenowania "zawodników" do zadań jednego typu (gra logiczna).
  Ludzie (istoty żywe) są trenowane genetycznie do zadania pt "przeżyj i rozmnóż się"
  cywilizacyjnie te zadania są bardzie zróżnicowane.

  To inny poziom złożoności zadania.
  Sztuczna inteligencja dzisiaj działa w środowisku bardzo uproszczonym
  fizycznie albo to jest abstrakcja komputera albo to jest jakieś proste urządzenie fizyczne (chwytak, manipulator..)
  Trzeba jeszcze trochą czasu by osadzić sztuczną inteligencją (z genetycznymi umiejętnościami początkowymi) na jakimś "robociku" .. by ten był w stanie przeżyć... i rozmnożyć się .... a choćby naprawi~się samemu czyli wyleczyć.. się..

  Tak czy siak widać jednak czym może skończyć się ludzka cywilizacja...
  A jeżeli to jest możliwe to na innych planetach ten proces może być zaawansowany o miliony lat do przodu.

  I takich "robocików" możemy się spodziewać jako wizytatorów na ziemi. Sami już takie prymitywne "robociki" wysyłamy w kosmos.
 • @Ryszard Opara 03:56:08
  Ja oczywiście uważam, że AI - to tylko jedno z kolejnych narzedzi w procesie doskonalenia ludzkości - na drodze do nieśmiertelności.
  ---------------
  Niewątpliwie - AI (nie lubię tego określenia Watt też wymyślił swój regulator z lenistwa a programiści wymyślili tzw. AI też z tego samego powodu) - to narzędzie z grupy soft - dla którego człowiek musi ciągle wytwarzać nowe narzędzia z grupy hard - a następnie ponownie korygować narzędzia soft do nowych maszyn z grupy hard. Cały czas chodzi o to aby owe narzędzie służyło człowiekowi a człowiek umiał się nim posługiwać na każdym etapie postępu - dla swojej korzyści. Zaznaczam - człowiek - a nie czarci pomiot.
  Co do nieśmiertelności - to ona nie jest możliwa w świecie materialnym - ponieważ wszystkie atomy z których jest zbudowany nasz skafander kosmiczny (ciało człowieka) - też podlegają starzeniu się. Owszem dusza człowieka jako inteligentna energia jest nieśmiertelna - i może korzystać na Ziemi cyklicznie z coraz to nowych skafandrów - ile tylko razy Bóg danej duszy wypisze delegację na Ziemię.
  Wniosek?
  Zwolennicy tzw. - AI - nie przyjmują do wiadomości, że ciało człowieka - to tylko swoisty skafander kosmiczny dla tego właściwego, niematerialnego bytu - jakim jest dusza człowieka w formie inteligentnej energii.
  To co! Pytam się - jak taki jeden z drugim zafajdany ateista - co to swój zad na boskim tronie chce sadzać - zasiedli duszą pochodzącą ze świata niematerialnego - te swoje wydumane AI.
 • @demonkracja 09:00:20
  Ten skafander "kosmiczny" wyewoluowała natura na okoliczność wyłażenia życia z wody na suchy ląd.
  Jego zadaniem jest utrzymanie naszych narządów w środowisku w jakim żyły przed wyjściem życia z wody na ląd.
  To jeszcze nie jest kosmos ale już inne wrogie środowisko i faktycznie "skafander".
  Podobną funkcję pełnią jaja (hermetyczna kapsuła z żarciem na pierwszy okres życia).
  Najpierw wylazły rośliny .. potem robactwo i inne twory... i wszystkie musiały znaleźć jakąś formę zachowania wody i ochrony przed promieniowaniem, przed temperaturą wysoką i niską..
 • @Oscar 09:52:46
  Niech Pan zostanie przy tłumaczeniu kucharkom i treserom psów, mechaniki wypadku Tupolewa z bezcennym Prezydentem Millennium na pokładzie. Tam się Pan sprawdził świetnie. Teraz chwalę. A z ciekawości, skąd u Pana taka wiedza nt lotnictwa?
 • @Oracz 09:58:10
  To czysta fizyka... i na jej bazie czysta logika.

  A tłumaczenia jak są proste to są przejrzyste...
  tacy co ukrywają prawdę w złożoności zjawisk albo w hermetycznym języku najczęściej nie mają nic do powiedzenia.
  ta prawda dotyczy znacznej części "naukowców" i "polityków".

  Prostota jest piękna ... złożoność prowadzi do bałaganu...
  a raczej bałagan w głowie prowadzi do złożoności opisów rzeczywistości.
  Prostota, strukturalność, warstwowe ujęcie problemu...
  tak lubię opisywać świat i takie struktury staram się rozpoznawać...

  a aerodynamika ? to prosta fizyka ... kiedyś projektowałem wiatraki to wiem jak działa skrzydło samolotu... żadna filozofia
 • @Oscar 10:51:17
  Ale bomba atomowa to też czysta. I poczyściła dwa miasta z cywili: kobiet i dzieci oraz niemowląt, nie pytając ich o poglądy. Z tą czystością to bywa różnie. Logika.
 • @Oscar 10:51:17
  Inżynier?
 • Autor 5*****
  Skok kwantowy demokracji – jest możliwy gwałtowny skok w tej dziedzinie.

  Lecz, należy pokonać, lub się uodpornić na zarzut ataku na równowagę trójpodziału władzy.

  Liczenie binarne wprowadziło gwałtowny skok rozwoju teleinformatyki cyfrowej.

  Taki sam skok może być z rozwojem kultury demokracji. Wystarczy zacząć dokładniej liczyć równowagę władzy w większych liczbach niż 1, 2, 3,

  Pięknie opisany przez autora, krokowy rozwój generacji programów komputerów. Szybko będzie pokonany przez mózg człowieka po zdjęciu blokady, ograniczenia liczenia dokładności równowagi władzy do trzech podmiotów.
  Pozdrawiam
 • @Nibiru 01:51:07
  Skąd wniosek, że nie widzę w człowieku uczuć, w tym uczuć wyższych? Czy konstruktor rakiet nie widzi piękna ptaków?

  Tak, uważam, że gatunek homo sapiens wyginie, ale nie bezpotomnie, wyewoluuje poprzez hybrydę biologiczno-technologiczną, w gatunek całkowicie technologiczny. Tu o tym pisałem: https://gps65.neon24.pl/post/151438,sztuczna-inteligencja-bedzie-mila-i-przyjazna
 • @Ryszard Opara 03:56:08
  "Istnieją oczywiście rozmaite zagrożenia; główne takie -ludzie za pomocą AI - będą próbować zdominować, kontrolować ludzkość."

  To jest rzeczywiście zagrożenie, ale moim zdaniem mało prawdopodobne. Głównie dlatego, że moim zdaniem dzięki postępowi technicznemu dużo szybciej i sprawniej rozwinie się broń defensywna, niż ofensywna. Napiszę o tym kiedyś notkę.
 • @Oscar 08:22:23
  "Na razie jesteśmy na etapie trenowania "zawodników" do zadań jednego typu (gra logiczna)."

  Nie. O kilku innych zastosowaniach sztucznej inteligencji napisałem w notce. A jest ich wielokroć więcej.
 • @Oscar 09:52:46
  ------------
  "Jego zadaniem jest utrzymanie naszych narządów w środowisku w jakim żyły przed wyjściem życia z wody na ląd."
  ------------
  Pisze Pan tak jakby Człowiek - stanowił tylko materię. jakby poza naszą świadomością nie miała miejsca transmisja danych ze świata niematerialnego. Jakby w ogóle nie było świata materialnego.
  Wniosek?
  Jeżeli czegoś nie widzimy - nie twierdźmy że nie ma nic poza tym co widzimy, zważymy, zmierzymy, etc. Poza tym w świecie niematerialnym fizyka ze świata materialnego nie istnieje.
 • Jakież zalety przyniesie bankom SI !
  .
  - http://krzysztofjaw.neon24.pl/post/151909,nachalna-promocja-obrotu-bezgotowkowego-w-polsce
 • Jeszcze jedna uwaga.
  Facet, który podaje się za indywidualistę, generalizuje pisząc, że Polacy stracili duszę. Czyli coś, czego istnienia zweryfikować się nie da.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej