Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
108 postów 4164 komentarze

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Chcecie polityki w pracy - to ją macie!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

O tym jak działają szpitale, szkoły, ubezpieczalnie, nawet prywatne, decydują politycy. W służbie zdrowia, edukacji i ubezpieczeniach w Polsce panuje pełny socjalizm. Prywatne szpitale czy szkoły finansowane z prywatnych składek to margines.

      Każdy nauczyciel, lekarz, pielęgniarka, pracownik ZUS-u oraz każdy inny urzędnik, którego pensja jest finansowana z budżetu państwa, który głosuje na rządzące partie socjaldemokratyczne, czyli na PiS, PO, PSL czy SLD, godzi się tym samym na obowiązujący w Polsce socjalistyczny system edukacyjny, zdrowotny i ubezpieczeń społecznych. Godzi się na to, by jego wynagrodzenie i organizacja pracy były uwarunkowane politycznie - były zależne od władzy państwowej. Godzi się na to by o jego warunkach pracy, o wysokości jego pensji oraz o tym, co ma w pracy robić i jak, decydowali politycy. Godzi się by szkoły, szpitale czy media publiczne były polityczne!

       Ktoś taki nie może potem strajkować czy narzekać na władzę, bo to on poprzez udział w wyborach zdecydował o obowiązującym systemie. Ma to, co chciał. Nie może narzekać na wysokość pensji, nie może krytykować organizacji swojej pracy, nie może podważać kompetencji swojego szefa, który jest z nadania politycznego. Nie może podważać tego, że tkwi w pracy w politycznym układzie, w którym nie liczą się kompetencje, ale polityczne uwarunkowania. Chcecie socjalizmu - to go macie.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

KOMENTARZE

 • Jak nie państwo to jakiś lokalny oligarcha.
  A Oligarcha czyli prywaciarz myśli tylko o zyskach.
  A zysk rośnie gdy pensje niewolników są niższe.
  Gdyby nie państwo to taki oligarcha pasożyt (żyjący z wyzysku pracowników) byłby jeszcze twardszy dla swoich niewolników...
  Tylko państwo i jego prawo chroni tych niewolników przed głębszym upodleniem.

  A wszyscy nie mogą być pracodawcami czyli żyć z wyzysku..
  Bo by wyżyć z wyzysku trzeba pasożytować co najmniej na kilku osobach a żeby dobrze żyć z wyzysku to najlepiej pasożytować na setkach albo i tysiącach niewolników.
  Jak widać może być tylko jeden pasożyt na kilkudziesięciu niewolników.

  Inaczej się nie da .. to czysta statystyka.
 • @Oscar 06:45:55
  Cóż za pociecha dla lekarzy i nauczycieli - państwo chroni was "przed głębszym upodleniem" u prywaciarza.
  Szkoda tylko, że jakoś ta argumentacja nie dociera do lekarzy i nauczycieli, z których kto może to ucieka z państwowej pracy do tego opluwanego, jeszcze twardszego oligarchy. Może nie mają oni świadomości klasowej, a może po prostu cała argumentacja którą Pan głosi jest kłamliwa.
 • @Autor
  Wydaje mi się, że Autor nie rozumie lewicowego sposobu myślenia. Otóż tacy ludzie właśnie po to głosują na socjalistyczne partie aby potem móc strajkować, narzekać, krytykować, podważać kompetencje. Bo lewicowy sposób myślenia opiera się na barku odpowiedzialności za samego siebie. Opiera się na ciągłym poszukiwaniu opiekuna, by samemu nic nie musieć robić dla poprawy własnego losu. Dlatego to tacy ludzie ciągle narzekają i krytykują lecz przy tym nie wezmą własnych spraw we własne ręce, nie zmienią sami własnego życia.
  W państwie socjalistycznym jest im wygodnie także dlatego, że mają dogodne wytłumaczenie dla własnej pasywności oraz nie widzą w swoim otoczeniu ludzi innych jak oni sami. Państwo kapitalistyczne natomiast krzywdzi ich tym, że widzą dookoła siebie ludzi, którzy w przeciwieństwie do nich zaczęli działać, zaczęli brać za siebie samych odpowiedzialność i na dodatek ich życie się znacznie polepszyło. Z tego powodu człowiek lewicowy sam widzi że jego własne narzekanie staje się żałosne i dziecinne, co go złości i skłania do jeszcze większych żalów i krytyki wobec całego świata.
 • "Chcecie socjalizmu - to go macie."
  --------------
  Tutaj nie chodzi o taki czy inny - izm - tylko o metodę w jaki sposób czarci pomiot przerabia ludzkość stworzoną przez Boga - na szatańskie odchody.
  Wniosek?
  Skoro światem rządzi garstka najgrubszych Sruli za pomocą zgromadzonej przez nich niemal całej forsy świata - tej już wydrukowanej i tej - co dopiero będzie wydrukowana. Skoro jednocześnie trwa operacja na człowieku - aby go odczłowieczyć, sprowadzić go do poziomu instynktów i zrównać go ze zwierzętami - to się nie dziwmy. Nie dziwmy się, że czarci pomiot ze wszystkich - izmów - wybrał właśnie tzw. demoliberalizm. Demoliberalizm - bo jest to uniwersalne narzędzie do przerobu ludzi stworzonych przez Boga na szatańskie odchody w imię - chcieliśta - to tera mota i morda w kubeł.
 • @programista 07:36:17
  Lekarze to specjaliści wysoko wykształceni a takich oligarcha czyli właściciel sobie ceni tacy na rynku są poszukiwani i nie tylko z zakresu medycyny ale w każdej branży podobnie jak w sporcie, w aktorstwie..
  Na takich oligarcha najwięcej zarabia.
  Takich specjalistów jest wśród pracowników z 5% reszta to tania siła robocza...
  Ja pisałem o taniej sile roboczej wykonującej prace do której każdego da się przyuczyć...(na taśmie, na kasie, za kierownicą...takiej czy innej maszyny)
  Ty piszesz o specjalistach wysoko wykształconych... to nie to samo
  Nawiasem mówiąc ci specjaliści kształcą się w Polsce za darmo a potem pracują nie dla Polski ale dla jakiegoś oligarchy najczęściej zagranicznego.
  To wprost pasożytowanie na "mózgach" na zdolnościach twórczych Narodu Polskiego.
  To też jest ważny temat do rozwiązania bo dzisiaj Polska jest okradana z najzdolniejszych Polaków w trybie korupcyjnym czyli poprzez przekupstwo (płacą więcej a to forma łapówki).
  Pracujący dla zagranicy powinni zwracać Państwu koszty wykształcenia ze stosownymi odsetkami za utracone korzyści Polski z wykształcenia Polaka który dla Polski nie pracuje.

  To poważny temat do rozwiązania.
 • @Oscar 08:23:23
  Na Świecie takim rozwiązaniem jest kredyt edukacyjny.
  Dostaje go każdy student musi go spłacić.
  Z tego kredytu żyje uczelnia a kredyt studentowi jest umarzany stopniowo za każdy rok pracy dla kraju.
  Jak ktoś chce pracować dla zagranicy to musi spłacić kredyt.

  To samograj... Uczelnie lobbują o wyższe a studenci o niższe..
  Wyższy kredyt to lepsze warunki pracy uczelni ale też silniejsza więź absolwenta z krajem a krajowi zależy by mądrzy absolwenci pracowali dla kraju .. nikt nie kształci studentów dla zagranicy no chyba że zagranica za to płaci.
 • @programista 07:50:07
  " Bo lewicowy sposób myślenia opiera się na barku odpowiedzialności za samego siebie."

  Nie sądzi Pan że to prawicowy sposób myślenia czyni ludzi zależnymi?

  Na przykład taki chłop pańszczyźniany czy niewolnik na plantacji jest pod kontrolą pana.

  Albo pracownik wyzuty z kapitału musi sprzedawać swoją pracę za grosze i żyć w ciągłym strachu, podczas gdy garstka kapitalistów wszystko zgarnia?
 • @Pedant 08:32:15
  Pracownik bez kapitału powinien oszczędzać by zebrać kapitał.
  Oszczędzać można, o czym świadczy ciągły przyrost kredytów konsumpcyjnych - skoro ludzi stać spłacać raty to tak samo mogliby takie same pieniądze odkładać.
  Prawicowy sposób myślenia to odpowiedzialność za samego siebie.

  "Nie sądzi Pan że to prawicowy sposób myślenia czyni ludzi zależnymi?"

  Nie wiem co Pan rozumie pod słowem "zależny"?
  W dobie zaawansowanego podziału pracy wszyscy jesteśmy od siebie wzajemnie zależni.
 • @programista 08:43:31
  "Pracownik bez kapitału powinien oszczędzać by zebrać kapitał."

  Nisko płatny pracownik ma znikome szanse na odłożenie i zabezpieczenie kapitału. Przecież musi to Pan rozumieć. Poza tym jeśli biednejsi jakoś się podniosą to bogaci mając kontrolę nad politykami i systemem finansowym
  ich oskubią. Ani "wolny najmita" ani chłop pańszczyźniany, ani niewolnik na plantacji się nie wyrwą bez radykalnej lewicowej zmiany, czasem krwawej jak w chłopskich powstaniach w Zachodniej Europie lub amerykańskiej wojnie domowej.


  "Oszczędzać można, o czym świadczy ciągły przyrost kredytów konsumpcyjnych "

  Cóż się Pan tak lichwiarzom podlizuje?
 • @Oscar 08:23:23
  Np o słynnych kasjerkach z hipermarketów, należących do prywaciarzy, które zarabiają więcej niż nauczyciele chronieni przez państwo w państwowych szkołach.

  Jeżeli zaś chodzi o wykształcenie za które Pan wg Pana ludzie wyjeżdżający za granicę powinni zwracać koszty państwu, to mam jedną uwagę. Napisał Pan
  "o taniej sile roboczej wykonującej prace do której każdego da się przyuczyć...(na taśmie, na kasie, za kierownicą...takiej czy innej maszyny)".
  Przecież każdy z tych ludzi spędził ponad 10 lat pobierając nauki w państwowej edukacji i efekt wg Pana jest żaden, bo dalej taki człowiek nie jest w stanie wykonywać nic innego jak tylko proste prace po krótkim przyuczeniu. Pisał Pan o okradaniu Polski - czy 10 lat zabierane każdemu zupełnie bezużytecznie na nic nie wartą edukację to nie jest większe okradanie Polski, dokonywane bezpośrednio przez państwo?
 • @programista 08:43:31
  "Nie wiem co Pan rozumie pod słowem "zależny"?
  W dobie zaawansowanego podziału pracy wszyscy jesteśmy od siebie wzajemnie zależni."

  W pewnym sensie ma Pan racje. Taki właściciel plantacji czy folwarku pańszczyźnianego był bardzo zależny od swoich niewolników.

  Oni bez niego dali by sobie radę, a on bez nich nawet tyłka nie potrafi sobie podetrzeć.
 • @programista 08:57:33
  "rzecież każdy z tych ludzi spędził ponad 10 lat pobierając nauki w państwowej edukacji i efekt wg Pana jest żaden, bo dalej taki człowiek nie jest w stanie wykonywać nic innego jak tylko proste prace po krótkim przyuczeniu."

  Nie wiem czy Pan się edukował za własne czy nasze pieniądze, ale efekt jest mizerny.
 • @Pedant 08:54:42
  Cóż mogę odpowiedzieć na tak fatalistyczną postawę? Jeżeli ktoś będzie uważał, że co by nie robił to " ma znikome szanse na odłożenie i zabezpieczenie kapitału" a jakby nawet mu się udało to i tak "bogaci mając kontrolę nad politykami i systemem finansowym ich oskubią" to na pewno nie będzie robił nic i będzie tylko narzekał i krytykował.

  Natomiast o kredytach konsumpcyjnych napisałem dlatego, by pokazać że pracownicy zamiast oszczędzać dla zgromadzenia kapitału to wydają na konsumpcję.
 • @Pedant 09:01:12
  Argumentum ad personam.
  Dla mnie to komplement gdy adwersarz inaczej już nie potrafi.
 • @programista 09:09:32
  "Argumentum ad personam."

  To nie był argument, tylko spostrzeżenie.
 • @Pedant 09:12:46
  Spostrzeżenie dyskredytujące.
  Nie ma się co wypierać.
 • Błąd logiczny, autorze.
  Jakby to podpisała moja ś.p. nauczycielka historii z czasów technikum (na szczęście sprzed deformy AWS i UW-obecnie POPiS): "brak logiki w toku rozumowania".
  Jeżeli wybierał takich swoich przedstawicieli, to akurat może od nich oczekiwać tego, czego sobie życzy. Po to ich wybrał. To jego przedstawiciele.
 • @Oscar 06:45:55
  "brak logiki w toku rozumowania". Gdy pracownik zarabia grosze, to nie może sobie na wiele pozwolic, czyli nie daje zarobić prywaciarzowi. Akurat dla prywaciarza korzystniejsze są wyższe zarobki (a tych nie powinno sie podnosić administracyjnie, należałoby zaś zmniejszyć podatki i obniżyc koszty pracy)
 • @Oscar 06:45:55
  A wszyscy nie mogą być pracobiorcami, bo kto miałby dawać pracę? Twoje rozumienie ekonomii jest na poziomie najwyżej podstawówki.
 • @Oscar 08:23:23
  Oligarcha zarabia na lekarzu? który? Dobry budowlaniec zarobi, dobry mechanik, dobry fryzjer. należy tylko posiadać jakieś umiejetności na które jest popyt. Córka moich znajomych skończyła liceum a matury nie zdała. I poszła w to co zawsze lubiła, porobiła kursy i otworzyła zakład. Zajmuje sie tylko paznokciami u rąk, w tym tipsy choc teraz to jakies hybrydy (nie mam pojęcia co to znaczy). I te paznokcie dają jej czysty zarobek miesięczny na poziomie 7000-8000 zł. W wakacje robi sobie 6-tygodniowy urlop i jeździ trochę po Polsce, trochę zagranicą. Niepotrzebne jej inne umiejętności kosmetyczne, choć je równiez posiada.
  Znajomy, który skończył pedagogikę przekwalifikował się i zajął budowlanką. Teraz już zatrudnia dwie osoby, bo sam nie wyrabia z zamówieniami. I te 12000 dla siebie co miesiąc ma. Kasę odkłada bo chce się wybudować bez kredytu. A ja nie mieszkam w Warszawie tylko na Ziemi Lubuskiej. Jak ktoś posiada umiejętności to może zarobić ładnie. Ewentualnie może jechać do Niemiec czy Holandii. Ale ci co zarabiają tutaj bardzo dobrze, nie chcą pracować w Niemczech.A takich POpaprane czy piSiackie państwo dyskryminuje. Obie formacje opieka to otaczają międzynarodowe korporacje i nieudaczników oraz obiboków (chodzi o tych, którzy z wyboru nie chcą pracować, bo mają zasiłki.
 • @Pedant 08:32:15
  A co w tym prawicowego? Niewolnicza praca w gułagu czy laogai to przejaw systemu prawicowego? Zasiłkowiec jest zależny od pana-państwa
 • @Pedant 08:32:15
  Jak posiadasz odpowiednie umiejętności to wcale wiele pieniędzy sie nie potrzebuje
 • @Wican 12:52:26
  "A wszyscy nie mogą być pracobiorcami, bo kto miałby dawać pracę?"

  Pracę dają pracownicy, bo to oni pracują. Ci co ich zatrudniają (pracobiorcy) kupują pracę, płacąc mniej niż jest warta.

  "Gdy Adam orał i Ewa przędła, gdzie był dżentelmen?" (John Ball, XIV wiek)
 • oczywiście godzę się, aby to aby moje życie było zależne od władzy państwowej
  a nie do GPSa.
 • @Wican 13:01:15
  "A co w tym prawicowego? Niewolnicza praca ..."

  Prawica to stronnictwo bogatych, lewica to stronnictwo biednych.

  Wyzysk to instytucja prawicowa.
 • @Pedant 13:05:05
  Ten co zatrudnia to pracodawca-bo on daje pracę. Pracobiorca pracę bierze. Pracę a nie jej efekty.
 • @interesariusz z PL 13:06:37
  "oczywiście godzę się, aby to aby moje życie było zależne od władzy państwowej"

  Bez ochrony państwa, bogaci i silni pożarli by ubogich żywcem.
 • @programista 07:36:17
  błąd, wcale nie uciekają do twardego oligarchy, tylko na rynek, który więcej płaci,

  a dlaczego więcej płaci, bo owie twardsi oligarchowie wyzyskują tych rodzimych.
 • @programista 07:50:07 nie bełkocz
  czy jesteś socjalistą? Deklarowałeś, że nie.

  To nie mów mi, co jak myślę.

  Zdaje się, że twoim zdaniem przeciwieństwiem pasywności jest agresja.
 • @Pedant 13:07:21
  Nieprawda. Oligarchia powstaje w każdym systemie. Juz abstrahując od pewnej przypadkowości w lewicy i prawicy.
 • @Wican 13:07:28
  "Ten co zatrudnia to pracodawca-bo on daje pracę. Pracobiorca pracę bierze."

  Szlachcic właściciel folwarku żył z pracy chłopów. To oni pracowali i go karmili, a on robił gó**o z chleba. Pracę daje ten co pracuje.
 • @Oscar 08:23:23 nie tylko koszty ksztacenia zawodowego
  ci, co zbiegają za granicę są zdrajcami narodu, do którego należą,

  to mniej więcej tak samo, jakby wygrani w lotototo zbiegali z kasą za granicę.
 • @Oscar 08:29:52
  SZaowny Panie,

  doprawdy, koszty kształcenia to pryszcz,
  ci zdrajcy okradają naszą pulę genetyczną, to jest problem.
 • @Wican 13:10:55
  "Oligarchia powstaje w każdym systemie."

  Może tak, może nie. Ale na pewno powstaje w systemie niewolniczym, pańszczyźnianym i dickensowsko-kapitalistycznym.

  Pan kocha prawicowy wyzysk, zapewne wolny rynek w Kongo Belgijskim też.

  https://trybuna.info/opinie/jadro-kapitalizmu/
 • @programista 08:43:31
  pracownik bez kapitału winien nie jeść, i mieszkać na ulicy, aby zebrać kapitał.

  Proszę policzyć, ile można go zebrać z minimalnej pensji w ciągu życia.
 • @programista 08:57:33
  Tego nie da się inaczej któtko skomentować jak tak, iż programista chce żyć wśród dzikich.
 • @programista 09:05:39
  A programista nie je, czy może jedzenie nie jest konsumpcją?
 • @interesariusz z PL 13:16:23
  "pracownik bez kapitału winien nie jeść, i mieszkać na ulicy, aby zebrać kapitał"

  Zastanawiam się skąd ta miłość neoliberałów do oligarchów? Czy liczą na ochłapy z ich stołu, albo czy fantazjują że są multimilionerami?
 • @Wican 12:51:42
  Tak, tak, to państwo ma obniżać koszty pracy zmniejszając obciążenia finansowe, a nie właściciel niewolników wprowadzając organizację podnoszącą wydajność pracy.
 • @Wican 12:52:26
  Jeśli rozmienie ekonomi przez adwersarza jest na poziomie podstawówki, to tym łatwiej znajdziesz argumenty, aby go przekonać.
 • @Wican 13:00:15
  Owe tipsy za 8000 zł miesięcznie, to nic innego, jak transfer wyzysku na prymitywną usługę.

  Podobnie, obibok, kierowca w spółce państwowej, zarabiał 50 000 miesięcznie.

  Czyli lepiej, aby owa Pani nauczyła się prowadzić auto, mniej godzin pracy, a zarobki kilkukrotnie wyższe. No i nie ma reklamacji.
 • @Pedant 13:19:17
  to ostatnie, fantazjują że zostaną miliarderami.
 • @Pedant 13:19:17
  To jest po prostu miłość do przykazania NIE KRADNIJ.
 • @interesariusz z PL 13:19:08
  Pokaż mi takiego, co bierze kredyt konsumpcyjny bo nie ma co jeść.
 • @programista 13:30:20
  "To jest po prostu miłość do przykazania NIE KRADNIJ."

  Lichwiarze, właściciele niewolników i chłopów pańszczyźnianych, dickensowscy oligarchowie, plutokraci kupujący polityków są złodziejami.

  Pasożytują na ludzkiej pracy.
 • @interesariusz z PL 13:16:23
  Jeść skromnie, mieszkać skromnie w rodzinie wielopokoleniowej i zbierać kapitał. Ponadto ma doskonalić swoje umiejętności by zarabiać więcej niż minimalna stawka.
 • @interesariusz z PL 13:10:54
  Słucham wypowiedzi socjalistów, ich komentarzy i na tej podstawie doszedłem do pewnych wniosków, którymi się dzielę z innymi.
 • @programista 13:34:57
  a kredyt świąteczny?
 • @Pedant 13:36:01
  Co Pan rozumie pod pojęciem "Pasożytują na ludzkiej pracy." ?

  Czy pasożytuje każdy, kto się domaga od człowieka pracy dotrzymania danego słowa, dotrzymania umowy? Czy pasożytuje każdy kto nie oddaje człowiekowi pracy wszystkiego co ten człowiek wytworzył nawet gdy się posługiwał cudzymi narzędziami?
 • @programista 13:40:46
  zarobki mają się nijak do umiejętności produkcyjnych i innych, zarabiają ci, co umieją zarabiać (no i ci, co wykorzystują innych),

  Czysz regulowany to 3% wartości jednostki pałacu. Jak można mieszkać skromnie nie mając kapitału w postaci własnego dachu?
 • @programista 13:43:21
  Tacy z nich socjaliści, jak z komuchów komuniści.
 • @interesariusz z PL 13:54:08
  Na jedzenie?
 • @interesariusz z PL 13:57:42
  Był Pan i jest nadal jednym z tych socjalistów którego wypowiedzi czytam z zainteresowaniem.
 • @interesariusz z PL 13:57:04
  Muszę napisać to samo co blogerowi Pedantowi - cóż mogę odpowiedzieć na tak fatalistyczną postawę? Jedynie to że jest to typowy lewicowy sposób myślenia, nastawiony na wieczne narzekanie i krytykę, bez jakiejkolwiek aktywności.
 • @Pedant 13:11:02
  Nie. Ten pracę bierze. Mylisz pracę z jej efektami. Abstrahując od tego, że bardzo nieładnie sie bawisz porównując zjawiska nieporównywalne. Określenie prawica i lewica to od rewolucji francuskiej. A folwark szlachecki trochę wcześniej. Poza tym, ja o zupie ty o .upie. Ja o systemie z umowami, tylko o systemie, którego w Europie już niemal nie ma. Chyba, ze na uniwersytetach
 • @Pedant 13:14:43
  Ale źródełko. Nie rób se jaj. A kim była oligarchia w krajach tzw. komunistycznych? Czyli na lewicy? Czym jest oligarchia w SPD?
 • @interesariusz z PL 13:21:08
  Ale aby zwiększyć wydajność, to można też podwyższyć zarobki? Inna sprawa, że czasami Polacy sie podkładaja. Kolega mi opowiadał jak pracował w Holandii przy zbiorach pomidorów. Norma wynosiła 40kg pomidorów koktajlówek na godzinę. Zaczynali od 25 kg, ale kilku kretynów pokazało, że można uzbierać więcej.A płaca za godzinę a nie na akord, czyli nic z tego nie mieli. To szef-Surinamczyk zaczął normy podwyższać, aż doszło do 40kg
 • @interesariusz z PL 13:22:15
  Ale jego przekonac się nie da. Tutaj nie ma kogo przekonywac, jak ktos powinien wrócić do szkoły. Ewentualnie zrobić kurs z matematyki stosowanej. A ja nie jestem nauczycielem, aby komus robić lekcję. Zwładzxcza, gdy tu brakuje podstaw. Oscar nie wie, że bogactwo bierze się z pracy, a nie z zasiłków. Oczywiście, państwo musi tworzyć prawo antymonopolowe i antyoligopolowe, aby była możliwość konkurencji.
 • @interesariusz z PL 13:26:36
  Ależ porównanie. Z ciebie mentalnych komuch. Paznokcie to dla niektórych kobiet estetyka, ale klientki przychodza dobrowolnie. Natomiast nikt dobrowolnie w firmie obibokowi nie zaplaciłby 50 000.
  A czy usługa prymitywna? Może właśnie nowoczesna, a ty jestes prymitywny i nie nadążasz za światem? Sprzedawanie wódy też prymitywne bo na nałogach bazujące. Tak moznaby powiedziec o wielu typach dzialalności. Ty nie rozumiesz zasad dobrowolności? Nie odrózniasz tego od państwówki?
 • @Pedant 13:36:01
  A na nędzy to pasożytują politycy. Dadzą ochłapy, nie ze swojej kasy, aby tanio kupic poparcie.
 • @programista 13:43:21
  Mało który socjalista pracował na wolnym rynku. Oni zyja z rozdawania nieswoich pieniędzy. Czasem na innych, czasem na siebie.
 • @Wican 14:31:09
  "bogactwo bierze się z pracy, a nie z zasiłków"

  Dokładnie. Bogactwo wytwarzają pracownicy a nie lichwiarze i posiadacze.
 • @interesariusz z PL 13:57:04
  Bzdura. Ja nie mogłem znaleźć dobrego elektryka przez 2 miesiące. I w końcu wziąłem emeryta. Fachowcy w cenie, ale trzeba posiadac umiejętności, a nie tylko papier.
  Dobry mechanik zarobi dobrze, dobryfryzjer, dobry dentysta, itd. Fachowców sie ceni. A jak ktos był leniwy i nie chciał się nauczyć czegoś wartościowego, to czyja to wina?
 • @Wican 14:34:47
  "na nędzy to pasożytują politycy"

  Szlachta pańszczyźniana podkopywałą państwo aż upadło.
 • @Pedant 14:37:47
  Kończę dyskusję. Stosujesz obrzydliwe chwyty erystyczne,, nie rozumiejąc podstawowych pojęć (nie wiem czy naprawdę nie rozumiesz, czy tylko udajesz).
  Bogactwo wytwarza ten kto pracuje a potem wydaje.A lichwiarzy tu nie mieszaj. Brak argumentów, to wstawianie kolejnego czynnika do dyskusji.
 • @Pedant 14:37:47
  O czym ty piszesz? Ja o 20 i 21 wieku, ty o szlachcie. Wracaj do własnej piaskownicy. Koniec
 • @Pedant 14:37:47
  Kończę dyskusję. Stosujesz obrzydliwe chwyty erystyczne,, nie rozumiejąc podstawowych pojęć (nie wiem czy naprawdę nie rozumiesz, czy tylko udajesz).
  Bogactwo wytwarza ten kto pracuje a potem wydaje.A lichwiarzy tu nie mieszaj. Brak argumentów, to wstawianie kolejnego czynnika do dyskusji.
 • @Wican 14:39:21
  "Kończ dyskusję."

  Skończę kiedy będę miał ochotę.

  "Bogactwo wytwarza ten kto pracuje a potem wydaje."

  Dokładnie. Dobra są wytwarzane przez pracowników, zaś popyt jest generowany przez nabywców.
 • @programista 14:10:18
  chmmm, a więc krytyka nie jest jednym z rodzajów aktywności, a więc co jest?

  A jak jest prawicowy sposób myślenia ? Jestem cwany to skopię tyłki innym i wyjdę na swoje?
 • @Wican 14:24:40
  Panowie, tak jak byście nie wiedzieli, że słowa mają nie jedno znaczenie. "prcaca" również.

  Używajcie synonimu, nie pracodawca, tylko psadodawca.
 • @Wican 14:41:25
  "O czym ty piszesz? Ja o 20 i 21 wieku, ty o szlachcie. "

  Nie rozumie Pan, że wyzysk trwa od tysiącleci, zmienia tylko formy i usprawiedliwienia. Jak się zuzyją to wymyśla się nowe.

  A chodzi zawsze o to samo, jak silna mniejszość ma pasożytować na reszcie.
 • @Wican 14:33:27
  Dziękuję za uznanie.

  Co z tego, że klientki przychodzą dobrowolnie? Co ma piernik do wiatraka? Skoro płacą netto 8 tys zł miesięcznie, podwójną średnią, to ile same zarabiają? Nie mów mi, że uczciwą pracą za uczciwą płacę.

  A kim jest kierowca prezesa? Jak nie obibokiem. Jego praca polega głównie na czekaniu, kiedy będzie potrzebny.

  Rozmiem, że wklejenie płytek (tipsów) jest równoważne konstruowaniu aparatury kosmicznej, lub chociażby wycięciu raka.
 • @Wican 14:37:08
  Jak jesteś taki oblatany, to dlaczego sam nie zrobiłeś? Mi do głowy by nie wpadło zatrudnianie elektryka.

  Co to znaczy "dobry elektryk"? Po czym takich poznajesz?

  Znacznie lepiej zarobi cwany zły mechanik, niż dobry.

  Nie raz dawałem nagrodę, za skierowanie mnie do dobrego dentysty. Kasę każdy by wziął, ale bez odpowiedzialności, że wskazany stomatolog jest naprawdę dobry.

  Co jest wartościowe? Jaka umiejętność ?
 • @Oscar 08:23:23
  A co na przykład z weterynarzami?? Przecież studia weterynaryjne są darmowe. Państwo kształci weterynarzy aby Ci zakładali swoje gabinety i ściągali grubą forsę od posiadaczy zwierząt. Piszę tak bo ostatnio zapłaciłam za wizytę 200 zeta gdzie pani doktor zaaplikowała mojemu kotu zastrzyk zakropliła do oczu i wypisała receptę. I tak było wiele razy pomimo zmiany lekarzy wszędzie płaciłam słono za wizyty /jestem posiadaczką wielu kotów. Na wsiach też nie widzą ile brać za wizyty, rolnicy aż drżą na myśl o jakiejś infekcji lub chorobie zwierząt. A co np, ze stomatologami? Przecież ich studia także są darmowe, a nie ma państwowych gabinetów, za każdą bląbkę trzeba płacić od 100 wzwyż o reszcie strach pisać, gdzie pracy jest więcej ludzie biorą kredyty. A wiecie ile kosztuje materiał światłoutwardzalny ? grosze! No tak trzeba jeszcze doliczyć koszty sprzętu, aparatury, leków, czynszu, podatek itp. Ale i tak wychodzą na swoje pomimo, że studiowali za publiczne pieniądze!
 • @interesariusz z PL 14:47:17
  Jakiś krasnal wcina litery, poprawione

  Panowie, tak jak byście nie wiedzieli, że słowa mają nie jedno znaczenie. "praca" również.

  Używajcie synonimu, nie pracodawca, tylko posadodawca.
 • @interesariusz z PL 14:45:28
  "A jak jest prawicowy sposób myślenia ?"

  Sam podejmuję takie działania, których efekty ciągle, stale i długoterminowo poprawią mój los, warunki swojego życia z zachowaniem zasad dekalogu. Zdaję sobie sprawę, że mogą popełnić błąd, że mogę coś zrobić źle i godzę się z poniesieniem konsekwencji. Wyciągam wnioski z własnych błędów i koryguję to co robię.

  Krytyka jako aktywność nie daje efektów.
 • @programista GPS
  Czy wy naprawdę nie widzicie , że w każdym systemie praktycznie rządzi oligarchia? To ona ustala zasady gry, przynajmniej jeśli chodzi o sprawy strategiczne. To między innymi dlatego nie mamy suwerennej emisji pieniądza, czy dostępu do wielu bogactw naturalnych. Bez ochrony słabych ze strony państwa, było by w dalszym ciągu typowe niewolnictwo, albowiem właściciel pieniądza da tylko na przeżycie- i nic więcej. Jesli uważacie inaczej, to nie macie pojęcia o mechanizmach jakie kierują ludźmi w ich działaniu. Każdy grabi do siebie ile tylko może. I tyle.
  Zgadzam się z oskarem, że największym złem tgo świata jest oligarchia będąca poza jakąkolwiek kontrolą. Wam wciąż się wydaje, że przebijecie głową sufit, lub podskoczycie powyżej swojego...... Nie podskoczycie. Poza tym w tym socjalizmie, takie operatywne osoby jak Wy macie o wiele większą szansę na wyrwanie z systemu " wielkiej kasy". Bo przecież dla Was , to cel sam w sobie. Ale nawet w takim wypadku przy ciągłym ssaniu bogactwa z dołu do góry w końcu zostaniemy wszyscy z gołą dupą.
 • @Wican 12:51:42
  a znasz takiego prywaciarza który podnosi pracownikom płace by zwiększyć popyt na rynku ?
  Bo ja nie znam.

  Popyta można zwiększyć działając na duża populację podnosząc jej płace... a taki zakres działania ma państwo działające poprzez prawo albo globalny oligarcha.. który zastanawia się jak podnieść zyski swojej oligarchicznemu imperium.
 • @Pedant 13:05:05
  "
  Pracę dają pracownicy, bo to oni pracują. Ci co ich zatrudniają (pracobiorcy) kupują pracę, płacąc mniej niż jest warta.
  "
  Bardzo słuszna uwaga.
  żydowska nowomowa oczywiście odwraca kota ogonem...
 • jak zawsze liberałowie okopani i zdania nie zmienią..
  ..nikt n ie wmówi im, że czarne jest czarne.

  Chilijski cud:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Chilijski_cud

  ..a teraz poczytajcie do czego prowadzi prywatyzacja państwa przez oligarchów (a zarazem polityków)
  https://www.pch24.pl/zdewastowana-przez-protestujacych-stolica-chile-juz-wkrotce-przyjmie-uczestnikow-szczytu-klimatycznego-cop25-oraz-apec,71761,i.html
  Chille to państwo gdzie 100% zasobów wody jest sprywatyzowane, gdzie jest ogromne rozwarstwienie majątkowe. Strajki rozpoczęli uczniowie kilka miesięcy temu, bo po podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej, wielu z nich nie stać jest na dojazdy do szkoły!

  Jak czytam powyższe komentarze teoretyków wolnego rynku nie mających w sobie grama empatii, widzę oczyma wyobraźni stado neandertalczyków gdzie tylko wódz , może jeść mięso i kopulować z samicami, jest "pracodawcą" wysyłającym pobratymców na łowy i zbiory. Daje im prace, a oni za to mogą zatrzymać kości i liście. Jak każdy "dobry" wódz pozwala im mieszkać w jaskini, której to jest właścicielem z nadania jakiegoś Buka..

  Wy chyba żyjecie na innej planecie, a na pewno nie w Polsce, chyba że w jakimś hermetycznym Kibucu.

  Jeden dziwi się, że ludzie biorą kredyt konsumpcyjny na święta (jedzenie to jedno, a prezenty w postaci podstawowych ubrań niezbędnych dla dzieci to drugie)

  Inny za zaradności przykład daje jakąś tipserkę (nie wystawia paragonów na 100%), a zarobki 8000zł myli raczej z przychodem (poznałem takie kobiety interesu ;)

  No i na koniec, co wyłuskałem, że to niby biedni potrzebują opieki państwa przed bogatymi; jest wręcz odwrotnie.. gdyby nie struktury policyjno sądownicze, latarnie każdego miasta były by przyozdobione pseudobiznesmenami ("pracodawcy"), którzy dają pracę do zrobienia , a zapomnieli za nią zapłacić.. jakoś ta machina Państwa, w ochronę drugiej strony, czyli "pracobiorców" jakoś nie angażuje się zbytnio..

  Rady typu: żyj skromnie, oszczędzaj na wszystkim, aby inwestować w rozwój własnych kwalifikacji, a dostaniesz dobrze płatną pracę jest dokładnie na poziomie rad Bronka: "zmień pracę, weź kredyt"..
 • V
  Grześ, 80 komentów! i chyba porażka "autora". :/
 • @wk..ny 17:23:51
  Już wielokrotnie twierdziłem, że ich poziom empatii jest poniżej stada afrykańskich likaonów, które dbają o słabszych i chorych osobników przynosząc im mięso. Bez wątpienia niezbędna jest konkurencja, ale nie nieograniczona władza kapitału. Bardzo niewielu ludzi jest w stanie samemu sobie narzucić ograniczenia w zdobywaniu pieniędzy i wynikającej z ich posiadania władzy. Dlatego potrzebna do tego jest instytucja państwa obywatelskiego. Liberałowie, libertarianie żyją w jakimś świecie równoległym, nie mając świadomości rzeczywistości.
 • @zadziwiony 18:46:22
  A może mają "zabronioną/zakazaną empatię"?! Czyli "nakazany brak empatii" ? i uważają, że ma to "podstawy filozoficzne"... :)
 • @Oscar 17:12:34
  Pracobiorcy! Dokładnie!
 • kapitalizm to debilizm i zbrodnia
  Ponieważ niedawno komunizm upadł ;-) no to wszystkie cwaniaki wycierają sobie MORDY komunizmem na prawo i lewo...
  socjalizm zły tamto złe...
  Tylko jakoś na całym świecie sytuacja zmierza do tego, że pracy.. nie będzie. Że naród wygląda będzie mieć jakiś dochód gwarantowany ;-).. no zapowiada się jakiś cyrk to prawda..
  Ci zachwalacze kapitalizmu są cymbałami. Wszyscy na raz nie zrobią się milionerami... tak jak ktoś pisał najłatwiej zostać milionerem okradając miliony osób. To prawda, tacy są kapitaliści, na tym zbijają kapitał. Wielu nagrodzonych "biznesmenów" to szemrane typy które zaraz po nagrodzie idą siedzieć.
  Kapitalizm jest oparty na wyzysku większości, więcej... doktryna kapitalistyczna jest podobna do ... hitlerowskiej. Otóż biednych najlepiej się pozbyć albo .. wykończyć. Niezłym przykładem jest hazard, rabunek w świetle dnia czy nocy... rabują ludzi do rosołu nieważne jak. W końcu chcącemu jak bredzi korwin nie dzieje się krzywda. Podpisywał ktoś z was umowy z operatorem tel bo chciał czy bo musiał... komuś udało się coś wynegocjować? xD... Duży złodziej może więcej.
  Kapitalizm to zbrodnia na narodzie, bo bieduje 70-80 procent społeczeństwa. Kto nie bieduje, to wydaje mu się, że ma pieniądze, auta i tak dalej. Za to w kapitaliźmie złodziej to jest pan, przysługuje mu szczęgólna dodatkowa ochrona państwa, dodatkowe prawa, w tym prawo do rabunku biedoty...
  Wyrżnięcie rodziny cara nie było jakimś wypadkiem przy pracy w rewolucji. ONI SOBIE ZASŁUŻYLI. Car robił z siebie bóstwo, upodlali ludzi jak jakiś Amazon. Doigrał się bydlak jeden z drugim.
  Rewolucja Październikowa to raczej zwycięstwo rozumu, z którego to zwycięstwa korzysta obecnie cały świat. Kapitalizm jest w opozycji do chrześcijaństwa. Kiedy chrześcijaństwo nie potrzebuje pieniędzy, bo zabiega o inne cele, kapitalizm kasę stawia na ołtarze.
  Najśmieszniejsze jest to, że ci bogaci złodzieje trafiają do piekła jak wszyscy, a gdyby zadbali o rozwój tej pogardzanej biedoty, to może żyliby sobie wiecznie bo cały świat by zrobił w czas odpowiednie postępy xD
 • Sprywatyzujcie policję
  Prywatyzacja medycyny to ogromne kokosy. To dlatego PiS i PO i inne partie ponad podziałami rozkradają sanatoria (już rozkradzione) i szpitale (jeszcze nie wszystkie rozkradzione) - aby się nakraść. Dla tej bandy katolickich i niekatolickich złodziei szpital to tylko czarny postaw sukna, trzeba ciągnąć aby mieć w garści jak największy kawałek. A ludzie umierają. Żeby było śmieszniej katolicy umierają na potęgę dzięki metodycznemu rujnowaniu "niedobrej" służby zdrowia. Zamiast inwestować w rozwój szpitali, zabrania im się reklamy i zarabiania kasy. Nakłada się kary. Zamiast podnosić pensje i zatrudniać fachowców... kładą marmury i budują nowe budynki.. po co? Żeby jak złodzieje rozkradną te szpitale to żeby nie musieli się do budynków już dokładać, żeby przyszli na gotowe. O to chodzi.... to że ludzie umierają to nikogo nie obchodzi.
  3 procenty na służbę zdrowia? Aby doprowadzić szpitale do ruiny i skorzystać ze sprawdzonej metody złodziejskiej "szpital za złotówkę"... Wszystko w tym kraju już rozkradli zostały im szpitale. Trudno ukraść bo samorząd toto ratuje... ale pis i po nie takie afery robili xD... Pis zatrudnił policję do pilnowania zbrodniarzy w puszczy białowieskiej przed ekologami xD....
 • Ależ...
  -----------------
  "SOBIE ZASŁUŻYLI. Car robił z siebie bóstwo, upodlali ludzi jak jakiś Amazon. Doigrał się bydlak jeden z drugim."
  -----------------
  Ależ Pan masz pojecie o przysłowiowym okręcie!
  Kto wyrżnął rodezine cara i po co - Pan tego nie wiesz. Kto upodlił i upodla nadal ludzkość przez choćby uczynienie z męskiego odbytu - globalnego mieszalnika g*wna ze sperma?
  Wniosek?
  Wyrzynanie monarchów przez czarci pomiot rekami podpuszczonej przez ów pomiot hołoty - to etap prowadzenia przez tenże pomiot ludzkości do Piekła. Rozumiesz to Pan?
 • JKM piewca likwidacji Państwa Polskiego...
  potencjalny sprzedawca Polskich Lasów Państwowych dużym podmiotom (tzw strategicznym inwestorom. Tak teraz nazywa się najzwyklejszą międzynarodową mafię), jest ta chorągiewką przygotowywanej oligarchizacji Polski.
  Już w tym celu powstały w Polsce euroregiony, na czele których będą stać, wyznaczeni już pewnie oligarchowie z tej międzynarodówki mafijnej.
  Te budowane teraz zamki (m.in ten w rezerwacie Notecią) będą ich rezydencjami a zinwentaryzowane jakiś czas temu za pieniądze unijne pałace i dworki, będą rezydencjami lokalnych magnatów (niżsi w strukturach tej mafijnej oligarchii, już pogrupowali się w stowarzyszeniach, związkach magnatów).
  Cała reszta (kobiety, mężczyźni i dzieci), pewnie także i razem z panem, panie Świderski, będzie ich chłoptasiami na posyłki i sługami do różnorakiego wykorzystania.
  Więc stąd teraz te wszystkie ruchy monarchistyczne i szlacheckie.

  Panie GPS, zachęcam do podpięcia się pod inną satelitę, bo ta satelita prowadzi Polskę znowu do resetu, bo coś takiego już w Polsce było i jak widać nie sprawdziło się, bo gdyby się sprawdziło, to Pan Bóg nie rozprawił by się z tym a chronił to, jako dzieło dobre.

  To jest droga donikąd, tak samo jak niestety PRL, który był systemem sprawiedliwości dziejowej, ale beneficjenci (czyli szerokie masy ludzi, kiedyś sługi u panów, także do różnorakiego wykorzystania) także tego wyróżnienia nie docenili (zamiast dziękować Panu Bogu to politykowali w kościołach. Czy kościoły służą do strajkowania i politykowania czy modlitwy pokutnej, błagalnej i dziękczynnej? Czy gdyby Prymas Austrii, po II wojnie, zamiast zarządzić krucjatę różańcową, wzywał Austriaków do powstania, doprowadziły do wycofania się wojsk sowieckich z Austrii, bez jednego wystrzału, czy była wtedy rzeź Austriaków?) i także zostali ciężko pokarani.

  Co więc będzie teraz?, to jedyny Pan Bóg wie.
 • @programista 15:16:36
  Być może krytyka Ciebie nie daje efektów, Ty się nie zmienisz. Ja na krytykę się nie obrażam, i zawsze analizuję, jak by się dostosować, a więc krytyka mnie jest konstruktywna, coś się zmienia (co prawda, nie wiadomo, czy na lepsze).

  Z twojego wywodu, broniącego prawicowego sposobu myślenia, czyli tego, które jest przeciwieństwem lewicowego, można wywnioskować, iż lewicowcy nie podejmują działań, które mają poprawić ich los, ani nie wyciągają wniosków z własnych błędów, nie korygują działania. Jednym słowem lewicowcy to durnie, które nie mają na tyle inteligencji, aby dostosować się do środowiska.

  W takim razie lewicowcy powinni wymrzeć na skutek naturalnej selekcji, i właśnie to obserwujemy.

  Tylko dlaczego zaprzeczam pierwszemu akapitowi tej uwagi?
 • @interesariusz z PL 09:14:01
  " prawicowego sposobu myślenia, czyli tego, które jest przeciwieństwem lewicowego, można wywnioskować, iż lewicowcy nie podejmują działań, które mają poprawić ich los"

  A to znaczy, że lewicowcy zamiast narzekać, powinni się bogacić i łupić swoich bliźnich. Albo przynajmniej podlizywać się bogatym licząc na kąski z pańskiego stołu.
 • @interesariusz z PL 15:01:37
  Ty swoją miarę chcesz przykładać do innych? Bo inaczej nie potrafię tego wyjaśnić. Przychodzą dorbrowolnie a dziewczyna długo pracuje. Okres studniówek zarabia więcej, okres karnawałów, itd. Jest popyt i ona to zaspokaja, ale ty chyba tego nie rozumiesz. Po co dzisiaj sklepy mięsne? Zwolennicy prymitywnego zabiajania zwierząt i ich jedzenia? Przeciez mięso w sklepach jest mocno szprycowane chemią. I to jest prymitywne, a nie dbanie o piękno. Ale jak rozumiem ty lubisz menelki z poobgryzanymi pazurami o ile jeszcze mają zęby. I jeszcze w łajdacki sposób insynuujesz, ze na taką usługę nie można uczciwie zarobić? Złodziej wszędzie widzi złodzieja? Jak to szło? "Kro się tak przezywa, ten się tak nazywa".
 • @Oscar 17:09:55
  A wyobraź sobie, ze znam. Tylko ja żyje w realnym świecie a ty ()jako zwolennik mafi żydowskiej) w skansenie w stylu matrixa. Wyjdź wreszcie zza monitora, zobacz jak wygląda świat, itd.
 • @wk..ny 17:23:51
  W Chile w końcu w XXI wieku wprowadzili socjalizm i to jest właśnie reakcja, chłopcze. Pinochet oddał władzę 30 lat temu. Potem przejęli ją socjaliści
 • @Leon. 21:53:43
  "Sprywatyzujcie policję"- marzenie Gipsa. Ale ja tu nie piszę, więc... :) papatki
 • @Pedant 10:43:04
  "Albo przynajmniej podlizywać się bogatym licząc na kąski z pańskiego stołu."- prościej: prostytuować się.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY

więcej