Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
109 postów 4170 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Kochajmy błaznów!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie rozumiem tego oburzenia związanego z medialną akcją: „Nie świruj, idź na wybory”.

       Czytam na blogach, że aktorzy uczestniczący w tej akcji się zbłaźnili, pokazali swój prymitywizm, głupotę, że się ośmieszają, poniżają, że obrażają ludzi chorych psychicznie. Ale przecież to są aktorzy!!! Oni grają! Kazali im grać ludzi upośledzonych, zapłacili za to, to grają jak umieją. To jest właśnie ich zadanie by się zbłaźnić!

       Przecież to co pokazali to jest kwintesencja aktorstwa. Aktorstwo to błazenada, to zawodowe świrowanie, to udawanie. Zostali wynajęci do nabijana się z osób chorych psychicznie, to ich naśladują. W czym problem? Niby dlaczego chorzy psychicznie mieliby być wyłączeni z nabijania się? Z każdego można się śmiać, z każdego można zrobić karykaturę. A już szczególnie błazen może wszystkich parodiować.

       Nasza kultura jest poważna - są w niej tabu, są świętości, odróżniamy sacrum od profanum. Ale choroby psychiczne żadnym sacrum nie są! Dodatkowo w naszej kulturze stworzyliśmy rolę błazna, którego zwalniamy z wszelkich ograniczeń stawianych przez wszelkie tabu, by móc odreagować napięcie z tym związane. W naszej cywilizacji błazen może łamać wszelkie konwenanse.

       Moim zdaniem mylą się wszyscy ci, którzy przypisują aktorom jakąś kulturową rolę w kreowaniu czy pielęgnowaniu wartości wyższych. Te wartości tworzą i kultywują pisarze, naukowcy, poeci, filozofowie, inżynierowie, architekci etc. a nie błaźni. Błazen służy wartościom niższym, plebejskim, służy rozrywce. Czasem może wywołać refleksję i zadumę swoim błaznowaniem. Czasem może postarać się być pośrednikiem między pisarzem, poetą czy filozofem, a zwykłym człowiekiem, który nie czyta, czy nie rozumie słowa pisanego. Ale wtedy to nie jest przekaz błazna, ale tego, kogo przekaz błazen błaznuje.

       Nie potępiajmy błaznów. Oni dobrze błaznują! Oni są potrzebni, tak jak potrzebna jest karykatura. Oni są ważni, bo służą rozładowaniu napięcia, które wywołują różne tabu.

       Słuszne jest to, by się wyśmiewać z ludzi, którzy nie chodzą na wybory, słuszne jest to by ich uznawać za świrów, porównywać z osobami chorymi psychicznie. Człowiek to zwierzę polityczne. Brak politycznego rozeznania i zainteresowania sprawami publicznymi należy uznać za rodzaj upośledzenia, choroby psychicznej. Choroba psychiczna zaburza świadomość, likwiduje wolną wolę, ogranicza wolność. I dokładnie to samo powoduje bierność polityczna.

Grzegorz GPS Świderski

KOMENTARZE

 • Nie tylko aktorzy mają prawo do błazenady,
  https://m.neon24.pl/4e85e35c5612bccee7597eb0a2fb1de6,14,0.jpg
  powygłupiać się każdy może,

  https://interesariusz.neon24.pl/post/150747,quo-vadis-vox-populi-12-wojna-o-nasze-dusze

  Słusznie "Brak politycznego rozeznania i zainteresowania sprawami publicznymi należy uznać za rodzaj upośledzenia, choroby psychicznej."

  Z małą poprawką, nie choroby psychicznej (autor chyba nie wie, co to jest), tylko charakteropatii.

  Ale nie można się zgodzić, że niepójście na wybory to brak owego politycznego rozeznania. To też wybór. Jest jeszcze drugi, oddanie głosu nieważnego, czy jeszcze lepszy, wyniesienie unieważnionej karty do głosowania z lokalu.

  To ostatnie jest w głupocie rządzących, w ramach tyranii zabronione. Tymczasem zabronione winno być tylko wynoszenie czystej karty do głosowania, której można użyć do oddania ważnego głosu.

  Niestety, na kartach do głosowania nie ma okienka na "głosuję przeciw wszystkim", stąd owe zachowania zastępcze, jak oddawanie nieważnych głosów, czy też nie chodzenie na wybory.
 • Też nie rozumiem tego oburzenia.
  To może zabrońmy kręcenia filmów w takiej tematyce?
  Inna sprawa, że akcja infantylna.
 • Grecy mieli określenie
  na obywateli, którzy nie interesowali się sprawami publicznymi: "idiotes".
 • @Autor
  A skąd Pan wie ,że oni tylko grali i otrzymali za to wynagrodzenie.Ma Pan dowody na to??
  Przecież ta aktorska żydowska elita od dawien dawna zieje nienawiścią do Polski I Polaków wielokrotnie opluwali nas w swoich żydowskich mediach.A że PIS jest postrzegany jako partia patriotyczna i propolska(z czym się nie zgadzam) to tym bardziej swój jad nienawiści kierują na tą właśnie partię.
  Przecież na tą samą nutę grają i niektórzy sędziowie,prokuratorzy czy politycy i wcale nie są aktorami.To jak się mówi w slangu młodzieżowym jest autentyczny spontan.
 • @Wican 07:38:02
  ---------------------
  ""Grecy mieli określenie
  na obywateli, którzy nie interesowali się sprawami publicznymi: "idiotes"."
  ---------------------
  Natomiast bolszewicy - nazywali pożytecznymi idiotami - tych, którzy się interesowali sprawami publicznymi - bo owe sprawy publiczne teraz i wtedy to tzw. rzeczywistość podstawiona ludziom przez czarci pomiot.
 • Co tutaj rozumieć?
  --------------
  "Nie rozumiem tego oburzenia związanego z medialną akcją: „Nie świruj, idź na wybory”."
  --------------
  Ci - którzy nie chodzą na wybory - świrują.
  Wniosek?
  Kiedyś w CCCP - tych, którym nie podobała się radziecka demokracja - uznawano za wiariatów i zamykano w psychuszkach - no bo jak może się nie podobać najlepsza, radziecka demokracja na świecie.
  Obecnie - z tzw. demonkraturą - co to dla ludzi w samym Piekle ją wymyślono - jest podobnie - komu nie podoba się tzw. demonkratura - ten świr. Dzieje się tak dlatego, że czarci pomiot zawiadywał i radziecką tzw. demonkraturą i zawiaduje obecną tzw. demonkraturą.
  ----------------------------------------------------------------------------
  Na koniec - według czarciego pomiotu - kto nie jest dla niego pożytecznym idiotą - ten świr.
  -----------------------------------------------------------------------------
 • WARIACI, IDIOCI , DURNIE TO TEŻ LUDZIE!
  Dalaczego to tych , których polskie PATYJNIACTWO nie interesuje i dlatego nie chodzą na Wybory nazywać ŚWIRAMI?Moim zdaniem, to Politycy robią nam wodę z mózgu i obiecują, to czego potrzebujemy po to aby utrzymać swoje monopole partyjne!Mój Tata śp.TADAEUSZ ZIEMBIŃSKI - Żołnierz Niezłomny , który został skatowany przez SB za przynaleność do nielegalnej organizacji harcerskiej w Łodzi mówił mi :Synu nie zapisuj się do żadnej partii , bo towarzysze dbają o swoje przywileje i korzyści a ludzi traktują , jak przedmioty służace dla uzyskania swoich celów!Dlatego nie należę do żadnej partii , choć wielokrotnie angażowałem się w Wybory i kandydowałem a ostanio sprawowałem Mandat Radnego Dzielnicy STOGI w Gdańsku.

  Morskie Drużyny Strzeleckie
  Kontradmirał
  Sławomir Ziembiński
  www.fundacja-slawpol.eu
 • Ta reklama ma podświadomy podtekst polityczny.
  Ta reklama ma w istocie zniechęcić ludzi do wyborów... taki jest podtekst.
  Aktorzy którzy przyjęli taką rolę (wobec Narodu) albo są głupi i nie rozumieli przesłania reklamy albo się z tym przesłaniem zgadzają ...
  a jak się zgadzają to są za PO bo przecież PO nie zapłaciła by aktorom którzy ich nie popierają.. kasa ma iść do "swoich".

  Ta reklama ma podprogowo zniechęcić ludzi do pójścia do wyborów.

  To tak jak np pokazywanie gołej d..py w ohydny sposób z tekstem .. "kochajmy się".. to ten rodzaj poczucia "humoru"
  zresztą charakterystyczny dla tęczowego żydostwa.
  to "żydostwo" (w sensie idei, celów, i środków) w przekazie aż bije po oczach.
 • @matterhorn 08:46:00
  coś podobnego napisałem... bardzo trafne jest dodanie do problemu ..sędziów, polityków i prokuratury....to te same kręgi starszych w wierze
  "polaków".
 • @Czerwony Korsarz z Gdańska 09:58:10
  W akcji słowo "świr" nie występuje. Występuje określenie: "nie świruj". Oto słownikowa definicja świrowania: 1. pot. «tracić rozum» 2. pot. «zachowywać się dziwacznie lub niepoważnie» A to synonimy słowa świrować: baraszkować, błaznować, broić, brykać, dokazywać, figlować, harcować, hasać, hulać, łobuzować się, mówić głupstwa, pajacować, płatać figle, psocić, robić kawały, robić psikusy, robić wygłupy, robić z siebie błazna, rozrabiać, swawolić, szaleć, szumieć, wariować, wyczyniać harce, wygłupiać się, wyprawiać harce, wyprawiać komedie, zgrywać się, bisurmanić się, dopuszczać się wybryków, stawać na głowie, warcholić, zbytkować, bałwanieć, bzikować, durnieć, fiksować, głupieć, gonić w piętkę, gubić rozsądek, idiocieć, mieć kręćka, tępieć, tracić głowę, tracić rozum, tracić zmysły, tumanieć, wpadać w obłęd, dziwaczeć, popadać w obłęd, tracić panowanie nad sobą, wpadać w szał, wściekać się, ogłupieć, oszaleć, postradać rozum, wpadać w szaleństwo, zwariować.
 • @GPS 12:05:41
  W reklamach ważne jest rozumienie potoczne powszechne... a nie encyklopedyczne, czy wyinterpretowane prawnie...

  Inaczej reklama nie trafia do odbiorcy...
  i to przesądza o interpretacji "świrowania".
 • Pytanko.....
  "Słuszne jest to, by się wyśmiewać z ludzi, którzy nie chodzą na wybory"

  A co z tymi co nie chodzą na wybory , bo stwierdzili że te wybory to zwykłe oszustwo (z taką sytuacją mamy do czynienia aktualnie) - też należy "się wyśmiewać" ???

  Bo w takiej sytuacji to wyśmiać się należy wyłącznie z tych, co chodzą na wybory i uwiarygadniają to… że oszustwo , oszustwem nie jest.
 • Jeszcze raz lepiej uargumentowana teza.
  Działanie tych reklam jest psychologiczne.

  Tego nie wymyślili politycy to wymyślił psycholog społeczny...oczywiście na zlecenie polityków.
  Chodzi o to by wyborcy do wyborów nie poszli bo to zmniejsza porażkę PO i reszty okolicznych kanap (zmniejsza skalę wygranej PISu).

  Mechanizm psychologiczny jest prosty skojarzeniowy...
  Reklama jest ohydna obraźliwa dla odbiorcy .. jak ci ktoś mówi żebyś nie świrował to już go nie lubisz...a do tego obrazy odrzucające, brzydkie, wywołujące odruch odrzucenia...
  i o ten odruch (instynktowny) chodzi...
  odbiorca odrzucając formę przekazu i obrazę obrazę z automatu odrzuca przekaz głoszony przez reklamę ("idź na wybory").

  Reklama ma zniechęcić ludzi do pójścia na wybory.

  Równie dobrze można by zrobić reklamę pokazującą jakieś dowolne obrzydlistwo odpychające wręcz obrażające ludzi .. z przekazem "idź na wybory"...

  W rewanżu PIS powinien stygmatować PO i inne żydowskie kanapy stygmatem LGBT....reklamą "głosuj na PO z ostrymi obrazami wyuzdanych LGBTowców).. było wiele marszów LGBT więc jest wiele materiałów do wykorzystania.. nie trzeba aktorów...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY

więcej