Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 3934 komentarze

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Tradycja linczu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przemyślałem te kwestie ludowego, tradycyjnego, wpisanego na listę UNESCO, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest symboliczne znęcanie się nad Judaszem, czyli archetypem zdrajcy.

       I jakem konserwatysta, wielbiciel tradycji, uważam, że to jest złe - zły jest ten symboliczny lincz na Judaszu, to symboliczne poniżanie złoczyńcy poprzez znęcanie się nad jego kukłą. Ten rytuał jest moim zdaniem niezgodny z katolicyzmem, czyli z naszymi moralnymi zasadami.

       To tak jakby palić kukłę Wałęsy. Tak samo jak Judasz, tak i Wałęsa, byli uwarunkowani politycznie. Donosili, zdradzali, poniżali się, bo chcieli na tym zarobić. Obaj są tak samo godni pogardy. Ale nie zasługują na lincz, nawet symboliczny! Możemy wszystko co chcemy powiedzieć o Wałęsie i do Wałęsy, ale nie powinniśmy go nawet tknąć końcem palca!

       Nie jest tak, że wszystko co tradycyjne, wszystko co stare, co jest kultywowane od dawna, musi być mocą tej starości dobre. To co stare, trwałe, istniejące przez pokolenia, to tylko coś, co zasługuje na szacunek jako stare - warto to zachować, zapamiętać, utrwalić, zrobić z tego ekspozycję w muzeum. Coś co trwa w zbiorowej pamięci wiele pokoleń warto zapisać - nawet gdy jest głupie, niemoralne czy szkodliwe.

       To, że coś jest tradycyjne, stare, długo praktykowane - wymaga tylko wyjątkowej zadumy, wyjątkowej analizy, powoduje, że trzeba to rozważyć, przemyśleć, zbadać - w odróżnieniu od nowych głupot, mód, prądów kulturowych, czy innych nowoczesnych rytuałów, które można w ciemno olać. Póki nie przetrwają kilku pokoleń, są nic nie warte.

       No ale to, co przetrwało kilka pokoleń, nie musi być w związku z tym automatycznie coś warte! Ono tylko zasługuje na rozważenie czy ma jakąkolwiek wartość! Szacunek, lub pogarda, może nastąpić potem, gdy to ocenimy.

       Otóż tradycja linczu, nawet symbolicznego, jest nic nie warta - bo sama idea linczu jest zła! Lincz jest niemoralny, niecywilizowany, prowadzi do burzenia zasad sprawiedliwości. Nigdy nie powinniśmy ulegać emocjom w tłumie, nigdy nie powinniśmy kultywować czy ćwiczyć tłumnego karania kogokolwiek za cokolwiek. Wszelkie kary powinny być dokonane na zimno, bez emocji, przez fachowych katów i strażników, a nie przez tłum. Ale wielokroć ważniejsze jest to, że zawsze wszelkie karanie powinno być poprzedzone sprawiedliwym sądem - takim, żeby oskarżony mógł się bronić!

       Uważam, że tradycję okładania kukły Judasza kijami trzeba zmienić. Można zrobić kukłę, niech nawet ma pejsy by było jasne, że to był Żyd. Ale zamiast go okładać kijami dzieci powinny usiąść dookoła niego i przeprowadzić debatę o zdradzie.

       Zdrada przyjaciół, współpracowników, znajomych, jest zła, nawet jeśli donosi się na kolegów oficjalnym władzom, nawet jeśli to jest legalne. Walenie kijem w kukłę mnie tego nie nauczy. Muszę o tym pogadać. Możemy potępić zdradę, ale musimy znaleźć kogoś, kto będzie bronił tego zdrajcy. Musi znaleźć się ktoś, kto zdrajcę będzie usprawiedliwiał, wybielał, tłumaczył okolicznościami. Rzetelna debata nie może być taka sama jak walenie kijami - że wszyscy będą zdrajcę potępiać, będą go oczerniać i na niego kląć. Nawet diabeł powinien dostać adwokata.

       Wszelkie symbole, rytuały, tradycje, powinny nas uczyć czegoś dobrego. Dobre jest to, że przy ocenianiu pozbywamy się emocji, że oceniamy myśląc i debatując, a nie reagując w tłumie. Dobre jest to, że kto inny oskarża, kto inny broni i kto inny osądza. Sprawiedliwość wymaga podziału ról. Jednolity tłum nigdy nie będzie sprawiedliwy.

       Dlatego uważam, że rytuał znęcania się nad kukłą Judasza jest zły i należy go potępić. Tę tradycję należy odrzucić i jej zaniechać - i przenieść do muzeum. 

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:  

KOMENTARZE

 • @ GPS
  // Wszelkie symbole, rytuały, tradycje, powinny nas uczyć czegoś dobrego. Dobre jest to, że przy ocenianiu pozbywamy się emocji, że oceniamy myśląc i debatując, a nie reagując w tłumie. //

  POTĘPIANIE ZDRADY JEST POUCZJĄCE / UCZY DOBREGO ZCHOWANIA*
  >> https://ziut.neon24.pl/post/148624,mozna-palic-judasza-az-sie-pierze-bedzie-sypac

  * Zdrada zasługuje na potępinie / "Oko za oko, ząb za ząb"
  >> http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=71
 • @Autor
  Czyli Polak gorszy od Żyda, bowiem Żyd linczując Hamana pozostaje wg Autora fachowym katem i strażnikiem. Wieszając Hamana, Żydzi wypluwają z siebie dziesięć imion synów Hamana, których także zabili, czyli można uznać, że kukła symbolizuje jedenastu ludzi i nikt tej tradycji pośŕód Żydów do muzeum przenieść nie chce.
  Na debaty o zdradzie wokół kukły jest zbyt późno. Zresztą Żyda nic nie nauczy, bo jeżeli nie nauczył go holokaust, po którym Żyd wobec Polaków zachowuje się tak nikczemnie, to debata dzieci wokół kukły nie przyniesie żadnego efektu. Pruchnicki Judasz jest nie tylko zdrajcą, ale i złodziejem, gdyż oberwał pięć razy bonusowo za to, że chce okraść Polskę i oberwał fachowo, bo tak powinno się karać złodzieja.
  Proszę mi nie sugerować, że sprawa dotyczy li tylko naszej, polskiej tradycji, bo tak nie jest, gdyż to nie Polacy wznoszą larum gdy Judasz przyjmuje słuszne razy.
 • Samosąd to
  naturalna egzekucja przestępcy - to naturalnie wypracowany proces przez cywilizację ludzką, którą nie zdążyli skazić jeszcze dzieci diabła. Ponadto wtedy nie potrzebny jest w ogóle tzw. aparat przymusu. Ludzie sami wiedzą co maja robić aby przetrwać i nie potrzeba do tego angażować tłumów. Angażowanie tłumów do czegokolwiek, podjudzanie jednych ma drugich, wszechobecne kłamstwo, kuszenie, etc. - to domena dzieci diabła mająca na celu przerobić ludzi stworzonych przez Boga - na szatańskie odchody.
  Wniosek?
  Autor raczy klaskać wykolejonej przez dzieci diabła - tzw. cywilizacji - gdzie ludzi czarci pomiot kompletnie ubezwłasnowolnił także i przy pomocy tzw. sądów, które ów pomiot opanował w pierwszym rzędzie.
  Na koniec - a tymczasem mordowanie chrześcijan - nie ich kukieł - trwa na świecie w najlepsze.
 • Zaplątał sie Pan o wlasne nogi
  "... Dlatego uważam, że rytuał znęcania się nad kukłą Judasza jest zły i należy go potępić. Tę tradycję należy odrzucić i jej zaniechać - i przenieść do muzeum...."
  A kto miałby oceniać który rytuał (czy tradycja) jest dobry a który zły?
  W tym konkretnym przypadku oceny dokonała mafia żydowska! A inne zwyczaje i tradycje kto oceni? Dobre one są czy złe? Też mafia żydowska? A jeśli nie ona to kto? Jakaś komisja państwowa? Sejm?, Senat?
  Czyli jakaś jedna grupa ludzi ma decydować o tym jakie zwyczaje i tradycje ma obchodzić jakaś inna grupa ludzi! Toż to bolszewicki zamordyzm w czystej postaci!
  Taki z Pana "wolnościowiec" jak z koziej dupy trąba!
 • @Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny 02:18:19
  Zdradę należy potępić i jest to pouczające. Ale nie jest to dobre, gdy odbywa się w formie rytualnego linczu - wtedy pouczające nie jest.
 • @Jan Twardowski 08:31:05
  Wszystkie tradycje linczu są złe. To, że w innych kulturach się też to zło kultywuje nie ma kompletnie żadnego znaczenia i wpływu na ocenę naszych zwyczajów, które są szkodliwe i niemoralne. Tradycji rytualnego, symbolicznego linczu należy zaniechać i nie oglądać się na innych.
 • @demonkracja 08:31:44
  "Samosąd to naturalna egzekucja przestępcy"

  Być może, ale egzekucja zła, niemoralna, niecywilizowana.

  "to naturalnie wypracowany proces przez cywilizację"

  Nie, jest dokładnie odwrotnie - to proces, który cywilizacja likwiduje.
 • @władek 12:52:40
  "A kto miałby oceniać który rytuał (czy tradycja) jest dobry a który zły?"

  Ja. Właśnie oceniłem i napisałem o tym notkę. Przedstawiłem uzasadnienie dlaczego rytuał symbolicznego linczu jest zły.
 • @GPS 15:50:17
  Gdyby Pan tylko "ocenił" rytuał "obijania kukły Judasza", to byłoby ok. Ale Pan idzie dalej i postuluje "...Tę tradycję należy odrzucić i jej zaniechać - i przenieść do muzeum...." Gdyby tą Pana sugestię podchwycili inni "wolnościowcy" i faktycznie zabronili kultywowania tej tradycji, to byłby Pan zadowolony? Zadowolony z tego, że jakaś jedna grupa ludzi dokonuje gwałtu na wolności innej grupy?
  Różne działania ludzi wynikłe z tradycji czy to ludowej czy religijnej mogą się innym ludziom nie podobać, i to jest w porządku. Ale jeśli ci inni ludzie postulują by inna grupa ludzi nie mogla kultywować swoich zwyczajów, to jest to bolszewizm czystej wody!
  Traktuje Pana wpis jako incydentalny wypadek przy pracy!
  W kościele katolickim istnieje makabryczna tradycja symbolicznego spożywania ciała Chrystusa pod postacią opłatka! Czyli katolicy dokonują symbolicznego kanibalizmu i to na osobie mającej żydowskie pochodzenia.( to chyba większa zbrodnia dla żydów niż obijanie kijami kukły Judasza) Przecież ta tradycja na której opiera się wiara katolicka jest po stokroć bardziej przerażająca niż obijanie kijami kukły Judasza!
  Też by Pan tą tradycję zlikwidował? Mnie ona przeraża ale jakoś nie mam w sobie tyle pewności by ją potępiać! Nie chodzę do kościoła i tyle! Żydowskimi bajeczkami się nie zajmuję a do tych ludzi którzy uprawiają religijny symboliczny kanibalizm mam tylko litość i szczere zdumienie!
 • @GPS 15:49:05
  "Nie, jest dokładnie odwrotnie - to proces, który cywilizacja likwiduje."
  ----------------
  Cywilizacja jest wykolejona - więc nie można mówić o jakichś uniwersalnych zdobyczach cywilizacyjnych. Ponadto patologią jest rozbrojenie poszczególnych narodów - bo ono dalej pogłębia cywilizacyjną patologię.
  Wniosek?
  Zniesienie kary śmierci dla morderców - to dopiero początek cywilizacyjnej patologii Panie @GPS.
 • @GPS 15:47:12
  To nie jest prawda. To Pan sobie podciągnął okładanie kukły pod lincz.
  Zresztą lincz, który omyłkowo utożsamia Pan z topieniem Marzanny, ma także swoje pozytywne cechy.
  Pedofil, który trafia na tzw. ,,sztywną celę", doznaje linczu, który moim zdaniem jest w pełni uprawniony, podczas gdy aparat władzy nie jest zdolny zrobić z dupy zboczeńca ,,jesieni średniowiecza".
 • @władek 17:31:45
  "...faktycznie zabronili kultywowania tej tradycji..."

  Nic nie napisałem o zabronieniu, czyli uniemożliwieniu przy użyciu przemocy. Napisałem, że należy potępić - a zatem zdeprecjonować słowem.
 • @demonkracja 18:18:25
  Nie ma żadnych uniwersalnych zdobyczy cywilizacyjnych. Cywilizacje są różne i każda ma swoje zdobycze. Zdobyczą naszej jest procedura sprawiedliwości, którą w notce opisałem. Lincz to zasada sprzeczna z ze zdobyczami mojej cywilizacji.
 • @Jan Twardowski 18:36:46
  Topienie Marzanny to nie jest lincz. To symbol niszczenia demona śmierci, co oznacza odradzanie się wiosennego życia po zimowym letargu. Marzanna nie jest człowiekiem, którego się osądza - jest demonem, który symbolizuje śmierć. Topienie tego demona symbolizuje przeciwstawienie się śmierci.

  To, że więźniowie dodatkowo pognębiają pedofila w więzieniu jest złem. To zła tradycja, zła praktyka, złe obyczaje. Kultura więzienna jest zła, niemoralna, nie powinniśmy się na niej wzorować.
 • @GPS 22:21:06
  " Lincz to zasada sprzeczna z ze zdobyczami mojej cywilizacji."
  ----------------
  Pańska cywilizacja i siłą rzeczy moja też - jest wykolejona z rozmysłem tak - aby służyła dzieciom Szatana - czy Pan tego nie rozumiesz?
 • @demonkracja 07:43:51
  Lincz służy dzieciom szatana.
 • @GPS 15:12:19
  "Lincz służy dzieciom szatana."
  --------------
  Nie! Lincz obecnie (nie kiedyś, kiedy ludzie mieli broń i sprawiedliwość wymierzali sami) jest desperackim aktem w obronie własnej - ponieważ wykolejona cywilizacja do tego tych desperatów zmusiła. Jest aktem zadośćuczynienia elementarnej sprawiedliwości - której dzieci diabła nigdy do końca nie zagłuszą w ludziach stworzonych przez Boga.
  Inną sprawą jest to,że dzieci diabła mając wielkie media, każde zdarzenie przedstawią na swoja, doraźną korzyść.
 • @demonkracja 18:14:34
  Lincz jest niesprawiedliwy - dlatego dzieci diabła tak go lubią.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej