Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 3934 komentarze

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Przepisy służące bezpieczeństwu, pogarszają je!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Moja koncepcja polityczna polega na tym, by większość praw, które teraz są ustalane centralnie, przesunąć na niższy poziom - lokalny i prywatny. Chciałbym wdrażać zasadę subsydiarności.

       Na żadnym lokalu publicznym, czy imprezie masowej, nie ma łatwo dostępnych informacji dotyczących tego, jakie normy bezpieczeństwa to miejsce spełnia, oraz kiedy i jak było to skontrolowane. No bo te normy ustala państwo i jest obowiązek przestrzegania tych norm – miejsca i budowle nie spełniające norm, są nielegalne, takich nie ma prawa być. A więc teoretycznie wszystkie są bezpieczne i wszystkie spełniają jednolite, centralnie ustalone normy.

       Prawo wymaga by były spełnione określone procedury nadzoru, by była gaśnica, drogi ewakuacji, by instalacja elektryczna spełniała określone normy, by była odpowiednia ochrona etc... to musi być, bo inaczej działalność publiczna w takim miejscu będzie nielegalna.

       To stwarza sytuacje niebezpieczne. Bo jeśli coś musi być z mocy prawa, to nikt nie sprawdza, nie dba czy to jest. Każdy bezmyślnie, bezrefleksyjnie, śmiało wszędzie wchodzi ufając, że wszelkie normy bezpieczeństwa są spełnione, bo są obowiązkowe, państwo to wymusza, państwo o nas dba. Tracimy przez to czujność.

       Praktyka pokazuje, że wiele zasad nie jest spełnionych, że normy są omijane - bo trzymanie się zasad kosztuje, więc wielu na tym oszczędza. Skontrolowanie tego też kosztuje, więc też się na tym oszczędza.

       Gdyby prawo tego nie wymuszało, gdyby można było budować i utrzymywać budynki jakie się chce, gdyby można było organizować imprezy o dowolnym poziomie zabezpieczenia, bez procedur nadzoru, bez dróg ewakuacji, bez ochrony, to każdy uczestnik takiej imprezy by się dwa razy zastanowił i porządnie sprawdził jakie normy są spełnione i czy jest bezpiecznie.

       Rodzice, przed wysłaniem dzieci do dowolnego budynku, czy to przedszkola, szkoły, szpitala, teatru, kina, kawiarni, hali sportowej czy na dowolną imprezę w plenerze, sprawdziliby kiedy obiekt był kontrolowany, i czy firma kontrolująca, do której mają zaufanie, daje gwarancję bezpieczeństwa i jaką. Albo by sami przeczytali protokół pokontrolny czy informacje firmy ochroniarskiej o poziomie zabezpieczeń. Mieliby nawyk z tym związany, bo by wiedzieli, że można budować dowolne domy, dowolnie niebezpieczne, można organizować dowolnie niebezpieczne imprezy.

       Do domu bez logo certyfikatora, bez publicznie dostępnej dokumentacji, nie posłaliby swoich dzieci. Na imprezę nie oznaczoną logo certyfikatora gwarantującego odpowiedni poziom ochrony, dzieci by nie wysłali. A dziś nic nie sprawdzają, nic nie badają, bo nie mają takiego nawyku, bo im wszystko państwo teoretycznie gwarantuje. A państwo partoli swoją robotę - i zawsze będzie partolić.

       Na wolnym rynku szybko pojawiłyby się aplikacje na smartfona, które po zrobieniu zdjęcia witrynie wyświetlałyby wszystkie niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz podmiotów, które je gwarantują. Albo takie aplikacje, że każdy człowiek konfigurował by je tak, by określić, jaki akceptuje poziom bezpieczeństwa i jakim firmom certyfikującym w jakim stopniu ufa a smartfon śledząc pozycję GPS sam by wzbudzał alarm, gdyby jego właściciel wchodził do miejsca, które nie odpowiada jego preferencjom bezpieczeństwa. Smartfon mógłby mi cały czas wyświetlać różne kolory pokazujące poziom bezpieczeństwa. Ale musiałby być wolny rynek – wiele różnych, konkurujących standardów norm i wiele różnych konkurujących podmiotów gwarantujących spełnienie tych norm.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane: 

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej