Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 3934 komentarze

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Jestem małpą - więc mam obowiązki małpie.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Małpa ma obowiązki małpie w sposób zdeterminowany biologicznie. Te obowiązki to instynkt zaszyty w kodzie genetycznym. To się zmienia, ale wymaga wielu pokoleń - każda drobna zmiana trwa długo. Małpa ewoluuje genetycznie przez tysiące lat.

       Obowiązki kulturowe, czy cywilizacyjne, to co innego. Oczywiście ich zmiana też trwa przez wiele pokoleń, setki lat - niemniej każdy pojedynczy osobnik może je zmienić z dnia na dzień. Może powiedzieć, że wyrósł w danej kulturze, cywilizacji, narodzie, religii... ale przyjmuje inne obowiązki. Człowiek, w przeciwieństwie do małpy, jest wolny. Może urodzić się w sercu lądu, ale chcieć pływać po oceanie. Może powiedzieć, że olewa obowiązki wynikające z urodzenia. Może też przyjąć inne, ale ogłosić, że są zgodne z tymi zastanymi.

       Małpy mają obowiązki, ludzie nie. Ludzie przyjmują obowiązki, które poznali i zrozumieli, albo je odrzucają i przyjmują inne. Ludzkie obowiązki są świadome, zwierzęce nie.

       Deklaracja małpy, że ma jakieś obowiązki, nic nie znaczy, w ogóle nie jest możliwa do wyartykułowania, oznajmienia innym małpom - a deklaracja człowieka to manifest ideologiczny mający istotne znaczenie dla wspólnoty.

       Ale oczywiście bezrozumne powtarzanie za kimś haseł, bon-motów, aforyzmów, sloganów, bez wniknięcie w istotę rzeczy, to zachowanie małpie, acywilizacyjne, zwierzęce, głupie. Ludzie to oczywiście w większości małpy, mają głównie obowiązki małpie, ale mają też potencjał cywilizacyjny - niektórzy mogą wyzwolić się ze swojej naturalności, biologiczności, instynktowości i stać się zwierzętami cywilizowanymi, stać się ludźmi.

       Dmowskiemu chodziło o geopolitykę, czyli o cywilizację, czyli o kulturę.

       Obowiązki polskie to nie są jakieś obowiązki instynktowne, wynikające z urodzenia, wychowania, czy jakichś naturalnych cech charakteru. Polskie obowiązki to obowiązki relatywne, zależne od sytuacji politycznej, to przemyślana mądrość, to nic stałego. Nie jest dziś obowiązkiem polskim mieć polskie państwo, które będzie totalne, centralnie zarządzane i będzie regulowało najdrobniejsze ludzkie sprawy. 

       Dziś najważniejszym polskim obowiązkiem jest wyzwolenie się Polaków ze szpon opresyjnych państw, które nas hodują jak bydło, czyli UE i III RP. Te państwa ograniczają naszą swobodę, tłamszą nas gospodarczo i kulturowo, zniewalają i okradają. Okupujące nas państwa realizują obowiązki małpie. 

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

KOMENTARZE

 • Autor
  "Ludzie przyjmują obowiązki, które poznali i zrozumieli, albo je odrzucają i przyjmują inne. Ludzkie obowiązki są świadome, zwierzęce nie."

  Większość ludzi raczej nie jest "świadoma" zaś wszyscy kierują się głównie instynktami.
 • @Pedant 22:58:19
  Zalecam czytanie do końca. Potem piszę tak:

  Ludzie to oczywiście w większości małpy, mają głównie obowiązki małpie, ale mają też potencjał cywilizacyjny - niektórzy mogą wyzwolić się ze swojej naturalności, biologiczności, instynktowości i stać się zwierzętami cywilizowanymi, stać się ludźmi.
 • @GPS 00:44:52
  "Zalecam czytanie do końca."

  Słuszna rada :) 5*
 • Szkopół
  w tym, że zdecydowana większość tubylców nie ma pojęcia jakie są te obowiązki wynikające z racji bycia Polakiem. Programy szkolne układają wrogowie Polaków. Media są w rękach wrogów Polaków. Dlatego zamiast wpajania dzieciom obowiązków - jakie na nich ciążą z racji bycia Polakami mamy wpajanie im pedalstwa, genderyzmu i wielu innych piekielnych dopustów.
  Wniosek?
  Okupant w Polakach zwalcza te obowiązki w samym zarodku i na bieżąco. Stan obecny jest taki, że nie ma komu przekazaać/wpoić dzieciom rzeczonych obowiązków.
  Na koniec - podstawowy obowiązek każdego człowieka (nie tylko Polaka) - to mieć świadomość, że Ziemię - póki co - musi on dzielić ze żmijowym plemieniem! Dopiero ta świadomość czyni z ssaka z grupy naczelnych - człowieka.
 • @demonkracja 09:45:25
  Słuszna uwaga.
 • @demonkracja 09:45:25 Dwa rodzaje ludzi bo...
  ..bez serca, bez sumienia to drugi opis stworzenia mówi jak Pan jakiś UWAGA
  NIE BÓG stworzył ...
  Link od 3:11
  https://www.youtube.com/watch?v=MwVI3buERRw

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej