Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
52 posty 3596 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Grzeczność

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Niegrzeczna forma wypowiedzi w Internecie nie zachęca do polemiki. Dlatego na moim blogu niegrzeczne komentarze albo ignoruję, albo komentatora strofuję i wypraszam z mojego bloga, a jeśli nie posłucha i nadal epatuje swoim chamstwem, banuję.

Niegrzeczność to atakowanie epitetami oponenta w dyskusji, zamiast obalania jego tez. Ocena zjawisk, czy grup ludzi, wyrażana dosadnie i z użyciem epitetów, czy nawet wulgarnymi słowy, nie jest niegrzecznością. 
Stwierdzenie marszałka Piłsudskiego, że: "Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy" nie jest niegrzecznością. Niegrzeczne byłoby to, gdyby do rozmówczyni powiedział: "Ty kurwo" - nawet gdyby to była prostytutka.
Zasady kultury konwersacji w Polsce są powszechne - należy się ich nauczyć w szkole i rodzinie. Te zasady są proste: grzeczność dotyczy stosunków personalnych w trakcie konwersacji, to forma zwracania się do rozmówcy, to stosowanie form grzecznościowych i unikanie obrażania dyskutanta. Stawianie ogólnych tez z definicji nie może być niegrzeczne, nawet jeśli zawiera epitety i wulgaryzmy.
Grzeczność to przede wszystkim powstrzymywanie się od nieuczciwych argumentów "ad personam". Większość dyskutujących w Internecie, na blogach, czy na portalach społecznościowych, tego nie przestrzega.
Podaję przykłady najłagodniejszych, niemniej nadal niegrzecznych, komentarzy, które nic nie mówią o autorze, ale dużo mówią o prymitywizmie komentującego:
„Piszesz bzdury, to bełkot”, „Twoja notka to wypociny, tępaku!”, „Autor okazuje się poddanym i służalczym”, „Kim ty jesteś? Kup sobie siodło”, „Powtarzasz głupoty za swoim guru”, „Tą notką dałeś dowód swojej ignorancji”, „ Zaślepia ciebie ideologia”, „Pan nie wie, co pisze.”, „To co napisałeś to typowy zamulacz dla lemingów takich jak ty.”.
Chciałoby się Wam rozmawiać z kimś, kto tak zagaja dyskusję?

 

Grzegorz GPS Świderski


KOMENTARZE

 • Wygląda że idziesz pod prąd ..
  Nawet i za to można zarobić pałę ..widać niektórzy ,,wolność ,,sobie cenią . 5*
 • argumenty ad personam
  „Piszesz bzdury, to bełkot” nie można zaliczyć do argumentów ad personam. Jest to negatywna charakterystyka tego, co pewien bloger napisał, a nie osoby autora owych "bzdur" i "bełkotu". Nawet największym mędrcom o nieskazitelnych manierach zdarza się, niestety, napisanie czegoś pozbawionego logiki i sensu.

  Natomiast określenie "internetowe mendy" w stosunku do adwersarzy jest argumentem "przeciwko osobom".

  Aby dawać innym dobre rady na temat internetowego savoir- vivre'u należy wcześniej samemu odróżniać krytykę osoby od krytyki poglądów zawartych w notce.

  Pod notką należałoby podać linki - oczywiście nie do swoich własnych notek tylko do wiarygodnych tekstów źródłowych.
 • @AgnieszkaS 21:50:01
  Chamstwo to nie tylko argumenty ad personam.
 • @GPS 13:46:10
  "Chamstwo to nie tylko argumenty ad personam."


  Oczywiście, że nie. Jest to jednak głównym wątkiem powyższej notki i powiązanych z nią linkowanych notek.
 • @AgnieszkaS 17:29:12
  Nie.
 • @GPS 20:01:44
  "Grzeczność to przede wszystkim powstrzymywanie się od nieuczciwych argumentów "ad personam"."/GPS/

  Pan napisał to zdanie, czy jakaś "kukułka" go podrzuciła?
 • @AgnieszkaS 19:34:47
  Zdania: "Grzeczność to przede wszystkim powstrzymywanie się od nieuczciwych argumentów "ad personam"" i "Chamstwo to nie tylko argumenty ad personam." nie są sprzeczne.
 • @GPS 21:23:51
  Pod względem logicznym obydwa stwierdzenia nie są sprzeczne. Do czego jednak ta dyskusja zmierza i co ma udowodnić?

  Napisał Pan notkę zatytułowaną "Grzeczność", w której istotną konkluzję stanowiło zdanie cytowane powyżej, czyli:"Grzeczność to przede wszystkim powstrzymywanie się od nieuczciwych argumentów "ad personam". Taka definicja grzeczności - bardzo w swoim zakresie ograniczona - generalnie odnosi się do relacji "bloger v. komentatorzy".

  Chamstwo definiowane z tego samego ("bloger v. komentatorzy") punktu widzenia można rozumieć tylko jako w głównej mierze argumenty ad personam i wszystko pozostałe. Tego pozostałego w świecie wirtualnym, moim zdaniem, jest niewiele.

  Wracając jednak do tematu to, niestety, "Przysrywanki internetowych mend" do salonowych określeń nie należy i ,z której by strony na to nie patrzeć, do polemiki nie zachęca.
 • @AgnieszkaS 02:00:51
  Jak coś do polemiki nie zachęca, to się nie polemizuje i tyle.
 • @GPS 20:34:04
  "Jak coś do polemiki nie zachęca, to się nie polemizuje i tyle."

  Na dyskusje z dyletantami("Klub Dytletantow") rzeczywiscie szkoda czasu.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • NAUKA

  Parapsychologia

  Jestem sceptykiem. To znaczy, że powątpiewam w prawdziwość zjawisk paranormalnych typu duchy, UFO, lewitacja, radiestezja, telepatia, psychokineza, poltergeist, homeopatia, astrologia, jasnowidzenie etc. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Pruski dryl edukacyjny

  Ja często krytykuję publiczną edukację. Na końcu są odnośniki do niektórych notek z taką krytyką. Wiele osób odbiera to jako krytykę konkretnego modelu indoktrynacji ideologicznej jaką stosują zazwyczaj państwa. Nie o to chodzi. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Liberalna argumentacja

  Członkowie i sympatycy Platformy O. i .Nowoczesnej to podobno liberałowie. Ten ich liberalizm polega głównie na poparciu aborcji, eutanazji i cywilnych małżeństw homoseksualnych. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej