Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
43 posty 3540 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Kto układa scenariusze?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy różne sytuacje, które nam się w życiu zdarzają są zaplanowane przez Boga? Moim zdaniem nie. Gdyby Bóg nam planował życie, to życie nie miałoby sensu. I Bóg nie miałby sensu. Nic nie miałoby sensu. Zdeterminowany świat jest bez sensu.

Moim zdaniem Bóg tylko tworzy zasady - mówi co dobre, co złe - ale pozwala nam na dowolne scenariusze, które tworzymy. Daje nam wolną wolę, co pozwala grzeszyć. Bóg nie tworzy scenariuszy, fizycznie zezwala na wszystko. Daje nam tylko system oceny tych scenariuszy, daje wiedzę, które są dobre, a które złe. Jedne potępia, inne pochwala, ale obu nie przeszkadza fizycznie. Nie interweniuje w scenariusze, a tylko w ich ocenę. Radzi, a nie determinuje. Ingeruje słowem, a nie czynem.
Na tym polega wolność - głównie indywidualna. To dar od Boga. Bóg mógłby nas powstrzymać siła od zła, ale nie powstrzymuje fizycznie - powstrzymuje tylko werbalnie, poprzez słowa. Najpierw, jako zwierzęta, bezwarunkowo dostajemy wolność - fizyczną, indywidualną, bezwzględną - a potem, jako ludzie, możemy z niej skorzystać i wybrać dobro.
Dobro bez wolności jest niemożliwe. Najpierw jest wolność, a potem dobro. To dzięki wolności możemy się opowiedzieć za dobrem. Bez wolności dobro nie ma sensu. Zwierzęta są wolne, ale nie mogą czynić dobra lub zła, bo tego nie rozumieją. Zwierzęta dostały wolność od Boga, ale nie są podmiotem moralności, bo nie mają rozumu, by zrozumieć pojęcia dobra i zła.
My jesteśmy wolni jak zwierzęta i takimi byliśmy przez setki tysięcy lat naszego życia gatunkowego. Wolność jest zwierzęca. Wolność jest pierwotna. Wolność to głównie mobilność, swoboda poruszania się, z której nomadzi w pełni korzystali. Ale to za mało by być moralnym. Potrzeba jeszcze wyrafinowanego rozumu i to nam Bóg też dał. Najpierw wolność, potem rozum, potem dobro. W takiej kolejności.
Taki jest proces naprawy - ale trzeba go zrozumieć i przyjąć dobrowolnie. Przy okazji, dzięki rozumowi, swoją wolność zmultiplikowaliśmy - tworząc kolej, rowery, samochody, samoloty i rakiety. Ale to efekt uboczny. Wolność, czyli swoboda chodzenia, czy pływania, gdzie się chce po Ziemi, jest pierwotna i najważniejsza. Rośliny nie mogąc chodzić nie są moralne, zwierzęta mogą chodzić, ale nadal nie są moralne, dopiero człowiek mogąc chodzić i rozumować, stał się moralny - i to nie od razu, dopiero po setkach tysięcy lat od stworzenia, po zesłaniu mu Zbawiciela.
Ja nie wierzę w predestynację. Wierzę w wolną wolę, a zatem w to, że człowiek potrafi rozpoczynać związki przyczynowo-skutkowe, a zatem, że jest twórcą.
Wiele zjawisk jakie widzimy, możemy wywieść z czegoś poprzedniego, co te zjawiska wywołało. A to poprzednie z czegoś jeszcze bardziej poprzedniego. I tak w nieskończoność, aż dojedziemy do praprzyczyny, pierwszej przyczyny sprawczej, jakiegoś prawybuchu, Big Bangu. Być może dotyczy to wszystkich zjawisk przyrodniczych. Ale nie dotyczy zjawisk kulturowych.
Niektórzy tę pierwszą przyczyną sprawczą nazywają Bogiem. Ale Bóg stwarzając człowieka na swoje podobieństwo dał mu tę samą zdolność – zdolność do bycia pierwszą przyczyną dalszego ciągu zjawisk.
Dowodem na to, że kultura nie wynika z zapisu genetycznego jest to, że istnieje duża różnorodność cywilizacyjna. Kultury wynikające z natury były w czasach plemiennych, czasach zbieracko-łowieckich, trwających kilkaset tysięcy lat. Wszystkie były do siebie podobne. Ale od kilku tysięcy lat, od czasów wytworzenia się cywilizacji, kultura zaczęła wyrastać z natury i tworzyć nową jakość. Cywilizacje tworzą ludzie – różne cywilizacje, drastycznie się między sobą różniące. Różnorodność cywilizacyjna to dowód na ludzką twórczość, wolną wolę i na to, że świat nie jest zdeterminowany.
Jeśli globalizacja spowoduje, że powstanie jakaś ogólnoludzka kultura, ogólnoludzka cywilizacja, jakaś globalna wioska, to będzie można zwątpić w wolną wolę i uwierzyć w predestynację. Wtedy świat stanie się bez sensu.
 
Grzegorz GPS Świderski


KOMENTARZE

 • A czy odzialowywanie na poziomie technologicznym
  w świadomość człowieka nie zmieni dotychczas obowiazujacych paradygmatów i tej wolnej woli zostaniemy jednak pozbawieni? Czy nie obserwujemy intensywnych działań w tym kierunku? Wg. Mnie jesteśmy ostatnim pokoleniem ludzi w znanej nam postaci. Dzisiejsi młodzi ludzie skończą będąc cyborgami sprzegnięci niewidzialną siecią teleinformatyczną .
 • @zadziwiony 11:35:15
  Moim zdaniem rozwój technologiczny powoduje tylko inwersję pokoleniową. Dawniej było tak, że ludzie starsi byli mądrzejsi od młodych. Dziś, szczególnie w Polsce, jest na odwrót - starcy do głupcy, a młodzież jest coraz mądrzejsza.
 • a cóż to jest wolna wola?
  wolna wola? wolne żarty! wola ludzka jest niezwykle podatna na manipulację. różnoracy manipulatorzy potrafią w łatwy sposób wpływać na wolę ludzką, wolna wola to iluzja jest niezwykle ograniczona w sumie zawęża się do niewielkiego pola wyboru można wybrać czy będziemy wpieprzać szczaw czy mirabelki i niewiele ponad to
 • @GPS 11:47:32
  Bzdury.To ze masz wiekszy dostep do tzw.fake news z mlodszymi wcale nie znaczy ze wiecie wiecej o otaczajacym swiecie,do tego dochodzi jeszcze troche gierek internetowych,filmy ,pejsbook i judeo-pedia.
  Zdolnosc kojarzenia faktow a takze wyciaganie logicznych wnioskow z nich jest mizerna zarowno wsrod mlodych jak i autora tego komentarza.
 • @GPS 11:47:32
  Mylisz mądrość z umiejętnością obsługi nowinek technicznych często bezwartościowych gadżetów (programów).

  Mądrość to suma wiedzy (doświadczeń) oraz umiejętność korzystanie z tej wiedzy, wyciągania wniosków tworzenie nowych wartości/wniosków w oparciu o znaną wiedzę.

  Młodzi nie mają doświadczeń, uczą się szybciej "na małpę" czyli bez zrozumienia i uważają że to jest mądrość... a nie jest.

  Mądrość to wiedza powiązana zrozumieniem relacji procesów, zależności...
  i umiejętność predykcji (przewidywania skutków) różnych działań.

  Mądry zanim się napije to się zastanawia nad tym jak go jutro będzie bolała głowa...
  Młody najpierw się nachleje (bo fajnie) ... a refleksja w kwestii bólów głowy przychodzi dopiero rano, razem z bólem głowy.

  Mądry zanim zerżnie młodą to się zastanawia nad skutkami i jak ich uniknąć...
  Młody.. myśli wyłącznie o tym jak zerżnąć młodą... a potem stara się zniknąć...
 • @Oscar 14:39:34
  oo ogólnie... mądrość to umiejętność przewidywania przyszłości.
  tej nie oczywistej...nie trywialnej...

  Ludzkość jest ślepa w kwestii postrzegania przyszłości (nie ma takiego oka)
  Ludzkość jest jak ślepiec idący ciągle nieustannie do przodu widz`ac tylko to co już minął.
  Jego okiem w kierunku przyszłości (do przodu) jest tylko jego mądrość.. czyli pamięć tego co już dostrzegł (kiedyś się darzyło) , pamięć tego co opowiedzieli mu inni "nauczyciele" a czego osobiście nie przeżył ...oraz zdolność jego intelektu do wyciągania wniosków z tej bazy zapamiętanych informacji (wiedzy) i tego co "widzi" a widzi tylko to co już mija .. nie widzi niczego co jest przed nim.

  Wszystkie istoty żywe mają taki problem. Wszystkie są ślepe "do przodu".

  Chyba że ktoś złamie/zrozumie tajemnicę czasu i pokona to ograniczenie...
  Wtedy taki ktoś zostanie "Bogiem" który zna przyszłość.
  Zawsze wygra w totka.
 • @GPS 11:47:32
  bez satysfakcji stwierdzam, że w następnej dziedzinie zmienisz zdanie gdy "dorośniesz."
  Rząd rosyjski stwierdził, że pozostał technologicznie z tyłu za zachodem i zamierza przeznaczyć 100mld usd w najblzszych latach na prace związane ze sprzęgnięciem mózgu człowieka z globalna siecią. To pewnie dla zabawy...
  A jeśli chodzi o mądrość młodych ludzi, to całkowicie popieram Oskara. Więcej wiedzą o procesach politycznych nas otaczających słuchacze RM niż fani pejsa, czy oglądaczy iphonow Wiem to ze spotkań rodzinnych w dość dużym gronie osób od najmłodszych do tych juz schodzących.
 • @nieżyt 13:46:34
  "różnoracy manipulatorzy potrafią w łatwy sposób wpływać na wolę ludzką"

  OK. A czy ci manipulatorzy mają wolną wolę, czy nimi też ktoś steruje? A tymi sterującymi ktoś wyżej steruje? Czy jeśli będziemy iść w górę po tych wszystkich sterujących manipulatorach, to dojedziemy do kogoś kto ma wolną wolę? Czy może się zapętlimy? Czy może to nie będą ludzie?
 • @mac 14:00:22
  Bzdury.
 • @Oscar 14:39:34
  Jakby co to tu to precyzyjniej wyjaśniam: https://www.salon24.pl/u/gps65/516513,zyjemy-w-inwersji-pokoleniowej
 • @GPS 11:47:32
  Mlodzi potrafia szybko mowic i szybko klikac na grach to fakt ale na tym sie ta "madrosc" konczy.
  Kiedys wybudowalem sobie garaz z kanalem gdzie naprawialem rodzinne auta. Syna to nie interesowalo ale choc widzial to. Jak poszedl do wojska to go dali na Alaske gdzie wpadl na przedni pomysl aby hadlowac samochodami. Polegalo to na tym , ze kupowal stare auta na miescie i ustawial na bazie przed bankiem. Mlody zolnierzyk jak zjawial sie na bazie a chcial kupic sobie pierwsze auto to mial je pod nosem, nie musial prosic nikogo by jechac do miasta i szukac auta. Interes zaczal synowi prosperowac znakomicie. Kiedys jednak madrosci mu braklo, zlakomil sie na nowe auto, prawie bez przebiegu, prawie za darmo. Byl tylko 1 problem z tym autem. Auto bylo po dachowaniu. Tlumaczylem mu jak moglem by w to nie wchodzil bo nie zna sie na blacharce. Nie posluchal. Naprawial to auto przez pol roku. Od tego czasu juz nie kupowal zepsutych aut, ale takie , ktore nalezy tylko umyc i naperfumowac.
 • Dobrze a nawet bardzo dobrze
  Kombinuj dalej
 • @staszek kieliszek 21:28:55
  Mądrość przetrwa mimo kilku ślepych zaułków.
  Nowe technologie to w istocie nowe narzędzia oddawane w ręce ludzi.
  Te narzędzia poszerzają znacznie możliwości człowieka.
  (komunikacja, informacja, odporność na choroby, warunki życia, odżywianie...dostęp do wiedzy...kreowanie środowiska naturalnego..odporność na katastrofy naturalne...itp.)

  Nie wszyscy korzystają z tych możliwości w sposób optymalny a wielu korzysta ze szkodą dla ludzkości.
  Idea bogacenia się za wszelką cenę (kultura żydowska) prowadzi do działań zbrodniczych wobec ludzkości (wojny, rabunki, degradacja środowiska).. w tym zakresie technologia wzmacnia szkodliwe działania.

  Wystarczy jedna zlikwidować globalną mafię żydowską wraz z jej kultem nieograniczonego bogacenia się a świat znajdzie się w sytuacji pełnego dostatku i technologicznego bezpieczeństwa (poprawa , kreacja naturalnego środowiska , likwidacja biedy i głodu, poprawa klimatu, dostęp do wiedzy , edukacji...opieka zdrowotna dla wszystkich... zrównoważony rozwój narodów oraz ich kultur...

  Świat ma już wszystko czego potrzebuje do dostatniego życia...
  jedyna przeszkoda ideologiczna to żydowski kult pieniądza...i bogacenia się do absurdalnych poziomów przy których pojawia się apetyt na władzę absolutną.
  Tylko to trzeba zlikwidować by świat stał się przyjazny dla wszystkich ludzi i zwierząt..  .
 • @GPS 19:59:03
  Przeczytałem artykuł ale nie zgadzam si~z jego główną tezą... że dzisiejsza młodzież jest mądrzejsza od ludzi PRLu.

  Prawdą jest że dzisiaj jest łatwiejszy dostęp do wiedzy... ale też jest łatwiejszy dostęp do "pseudo wiedzy".. do bajek.

  Problem w tym że edukacja to wymuszone przyjęcie, określonej programem edukacji, wyselekcjonowanej ilości wiedzy wraz z jej zrozumieniem.

  Programy szkolne w PRLu były na wiele ~wyższym poziomie niż po 89r.
  Więcej było wiedzy obiektywnej (niezależnej od ideologii, polityki, religii) czyli nauk ścisłych jak matematyka, fizyka, chemia, biologia...

  Po 89r zredukowano te czysto obiektywne dziedziny naukowe do minimum (brak matematyki na maturze ??) a rozbudowano mało wartościowe dziedziny "ideologiczne" jak choć by religię ale i historię.
  W dziedzinach ideologicznych z natury rzeczy łamie się zasady logiki oraz manipuluje faktami lub wręcz zakłamuje prawdę by wyszło jak trzeba.
  Taki program tworzy ogłupiałych zombi nic nie rozumiejących z tego świata ale za to emocjonalnie wierzących w jakieś wpojone im ideologie.
  Tacy ludzie nic nie umieją poza wyrażaniem wpojonej im nienawiści bazującej na zmanipulowanych danych.
  I taka młodzież "produkowali" w szkołach po 89r a zwłaszcza po reformach Handkego. Studia to już nie ma co gadać... komercyjne czyli praktycznie kupowanie dyplomów bez żadnej wiedzy.

  W PRLu jednak wymagano wiedzy tej naukowej... ideologia była marginalna choć też była.

  Solidaruchy zniszczyły intelektualnie kilka pokoleń polaków.
  Na szczęście starzy PRLowcy ciągle są aktywni w sieci... i młodzież czytając uczy się od nich logiki rozumowania i odtruwa z zatrutych czyli zakłamanych prawd którymi zostali zatruci w szkołach.


  .
 • @Oscar 14:39:34
  "Mądry zanim zerżnie młodą to się zastanawia nad skutkami i jak ich uniknąć..."

  A podczas gdy się mądry zastanawia młody robi swoje ;-DDDDD
 • @GPS 19:59:03
  Wolność i dobro.

  Ostatnio Żydzi w Palestynie wybrali dobro i przeciwdziałając złu zastrzelili 15 Palestyńczyków o ponad 1000 zranili.

  Ta narracja mieści się w proponowanej przez Autora.
 • @Jasiek 12:04:42
  a potem biegnie do lekarza po antybiotyki... bo swędzi...
 • @Oscar 12:13:31
  "a potem biegnie do lekarza po antybiotyki... bo swędzi..."

  1. Weźmie i przestanie ;-)
  A mądry musi czekać na następną okazję do "zastanawiania się"

  2. Nie zawsze swędzi.... ;-)))
 • @Jasiek 12:20:02
  No dobra ... są dwie podstawowe strategie "przeżycia".
  jedna to działać szybko ..instynktownie, impulsywnie (to pierwotna strategia, tak działają zwierzęta)

  druga to działać w sposób przemyślany...jest wolniej ale z mniejszą ilością błędnych decyzji.

  Młodzi są bliżej strategii zwierząt...
  Im dalej w latach tym więcej człowieka w człowieku.

  np ludzkie zarodki podobno mają ogony i skrzela i na nich dopiero wykształcają się wyższe formy zwierząt a na nich jeszcze wyższe
  aż do niemowlaka włącznie...
  Niemowlak to też w istocie zwierzątko...
  kilkulatek też ale już umie mówić... ale rozumuje instynktem...
  nastolatek to ciągle zwierzątko napędzane instynktem ale już ze sporą ludzką wiedzą o świecie.
  młody.. to już pół zwierzątko w okresie rozrodczym a w części człowiek..

  Dojrzały to już człowiek .. a zwierzątko jest pod kontrolą tego człowieka..
  Stary to już człowiek w pełni świadomy tego że jest zwierzątkiem i to zwierzątko jest pod jego kontrolą.. jest wytresowane.. ale też starszy człowiek wsłuchuje się w potrzeby tego zwierzątka.. (sport, odżywianie... spacery...ruch...)

  Człowiek jest zwierzęciem , ssakiem.. a tylko jego kilka zewnętrznych zwoi mózgowych czyni z tego ssaka .. człowieka.

  Człowiek staje się człowiekiem dopiero wtedy gdy sobie ten prosty fakt uświadomi.
 • @ Autor
  "Kto układa scenariusze?"

  Kiedyś w jednej z audycji słyszałem o urządzeniu o nazwie "hełmofon Boga"... nazwa festyniarska, ale...

  To w zasadzie wyglądało jak szlafmyca z podłączonymi kabelkami, które pobudzały określone rejony mózgu. Okazało się, że po pobudzeniu jednego rejonu ludzie mają dziwne objawy. Niektórzy widzą anioły, niektórzy z nimi rozmawiają, niektórzy nawet rozmawiają z Chrystusem...
  Problem w tym, że podobny efekt można uzyskać stosując "pewne substancje", a te "pewne substancje" są znane - przynajmniej niektórym - być może od tysięcy lat...
  No i tak WEDŁUG TRADYCJI w 610 r.n.e jednemu "ukazał się" Archanioł Gabriel...
  Później inni ustalali które księgi są kanoniczne, a które nie są...
  Sami z siebie, czy ktoś im kazał?
  Teraz są Noble i Oscary a "niezależni" dziennikarze "docierają" do dokumentów.

  Myślę, że ci, którzy wywierają wpływ na przyznających Noble i Oskary (na konklawe też?) są blisko tych układających scenariusze.

  A co do konklawe, to znów przyszły mi na myśl słowa Castro, które kiedyś w jednym z komentarzy przypomniał Gadowski. Castro miał powiedzieć, że spotka się z prezydentem USA gdy ten będzie murzynem, a papieżem będzie ktoś z Ameryki Południowej najlepiej z Argentyny...
  Mi opadła kopara :-)

  Tylko dlaczego po zażyciu pewnych substancji pokazują się akurat anioły i dlaczego takie rzeczy dzieją się przy egzorcyzmach to chyba nikt nie wie...

  5*
 • @Oscar 12:39:30
  "Młodzi są bliżej strategii zwierząt...
  Im dalej w latach tym więcej człowieka w człowieku."

  Skoro tak zostało to pomyślane, to trzeba się brak do roboty kiedy jest ku temu czas, bo potem można jęczeć, stękać, brać niebieskie tabletki, wciskać kity, bajerować zabawkami dla dużych chłopców a i tak wyjdzie, że młody strzelił z boku bo była okazja ;-DDDD

  A "bycie człowiekiem" zostawmy na czas ku temu odpowiedni :-)

  Mega pozdro!
 • @Jasiek 13:37:39
  Taki jest świat zwierząt... obserwujemy ten mechanizm u wielu gatunków.
 • @Oscar 12:39:30
  Jeśli rozpatrujemy całą ludzkość, to się oczywiście zgadzam. Generalna zasada społeczna jest taka, że starsi są mądrzejsi niż młodzi - nie tylko u ludzi, ale u wszystkich ssaków. Dlatego napisałem o inwersji, o czymś wyjątkowym, z czym mamy do czynienia w tym miejscu, w tym czasie. Od kilkunastu lat w Polsce mamy sytuację nienormalną - młodzi są mądrzejsi od starych. Wyjaśniłem dlaczego.
 • @Oscar 14:32:02
  Ja twierdząc, że młodzi są mądrzejsi od starych mam na myśli dorosłych. Ludzie w wieku 20-30 lat w dzisiejszej Polsce są mądrzejsi niż ludzie 60+, co jest nienormalne. Bo jeśli chodzi o dzieci, to są one oczywiście głupie i bliskie zwierzętom zawsze i wszędzie, co wyjaśniam tu: https://www.salon24.pl/u/gps65/813267,szykanowanie-innosci
 • @GPS 16:54:58
  Ja jestem 60+ i pewnie dlatego się nie zgadzamy
 • @Oscar 18:00:17
  Podważanie wniosków statystycznych na podstawie własnego pojedynczego przykładu nie świadczy o jakieś specjalnej mądrości, a raczej o słabym rozeznaniu w świecie. To dzieci zazwyczaj wszystkie tezy dotyczące ludzi odnoszą do siebie osobiście.
 • @GPS 21:48:29
  https://pl.sputniknews.com/blogs/201804037687590-sputnik-wielka-brytania-kolonializm/

  Ruskie też uważają że globalni bandyci propagują "inwersję" pokoleniową.
  głupich bo młodych łatwiej oszukać paciorkami "zachodniej demokracji".
 • @Oscar 12:36:25
  Nie wiem jak jest w Rosji. Napisałem o Polsce.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY

więcej