Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
52 posty 3596 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Kryptowaluty uratują świat

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Niektórzy uważają, że kryptowaluty, na przykład bitcoin, to oszustwo, bo to jakoby piramida finansowa. To oferowanie czegoś, co jest nic nie warte. Nie mają racji.

Nawet jeśli bitcoin jest nic nie warty, to nie jest oszustwem, bo przecież nikt nie ukrywa tego czym są kryptowaluty i jak działają. Każdy może sobie to precyzyjnie przestudiować i ocenić czy warto kupić coś, co nie ma wartości użytkowej. Jeśli znajdą się kupujący, to to nabierze wartości wymiennej. Wszystkie waluty fiducjarne, czyli też polska złotówka, amerykański dolar, europejskie euro czy chiński juan, nie mają wartości samej w sobie, nie są oparte o coś wartościowego - emitent nie gwarantuje ich wymienialności na kruszce, tak jak dawniej. Mają tylko i wyłącznie wartość wymienną – są czystym pieniądzem.
Niektórzy argumentują, że wartość wymienna tradycyjnych walut fiducjarnych polega na tym, że mają swojego gwaranta, czyli państwo. Państwo gwarantuje, że zawsze pobierze podatek w danej walucie i dzięki temu ona nabiera wartości. A kryptowalut żadne państwo nie przyjmuje, więc są nic nie warte. Ci też nie mają racji.
Kryptowaluty też mają podobne źródło wartości, jakim jest zaufanie, i to wielokroć pewniejsze - to algorytm ich działania i szyfrowania. Ten proces jest jawny - programy obsługujące kryptowaluty mają publicznie dostępny kod źródłowy. Ten kod nie jest strzeżony żadnymi patentami czy innymi prawami chroniącymi własność intelektualną, co nadaje kryptowalutom dodatkową wartość - bo ich koncepcji nie można ukraść czy zablokować.
Własność mamy wtedy, gdy ją potrafimy strzec i zabezpieczyć. Mając pełny, darmowy wgląd w kod programu bitcoina, mamy pełną wiedzę jak to działa, a więc mamy pewność matematyczną, że nasze bitcoiny są zabezpieczone na sto procent, tak, że wiemy, że nikt nam ich przemocą nie jest w stanie zabrać. Nie potrzebujemy żadnej władzy, ani siły fizycznej opartej o przemoc (która musi kosztować), by zagwarantować własność bitcoinów. Bitcoiny możemy stracić tylko przez własną niefrasobliwość. A wartość złotówek czy dolarów gwarantuje kosztowny aparat przemocy, który może w każdym momencie wstrzymać te gwarancje.
Więc prawa do bitcoinów są najpewniejszymi prawami majątkowymi, bo są niezależne od jakiejkolwiek woli i władzy innych ludzi. Posiadanie kryptowaluty to majątek walutowy sam w sobie, oparty na obiektywnej sile technologii. Wszelkie inne waluty fiducjare wymagają wiary w gwaranta, najczęściej w państwo, albo w korporacje baksterskie, czyli organizacje ludzkie, które mogą nas oszukać - mało tego, one są stworzone po to by nas oszukiwać. Więc krytowaluty są pewniejsze niż dolary. Dlatego mają wielokroć większą wartość wymienną.
Dziś kryptowaluty w małym stopniu służą do obsługi transakcji handlowy, czyli do swojego pierwotnego przeznaczenia, ale odbywa się na nich spekulacja. Bo są to te dobre waluty z prawa Kopernika-Greshama, które są wyparte z obiegu przez waluty złe, czyli dolary, euro, złotówki czy juany. Dobre waluty się trzyma, bo nabierają wartości poprzez deflację, a operuje się walutami złymi, by się ich jak najszybciej pozbyć, bo tracą na wartości poprzez inflację. Jak już te złe waluty upadną, stracą całkowicie wartość, co jest nieuchronne, to do obiegu wejdą kryptowaluty i handel nadal będzie możliwy.
Więc nie jest możliwe by system finansowy świata upadł. Gdyby ten system był oparty tylko na bankowości centralnej z rezerwą cząstkową i walutach fiduacjarnych gwarantowanych przez państwa, to nieuchronny upadek tego systemu wywołałby duży kryzys likwidując na długi czas wolny handel. Ale na szczęście mamy kryptowaluty, które nas uratują i uzdrowią system finansowy świata.

 

Grzegorz GPS Świderski

KOMENTARZE

 • Czy można kupić część bitcoina?
  Jeśli nie , czym będzie jeśli osiągnie wartość np. 100mln usd?
 • @Autorze
  Dlaczego piszesz "niektórzy uważają". Przecież nawiązujesz do tej notki: http://nikander.neon24.pl/post/141730,zanim-rzyt-podsunie-ci-bitcoina. Jako przedstawiciel górali nadjordańskich z pownością nie wiesz o czym goj pisze "...Pieniądz narodowy i suwerenny jest wspaniałym instrumentem regulowania procesów gospodarczych, kryptowaluta to podstępna likwidacja obrotu gotówkowego i wstęp do całkowitej inwigilacji jednostek i całych narodów...". Mamy trochę inne aspiracje aby wierzyć w waszą kabałę, choćbyście wspięli się na szczyt "racjonalnej logiki szczurzego króla".

  1 * *
 • Get ready for a 2018 cryptocurrency crime wave
  Here are a few other examples:

  2017: Tether hacked for $31 million

  2016: Bitfinex hacked for $77 million; The DAO hacked for $50 million

  2014: Mt. Gox hacked for $450 million

  2012: Linode hacked for $200,000; Bitfloor hacked for $250,000

  https://finance.yahoo.com/news/get-ready-2018-cryptocurrency-crime-wave-2-145635242.html
 • @nikander 09:30:49
  Pan Świderski na szczycie wartości umieszcza nieograniczoną możliwość zbierania paciorków wysycając je od innych, tych "głupszych" i mniej wyrachowanych. Już tak ma . Typowa nadjordańska mentalność.
 • @zadziwiony 10:53:43
  to powinno być karane..

  http://spartakus.neon24.pl/post/121115,czy-gps-zasluguje-na-chloste
  w Poznaniu mamy pięknie odnowiony pręgierz..

  Pozdrawiam
 • @GPS
  Mam do Pana pytanie..

  Hipotetycznie posiadam 1mln$ w BC, gdzie mogę to wypłacić?
 • :)))
  "Kryptowaluty uratują świat"...no i zakrztusiłem się kawą :))

  Grzesiu, dopiero południe a Ty już taki mocno "sylwestrowy" :))...a teraz patrzę, czwarta nad ranem publikowana :) :) :)

  ps. a tak na poważnie gdzieś czytałem, ze bitkojn ma być oparty na parytecie złota ha ha...i to mi w zupełności wystarczy...będę obserwował łosi, bo szykuje się znów "piękna katastrofa" :)))
 • @trybeus 12:21:43
  nigdy nie zrozumiesz jaka to frajda być wirtualnym milionerem.. możesz mieć wirtualnego kampera transformersa w łódź podwodną i do USA na wakacje autem jechać.. w snach oczywiście :)))
 • GPs -kolejny wolnorynkowiec
  który uwierzył w bajki bitcoinowe , że to inicjantywa prywatna , nie centralizowana itp itp. W amber Gold ludzie też wierzyli .
  Zresztą polecam rok 1663 tam tez ludzie byli w amoku chciwość
  https://www.pb.pl/historia-tulipanowej-banki-782224
  A zapomniałem dodać tu juz wycena bitcoina jest juz tak chora że wami
  sterują emocje .
  To tyle ode mnie .Nie pisałem tego złośliwie.
 • Panie Grzegorzu
  Pobił pan rekord. Osiem głosów - osiem punktów......
 • Wszyscy
  To, że potraficie pisać bez sensu, nie na temat i chamsko już pokazaliście. Pokazaliście swój prymitywizm i głupotę, i więcej nie trzeba. Teraz poproszę o merytoryczne komentarze.
 • @Arjanek 09:43:24
  Nie myl słabości GIEŁDY kryptowalutowej ze słabością samej waluty. Jej jak dotąd nikt nie złamał i się nie zanosi.
  [a czosnkowi mają najlepszych kryptologów].

  Dwa, trochę OT: juan DĄŻY do wymienialności na ZŁOTO, więc nie zasługuje na potępienie autora notki.

  Że inne waluty są warte tyle co karabiny za nimi stojące to inna sprawa.
 • @lucas003 13:35:48
  "...uwierzył w bajki bitcoinowe , że to inicjantywa prywatna , nie centralizowana itp itp. W amber Gold ludzie też wierzyli..."

  1). podstawy teoretyczne, matematyczne i programistyczne są JAWNE, więc nie do "zawłaszczenia" czy "zhakowania",
  2). tu nie ma inicjatywy prywatnej w WALUCIE jako takiej, jest taka inicjatywa w GIEŁDACH BTC,
  3). decentralizacja siłą, bo o ile w "normalnej" walucie MUSISZ wierzyć JEDNEMU podmiotowi (bank / państwo), o tyle tu zaufanie jest do GRUPY [jeśli dobrze zrozumiałem mechanizmy BTC] rozproszonej po świecie.
  4). A AmberGold to była JEDNA firma-wydmuszka...
 • @laurentp 19:03:17
  PS, natomiast to co się teraz dzieje na rynku SPEKULACYJNYM ma niewiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, ale to już inna bajka.
 • @wk..ny 12:18:18
  Najpopularniejsze miejsce (pod względem samej ilości transakcji) to obecnie Coinbase, generalnie dowolny kantor, czy giełda (wystarczy wpisać w google "BTC kantor"). Tylko po co wymieniać. Nawet w Polsce można podpiąć kartę płatniczą i płacić wszędzie, choć z przewalutowaniem. Wszystkie opłaty można w ten sposób regulować. W Szwajcarii podatki będzie można opłacać bezpośrednio BTC. W USA, czy Japonii, albo Dubaju można kupować nieruchomości, samochody, podobnie w Korei Płd płatności są szeroko akceptowane. W Szwajcarii można kupić złoto za BTC.

  Swoją drogą, mimo, że BTC jest uznawany za nic nie warty przez establishment to potencjalne zyski są opodatkowane standardowymi stawkami. W Niemczech BTC nie jest opodatkowany, ani w UK, choć chyba się przygotowują.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • NAUKA

  Parapsychologia

  Jestem sceptykiem. To znaczy, że powątpiewam w prawdziwość zjawisk paranormalnych typu duchy, UFO, lewitacja, radiestezja, telepatia, psychokineza, poltergeist, homeopatia, astrologia, jasnowidzenie etc. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Pruski dryl edukacyjny

  Ja często krytykuję publiczną edukację. Na końcu są odnośniki do niektórych notek z taką krytyką. Wiele osób odbiera to jako krytykę konkretnego modelu indoktrynacji ideologicznej jaką stosują zazwyczaj państwa. Nie o to chodzi. czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Liberalna argumentacja

  Członkowie i sympatycy Platformy O. i .Nowoczesnej to podobno liberałowie. Ten ich liberalizm polega głównie na poparciu aborcji, eutanazji i cywilnych małżeństw homoseksualnych. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej