Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
43 posty 3540 komentarzy

Grzegorz GPS Świderski

GPS - Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą. Myślę, rozważam, analizuję, politykuję, dyskutuję, dociekam, filozofuję, polemizuję, prowokuję.

Przedsiębiorcze państwo

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mateusz Morawiecki chce, by państwo było przedsiębiorcze. Co to dokładnie znaczy: „przedsiębiorcze państwo”? To znaczy dokładnie to samo co: przedsiębiorczy sędzia, przedsiębiorczy policjant, przedsiębiorczy poseł.

Czyli taki, który dużo zarabia dzięki swoim układom, to taki, który potrafi dobrze sprzedać swoje wpływy, swoją pracę, swoje decyzje. A ponieważ obecne państwo zajmuje się wszystkim, to mamy też innych przedsiębiorczych urzędników państwowych: lekarzy, nauczycieli, dziennikarzy, ministrów. Dokładnie tego chce Morawiecki. Ale też tego chcą Kaczyński, Tusk, Szydło, Schetyna, Petru i inni politycy głównego nurtu - chcą przedsiębiorczego państwa, by mogli na nim zarabiać.
Gdy państwo zajmuje się gospodarką to też głównie po to, by więcej zarabiać, czyli by urzędnicy więcej dostawali, by mieli większe wpływy, by ich działania miały jak najwyższą cenę, by przedsiębiorców dużo takie państwo kosztowało, by trzeba było urzędnikom jak najwięcej płacić za ich przedsiębiorcze decyzje. Im więcej kosztuje państwo, tym jest bardziej przedsiębiorcze.
Przedsiębiorczość państwa polega na tym, że jedne biznesy wspiera kosztem innych. A przy okazji samo zarabia. Oczywistym jest, że jeśli państwo zabierze w podatkach zyski jednemu przedsiębiorstwu, a da drugiemu (szczególnie swojemu, państwowemu) i wesprze je prawnie oraz logistycznie, dając dotacje, przywileje, zwolnienia podatkowe etc., to to pierwsze zbankrutuje, a drugie rozkwitnie, co dobitnie uzasadnia sens przedsiębiorczości państwowej. Dlatego wszędzie na świecie rozwijają się przedsiębiorcze firmy wspierane przez państwo. Przedsiębiorczość państwa polega na tym, że reguluje biznes przy użyciu przemocy – odbiera jednym, by dawać innym, utrudnia jednym, by sprzyjać innym. Te firmy są przedsiębiorcze, którym sprzyja przedsiębiorcze państwo.
Przedsiębiorczy biznes w przedsiębiorczym państwie to taki, który dobrze opłaca urzędników, którzy odwzajemniają się ograniczeniem szykan, którymi tłamszą tych nie przedsiębiorczych. Wszyscy technokraci u władzy, z Mateuszem Morawieckim na czele, sprzyjają takiej przedsiębiorczości i ją budują. Przedsiębiorczość państwa będzie się teraz z dnia na dzień nasilać. Państwo coraz intensywniej będzie wspierać wybrany przez siebie biznes kosztem biznesu, który nie potrafi wejść w korzystny układ z państwem. Zapanuje totalna przedsiębiorczość.
 
Grzegorz GPS Świderski


 

KOMENTARZE

  • autor
    przypuszczam, że mu chodziło o to, by państwo sprzyjało przedsiębiorczości.

    Oczywiście czasem - co prawda nie w duchu liberalizmu, ale jednak - państwo także przejmuje pewne funkcje wolnego rynku, np. po II w. św. niemiecki cud gospodarczy i euforia budownictwa jednorodzinnego w Niemczech była możliwa też np. dzięki temu, że niemieckie landy (czyli coś jakby nasze województwa) udostępniały/skupywały atrakcyjną ziemię wokół miast, uzbrajały ją, doprowadzały tam linie autobusowe, wyznaczały plac na szkołę, przedszkole i piekarnie, dzieliły grunt na atrakcyjne działki na szeregówki lub domki jednorodzinne, wskutek czego potem boom budowlany się pojawił. W tym kontekście państwo też może być przedsiębiorcze. Zwłaszcza, że wiadomo, że zachodni deweloperzy często windują ceny niebotycznie, a banki na kredytach też nieźle zarabiają.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY

więcej